Neviditelný

• USA The Invisible Man (více)

Když Cecilia (Elisabeth Moss) pochopila, že chodí s psychopatem, bylo už pozdě. Izolovaná v luxusním sídle majetnického vynálezce si uvědomí, že má-li přežít, musí utéct. To se jí podaří, a když se od expartnerova právníka dozví, že ten její odchod neunesl a spáchal sebevraždu, po letech se může znovu konečně svobodně nadechnout. Navíc je bohatá, protože bývalý přítel jí asi ve zvráceném gestu odkázal obrovský majetek. Tak proč je i dál tak neklidná? Proč má pořád nervy na pochodu? Proč se kolem ní dějí věci, jež nedokáže vysvětlit a které mají čím dál děsivější průběh a důsledek? Existují jen dvě alternativy. Buď se Cecilia regulérně zbláznila, nebo se v její blízkosti pohybuje někdo, kdo je doslova neviditelný a má jediný cíl – připravit ji o všechno, na čem jí v životě kdy záleželo. Jenže jak můžete bojovat s protivníkem, kterého nevidíte a který možná navíc existuje jen ve vaší hlavě? (Cinemart)

skeptic

Ducharina v novom háve? To je jeden možný náhľad na film, ktorý by ho ale nevystihoval ako celok. Pretože na druhej strane sa tam dajú pozorovať aj výjavy, ktoré pripomínajú akčný thriller o honbe na neviditeľné monštrum a aj niekoľko ďalších koncepcií, ktoré vybočujú zo spomínaného čítania filmu. Hlavne na prvú dlhšiu časť filmu sa dá pozerať ako na aktualizáciu duchárskych hororov. Ducha, v podobe neviditeľného (alebo zriedka viditeľného) nadprirodzeného (povedzme nemateriálneho) stvorenia s často zlými úmyslami (ublížiť, zabiť, vyhnať...) nahrádza človek disponujúci technologicky vyspelým oblekom, ktorého funkciou je neviditeľnosť. The Invisible Man, tak môže prezentovať (skrz aktualizáciu duchárskych hororov) to, ako sú obavy z nadprirodzeného zla efektívne nahradzované obavami z vyspelých technológií (neviditeľný oblek a jeho implikácie sú príkladom zvoleným v tomto filme, často je však v dnešnej dobe zdôrazňovaná napríklad aj hrozba umelej inteligencie, viď napríklad predchádzajúci Whannellov počin - Upgrade). Antagonista, ex-partner hlavnej postavy sa teda podobne ako duchovia v hororoch prejavuje najprv len pocitmi, protagonistka skôr len cíti niečiu prítomnosť, neskôr to začínajú byť otvorené dvere, ktoré si pamätáme nechané zatvorené, či „nočné príhody“, ktoré ešte môžu byť (hlavne ostatnými postavami okolo protagonistky) jednoducho racionalizované (zlými snami, prenasledujúcimi spomienkami, strachmi... atď.). Takisto rámcovanie týchto udalostí ako „všetko sa to začalo diať po smrti jej chorobne posadnutého partnera“ nahráva čítaniu filmu ako vychádzajúceho z duchárskych hororov. ___ Na druhej strane v krušných chvíľach už hudba skôr dopomáha sci-fi poňatiu horora, horora o človeku s neviditeľným oblekom. Typické neľubozvučné sláky nahrádza (aj keď nie sú úplne absentujúce) agresívna electro-industriálna hudba a dark ambient, podobný „noise“ aký bol miestami počuť napríklad v poslednom Blade Runnerovi (ktorý s týmto filmom zdieľa skladateľa, na Blade Runnerovi sa podieľal ale aj Hans Zimmer). ___ Na konci pobytu v psychiatrickom zariadení sa film mení skôr na akčný thriller a revenge dramu. Rôznym ľudom sa asi budú zdať tieto prechody rôzne organické, čo trúfam si povedať, bude mať aj veľký vplyv na ich hodnotenie. Osobne som nebol kompletne rozhodený, ale ani dvakrát očarený. Režisérov posledný projekt (Upgrade) mi určite sadol o niečo viac a pôsobil kompaktnejšie. Na druhej strane ale, film o žene s chorobne protektívnym, posadnutým a násilným partnerom prenasledujúcim ju až takmer „za hrob“, postavený na sci-fi premise, z časti ale rámcovanej finesami poltergeist hororov, tiež nie je na zahodenie. 75% ()

figliar

Neviditeľní sa spočiatku javil ako lacný horor, no neskôr sa z neho stal psychologický napínavý thriller. Skvelý vývoj postáv, paranoja a Elisabeth Moss na pokraji nervového zrútenia. Tej skvelo sekunduje Aldis Hodge. Napätie s priebehom deja vrcholí a divák celú dobu nevie, čo si má myslieť, resp. čo čakať. Atmosféru dodáva výborná kamera a fakt, že vo filme je veľa originality, takže sa len veľmi ťažko odhaduje, ako to celé skončí. ()

