Zahaleni stínem

(festivalový název)
  • Velká Británie Under the Shadow (více)

Počas vojny medzi Irakom a Iránom sa mladá matka Shideh (Narges Rashidi) stará sama o svoju dcéru Dorsu (Avin Manshadi). Jej manžel je lekárom a často rodinu necháva osamote. V okolí ich domu padajú každý deň bomby a ich životy sú tak neustále v ohrození. Nebezpečenstvo vojny však nie je jediným problémom. V dome sa totiž začína odohrávať čoraz viac zvláštnych javov, ktoré im znepríjemňujú život. Dorsa trpí nespavosťou, jej stretnutia s neexistujúcimi osobami matka spočiatku považuje za detskú hru. V dome sa kvôli udalostiam neustále stupňuje napätie a je len otázkou času, kedy sa matkina psychika zlomí a bude musieť uznať, že ich byt je miestom paranormálnych javov. (Marceloo)

misterz

Nečakané a príjemné hororové prekvapenie. Originalita snímku rozhodne nechýba, hlavne svojím spracovaním a poňatím príbehu. Na ústredné postavy matky s dcérou tu dolieha nepríjemná a desivá atmosféra z každej strany. Vonku za domom je vojna a bomby lietajú sakra blízko, no a v dome zase kraľujú nadprirodzené bytosti - džinovia. Nemali to veru ľahké. Musím pochváliť aj slušne zvládnuté hororové prvky, niekoľko scén sa v tomto smere naozaj vydarilo, hlavne ku koncu. Samotný záver mi už ale žiaľ prišiel trocha odbitý. Z tak dobre rozohranej depresívnej atmosféry a príbehu sa dalo vyťažiť podstatne viac a lepšie sa ponoriť do mystéria nadprirodzena - v tomto prípade tajomných bytostí volaných džinovia. Myslím ale, že na nadpriemer to stačí. Z poslednej doby to patrí k tomu lepšiemu, čo duchársky hororový subžáner ponúka. 70/100 ()

pornogrind

Zpočátku se to tvářilo jako nějaký rodinný drama. Postupem času ale byt začínají navštěvovat záhadný entity(džinové) a spolu s tím přichází trocha toho napětí a i lehce hororová atmosféra. Není to ale ta pravá hutná hororová atmosféra jakou by si asi hororovej fanoušek přál. Ono je v tom filmu všechno tak trochu jinak. Je to určitě i tím, že horory z Jordánska, Kataru či Íránu nejsou k vidění každej den. Za mě je to ale aspoň určitý zpestření. Jiná kultura, bombardování, džinové. Kdyby šlo o americkej horor tak takhle milosrdnej nebudu ale že jde o koprodukci zemí, který jsou na horory velice chudý přimhouřím oko a ty 3hvězdy dám. ()

Kudly4

Po nedávném parádním kousku Wounds, jsem nemohl jinak, než se pustit do tohoto Anvariho debutu. Největším plusem na celém filmu je atmosféra Teheránu, která je dost děsivá a hnusná. Vše ostatní je podprůměr. Lekačky asi dvě a je fakt, že u té jedné jsem se lekl jako už dlouho ne, takže aspoň něco. Jinak to bylo takový o ničem, pobíhající postavy fájn, ale to prostěradlo bylo směšný a ten závěr alias Artax z nekonečného příběhu, už bylo moc. Každopádně jsem se moc nenudil a u Babaka jsem si jenom potvrdil to, že hororovou atmosféru navodit umí a moc dobře. ()

silentname

"Under The Shadow" je podľa mňa veľmi schopným psychologickým hororom s drámou. Ťažko povedať, čo sa v celom tomto filme deje a ako to celé nakoniec pospájať a možno by som chcel trošku silnejšiu atmosféru a viac strašidelných momentov, no musím povedať, že tých pár na konci čo sa udejú sú podľa mňa skutočne vynikajúce. Vôbec len vidieť kreatúru, ktorá ma namiesto tváre len obrovské zuby je veľmi nepríjemná a funguje to skvele. Priznávam sa, že keď film správne zakusol do kože, tak to skutočne bolo silné a efektívne. Ale na druhú stranu ma to miestami trošku nudilo. Nie moc, ale trošku hej. Dievča je trošku otravné a mama je zase trošku psychicky mimo. Ale ostáva mi aj tak otázka, či náhodou niektoré veci ozaj nespravila ona sama. A plynie mi to iba z jedinej scénky, kde sa jej manžel opýta, či náhodou nie je opäť námesačná. Pretože by to vedelo mnohé možno vysvetliť. Ale čo na filme funguje je aj fakt, že nie vždy presne vieme čo sa deje. Ako aj v záverečnej scénke, kde Mama s dcérou vyjdú von z bytu a chcú ísť preč, no odrazu počuje svoju dcéru z ich bytu ako na ňu kričí. A kde je teraz jej dcéra v skutočnosti? Momenty ako tento robia pre mňa tento film veľmi dobrým thrillerom a aj niektoré strašenia skutočne fungujú. Neviem či by som si tento film pozrel znovu, no minimálne oceňujem tvorivosť, ktorú do toho tvorcovia dali. A v mnohom to funguje. Hodnotenie: B ()

