Edward Bloom (Albert Finney) byl odjakživa vášnivým vypravěčem neuvěřitelných historek ze svého mládí (Ewan McGregor), kdy jej jeho záliba v cestování zavedla na úžasnou výpravu okolo světa. V jeho mýtických dobrodružstvích nechybí obři, vlkodlaci, zpívající siamská dvojčata ani čarodějnice se skleněným okem, která dokáže nahlédnout do budoucnosti. Se svými fantastickými historkami se Bloomovi daří okouzlit každého kromě jeho syna Willa (Billy Crudup). Když pak Edward onemocní, jeho žena Sandra (Jessica Lange) se pokusí Willa přimět, aby ke svému otci znovu našel cestu. Will se musí pokusit oddělit pravdu od fikce a naučit se s heroickými činy i velkými prohrami svého otce žít. (oficiální text distributora)

Deleo

Film patří do zlatého fondu Tima Burtona, do takzvané svaté trojce Beetlejuice, Střihoruký Edward a Velká ryba(aspoň tedy pro mne). Film je dělen na dvě dějové linky jednu „zkutečnou“ z dospělé části života postav, druhou barvitě vymalovanou vypravěčem. Finální propojení obou částí vhání i tvrdším jedincům nostalgickou slzu. Vřele doporučuji ()

Panel250

V tom filmu je vic, nez se na prvni pohled zda. Je mi lito tech lidi, kteri nedokazi nahlednout pod, pro ne povrchni, "slupku pribehu. ()

Rathe

Skvělý filmový požitek a v čele vynikající Ewan McGregor. Toho herce prostě miluji, nemá chybu a dokáže vše vyhodit ještě o laťku výš. Samotný film je nabit jednou zvláštností za druhou. Ať už to byla čarodějnice, obr, vesnička mimo civilizaci nebo cirkus se zvířecím majitelem. To vše na sebe tak skvěle a smysluplně navazovalo. A copak by jste takové pohádky někomu věřili? Třeba svému tátovi? Ale pak když najdete kůlnu plnou věcí, které naznačují, že to tak bylo. A na pohřbu se objeví ti všichni, co účinkovali ve "smyšlených" příbězích, přemýšlíte.... a co je tedy vůbec skutečné? ()

Rajca

Tak tomuto dielku som dlho odolávala. Bizarné, uletené aj keď vizuálne pútavé. Rovnako ako Alica v krajine zázrakov. Celý film som mala pocit, že Burton pri tvorbe tohto filmu cely čas na niečom šľapal. Po pravde túto Burtonovú polohu nemám rada. ()

Mistake93

HLÁŠKY Z FILMU : Edward Bloom: (na čarodějnici) Paní, jsem Edward Bloom. Pár lidí chce vidět vaše oko. Will Bloom: Jsi jako Santa Claus. Stejně úžasný a stejně falešný. ()

trevor12

velké překvapení, od filmu jsem nic nečekal a byl jsem šokován, jak kouzelně na mne působil, nic podobného jsem neviděl, ta kombinace reality a fantaskního světa je hodně působivá, režisérovi se povedlo na plátno převést to co mi připadá nezfilmovatelné, po finále jsem měl mokré oči, což u mne nebývá zvykem. ()

Benoit

Dosti zajímavé dílo. Když film začal, přemýšlel jsem že ho vypnu a snad ani nikdy neohodnotím, jelikož bych se k němu už nevrátil. Postupem času jsem si ale připadal jako já ve svém filmu. Kdy začnu číst nudnou knížku a postupně mě začne trošku zajímat, až jsem nakonec na ní absolutně závislý a dokud příběh neskončí, nepřestanu i kdyby trakaře padaly. Tak samo stoupalo moje hodnocení. Od jedné, nakonec až po plných pět hvězd, neboť mě tohle opravdu chytlo za srdce. Grandiózní závěr už ani hodnotit nejde. Dneska se mi bude ale krásně usínat a jsem sám zvědavý, do kolika mi budou bloudit moje myšlenky. A jak jednou vlastně skončí ten náš příběh a jak ho budeme vlastně vyprávět, záleží jen na našem úhlu pohledu. Dobrou noc! ()

Drslw

Musím bohužiaľ konštatovať, že som sa drvivú väčšinu času celkom vážne nudil. Ak to mala byť alegória, bola to alegória ničoho. Ak to mala byť oslava rozprávačského umenia alebo nespútanej fantázie, tak tam bolo málo rozprávačstva aj fantázie. A ak to mal byť len rodinný film, tak bol úplne zbytočný. Zvlášť u Tima Burtona... (knihu som síce nečítal, ale mám tušenie, že by ma oslovila viac) ()

MichalCZ30

Tim Burton sice udělal pár chyb ve střihu, ale díky zajímavému ději jsem se o nich dozvěděl až podle komentářů. Dojemný a hluboký film, který není přeplácán speciálními efekty, dá divákovi možnost zamyslet se nad vlastním postojem k životu. Jsem přesvědčen, že každý tento snímek pochopí trochu jinak - po svém. A právě to je na tomto andersenovském zpracování nádherné. Je to taková realističtější Alenka v Říši divů, kterou jsem si vychutnal od začátku až do konce. ()

Mirek.Zigmun

Dnes jsem dlouho přemýšlel, jaký film si pustit. Měl jsem chuť na nějaký zajímavý snímek. Říkal jsem si, proč dnes patří mezi nejnavštěvovanější videa Velká ryba. Tak jsem se rozhodl. Film se mi moc líbil i když závěr byl smutný. Burton mě zase potěšil ;-) ()

Lookass85

Snílek jako já na tento počin může pouze a jen vzhlížet s obdivem a úžasem. Ten film je přesně důvod proč mě mrzí, že dnešní doba je natolik uspěchaná a propletena měřením penězi, že mám dojem se vytrácí prostor pro fantazii... a to je určitě škoda. Jak ukazuje tento příběh některé věci mohou být pro jednoho fantazií pro druhého realitou. Ano toto je pohádka, fantazie popuštěná z uzdy, snílkův sen - jsem rád že pan Burton tentokrát své temné já potlačil a nenechal jej vyplout na povrch, protože je to krásně zpracovaný příběh jednoho starého vypravěče, kterému syn vlastně nikdy neuvěřil...pro mě film číslo 1 co se týká příběhu, zpracování a hlavně atmosféry do které se nechám velmi rád vtáhnout znovu a znovu aby mě na závěr připoměl, že každý může být velká ryba pokud tomu dostatečně věří ()

Matt91

Rukopis režiséra Tima Burtona mi nikdy úplne nesedel. Jeho uletená vizuálna stránka kombinujúca temné a komediálne prvky na mňa pôsobila až moc divne. V tomto filme sa držal na uzde a vyrozprával pomaly plynúci príbeh s rozprávkovým presahom, ktorý podáva pozitívne myšlienky prostredníctvom svojich postáv. Divák po celý čas zisťuje ako to vlastne bolo so životným príbehom Edwarda Blooma, aby sa v emotívnom závere dozvedel, že niekedy na zachovanie kúzla príbehu je najdôležitejšia jeho interpretácia. Určite sa jedná o najlepší kúsok tvorcu. ()

barny120

Určite odporúčam. Krásny film a plný neuveriteľných príbehov, ktoré sa zdajú tak reálne. Dejom sa prelínajú morálne hodnoty ako odvaha, láska, či vernosť, ktoré sú mi veľmi sympatické, a nikdy nevyjdú z módy. Balzam na dušu. Čudujem sa sám sebe, že film sa ku mne dostal až teraz ()

pajapeta

Ha, nejsem jediný, kdo film docenil až napodruhé. Krom trochy Forresta a hezkých barviček vidím film o loučení, umírání. Hlavní hrdina je smířený, jen v úplném závěru mě fakt zajímá, co tehdy viděl v očích staré ženy...I vtipné to bylo a milé. ()

