Bratříček Karel

Česko / Polsko, 2016, 79 min

Krystyna Krauze

Krystyna Krauze

Petr Haas

Tenhle biografický dokumentární film by měli povinně vidět hlavně všichni ti voliči KSČM, kteří si nahrávky Karla Kryla pouštějí na svých prvomájových mítincích, ohánějí se jeho pozdní tvorbou a zcela opomněli to nejzásadnější - Karel Kryl byl bytostný antikomunista. Pusťte si příště Rakovinu a Divného knížete a pozorně poslouchejte... PS: Osobně jsem čekal, při tom, jakou nostalgií oplývám k tomuto člověku a jeho písním, že mne to emocionálně víc semele, ale Braciszek Karel je spíše takové akademicky pojaté filmové dílo...(10.4.2017)

Tak tedy Polka Krystyna Krauze mi nakonec ukázala Kryla pětihvězdičkového. Člověka vzrůstu nevelkého, všestranného umělce, cholerika, bezdomovce, geniálního textaře a básníka, člověka, kterého jeho nadčasová tvorba vlastně zastiňuje. "Nikdo neví, jak vypadá, ale všichni ho znají". Hlavně si nezoufejme, nebo ne moc často, hleďme kupředu a vyhlížejme dobu Krylovu, do které nás zve tento inspirativní a zcela objektivní dokument o prosťáčkovi, jenž se odváží proti jakkoli zbarvenému politickému zlořádu jen s kytarou a rovnou páteří. [Filmový Klub Citadela-Litvínov](11.4.2017)

Přiznávám, že jsem o popularitě Karla Kryla v Polsku neměl ani tušení, takže i jen proto by byl tento pohled na našeho barda zvenčí přínosem. Jenže ani zbytek není jen nějaká nudná vata, takže výsledkem je nakonec výborný portrétní dokument.(18.11.2017)

• nascendi

Karel Kryl je pre mňa nespochybniteľná básnická, spevácka a ľudská autorita. Neviem, či je lepšie jeho tvorbu označovať za nadčasovú alebo jeho ako vizionára. V každom prípade patril medzi prvých, ktorí ešte v ponovembrovej eufórii upozorňovali na limity tzv. nežnej revolúcie. Tešil som sa na poľský dokument v nádeji, že sa niečo nové dozviem a iné si oživím v pamäti. Nebol som sklamaný, pretože pohľad zboku je vždy zaujímavý a nový. Trochu ľutujem svoje rozhodnutie nehodnotiť dokumenty hviezdičkami, pretože v tomto prípade by som nimi nešetril. Takto môžem napísať iba o mojom veľmi dobrom pocite z filmu a myslím si, že ani to nie je málo.(17.11.2017)

Krystyna Krauze natočila dokument mapující Krylův život na podkladě písničkářské tvorby bez formálních výbojů, ale řemeslně poctivý. Zvládla se u toho vyhnout většině krylovských mýtů, stavějících na jeho zbožšťování, což je víc, než se podařilo většině jiných pokusů o Krylovu biografii v libovolném médiu.(3.3.2017)

Premiéra Lucerna "Malý národ potřebuje velké legendy." Ač malý vzrůstem, byl obrovskou osobností. Nikdy neuhnul ze svých morálních zásad ani o píď. Celý život se zasazoval o hodnoty jako je pravda, láska a spravedlnost. Je smutné, že také kvůli tomu byl mnohdy nepochopen, nepřijímán a bohužel cizincem ve vlastní zemi. Byl taktéž vizionářem, překonal dobu. Je tristní, že historie se opakuje, více takových lidí je třeba v každé době. Ukázal nám, že je třeba charakterní opozice, jež hlásá pravdu. Tento dokument má obrovský význam. Je třeba, abychom takovou pochodeň nesly dál! Líbila se mi závěrečná slova režisérky. Čím to je, že ty nejlepší české osobnosti mají vždy ten největší ohlas v cizině???(17.11.2016)

Karla Kryla jsem vlastně moc neznal, a tak jsem rád, že jsem se o něm prostřednictvím tohoto filmu mohl víc dovědět. Není dlouhý, ale přesto je zde dost informací, vypovídají zde zajímavé osobnosti a obrázek Kryla je podán ve vícero barvách, nejen v té zářivé, pozitivní. A pokud ho neznáte, tady zjistíte, že jeho hudbu znát budete.(14.7.2017)

Urcite potesi polsky dokument o Karlu Krylovi. Film jsem si ale predstavoval lepsi, zbytecne moc prostoru pro Hutku a jine. Malo dobovych zaberu a pro lidi, kteri Kryla maji radi je jen malo novych informaci.(17.11.2017)

Dokument, který mapuje tuto legendu bez jakéhokoliv přikrášlení od počátku jeho psaní básniček a první písničky, až k hořkému konci, který Karlu Krylovi novodobá porevoluční demokracie v podobě infarktu připravila.(17.11.2017)

Po filmárskej stránke si nedovolím hodnotiť, nakoľko nemám vyštudovaný relevatný odbor v danej problematike, ale obsahovo pomerne zaujímavý počin s niekoľko málo doposiaľ neznámimi faktami. Plný počet za natočenie dokumentu o niekom, kto využil svoj potenciál na 110 %.(19.3.2017)

Poliaci poňali ikonickú postavu československej kultúry so svojim typickým ironickým nadhľadom a odstupom, ktorých by Česi sami v takomto prípade zrejme nikdy neboli schopní.(3.1.2017)

Dojemný truchlivý vizionář.(17.11.2017)

Dnes se už skoro zdá, že úloha osobnosti Karla Kryla v dějinách sestávala prakticky z ochoty dotyčného zemřít (či se nechat okolnostmi zabít?) dříve než si jej někteří jeho tehdejší bratři z krve Kainovy nakrájeli na kostičky do guláše. Předvolebního. Ovšem lze čekat v době, kdy nám na rohu ulice opět vrah o morálce káže, nad mozkem jest poslušnost, nad rozumem víra a správná příslušnost je opět nadřazena závadě na obuvi, že tomu bude jinak? Kdybych si o našem národě historických mistrů světa v kolaboraci s jakoukoliv mocí dělal iluze (zdravím na Hrad, a to nikoliv pouze současného nájemníka, ale jaksi průřezově), řekl bych, že je ostuda, že tento film musela natočit Polka. Ale nakonec je to asi lepší. Tak zase při výročí v srpnu pustíme Bratříčka, kdejakého rozumbradu necháme ve jménu humanity levou rukou krást z odkazu naší podle mě nejnedoceněnější historické osobnosti a pravou dělat přesně to, proti čemu ona osobnost brojila. A když si k tomu dáme koblihu, můžeme pak klidně předstírat, že Demokracie vlastně vůbec neexistuje.(10.1.2017)

Kvalitní dokument mapující naděje i zklamání této zásadové buřičské osobnosti. Narodil se tady v sousedství, ale překonal svoje smutné vzpomínky na dětství a vystoupil na jednom ze svých koncertů i v našem městě. Jsem ráda, že jsem tam tehdy byla. Myslím, že ho lidé u nás neznali, jen jeho písničky byly populární. Už na svém vystoupení dával najevo rozčarování z polistopadového vývoje. Bylo vidět, že jeho očekávání budoucnosti byla větší než dobová realita. Výborný snímek, jen škoda nebo spíš ostuda, že polský. Současným politickým elitám kritický tón jeho nových písní zřejmě nevyhovoval. Velmi nadčasové.(18.11.2017)

BioOko naslepo dne 16.11.2016. Skvěle zařazené. Musím říct, že oko nezůstalo suché. Moc hezky natočené.(17.11.2016)

Štěstí pro Karla Kryla, že se dnešních dní, kdy se tu takovina rozlézá znovu, už nedožil. Inu, malý národ potřebuje velké legendy, ale zas a znovu si vybírá malost. Dokument je natočen střízlivě, nezaujatě a civilně. Přesto v sobě má náboj a nadhled.(18.11.2017)

Na tento dokument a na Karlíka som sa tešil dlhú dobu. Premiéra a jej čakanie bolo nekonečné. Nakoniec som sa dočkal, vedel som vopred, že Bratříčkovi dám za 5 hviezd, ale systém a celkový koncept s akým prišla režisérka Krauze ma zaskočil. Teraz už viem, že v určitých ohľadoch sa dá hovoriť o Poliakoch ako o bratoch, máme s nimi veľa spoločné,ale keď sa mám vrátiť k filmu samotnom prekvapí hlavne s akou láskou, citom a vážnosťou spracovali tento materiál. Vážne, veľká poklona. ....Karle, nezabudneme, navždy budeš v našich srdciach, pravda a sloboda zvíťazí. Buď s Bohom. P.S. Kino Hodonín 17.11. 2016 sa v mojej prítomnosti poprvýkrát stalo, že všetci diváci v kinosále zostali až do záverečných tituliek, bolo ticho, že by bolo počuť spadnúť špendlík a na konci celý sál tlieskal. Okrem Karlových Varov na MFF to bola premiéra.(18.11.2016)

Hořkost je těžké břímě...(18.11.2017)

Krystyna Krause - holka, která nám dělala klapku na dokumentu před tak 25 lety, natočila dokument, který se tady měl udělat už dávno. Ale musí to být zase Poláci, kteří dokáží s odstupem a živočišně natočit něco, co není pomníkem a co ukazuje člověka, který (doufám) ovlivnil několik po sobě jdoucích generací. Film po více než dvaceti lety objasňuje otázky, které jsme si nepoložili nebo o nich ani nevěděli. Ukazuje zákoutí duše básníka, idealisty a hlavně člověka morálně pevného za každého režimu. Byl pro mě etalonem chatakteru a jsem rád, že jsem se sním viděl a při koncertě Pro všechny slušný lidi stál pár metrů od něj v 1. řadě. Jiří Černý jako vždy - co slovo to perla. Mirek Kovařík a také přátelé z polského disentu jsou úžasní a jejich vzpomínky hřejí i mrazí.(18.11.2017)

Krásně natočený, hodně smutný.. dozvěděla jsem se věci, který jsem netušila. Zamrzelo skoro prázdný kino.(5.12.2016)

<< předchozí 1 2