Reklama

Reklama

Na sklonku roku 1989 se stal prvním jednohlasně demokraticky zvoleným prezidentem tehdejší Československé socialistické republiky Václav Havel. Šlo o jeden z mnoha zásadních dějinných zvratů Sametové revoluce odstartované událostmi 17. listopadu. Věhlas Václava Havla předcházel. Z disidenta prezidentem, z pivovaru na Hrad. Pohled zahraničních politiků, médií i celebrit se upíral na Havla. Kdo je tento člověk, který se stal pro zbytek světa tváří Sametové revoluce? Tuto otázku si kladl i navrátivší se Vojtěch Jasný, který natáčí ojedinělý Havlův portrét, svérázný jako jeho hlavní protagonista. Film, jehož neméně svérázným průvodcem je režisér Miloš Forman, představuje zároveň i důležitou Havlovu filmovou vizitku určenou pro zahraniční diváky, zachycující tohoto státníka v mnoha každodenních rolích, ať již formálních či neformálních. Proč Havel? je zároveň prvním z celé řady dokumentárních filmů věnovaných Václavu Havlovi. (NFA)

(více)

Recenze (23)

troufalka 

všechny recenze uživatele

Vysíláno k poctě 90.narozenin Vojtěcha Jasného - již v nesetřižené podobě. Je trochu škoda, že nejsou uváděny i jeho starší dokumenty, především Českou rapsodii, kterou snad Česká televize vůbec nevysílala. Vojtěch Jasný začínal spolu s Karlem Kachyňou autorskými dokumenty u Armádnho filmu. Podařilo se mu zachytit porevoluční atmosféru i samotného Havla bez zbytečného patosu a hodně doširoka. Kolik je v tom nadčasovéh ukáže čas sám. Dokument ocení asi hlavně pamětníci, což také není k zahození. ()

liborek_ 

všechny recenze uživatele

Pozoruhodný dokument doby, kdy společností prostupovalo polistopadové nadšení, optimismus a všeobecně sdílená sympatie k V. H.; kdy ale také nově se rodící politickou reprezentaci svazovala počáteční naivita nováčků podléhajících lichotivým slovům "velkého světa". Že tento dokument bude z pohledu dnešního (r. 2015) diváka smutné a depresivní pokoukání, naznačil v úvodu filmu jeden z Formanových proslovů, v němž správně upozorňuje, že ta těžší část revoluce teprve přijde... Dnes už si o nadšení, optimismu a jednotě můžeme nechat jen zdát; dnes se potýkáme s epidemií frustrace plynoucí do značné míry ze zklamaných nadějí a typicky české neoprávněné víry v to, že za naše problémy může někdo jiný a že je za nás také vyřeší někdo jiný. Dnes je placka s Havlem na klopě skoro až stigmatem. Dnes připomínky Listopadu degenerují na sebeprezentaci narcistického demagoga, jenž Hrad přeměnil na Ministerstvo pomsty a s pomocí zákusečků a slivovice uplácí burany, jimž se stýská po zlatých husákovských časech. Dnes státní vyznamenání dostávají Štrougalovi ministři, udavači a ředitelé normalizačních koncentráků... Právě pro tento kontrast je Jasného film cenný i přes to, že naivitu vykazuje i styl, kterým je natočen. ()

Marthos 

všechny recenze uživatele

Václav Havel a jeho první prezidentské okamžiky. Euforie, nadšení, radost, uvolnění... to všechno zachycují záběry jak z amerického prostředí, tak z mnohých míst českého venkova i pražské aglomerace. Pro současného diváka má Jasného a Formanův film téměř symbolickou výpověď; je svědectvím doby, v níž se s nepředstíranou samozřejmostí prosazovaly ideály lidského humanismu. Škoda, že dnes už vládnou zcela jiné hodnoty. ()

prkalil 

všechny recenze uživatele

Já to na Michaela Žantovského prásknu, jo? Když on to na sebe napsal ve své knize Havel. Jeho přičiněním totiž v tomhle dokumentu chybí scénka, kdy Václav Havel v prezidentské uniformě (od Pištěka, ve dvou barvách, se zlatými nárameníky) vtrhl v Lánech do zámecké kuchyně s tasenou šavlí, kterou dostal darem od Hradní stráže, a k hrůze místních vesnických kuchařek začal obřadnou zbraní sekat cibuli, kterou připravovaly do guláše... 29.11.2015 - Dodatek - už nechybí... další dodatek - 1.12.2015: interview v parku s holčičkou /tazatelem byl Miloš Forman/ MF: Máš ráda pana Havla? h: Ne MF: To je pan prezident, nemáš? h: (kroutí odmítavě hlavou ze strany na stranu) MF: A víš, kdo to je? h: Ne ()

