Bratříček Karel

Česko / Polsko, 2016, 79 min

Krystyna Krauze

Krystyna Krauze

Petr Haas

Tenhle biografický dokumentární film by měli povinně vidět hlavně všichni ti voliči KSČM, kteří si nahrávky Karla Kryla pouštějí na svých prvomájových mítincích, ohánějí se jeho pozdní tvorbou a zcela opomněli to nejzásadnější - Karel Kryl byl bytostný antikomunista. Pusťte si příště Rakovinu a Divného knížete a pozorně poslouchejte... PS: Osobně jsem čekal, při tom, jakou nostalgií oplývám k tomuto člověku a jeho písním, že mne to emocionálně víc semele, ale Braciszek Karel je spíše takové akademicky pojaté filmové dílo...(10.4.2017)

Tak tedy Polka Krystyna Krauze mi nakonec ukázala Kryla pětihvězdičkového. Člověka vzrůstu nevelkého, všestranného umělce, cholerika, bezdomovce, geniálního textaře a básníka, člověka, kterého jeho nadčasová tvorba vlastně zastiňuje. "Nikdo neví, jak vypadá, ale všichni ho znají". Hlavně si nezoufejme, nebo ne moc často, hleďme kupředu a vyhlížejme dobu Krylovu, do které nás zve tento inspirativní a zcela objektivní dokument o prosťáčkovi, jenž se odváží proti jakkoli zbarvenému politickému zlořádu jen s kytarou a rovnou páteří. [Filmový Klub Citadela-Litvínov](11.4.2017)

• nascendi

Karel Kryl je pre mňa nespochybniteľná básnická, spevácka a ľudská autorita. Neviem, či je lepšie jeho tvorbu označovať za nadčasovú alebo jeho ako vizionára. V každom prípade patril medzi prvých, ktorí ešte v ponovembrovej eufórii upozorňovali na limity tzv. nežnej revolúcie. Tešil som sa na poľský dokument v nádeji, že sa niečo nové dozviem a iné si oživím v pamäti. Nebol som sklamaný, pretože pohľad zboku je vždy zaujímavý a nový. Trochu ľutujem svoje rozhodnutie nehodnotiť dokumenty hviezdičkami, pretože v tomto prípade by som nimi nešetril. Takto môžem napísať iba o mojom veľmi dobrom pocite z filmu a myslím si, že ani to nie je málo.(17.11.2017)

Krásné, dojemné a hlavně opětovně dokazující, že od Poláků se máme hodně co učit. Jen mi není úplně jasné, proč dostal tolik prostoru Hutka, který jako obvykle nedokázal vypotit nic zajímavého, takže opět mluvil vlastně jen sám o sobě. Ve stínu Kryla je jeho malost ještě markantnější, než když si plácá jen tak sám.(21.10.2019)

Přiznávám, že jsem o popularitě Karla Kryla v Polsku neměl ani tušení, takže i jen proto by byl tento pohled na našeho barda zvenčí přínosem. Jenže ani zbytek není jen nějaká nudná vata, takže výsledkem je nakonec výborný portrétní dokument.(18.11.2017)

Úloha osobnosti v dějinách sestává prakticky z ochoty dotyčné osobnosti zemřít nebo nechat se zabít dříve, než stačila odvolat.(14.6.2019)

Krystyna Krauze natočila dokument mapující Krylův život na podkladě písničkářské tvorby bez formálních výbojů, ale řemeslně poctivý. Zvládla se u toho vyhnout většině krylovských mýtů, stavějících na jeho zbožšťování, což je víc, než se podařilo většině jiných pokusů o Krylovu biografii v libovolném médiu.(3.3.2017)

Premiéra Lucerna "Malý národ potřebuje velké legendy." Ač malý vzrůstem, byl obrovskou osobností. Nikdy neuhnul ze svých morálních zásad ani o píď. Celý život se zasazoval o hodnoty jako je pravda, láska a spravedlnost. Je smutné, že také kvůli tomu byl mnohdy nepochopen, nepřijímán a bohužel cizincem ve vlastní zemi. Byl taktéž vizionářem, překonal dobu. Je tristní, že historie se opakuje, více takových lidí je třeba v každé době. Ukázal nám, že je třeba charakterní opozice, jež hlásá pravdu. Tento dokument má obrovský význam. Je třeba, abychom takovou pochodeň nesly dál! Líbila se mi závěrečná slova režisérky. Čím to je, že ty nejlepší české osobnosti mají vždy ten největší ohlas v cizině???(17.11.2016)