Jirkacek

Snímek Velká ryba jsem shlédl na doporučení CommanderCZ, který dle hodnocení zde na ČSFD předpokládal kvalitní podívanou. Já jsem zase dle názvu myslel, že se děj bude točit okolo vodního světa a já budu zase po letech hledat Nema nebo jeho kolegyni Dory. Jenže jsem se pekelně mýlil a film Tima Burtona byl úplně o něčem jiném. Přiznám se, že jeho díla zrovna moc nemusím, protože jeho pohled na svět mi vždy připadal mimo mísu a moc mne nikdy pořádně svým přístupem nepobavil. Nicméně musím předeslat, že Velká ryba byla přece jen více normálnější, i když tím nemyslím fakt, že by byla zrovna nějak příliš zábavná. Kouzlo tohoto snímku totiž spočívalo úplně v něčem jiném - lidskosti, nostalgii, citlivosti, lásce a podobných pěkných vlastnostech. Vše začalo seznámením se s Edwardem Bloomem starším, kterého si zahrál Albert Finney a zároveň jsme se v jeho vlastních vzpomínkách přenesli do dob jeho mládí, když juniora hrál můj oblíbený herec Ewan McGregor. Dá se sem napsat, že o přebíhám mezi reálným časem a přesunováním se o 50 - 60 let zpět byl vlastně celý film. Edward Bloom byl totiž vždy skvělý vypravěč a dokázal své vzpomínky na mládí představit udiveným posluchačům v restauraci, na oslavě či v jen tak v úzkém rodinném kruhu. Někteří z nich jeho fantastickému vyprávění naslouchali s úsměvem jako třeba manželka Sandra v podání Jessicy Lange, jiní všemu věřili a jeden z nich měl pochybnosti úplně o všem, co Edward vypustil z úst. Bohužel tímto pochybovačem byl jeho syn Will, kterého si zahrál Billy Crudup, který se navíc za otcovy pohádky styděl a nemluvil s ním tak několik let. V okamžiku, kdy se otci přitížilo a vypadalo to s ním špatně, neváhal a spolu se svou manželkou odletěl za ním, aby u jeho lůžka strávili spolu poslední dny. Starý Edward se i v těchto těžkých okamžicích rozpovídal a chrlil jednu neuvěřitelnou historku za druhou, ve které nechybělo dobrodružství, pohádky, láska, lidskost a podobně. Ocitli jsme se třeba v zapomenuté vesnici žijící si vlastním životem, cirkusu s jeho speciální atmosférou a podivínským osazenstvem, setkali jsme se s obrem i krásnými ženami a hlavně - jelikož taky sem tam něco napíšu, obdivuji autora za to, co dokázal vymyslet za podivuhodný svět. Hodnotit pro mne tento filmový počin bylo tudíž velmi těžké, jelikož zde opravdu velmi záleželo na úhlu pohledu. V podstatě zde chyběly nějaké vyloženě zábavné pasáže, pokud bych se na to díval z konzumního hlediska, ale chytrý člověk si to své dokázal najít. Zato hromada nostalgických vzpomínek, vhodných i pro své vlastní zamyšlení za uplynulým životem, to by se za těch 125 minut dalo nabírat na hrábě a kupit opodál na hromádku. Dokázal jsem si všimnout i náznaků jemného humoru s laskavým přízvukem, což mne velmi imponovalo a rád jsem si všímal i dalších lidských aspektů. Prostě nebylo to film pro diváky, hledající obyčejnou zábavu, ale spíše pro operetní a baletní obdivovatele, kladoucí důraz na umění. Suma sumárum, Velká ryba ode mne dostala čtyři rybí hvězdičky ****. ()

Zemřel britský herec Albert Finney

Zemřel britský herec Albert Finney