Ombak▼Penari

Jako ukazatel směru, kam posunout klasické horory, to obstojí dobře, ale to neznamená, že je to dobře vytěžený potenciál. Napětí výborně drží první polovinu, ale s postupujícím časem se vytrácí a nahrazuje jí občas pohledná akce. Nakonec ale v obojím zůstane v půli cesty a výsledkem je slušný a celkem originální snímek, který však zanechá dojem, že se nepovedlo dotáhnout do konce dobrou myšlenku. ()

fr3ak

Za mě teda vlastně dost zklamání. Film, kolem kterýho se vytvořila jakási aura něčeho, co vůbec není... ()

strikeman

Poměrně napínavý sci-fi thriller (na horor bych to dle měřítek současnosti neviděl), který přes svou stopáž a pravděpodobně nijak závratný rozpočet nenudí ani na chviličku, jen by mu možná slušeli krapet sympatičtější protagonisté ... 75% ()

Ema57

Rozbouřené a neklidné moře a obrovské vlny, které na začátku vrhají nápaditě loga zahraničních výrobců a distributora na skály, jsou předehrou k děsivé hře o život architektky Elisabeth Moss s jejím geniálním, ale psychopatickým partnerem. Ten ji neustále kontroluje a za každý nesouhlas týrá. Cecilia se mu snaží uniknout, ale to se jí nedaří, ani po jeho údajné sebevraždě. Následují jatka, psychiatrie, útěky a...překvapení.... Za zmínku stojí svaly čokoládového krasavce Aldise Hodge a futuristicky chladné sídlo, které pořídil pan génius pro svoje děsivé a technicky rafinované hrátky. Budete po krvavém luxusu toužit po bačkorách a útulnosti své ptačí budky s propálenou dírou na koberci. ()

geek.ondra

Whannell opět potvrzuje pověst jednoho z nejtalentovanějších režisérů současnosti. Neviditelný je brilantně natočený thriller s prvky hororu který se nebojí přidat na tempu ale zároveň taky pomaličku budovat atmosféru k čemuž mu pomáhá vynikající Elisabeth Moss. Poctivá, intenzivní a hlavně i správně vychytralá žánrovka. 8/10 ()

emdvojka

Hlavná predstaviteľka veru veľa krásy nepobrala. Herecký talent a um tiež nie. Scenár je malý twister, má svoje zvraty, ale i tak sa väčšinou drží klasickej línie, ktorá pri technických možnostiach dnešnej doby pracuje s neviditeľným, tak že herec pred kamerou v drvivej väčšine naozaj nie je. Takže žiadne veľké trikové dobrodružstvo nečakajte. Je to skôr film o budovaní atmosféry a strachu, ktorý to robí cez dlhšie zábery na rohy a kúty miestnosti, v ktorom vám v objatí dramatickej a démonickej hudby vsugeruje, že niekto, alebo niečo tam v tých dverách skutočne stojí. Za toto veľké plus. Ostatné je všetko už videné inde. ()

Ivo

Autor se dopustil celkem kritického a zásadního přehmatu - neviditelná měla být v rámci ohleduplné ochrany diváka po celou dobu rozhodně Eliška a ne nějaký optik !! Tím, že nebyla a muselo se na ni nepřetržitě čumět během 99% celé stopáže, je označení filmu jako "horor" nanejvýš opodstatněné... Jen na okraj - v případě originálního H.G.Wellse jsem měl vždycky jednu zásadní a dodnes nezodpovězenou otázku: jestli totiž když se neviditelný vy*ere, zůstává externí produkt jeho metabolismu pak též neviditelný nebo ne (obě možnosti však přinášejí další palčivé nejasnosti). Tady ale neviditelnost suplovali jen jakýmisi antireflexními oděvy, takže tato závažná akademická otázka se stala irelevantní (i kdyby se tu týpek během akce naplno po...). Prezentovaný "příběh" i provedení byly ovšem dost málo sofistikované a nenápadité (včetně vyčpělé variace na Terminátora 1 na policejní stanici i klišovitě prvoplánové popisné "hudby" s primitivními bubu pazvuky) a proti skvělému předchozímu Upgradu je to dost strmý a monotónní Downģrade, Leighu ... bohužel. Tak se, chlape, trochu vzmuž a brzy se zase pořádně zviditelni, ne jako tentokrát ! ()

KUFI

Prvni dobrej film od tohohle rezisera. Vahal sem mezi trema a ctyrma hvezdama, ale ctyri sem dal takovym peckam jako Lighthouse a Midsommar. Az tak dobry to zase nebylo abych to postavil na uroven dvou vyse jmenovanych. Takze nakonec za tri. Ale poctivy tri. ()

Vabr

Povedené, jak se dalo čekat. Žádnou jinou verzi Neviditelného jsem neviděl. Má to dobrý průběh, který je perfektně nastaven do těch 125 minut, takže nehrozí, že by vás to nudilo. Když dojde na akci a killy, tak to je perfektní. Zvlášť ty killy a kamera u nich. Kamerově se mi to líbilo. Hlavní hrdinka byla celkem chytrá. Líbilo se mi, jak přišel na způsob, jak být neviditelný a v tom, že byl celý film velmi reálný a pokračovalo to všechno tak, jak by ve skutečnosti mělo. V jeden okamžik (vražda) to bylo sakramentsky nečekané a tak dobré, to poznáte. To mě úplně dostalo. Nejnečekanější věc za poslední dobu! Líbilo se mi, že to mělo pořád napětí od poloviny filmu, ale bohužel u konce se to moc nepovedlo. Nebyl vůbec akční, byl trochu těžký na pochopení a moc se mi nelíbil. VYHODNOCENÍ: PŘIŠEL NA ZPŮSOB, JAK BÝT NEVIDITELNÝ ()

