Spalovač mrtvol

Film Spalovač mrtvol natočil režisér Juraj Herz podle stejnojmenné novely Ladislava Fukse. Jeho hrdina - zaměstnanec krematoria, je člověk nenormální, zatížený svým povoláním, psychopat a maniak, posedlý představou člověka jako mrtvoly a její přeměny v prach a popel. Člověk takto duševně narušený se dá pak snadno svést zrůdnou fašistickou ideologií k těm nejstrašnějším činům: zradě národa, ke kterému se dosud hlásil, udavačství, vraždám a spolupráci na masovém vyhlazování lidí. (Bontonfilm)

GILLWANDER

Vybrať spomedzi tých najlepších filmov, ktoré desaťročia pretekali v československých vodách bolo spočiatku zložité, no prišiel snímok režiséra Herza Spalovač mŕtvol a bolo jasné. Psychologická melodráma s hororovými prvkami, s perfektným strihom a ešte lepším hercom Hrušínským, ktorý pôsobil ako vyšinutý psychopat, ktorý pre germánsku krv urobil čokoľvek. Aj spasiť členov vlastnej rodiny. Od mrazivého úvodu si snímok drží svoju dusivú atmosféru s náznakom začínajúcej vojny, kde si hlavný aktér musí vybrať. Jeho rozhodnutie je očakávajúce, pre Tibet by spasil aj tisíce ľudí. Chce to len väčšie pece. Perfektný film, ktorý ja osobne považujem za vrchol československej kinematografie. 95% ()

OG_Swifty

Asi spoustu lidí zklamu a projevím se jako barbar, ale Spalovač mrtvol je pro mě 'jen' dobově zajímavej art o smrti. Nebylo to otravný, nebylo to ani nudný (přestože nejsem fanda monologů), ale ani si mě to moc nezískalo. Zkrátka to nebyl můj šálek kávy, takže tenhle trezorák jen 6/10. ()

dyfur

.....myslím, že ozaj treba vidieť  .... silný film....herecké výkony + atmosféra - ozaj vydarené...... ()

Carlossss

Mistrovský výkon Rudolfa Hrušínského spolu s heroickou prací Juraje Herze podporovanou plejádou skvělých českých herců dělá z nadprůměrné psychologické Fuksovi novely filmový orgasmus a "mustsee" film. Takový snímek se už jednoduše nemůže podařit natočit... ()

Cl3ricK

Moje nejoblíbenější role Rudolfa Hrušinského. Spalovač by nebyl takový, bez něj. Dalo by se říct, že je to jeho one man show. To jestli se jedná o horor nebo něco jiného, si každý může ujasnit sám. Vymazlená kamera a ještě úchvatnější hudba. Tomuhle se nedá nic vytknout a právem se může pyšnit titulem Nejlepší film české kinematografie. ()

BitlDjus

Co dodat? Je to prostě klasika a kult... na tu dobu to byla opravdová bomba, Pan Karel Kopfrkingl je naprosto parádní psychouš, veliké plus, že se natáčelo v Pardubicích. Některé scénky naháněli opravdovou hrůzu, a jak už bylo řečeno ze seschlého Hrůši jde veliký strach. Veliký klenot! "Co abych tě, drahá, oběsil." ()

Taninaca

A co kdybych tě milá oběsil? Ladislav Fuks byl podivín a to jak Juraj Herz pojal jeho dílo ho výborně vystihuje. Ještěže nevyslyšel Fuksovo přání použít ve filmu pro věrohodnost skutečné mrtvoly, protože i tak byl snímek neskutečně těžký a depresivní. Skvělý Rudolf Hrušínský, který svým strojeným vyprávěním jako by se nic nedělo u mě nejdříve vyvolával úsměv na tváři, ale postupně děsil právě tím vypravěčským stylem víc a víc. ()

GOtoUCSC

Genialní. Skvělé promluvy Hrušinského, stejně jako Hrušinský sám. Neobvyklý, naprosto bravurní střih. Byla jsem naprosto unešena detailními záběry a kamerou. Příjemné uvolnění atmosféry v podobě Vladimíra Menšíka. ()

easaque

+5* po velmi dlouhé době jsem si nedávno připomenul tuhle klasiku českého surrealismu. Jeho nezapomenutelnost dotváří výrazný Herzův styl a herecké obsazení v čele s nenahraditelným Rudolfem Hrušínským. Fuksův absurdní černý humor je vystižen dokonale až z něj mrazí. Rozhodně je to výjimečný film, který dokáže bavit tak široké publikum a pro ty, kteří ho náhodou neviděli, je to základ. Určitě patří k zásadním filmům české biografie a proto by zasloužil zrestaurovat do vyšší kvality.   [ PŘÍBĚH: 3 /// ATMOSFÉRA: 3 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 2 /// ART: 1 /// STYL: 2 /// CASTING: 3 (3*MAX) ] ()

honajz2

Po dlouhé době jsem se rozhodl podívat se zase na československý horor. I když, on to úplně není zas tak horor, ze začátku je to drama. Drama, které díky střihům v sobě skrývá několik lekaček, které jsem skutečně nečekal. Poslední půl hodina je něčím, co vás nutí koukat na obrazovku a nedělat nic jiného, než sledovat. 5* zaslouženě. ()

