poster

Bratříček Karel

 • Polsko

  Braciszek Karel

 • anglický

  Brother Karel

Dokumentární

Česko / Polsko, 2016, 79 min

Režie:

Krystyna Krauze

Scénář:

Krystyna Krauze

Hudba:

Petr Haas
(další profese)

Komentáře uživatelů k filmu (20)

 • Radek99
  ****

  Tenhle biografický dokumentární film by měli povinně vidět hlavně všichni ti voliči KSČM, kteří si nahrávky Karla Kryla pouštějí na svých prvomájových mítincích, ohánějí se jeho pozdní tvorbou a zcela opomněli to nejzásadnější - Karel Kryl byl bytostný antikomunista. Pusťte si příště Rakovinu a Divného knížete a pozorně poslouchejte... PS: Osobně jsem čekal, při tom, jakou nostalgií oplývám k tomuto člověku a jeho písním, že mne to emocionálně víc semele, ale Braciszek Karel je spíše takové akademicky pojaté filmové dílo...(10.4.2017)

 • mchnk
  *****

  Tak tedy Polka Krystyna Krauze mi nakonec ukázala Kryla pětihvězdičkového. Člověka vzrůstu nevelkého, všestranného umělce, cholerika, bezdomovce, geniálního textaře a básníka, člověka, kterého jeho nadčasová tvorba vlastně zastiňuje. "Nikdo neví, jak vypadá, ale všichni ho znají". Hlavně si nezoufejme, nebo ne moc často, hleďme kupředu a vyhlížejme dobu Krylovu, do které nás zve tento inspirativní a zcela objektivní dokument o prosťáčkovi, jenž se odváží proti jakkoli zbarvenému politickému zlořádu jen s kytarou a rovnou páteří. [Filmový Klub Citadela-Litvínov](11.4.2017)

 • Hwaelos
  ****

  Krystyna Krauze natočila dokument mapující Krylův život na podkladě písničkářské tvorby bez formálních výbojů, ale řemeslně poctivý. Zvládla se u toho vyhnout většině krylovských mýtů, stavějících na jeho zbožšťování, což je víc, než se podařilo většině jiných pokusů o Krylovu biografii v libovolném médiu.(3.3.2017)

 • Lukrecie
  *****

  Premiéra Lucerna "Malý národ potřebuje velké legendy." Ač malý vzrůstem, byl obrovskou osobností. Nikdy neuhnul ze svých morálních zásad ani o píď. Celý život se zasazoval o hodnoty jako je pravda, láska a spravedlnost. Je smutné, že také kvůli tomu byl mnohdy nepochopen, nepřijímán a bohužel cizincem ve vlastní zemi. Byl taktéž vizionářem, překonal dobu. Je tristní, že historie se opakuje, více takových lidí je třeba v každé době. Ukázal nám, že je třeba charakterní opozice, jež hlásá pravdu. Tento dokument má obrovský význam. Je třeba, abychom takovou pochodeň nesly dál! Líbila se mi závěrečná slova režisérky. Čím to je, že ty nejlepší české osobnosti mají vždy ten největší ohlas v cizině???(17.11.2016)

 • kaylin
  ****

  Karla Kryla jsem vlastně moc neznal, a tak jsem rád, že jsem se o něm prostřednictvím tohoto filmu mohl víc dovědět. Není dlouhý, ale přesto je zde dost informací, vypovídají zde zajímavé osobnosti a obrázek Kryla je podán ve vícero barvách, nejen v té zářivé, pozitivní. A pokud ho neznáte, tady zjistíte, že jeho hudbu znát budete.(14.7.2017)

 • maxxxim
  *****

  Po filmárskej stránke si nedovolím hodnotiť, nakoľko nemám vyštudovaný relevatný odbor v danej problematike, ale obsahovo pomerne zaujímavý počin s niekoľko málo doposiaľ neznámimi faktami. Plný počet za natočenie dokumentu o niekom, kto využil svoj potenciál na 110 %.(19.3.2017)

 • SeanLSD
  *****

  Poliaci poňali ikonickú postavu československej kultúry so svojim typickým ironickým nadhľadom a odstupom, ktorých by Česi sami v takomto prípade zrejme nikdy neboli schopní.(3.1.2017)