ICTS

Poprvé, kdy jsem tuhle myšlenku viděla na plátně byl snímek Hollow Man. Avšak musím říct, že tohle zpracování se mi o více líbilo, protože byl děj propracovanější. Poukazuje na všechny indexy strachu, který člověk u hororu potřebuje. Bylo plno momentů, které mě šokovaly a atmosféru jsem si vychutnávala. Není nic lepšího než kombinace psychologie a hororu. ()

Davidkkk

Dost možná jeden z nejintenzivnějších hororových zážitků posledních pár let. Do přibližně poloviny filmu jsem neměl Neviditelnému co vytknout. Škoda jen, že zbytek filmu postrádá ono tajemno a vydává se jiným směrem. Samotný závěr byl slátanina všemožných nelogičností a nebyl jsem s ním spokojen. ()

Cinematrix

Obsadit do hlavní role takhle nepohlednou herečku, to se divákovi prostě nedělá. Osobně jsem chvílema nevěděl, jestli se nedívám spíš na nenalíčenýho travestitu. Celý film tak postrádá smysl, protože tomu, že se pohledný a inteligentní milionář zakouká do něčeho takovéhleho a ještě s tim chce mít dítě, tomu může uvěřit snad jen Enšpígl. Navíc jsem nepochopil, jak se můžete mrtvému po pár týdnech dovolat na mobil. Mě by můj operátor měl někdy sto chutí odstřihnout ještě za živa (i když to je asi oboustranné :-D). ()

Torgal

Obával som sa ďalšieho Hollow Mana, no vedecká časť zneviditeľnovania je úplne preskočená a film sa sústredí čisto na terorizovanie škaredej Elisabeth Moss jej psychotickým neviditeľným manželom. To je napínavé, kreatívne natočené a s dostatkom zaujímavých nápadov. Od človeka ale sledovanie snímku vyžaduje veľkú dávku tolerancie voči logickým prehmatom v konaní postáv, rovnako ako aj akceptovanie priam nadprirodzených schopností zneviditeľneného jedinca (ktorý je samozrejme za každých okolností tichý ako duch). Vzhľadom na nízke očakávania ale príjemné prekvapenie. 7/10 ()

AngelG

Abych byla napnutá jak kšandy po celé 2 hodiny filmu, se mi dlouho nestalo a nikdy bych neřekla, že zrovna film s Neviditelným mužem tohohle docílí. Whannell mě jako režisér opravdu baví. Má skvělé nápady, ví jak natáčet filmy s napětím a tak, aby člověk neztrácel zájem. A že se tady ta atmosféra fakt dala krájet. Lekačky jsou příjemné a nečekané a hlavně se to pořád drží relativně při zemi až do konce. A že ten konec nemohl být víc perfektní. A ty komenty tady ohledně Moss a jejího vzhledu... to je jak číst něco od retardovaných puberťáků. Člověk by si myslel, že pokud někdo umí HRÁT a že to ona umí, tak by to mělo být asi ve FILMU podstatnější než to, jak vypadá. Zřejmě vzhled = fakt skvělá herečka. ()

anitae

Nejdřív jen obyčejná lekačka, a pak to jelo. Hlavní hrdinka, kterou psychicky týrá její přítel. Uteče od něj, on spáchá sebevraždu, ale najednou se začnou dít divné věci, prostě neviditelnej chodí po baráku a snaží se ji zničit. Cecilie je psychicky ale hodně silná a méně odolný jedinec by skončil mnohem dřív ve svěrací kazajce a nebyla by to taková zábava:) ()

Razzor_82

Nesympatická Elisabeth Moss s vykulenýma očima jako umírající laň chycená v oku pytláka a tupý a plytký příběh. Strašně komicky působí scény, kdy nikoho vlastně nevidíte a on hází s policisty jako s kusem papíru! Nebohá a týraná Cecila se nakonec vzepře a příběh vyřeší po svém. Tedy z lovené kořisti se rázem stane lovcem což je vlastně celý obrat ve filmu! Jestli tohle někoho bavilo tak mu to neberu ale u mě americká holomajzna! 5/10 ()

Marvel nejspíš našel svou Silver Surfer

Marvel nejspíš našel svou Silver Surfer

04.04.2024

Nový Vlkodlak mění hlavního představitele

Nový Vlkodlak mění hlavního představitele

14.12.2023

Nadcházející filmový příspěvek do světa monster od studia Universal mění svého hlavního představitele. Podle oznámení z roku 2020 si v nové verzi hororu Vlkodlak měla hlavní roli zahrát populární… (více)

Projekty od Universalu loví mladé hvězdy

Projekty od Universalu loví mladé hvězdy