Morloth

Rudolf Hrušínský je jedním z mých nejoblíbenějších herců. Jsem ale strašně rád, že jsem jej hned napoprvé neviděl v díle Spalovač mrtvol, protože pokud by to tak bylo, pochybuji, že bych jej snesl ještě někde jinde. Naštěstí se mi nejdřív vryl do hlavy jako dobrosrdečný představitel Švejka. Proto jsem byl schopen odpustit mu tuto grandiózně odpornou postavu. Jestli si dobře vzpomínám, nezažil jsem tolik sugestivního záporáka, jako drahého pana Kopfrkingla, snad nikde jinde. Tento film je hereckým koncertem hlavního představitele, ale tím to naštěstí nekončí. Je tu ještě Vlasta Chramostová, Ilja Prachař, Jiří Menzl a...mnozí další. Juraj Herz dokázal natočit něco tak temného, že při pohledu do cukrárny vám vstanou vlasy na hlavě, navíc do filmu obsadil báječné herce. Kéž by měla česká, ale i světová kinematografie víc takových filmů, jako je tento. ()

/Pablo

Rozhodně jeden z nejlepších filmů česko-slovenské kinematografie. Zásluhu na tom má samozřejmě zde naprosto geniální Rudolf Hrušínský, který v roli Karla Kopfrkingla předvádí své mistrovství s takovou noblesou a lehkostí… Ve scénách, kdy mluví Rudolf Hrušínský, mi běhal mráz po zádech. Naprosto přesvědčivě působí přeměna starostlivého manžela a otce v kolaboranta, nacistu a vyšinutého psychopata. Režiséru Herzovi se navíc povedlo navodit mimořádně temnou a vysoce emotivní atmosféru. Ještě bych upozornil na vynikající kameru (zvláště záběry na postavy zdola, které umocňují dojem scén) a střih (především jeho novátorské postupy). V kvalitním scénáři pak zaujme spousta povedených hlášek, za všechny bych jmenoval: "Chceš rakvičku nebo věneček?" či "Říkal jsem panu Dvořákovi, že se nám ta tyč ještě bude hodit..." Bohužel, smůla pro Československo a Rudolfa Hrušínského, že se ze Spalovače mrtvol okamžitě stal trezorový film. Určitě by ve světě získal řadu ocenění, které si jistě zaslouží. ()

(mOnkey)

Mrazivá atmosféra ze Spalovače mrtvol prýští všemi směry. Vlídný pohled uhrančivého Rudolfa Hrušínského se mění v něco hrůzného a odstrašujícího. Práce s kamerou a střihem je naprosto famózní, stejně tak depresivní hudba Zdeňka Lišky a mírný Hrušínského hlas, který mi ještě dlouho nedá spát. ()

HappySmile

Rudolf Hrušínský podal fantastický výkon, v podstatě by se dalo říct, že byl jedninou postavou ve filmu a všechny ostatní mu byly jen jakýmisi kulisami. Práce kamery byla skvělá. To, co se zezačátku zdálo snad jako úsměvný příběh, se zvrhlo v jakési drama, příběh jedné zrůdy. Přerod postavy působil neskutečně silně. ()

lekr

Kultovní a bravurně udělaný suchý morbidní horor který se však díky neuvěřitelnému Rudolfu Hrušínskému mění v zdrcující ale i svým způsobem nádhernou podívanou. Film má atmosféru mnohem děsivější než většina dnešních hororů, líčí nám skvěle jaké důsledky mjaí psychické poruchy a díky mistrovské hudbě a Herzově režii vzniká jeden z nejlepších filmů co jsem kdy viděl!!! ()

rakovnik

Rudolf Hrušínský v jedné ze svých životních rolí. Krásně obludně zaslepený člověk, příliš syrově a ošklivě zobrazená naše malost a ubohost, s vlídnou tváří a slovy. Je to člověk? Je to Čech? Je to otec a manžel? Kam až jsme ochotni zajít, jedná-li se o náš vlastní postoj, užitek, morálku, svědomí? Film, který překračuje hranice české kinematografie. ()

Martin741

Genialna dobova antinemecka propaganda, malokedy sa stane, ze bude jestvovat este viac antinemecky film nez Spalovac.  Kazdopadne maximalne hodnotenie davam preto, ze je to antinemecky film. Proti Nemcom a prot tzv .nemectvi - a to ja rad. Spolu s Kladivom Na Carodejnice je Spalovac Mrtvol najlepsi film z celej ceskoslovenskej kinematografie. Naprosto genialny scenar a pribeh o premene vludneho cloveka, ktory miluje rodinu v sialeneho psychopata. A k tomu vyborny Rudolf Hrusinsky. Fakt ako, dlho som si myslel, ze najlepsi Hrusinsky bol vo filmoch ako Slavnosti Snezenek alebo Vesnicko. Hovno! Az tuna bola jeho najlepsia rola. Okrem Hrusinskeho sa tu objavil aj dalsi genialny herec ceskoslovenskej kinematografie , a to konkretne Vladimir Mensik /Happy End, neskor aj trilogia Bourlive Vino - Mlade Vino/. Spalovac mrtvol je genialny film, ktory kombinuje dramu a horor, cize pre fundov hororu je tento film tzv. povinna jazda. A na zaver genialna veta : "V Ludskom popole predsa nie je rozdiel" 100 % ()

Zemřel herec Jiří Hálek

22.06.2019

Karlovy Vary odhalují program

Karlovy Vary odhalují program

17.04.2019

54. ročník mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech včera odhalil netradiční plakát a částečně taky hlavní program. Festival se bude konat od 28. června do 6. července a jak už je tradicí… (více)