První, co mě napadlo, bylo, že Krystyna Krauze má stejné iniciály jako Karel Kryl a po odkoukání životního příběhu našeho talentovaného básníka, úžasného textaře, zpěváka s nezaměnitelným hlasem je spřízněnost těch dvou tvůrčích duší potvrzena. Já se k nim mohu jen těžko vyjádřit, na to nejsou/nemám slova, snad jen svým hodnocením mohu dát najevo, co cítím nebo co si myslím...(24.11.2019)

Hodně tomuto filmu prospěl ten polský odstup. Civilně a citlivě natočeno. Část o polistopadovém osudu KK považuji za stěžejní.(27.10.2019)

Karla Kryla jsem vlastně moc neznal, a tak jsem rád, že jsem se o něm prostřednictvím tohoto filmu mohl víc dovědět. Není dlouhý, ale přesto je zde dost informací, vypovídají zde zajímavé osobnosti a obrázek Kryla je podán ve vícero barvách, nejen v té zářivé, pozitivní. A pokud ho neznáte, tady zjistíte, že jeho hudbu znát budete.(14.7.2017)

Dokument, který mapuje tuto legendu bez jakéhokoliv přikrášlení od počátku jeho psaní básniček a první písničky, až k hořkému konci, který Karlu Krylovi novodobá porevoluční demokracie v podobě infarktu připravila.(17.11.2017)

Urcite potesi polsky dokument o Karlu Krylovi. Film jsem si ale predstavoval lepsi, zbytecne moc prostoru pro Hutku a jine. Malo dobovych zaberu a pro lidi, kteri Kryla maji radi je jen malo novych informaci.(17.11.2017)

Snad nejvýstižnější dokument, který jsem kdy o Karlu Krylovi viděl. 1) Snímek obsahuje spoustu neznámých fotek a záběrů z mládí. 2) Pokud jde o 49letou Krystynu Krauze, doporučuji výstižný životopis zde na ČSFD a dále pak velmi zajímavý rozhovor s ní .(13.3.2018)

Dojemný truchlivý vizionář.(17.11.2017)

Jelikož Karlovu práci příliš nemusím a má znalost toho malého trpajzlíka začíná a končí u Morituri te Salutant, není překvapením, že dokument (pro mě) o takto nezajímavém člověku mě ale vůbec nezaujal. Jediné, co mi po shlédnutí dokumentu filmu vrtalo hlavou bylo to, zdali ten Bratříček Karel nepreferoval Poláky před Čechoslováky. Tak asi tak. 64 %(27.1.2020)

Poliaci poňali ikonickú postavu československej kultúry so svojim typickým ironickým nadhľadom a odstupom, ktorých by Česi sami v takomto prípade zrejme nikdy neboli schopní.(3.1.2017)

Pár dokumentů o Krylovi jsem už viděl, a to i dobových, kdy se vrátil z exilu. Ale tento mě docela dostal, je vyvážený, Kryl je představen jako člověk, navíc se dovíme i o jeho vztahu k Polsku, o kterém jsem já moc nevěděl. Z marastu dokumentů, které u nás poslední dobou vznikají tento vybočuje. Z jednoho prostého důvodu. Je kvalitně udělaný. A za to jednoduše musí být pochvala. Možná velká pochvala.(26.8.2017)

Po filmárskej stránke si nedovolím hodnotiť, nakoľko nemám vyštudovaný príslušný odbor v danej problematike, ale obsahovo pomerne zaujímavý počin s niekoľko málo doposiaľ neznámymi faktami. Plný počet za natočenie dokumentu o niekom, kto využil svoj potenciál na 110 %.(19.3.2017)

Hořkost (neodpuštění) je těžké břímě...(18.11.2017)

<< předchozí 1 2 3