kobejn 

všechny recenze uživatele

Naprosto neocenitelnej dokument natočenej v tý nejlepší době. Ty autentické záběry jsou naprosto neocenitelné. Možnost vidět Formana, Havla, Hrabala a všechny možný další lidi, když byli ještě freš, to se nedá dostatečně docenit. Super dokument, kterej má strašnou hodnotu právě díky tý době, v níž vznikl. ()

slunicko2 

všechny recenze uživatele

Emigranti představují sametovou revoluci světu. 1) Tvůrci okouzleni faktem, že se konečně smí volně mluvit, žijí přítomným okamžikem. Ten ale už pominul a dnešní době už snímek tolik neříká._____ 2) 65letému Vojtěchu Jasnému (scénář, režie) dělá reportéra 58letý Miloš Forman a spolu s nimi tu vystupují mnohé ikony opozice i světové osobnosti._____ 3) Za zamyšlení stojí i kontrast mezi tehdejším nadšením a současným rozčarováním a zklamáním. Kde udělali soudruzi z NDR chybu?_____ 4) Koprodukce Kanady a ČSFR. ()

topi 

všechny recenze uživatele

Vzpomínkový dokument na zásadního člověka, který nás po bolševickém výplachu obdaroval svobodou. Bezprostřední svoboda je všudypřítomná vzhledem k vzniku pořadu a díky velké řadě významných českých i celosvětových osobností působí snímek neuvěřitelně uvolněně, na čemž má také zásluhu Miloš Forman jako průvodce. Právě jsem dočetl autobiografickou knihu Vlasty Chramostové, ve které mapuje a odhaluje mimo jiné i tyto polistopadové události a tak jsem měl možnost ihned srovnávat. Škoda, že se ta krásná euforie někam vytratila a všechno se vyvinulo kamsi jinam. Zaplaťpánbůh za Václava Havla a jeho přínos, který umožnil a dokázal to, že se naše země po dlouhých totalitních časech opět dostala do celosvětového podvědomí. ()

zette 

všechny recenze uživatele

Jako obraz doby pusobi tento, jiz historicky dokument skvele. Ale Havla jako hrdinu nevnimam a malokdy jsem mu veril. Vcetne jeho ansamblu v roli ruznych prezidentskych poradcu. Hodnota filmu dobra. ()

KanjiVital 

všechny recenze uživatele

Heydrich jednou prohlásil: "Češi jsou nejnebezpečnější ze všech národů, protože Rusy a Poláky můžete zlomit, ale Čechy nezlomíte - Češi se ohnou a v okamžiku kdy povolíte švihnou a udeří." Obávám se, že bez osobnosti jakou byl Václav Havel, se dokážeme už jen ohnout... ()

anli 

všechny recenze uživatele

Dokument o prevratnych zmenach v ceskoslovensku,natoceny clovekem,vracejicim se po 20-ti letech do sve rodne zeme.Tak bych to bral a nehledal v tom nic vic.Milos Forman jako pruvodce sedi a film zachycuje vsechny podstatne momenty,lidi a udalosti te doby.Davam slusnych 60%. ()

cuchillo 

všechny recenze uživatele

I přes to, že je snímek zdlouhavý, místy nudný, má řadu neocenitelných autentických záběrů. Sledujeme první měsíce Havla v prezidentském úřadu a Forman nám dělá průvodce (jde mu to vážně dobře). Divák má jedinečnou možnost nahlédnout pod pokličku začátku demokracie v Československu a také vidět na jednom plátně spoustu zajímavých osobností (např. Hrabala, Formana, Paula Simona, Shirley Temple Black - vůbec jsem netušila, že u nás na začatku 90. let působila jako velvyslankyně). Společnost je plná nadšení a euforie z polistopadového dění. Dokument je jedinečnou ukázkou té doby a jako takový stojí určitě za vidění.  Viděno na MFDF v Jihlavě (2021) i s legendární scénou Havla v uniformě hradní stráže. ()

Redyx1 odpad!

všechny recenze uživatele

Odporný odpad o grázlovi co se za komančů paktoval s STB flákal se chlastal,podváděl a nakonec byl oslavován..hnus ()

Mahowny 

všechny recenze uživatele

Dejchá z toho ta atmosféra, ty ideály...když to srovnám s dnešní posranou atmosférou ve společnosti, je to smutný vývoj. Jsem dítě 90. let a bral bych je zpět. Havla si vážím nesmírně, ale cením hlavně zachycení té doby a lidí a toho, co jsme ztratili. ()

Looka 

všechny recenze uživatele

85% Přijemně otevřený dokument, který zdá se nesnaží nic maskovat a ukazuje Vaška jak se rád předvádí, dělá blbosti, filozofuje atd... nedovedu si představit, že bychom podobně nakoukli pod pokličku Klause, Zemana nebo nějakého dalšího technokrata moci. Navíc by to dozajista nebyl hezký pohled. ()

Reklama

Reklama