korbitch22

Film zajímavý leda svým prostředím a hlavní pohlednou hrdinkou, která mi dala chuť si po projekci pustit porno s Miou Khalifou a to sou zhruba jediné emoce, co ve vás film vyvolá.Psychologické a osobní problémy nějaký muslimský fuchtle jsou zajímavý asi jako telefonní dráty a její dcera byla nesnesitelná čubka.Příběh je první hodinu ubíjející nuda a posledních pár minut kdy se něco děje to nezachrání.Pár lekaček a jinak kde nic tu nic.Takový horor Djinn na stejné téma je mnohem, mnohem lepším filmem a má asi 40%. K demenci hodnocení hororů už se odmítám vyjadřovat.45%. ()

Deschain

Vidieť horor z takého netradičného prostredia, to som si nemohla nechať ujsť. A bol to silný zážitok. (kino Úsmev, Art Film Fest Košice - 24.6.2016) ()

eraserhead666

"Když lidi chtějí, dokáží uvěřit v cokoliv." Tajemný, mysteriózní a hustě atmosférický iránský příběh o džinech na pozadí iránsko-írácké války, postiránské revoluce a postavení ženy v iránské společnosti. Fakt mnohovýznamové dílo fungující jako atmosféricky tísnivý příběh o tajemných bytostech z jiných rozměrů světa, jako sociálně-kulturní sonda do života v jedné určité společnosti v jednom určitém období i emancipační drama o odhodlané samostatné ženě bojující se zkostnatělými tradicemi, utlačujícími hodnotami a za své vlastní svobodné místo ve světě i rodině. Jako sociální drama silné, skvěle napsané a odehrané (představitelka hlavní hrdinky je hodně uvěřitelná, v některých okamžicích až hezky sympaticky nesympatická - protože nikdo není čítankově a křišťálově jen kladně sympatický nebo záporně nesmpatický), jako horror nádherně nepřímočaře atmosférické a napínavé. Ten film toho v tomhle ohledu moc neukáže, jen naznačí, o to je to ale působivější, atmosféra pomalu zalézá pod kůži a prostě, jednoduše ale silně vygraduje ve skvělém závěru. Z Babaka Anvariho se stává žánrový tvůrce, kterého stojí za to sledovat. ()

Karamanlis

Under the Shadow povyhrával ceny na filmových festivaloch a bol pozitívne prijatý mnohými kritikmi ako aj rádovými divákmi, preto som naň logicky bol zvedavý. Z výsledku som nebol ani sklamaný ani ohúrený, zopár pôsobivých momentov by sa tu našlo, vedel by som si to však predstaviť aj v mrazivejšom a desivejšom prevedení. Najviac ale chválim ponuré prostredie vojnou a bombardovaním sužovaného Teheránu, z ktorého prítomnosť zla doslova sálala. A to nielen zla v podobe mystických džinov, ale aj toho ľudského, rozosievaného islamskými náboženskými fanatikmi, ktorých spiatočnícke maniere v časoch všeobecného napätia táto hororová snímka zároveň kritizuje. ()

Morholt

Prostředí a doba mají něco do sebe a Narges Rashidi v hlavní roli mě hodně bavila, ale tím ta pozitiva končí. Po stránce psychologické to příliš nefungovalo a jako horor, až na dva tři momenty, také ne. Navíc holčička, která se zprvu jevila jako celkem normální dítě, se proměnila v neskutečně protivného spratka, který si od džina zasloužil mnohem větší sodu. Škoda, že z toho Anvari neudělal plnohodnotné dobové společenské drama, protože k tomu to mělo asi nejblíž. 30% ()

malylada

Tak pro mě velké zklamaní a nudná podívaná. Děj se točí kolem ženy s dítětem, která má své potíže díky politické náklonnosti k menšinovému názoru a díky tlaku na její osobu se má rozjíždět duchařina v jednom bytě. Ve filmu se neděje zhola nic a pokud mě měla upoutat psychologická rovina, kterou hlavní hrdinka během filmu prochází, tak na mě vůbec nezapůsobila a nikterak nezaujala. Hororových prvků mi přišlo prach bídně málo a čekal jsem závěr se zapeklitou pointou, která bude stěžejní pro tento film. Bohužel ani tu jsem nedostal a konec byl tuctový, stejně jako film.......4/10 ()

JohnCZ

Pro horory stavící na temné plíživé atmosféře s blížícím se a sílícím neviditelným zlem mám velikou slabost. Under the Shadow není sám o sobě nikterak originální, ale zaujme minimálně neokoukaným prostředím a s tím spojeným bubákem. Atmosféra funguje a postupně nabírá obrátky. Zamrzí jen slabý závěr, který sliboval mnohem drastičtější vyvrcholení. ()

-Ravee-

O duchy tu prakticky vůbec nejde. Jedná se o dost intenzivní společensko-politickou kritiku (nejen) jedné doby, která si za svůj žánr vybrala velmi nezvykle horror. Na této linii to ale trochu vázne až na pár momentů, u kterých jsem sebou solidně cuknul. Doporučuji být od začátku naladěn na hlubší symboliku, což je při pouštění horroru málokdo, jinak vám bude hlavní poselství filmu unikat.. ()

Martin741

Ducharin som videl uz na mraky, tu pozeram, ze to nemalo ani  na Temnou Vodu 2002. Jo a tento film je v reali tak 5. odmocnina z Exorcistu. Ak nie siesta  : 15 % ()

dubinak

Na Under the Shadow jsem se po pozitivních ohlasech docela slušně těšila a měla jsem chuť konečně na něco z jiného koutu světa. Navíc námět o djinech zněl velmi lákavě, a tak jsem se do toho vrhla po hlavě bez traileru a bez bližšího infa. Radši asi řeknu, že to nebylo podle mých představ a čekala jsem to úplně na jiné bázi. Období války je zde vyobrazeno dost depresivně a nepříjemně, neustálá nejistota je cítit celou stopáž, navíc, když se nám začínají postavy chovat trochu podivně a jsou na nervy, skvěle to tlačí na divákovy emoce. Bohužel ale zůstává jen u toho. Já mám vždy s pomalejšími horory velkou trpělivost, někdy mi ani nevadí čekat dlouho na nějaké strašení, Under the Shadow je ale v tomto ohledu opravdu mistr a když to tak řeknu, žádného strašení se skoro nelze dočkat. Kdybych to měla spočítat, řekla bych, že se z celé stopáže objevil náznak hororu asi v 60 sekundách. A ne, nekecám. Takže kdybych měla hodnotit jako horor, řeknu nedostačující. Kdybych měla hodnotit jako rodinné psychologické drama, řeknu super. ()

Azrael515

Ako fanusik socialno-kritickej funkcie filmu by som mal brblat (mozno), ze dolezite temy autor exploituje do hororovej podoby. Ako fanusik hororu by som mal brblat, ze sice sa snimku dari uspesne budovat atmosferu, no i tak vo finale spoileha na (mnou nenavidene) "lekacky".. Necham sa vsak dobrovolne uchlacholit predstavou, ze ide o zamer.. Vazne temy atraktivnou formou najsirsiemu publiku... Dufam, ze ta hypoteza nieje iba alegoricky djinn, ktora zosobnuje moj strach z toho, ze ma momentalne uzasne bavilo nieco, co tam v skutocnosti nieje .. :D ()

Sludger

Wow! Tento film sa vydaril! Skvelo vybudoval desivú atmosféru, so strašidelnými scénami si napriek malému rozpočtu poradil ukážkovo – čiernobiela deka ma bude desiť ešte dlho a pod posteľ sa tak skoro nepozriem. Zároveň je to riadne napäté vzhľadom na vojnové prostredie a trefne, metaforicky prenáša náladu, pocity a strach z vojny a bombardovania do hororových scén. Jediná vec, čo by sa dalo vyčítať, je krehká motivácia ostať v byte, ale to som im bez problémov odpustil. Skvelý horor! ()

majo0007

Ostuda pre tunajších rádoby horror fandov. Niektorí si tu idú v recenziách pomaly vyhoniť péro. Byť to, čo ste videli, je v nejakej us produkcii, tak tu lietajú odpady. Na nejaký horror sa čaká útrpnú hodinu, ináč sledujete osudy bandy cigošov z Luníka, matku s dcérou by ste najradšej zamordovali vlastnými rukami a tá digitálna plachta bola skôr do smiechu. To už nedelný Raťafák Plachta bol viac scary! ()

Tosi

Aby mě horor bavil, musí být přesvědčivý než se dostaví strach a musí umět vytvořit děsivé pozadí pro svůj příběh. Teherán roku 1988 posloužil výborně. Film funguje parádně, at' věříte, že tam něco je, nebo ne. Překvapení za 75% ()