 • alchac
  *****

  Dnes se už skoro zdá, že úloha osobnosti Karla Kryla v dějinách sestávala prakticky z ochoty dotyčného zemřít (či se nechat okolnostmi zabít?) dříve než si jej někteří jeho tehdejší bratři z krve Kainovy nakrájeli na kostičky do guláše. Předvolebního. Ovšem lze čekat v době, kdy nám na rohu ulice opět vrah o morálce káže, nad mozkem jest poslušnost, nad rozumem víra a správná příslušnost je opět nadřazena závadě na obuvi, že tomu bude jinak? Kdybych si o našem národě historických mistrů světa v kolaboraci s jakoukoliv mocí dělal iluze (zdravím na Hrad, a to nikoliv pouze současného nájemníka, ale jaksi průřezově), řekl bych, že je ostuda, že tento film musela natočit Polka. Ale nakonec je to asi lepší. Tak zase při výročí v srpnu pustíme Bratříčka, kdejakého rozumbradu necháme ve jménu humanity levou rukou krást z odkazu naší podle mě nejnedoceněnější historické osobnosti a pravou dělat přesně to, proti čemu ona osobnost brojila. A když si k tomu dáme koblihu, můžeme pak klidně předstírat, že Demokracie vlastně vůbec neexistuje.(10.1.2017)

 • blechy
  *****

  BioOko naslepo dne 16.11.2016. Skvěle zařazené. Musím říct, že oko nezůstalo suché. Moc hezky natočené.(17.11.2016)

 • bari68
  *****

  Na tento dokument a na Karlíka som sa tešil dlhú dobu. Premiéra a jej čakanie bolo nekonečné. Nakoniec som sa dočkal, vedel som vopred, že Bratříčkovi dám za 5 hviezd, ale systém a celkový koncept s akým prišla režisérka Krauze ma zaskočil. Teraz už viem, že v určitých ohľadoch sa dá hovoriť o Poliakoch ako o bratoch, máme s nimi veľa spoločné,ale keď sa mám vrátiť k filmu samotnom prekvapí hlavne s akou láskou, citom a vážnosťou spracovali tento materiál. Vážne, veľká poklona. ....Karle, nezabudneme, navždy budeš v našich srdciach, pravda a sloboda zvíťazí. Buď s Bohom. P.S. Kino Hodonín 17.11. 2016 sa v mojej prítomnosti poprvýkrát stalo, že všetci diváci v kinosále zostali až do záverečných tituliek, bolo ticho, že by bolo počuť spadnúť špendlík a na konci celý sál tlieskal. Okrem Karlových Varov na MFF to bola premiéra.(18.11.2016)

 • Krysap
  *****

  Krásně natočený, hodně smutný.. dozvěděla jsem se věci, který jsem netušila. Zamrzelo skoro prázdný kino.(5.12.2016)

 • Inozuka
  ****

  K úplnému zážitku mi chybělo, že polsky hovořící protagonisté nebyli překládáni - moje znalost polštiny není valná a rušilo mě, že dobré třetině filmu ne úplně rozumím. Na druhou stranu si říkám, že se patrně jednalo o chybu promítače v kině Portyč v Písku, který prostě nezapnul titulky. Ale ať už tak nebo tak, film Bratříček Karel nabízí trochu jiný - možná krapet moc idealializovaný - pohled na jednoznačně nejvlivnějšího československého barda. Vždy je fajn vidět, jak naše kulty vnímá někdo ze zahraničí - poskytuje to malému sebestřednému národu příležitost alespoň k částečné sebereflexi. Tady se to povedlo a výsledek určitě stojí za zhlédnutí...(4.12.2016)

 • godycz
  *****

  dokonale propojeni pisni a obrazu. nemam slov.(15.11.2016)

