Favoritka

• Velká Británie The Favourite (více)

Na začátku 18. století vládne Velké Británii královna Anna (Olivia Colman), poslední z rodu Stuartovců, která se do historie zapsala spíše neslavně. Je plachá a přehlížená, trpí bolestivou dnou a není příliš vzdělaná, což z ní činí perfektní oběť manipulátorů. Její jedinou oporou v životě je lady Sarah (Rachel Weisz) a jejich vztah postupně přerůstá až do jakési milostné symbiózy. Sarah se díky tomu dostala do nejvyšších kruhů britské aristokracie a za nejistou královnu prakticky vládne. Zpoza královnina trůnu činí všechna důležitá rozhodnutí ohledně chodu státu a probíhající války o španělské dědictví. Zároveň si svou pozici ostře střeží a nikoho, kdo by se pokusil královnu ovlivnit, k ní nepustí. Podcenila jen svou sestřenici Abigail (Emma Stone), která na dvůr přijela prosit o práci služebné poté, co její rodina zbankrotovala. Sarah ji z lítosti přijala. Netuší však, že by ctižádostivá Abigail mohla ohrozit její roli královniny favoritky. Zatímco tedy Abigail díky oblibě panovnice rychle stoupá společenským žebříčkem, od Sarah se začíná přízeň odvracet. A to nemůže zůstat bez odplaty. (CinemArt)

Aleee89

Zvláštní film. Historické drama, a přece ani ne. Spíše dekadentní přehlídka plná dechberoucích kostýmů, netradičních záběrů, korunovaná excelentními hereckými výkony. Jenže také v lecčems odtažitý snímek, který se mi pod kůži prostě nedostal. ()

filmoid

Jednotlivosti filmu fungují výborně - fascinující herecké výkony, kostýmy, výprava bez výhrad, hudba funkční, kamera osobitá. Jen to nejpodstatnější - téma - poněkud uniká. Nejspíš je to lesboromance, ve které všechny silové páky života drží ženy, muži se naopak proměňují ve vybředlé panáky, kteří se baví kačeřími zápasy, trumfují se ve střizích paruk, pořádají stupidní bombarding naháčů rajčaty a citrusy. Ctitelé se před vyvolenou plazí listím, jsou skopávání a fackováni, až zapomenou, co vlastně chtěli. Mohlo z toho vzniknout korektní a tuctové kostýmní drama, ale díky režii se z nevytendovaného scénáře podařilo vyrazit maximum... ()

easaque

-4* mé pocity z filmu jsou vesměs pozitivní, tak se nebráním i trochu vyššímu hodnocení. Samozřejmě to není film pro každého, protože klasickému divákovi evidentně budou vadit obscénní a dekadentní scény, na který není moc zvyklý. Podle mého názoru ta syrovost věrohodněji ukazuje pokleslý život jak šlechty, tak i poddaných jaký byl na některých místech a v některých dobách. Intriky byly, jsou a budou a manipulátoři vládnou světu a jde jim hlavně u ukojení svých vlastních základních pudů. V chování rozdíly nejsou a vždycky je to o tom, co jim umožní dělat okolí, v kterém žije. V kontrastu s luxusem to samozřejmě bije do očí, ale to je život. Zajímavá kamera, výborná výprava a uvěřitelné herecké výkony. Trochu mi to přišlo jako poněkud kultivovaněji zpracovaný seriál Ať jedí koláče ;-) [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 1 /// STYL: 3 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

vydumnica

10 nominacii na Oscara a film s Emmou Stone, no to som si povedala, ze ho musim vidiet! Dojmy mam rozpacite. Pozitivne hodnotim herecke vykony vsetkych troch hereciek, zaujimavu a originalnu kameru a tiez hudbu. Dej plynul peknym tempom, nudit som sa nenudila, ale namiesto toho, aby som sa citila byt vtiahnuta do deja, stala som sa len akymsi pozorovatelom z dialky. Bolo mi skutocne jedno, co sa stane ci uz s jednou ci druhou favoritkou a trosku empatie som pocitila len voci Anne. Taka chuderka panovnicka, ktora svoju rolu absolutne nezvladala a bola len na posmech, figurka, ktoru vsetci vyuzivali, no hlavne som ju lutovala v suvislosti s jej kralikmi. Moment, kedy predstavuje svoje kralicie "deti" Abigail povazujem za najsilnejsi. Aj ked sa jedna o realne postavy, mala som skor pocit, ze sa pozeram na fikciu. Viac ako historicky film je to feministicky lesbicky film, akesi moderne spracovanie historickej dramy. Nesadlo mi to. Mam radsej klasiku nez taketo experimentovanie, no uznavam, ze asi prave preto je film uspesny. Lesbicky trojuholnik ma tiez nebavil. V celom filme nie je ani jeden muz, ktory by bol dolezity a nebol by len nejakou smiesnou figurkou. A este jedna vec. Privela nadavok, to sa mi teda vobec nehodi k damam zijucim na kralovskom dvore v 18. storoci! Alebo to neboli damy? Kazdopadne netypicky film, ktory sa nebude pacit kazdemu. ()

M.i.k.e

Divácky nejpřístupnější Lanthimos.Je to sice méně vtipné,než sem čekal,ale aspoň to není tak extrémně bizarní jako jeho dva předchozí filmy.Baví nejen všechny 3 hlavní herečky,ale i hrátky s kamerou a místy minimalistický lezavý soundtrack.Objektivně to nejsou čisté 4,ale jelikož je Favoritka lepší než Zabití posvatného jelena,kde jsem byl v hodnocení na hraně,nemůžu jinak...70% ()

Martin741

Zabití posvatnej divej svine ... ne pardon, Zabiti posvatneho medveda .. vlka, kamzika ... to je jedno bolo na urovni, tu sa mi zda ze sa Jorgos Lanthimos zase hra na artovych reziserskych velikanov ako Antonioni, Bergman alebo Kurosawa. A mozno na nich ma  a  mozno nema. Prilis poznat lacne kulisy, v ktorych sa odohravaju casto nudne a hodne plane dialogy. Ta vojna o spanielske dedicstvo 1700 - 1714 bola spomenuta len slovne - a to som tvorcom ani neveril ze prebieha. Emma Kamen /Birdman/ bola ako jedina na urovni, a ten Nicholas Hoult si myslim ze ani nevie hrat, taka to bola bieda pozerat sa nan. Asi ako keby povedzme DeFunes sa snazil dostat sa do filmu The Godfather od Coppolu. Nefungovali ani tie intrigy a ta zaodeta nadhera 18. storocia : 52 % ()

Aljak

Zaujímavé, zvláštne, odvážne, miestami až šialené. Ale po všetkých tých bizarnostiach, ktoré vzišli od Yorgosa Lanthimosa to bolo na jeho pomery v podstate relatívne pokojné. Osobne som čakal oveľa väčšiu kontroverziu. O obdobie vlády kráľovnej Anny Stuartovej som sa nikdy nejako extra nezaujímal, takže určite mi uniklo množstvo súvislostí a okolností, ktoré by pravdepodobne zvýšili môj zážitok z tohto filmu, ale napriek tomu sa v ústrednej dejovej línii dalo celkom dobre orientovať. Čo sa však filmu týka, nebol som nijako obzvlášť očarený, vzhľadom na to aký je okolo neho rozruch (10 nominácii na Oscaroch hovoria samé za seba). Áno, zápletka bola zaujímavá a aj všetko okolo toho (manipulácia, intrigy, rivalita, vypočítavosť), ale ako celok ma to bohužiaľ až tak nezasiahlo. Myslím, že je obrovské množstvo kvalitnejších a pozoruhodnejších historických drám, ktoré by si zaslúžili takýto záujem. Ale jednoznačne treba pochváliť pôsobivú výpravu, kulisy a kostýmy (za tie by som pokojne toho Oscara udelil), a taktiež nadpriemerné herecké výkony celého ústredného trojuholníku (Olivia, Rachel a Emma). ()

johny89

Jeden z nejhorších filmů, co jsem za poslední dlouhou dobu viděl. Nechápu, kde to vzalo nominace na Oskara a nechápu kde to vůbec vzalo oskara. To opravdu nebyla zahrána žádná hlavní ženská role lépe? ()

Wiikii

Ze začátku to má náboj, s krásně padnoucí hudbou a famózními hereckými výkony si myslíte, že se díváte na snímek roku, ale jak plynou minuty náboj se tak nějak vytrácí a hudba ani herecké výkony nestačí na závěrečné WAU. .... HODNOCENÍ: 70% (4*) ()

Nach

Kupodivu osvěžující podívaná v historickém žánru, která je správně feministická, aniž by tím byla otravná. Rachel Weisz je zde opět fenomenální a Olivia Colman nebo Emma Stone taktéž. Navíc kamera je správně depresivní, aby atmosféru opuštěnosti a nepřízně podkreslila. Chválím i výborné kostýmy. 75% ()

Topco

Chuťovka. Po opakovanej projekcii po dvoch dňoch idem do plných! Plejáda zlých ľudských vlastností v ženskom podaní na kráľovskom dvore. Dámsky herecký koncert, vycibrené dialógy, skvostné obratné plachtenie kamery, skvelo pasujúca vážna hudba aj rušivé tóny huslí a klavíra. Dá sa obdivovať scéna po scéne. Tradične, absurdne zábavný Lanthimos, tento raz však navyše s puncom noblesy. A opäť tu máme kukuč po kubrickovskej poetike, najmä počas dekadentných scén. Najúsmevnejšie na tom všetkom je, že možno nejde až o tak nepravdepodobnú históriu (ak si odmyslíme úmyselne moderné alebo vymyslené prvky: tanec, zajace). ()

C0r0ner

Tři krávy. Jedna je vypatlaná píča, druhá je zákeřná svině a třetí je zkurvená zákeřná svině. No může z toho být něco zajímavého? Z technického hlediska je to kvalitní práce, ale obsahově to byla fakt příšerná hrůza, nuda a píčovina, že i ta jedna hvězdička je skoro moc. 20% ()

dubinak

Yorgos točí poslední dobou skvost za skvostem a Favoritka téměř není výjimkou. Tentokrát tu ale nad příběhem vládne spíše herecký koncert a emocionálnost, což je u tohoto režiséra až nezvyklé. Opět je tu dokázáno, že Yorgos je hlavně mistrem obrazu i zvuku a své tradiční postupy tu povyšuje na zcela novou formu - rybí oko. Je pravdou, že se tento snímek z jeho dosavadních hodí asi nejvíc pro nominaci na Oscara, to znamená, že se Yorgos pomalu ale jistě dostává do podvědomí velkých mas a snad mu to na kvalitě řemesla v budoucnu neubere. Doufám, že Favoritka bude oceněná alespoň za kostýmy, protože ty tu jsou společně s interiéry brilantní. Nicméně bizárdnost, kterou je režisér známý asi nejvíc mi tu tentokrát tak nějak chyběla, ale i tak si vybral dosti tabuizované téma zasazené do 18. století, což může leckoho překvapit nebo pohoršit. Každopádně řemeslně k tomu nemám nejmenší výtku. ()

cubajz

Od začátku mne to úplně osadilo na prdel, nicméně postupně si na všechno zvyknete a tak nějak to vyčpí.. ()

Pajky3

Portsmouth, 9.1.2019 Hodně zvláštní film, který se mi rozhodně netrefil úplně do vkusu. Dobová výprava byla super a hudební doprovod udržoval pozornost od začátku do konce. Všechny tři herečky sice hrají jako o život, ale čekal jsem od příběhu něco jiného. Na začátek roku 2019 jsem si tak jako první film v kině nevybral zrovna ideálně. ()

Martrix

Zcela bez výhrad souhlasím, že Olivia Colman byla fantastická, Rachel Weisz skvělá a Emma Stone velmi dobrá. Také nemám problém uznat, že je Yorgos Lanthimos dobrý režisér. Jenže tím jsem vyčerpal příděl superlativů, které jsem měl pro tento film nachystaný. Bez ohledu na to, jak skvěle se podařilo (skrze zmiňované herecké výkony i režisérský um) vykreslit co se děje postavám v hlavách...což je zvlášť s ohledem na to, že jde o ženy zázrak, chybí mi hlubší pointa, nebo nějaký příběh. Ta předvidatelnost je tady doslova hmatatelná. Favoritka není o tom co se stane, ale "jen" jak se to stane. Věřím, že přesně takto to tvůrci chtěli. Je to velmi dobrý film, ale obsahem a vyzněním se mi netrefil do vkusu. ()

Yorgos Lanthimos si vybral svůj další projekt

Yorgos Lanthimos si vybral svůj další projekt

30.09.2022

Řecký režisér Yorgos Lanthimos (Zabití posvátného jelena, Humr) se po úspěchu Favoritky na mnohých světových oceněních v originální tvorbě jen tak nezastavuje. Aktuálně je v postprodukci jeho další… (více)

Black Widow nabírá posily

Black Widow nabírá posily

05.04.2019

Sólovka Black Widow se Scarlett Johansson (Avengers: Infinity War) v hlavní roli pádí rychle kupředu a film obsadil dalších několik herců. Dříve spekulovaná Emma Watson (Kráska a zvíře) je bohužel… (více)

Režisér Favoritky oznámil příští film

Režisér Favoritky oznámil příští film

23.02.2019

Je klidně možné, že za pár dní už budeme psát režisér oscarové Favoritky, prozatím má ale Yorgos Lanthimos (Humr, Zabití posvátného jelena) na krku pouze cenu BAFTA za nejlepší film, neproměněnou… (více)