 • progression
  *****

  Skvělý dokument o osobnosti, která předběhla dobu. Nejenom v tom osmašedesátém, ale také v té době "novější". Geniální básník a písničkář, který pokaždé "viděl" hodně dopředu a svým nezapomenutelným způsobem dokázal komentovat a glosovat minulost, současnost i budoucnost. Díky tomu měl a má hodně svých fanoušků, ale na druhé straně protože dokázal trefně popsat nejenom to, co se mu líbí, ale také to, co se mu nelíbí a měl ten dar, že "bohužel" viděl i do budoucnosti, množina lidí, kterým "viděl do karet", se také požehnaně rozrůstala a stále rozrůstá. Krystyna Krauze natočila výborný dokument, ale je trošku s podivem, že se o natočení tohoto ryze českého námětu "nervali" tvůrci čeští a daleko dříve. Možná že odpověď je trošku skryta v té poslední větě režisérky : "Čím to je, že ty nejlepší české osobnosti mají vždycky ten nejlepší ohlas v cizině ?" ... Bohužel někdy zapomínáme docela rychle a proto takovéto snímky mají ohromný význam. Jsem docela zvědav, "kolik vody" uteče než se tento snímek dostane do veřejnoprávní TV (v rozumný vysílací čas) a tím pádem k většímu okruhu diváků. Na druhou stranu není tak úplně od věci otázka, kolik z těchto diváků pak raději přepne na některý z nekonečných seriálů či Babovřesky nebo Kameňák 4, 5, 6, 7 ....(29.5.2017)

 • Cheeter
  *****

  Pár dokumentů o Krylovi jsem už viděl, a to i dobových, kdy se vrátil z exilu. Ale tento mě docela dostal, je vyvážený, Kryl je představen jako člověk, navíc se dovíme i o jeho vztahu k Polsku, o kterém jsem já moc nevěděl. Z marastu dokumentů, které u nás poslední dobou vznikají tento vybočuje. Z jednoho prostého důvodu. Je kvalitně udělaný. A za to jednoduše musí být pochvala. Možná velká pochvala.(26.8.2017)

 • mr.okurek
  *****

  Lidé upřímně plačící a tleskající na konci projekce. Ten film je dobře natočený, pojednává o úžasném člověku a hlavně má smysl.(9.2.2017)

 • Langustavson
  *****

  Skvělé zpracování příběhů ze života Karla Kryla, pro mne jednoho z největších Čechů v historii. Osobně jsem neměl to štěstí, abych ho zažil, jelikož zemřel ještě 2 roky před mým narozením. Nicméně o to víc vítám každý dokument a každý film, jenž se věnuje jeho životnímu příběhu. Naštěstí jsem dobu totality nezažil, ale o to víc pro mě znamená tento člověk, protože je to z jisté části díky němu a není dostatečně doceněn. Přitom podle povídání lidí, co se s ním znali, je to prostý člověk a také mě potěšilo, že i v Polsku bylo jméno KRYL velkým pojmem!(11.5.2017)

 • Rider@
  ****

  Velmi pěkný dokument, za který jsem rád a s chutí se na něj podíval. Je to i zajímavá mini retrospektiva nedávnými dějinami. Nedá se upřít, že některé jeho texty mají opravdovou hloubku a jsou věřím nesmrtelné a dají se aplikovat na různé období dějin ... taková Demokracie (1993) je aktuální v pravidelných periodách, stačí zaměnit jména. Škoda, že nebylo více diváků, zejména mladší publikum by si zasloužilo rozšířit obzory!(18.11.2016)

 • pestak
  *****

  Konečně dokument,který Krylovi vzdává zasloužený hold. Ukazuje ho z různých uhlů pohledu jako strhujícího zpěváka, bojovníka za pravdu a citově,snadno zranitelného muže. Co by řekl dnešní politické scéně prasečí,odporný,slizký hlavě na hradě těžko říci pozitivní písně by asi nenapsal. Polská režisérka si všímá i Krylovi euforie po návratu během sametové revoluce a následné zklamání a zahořklost z dalšiho vývoje společnosti.(26.11.2016)

 • hufnagel
  *****

  Jeden z mála ľudí,ktorému záležalo na svojom národe a svojou tvorbou to celý život dokazoval.A politici u nás v oboch štátoch nenechali kameň na kameni.Moc a peniaze sú silnou drogou,kde svedomie ostáva na druhej koľaji.Karel to cítil už podľa toho listu z roku 1969.A už úplne absurdné krivé zrkadlo bola tá hymna spievaná so súdruhom národným umelcom socializmu.(17.10.2017)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace