Sociálně apelativní a v současnosti až nepříjemně aktuální snímek vypráví příběh padesátníka Daniela Blakea z Newcastlu, který se poté, co utrpí infarkt, ocitne ve vyčerpávajícím kolotoči žádostí o podpůrné státní dávky. Zatímco se snaží prokousat nesmyslně nastaveným systémem a absurdními byrokratickými procesy, které ho nutí shánět práci v rozporu s doporučením lékaře, potkává svobodnou matku Katie a její dvě děti. Neúplná rodina má jedinou šanci, jak uniknout jednopokojáku na bezdomovecké ubytovně – přijmout byt v neznámém městě 300 mil daleko. Daniel a Katie se každý po svém snaží vypořádat s příkořími systému a přitom neztratit zbytky důstojnosti. (Film Europe)

Rockerman

Chlap po infarktu žádá podporu v nezaměstnanosti. Tu může dostat, pokud se uchází o zaměstnání a když místo konečně získá, tak nemůže nastoupit, protože mu to lékař ještě nedoporučuje a proto nemůže pobírat podporu. Dokonalá Hlava 22! Byrokratický systém tzv. sociální pomoci, který nepomáhá, ale naopak ztrpčuje lidem život. Těžce depresivní film! ()

tomik99

Typický příběh ze života, který ukazuje, že systém se vám ne vždy snaží pomoc, ale hází vám pod nohy jeden klacek za druhým. Příběh je to rozhodně zajímavý, i když vlastně ani nevím, co zákonodárci po panu Blakeovi chtěli. Bohužel i on sám udělal několik chyb. V dnešních časech je nutné jít s dobou a jakékoliv zaváhání, neovládání počítačů se počítá a staví člověka na okraj společnosti. Prostě některé věci jsou dnes zkrátka očekávaným standardem a člověk je umět musí. Učíme se celý život. V jakémkoliv věku. Mezi Danielem Blakem a Katie, která má také existenční problémy, je ale vidět jeden krásný a hluboký rozdíl. Rozdíl, který odlišuje muže a ženy. Zatímco Blake má nějakou svou důstojnost a chce si najít poctivou práci, Katie okamžitě šáhne po té snadnější možnosti a stane se šlapkou. Bohužel takovéto případy jsou i v dnešní době. Žena v úzkých vždy hledá po tom jednodušším a rychlejším řešení. Bohužel. To jsem si odnesl z filmu. ()

sanikope

Od prvého momentu som nemal žiadny problém sa vcitiť do Davidovych pocitov a frustrácii. Poznám ten pocit keď som na telefóne s kdejakym úradníkom- pardón v rade na úradníka- frustrovaný a zúfalý. Na obranu systému môžem dodať že som nikdy nemusel čakať na telefóne, ako sa nám Ken snaží vsugerovať 1 hodinu a 45minut. Bežne mi trvá 25 minút kým mi to dakto zdvihne. Niekedy mám luck a trvá to len 15. Pamätám si keď som prvý krát volal na ten úrad- ten na ktorý robil David appeal ohľadom disability- pohovor trval vyše 2hodin. Otázky presne ako v prvých minútach filmu- môžem dosiahnuť na vrecko na košeli? Cítil som sa ako dement a moja reakcia bola takmer rovnaká ako hlavného hrdinu. Snažil som sa iba naznačiť že nie som idiot. Musel som zakceptovat že správna odpoveď je áno alebo nie. Akákoľvek iná odpoveď nie je odpoveď. Jedinou mojou výhodou je môj vek a schopnosť sa prispôsobiť sa novej dobe, mať však vyše 55- prispôsobiť sa by bolo asi o dosť ťažšie. David je ukážkou kritiky súčasnej konzervatívnej vlády. Kritika v ktorej to vyzerá takmer celé akési čiernobiele. David je vykreslený ako novozámocký ježiš. Dobrák ktorého zradil systém no on sa i tak snaží byť nápomocný tam kde môže. Paradoxom je že tento film asi takmer nebudú pozerať tí o ktorých film je, sociálne slabšia vrstva nemá jednoducho čas chodiť do artkina a pozerať sa na ďalšiu depku- dosť že chodia po food bankách. Dal by som aj 5 nebyť toho tlačenia na pílu. ()

Dave Lister

Daniel Blake je padesátnik z Newcastlu, který prodělal infarkt a tím se dostal do soukolí špatného sociálního systému. V těchto těžkých dobách potkává mladou svobodnou matku Katie, která se stará o dvě malé děti a právě se přistěhovala z Londýna. Na úřadu se Katie Daniel zastane a spolu bojují proti systému, který by měl lidem v těžkých situacích pomáhat. Naráží však na laxnost a aroganci místních úředníků. Skvěle natočené britské sociální drama, kde vám nepřijde že nesledujete film a herce, ale opravdu reálné postavy na hranici zoufalství. ()

štíple

Pokud by někdo na základě komentáře Eklektika nabyl dojmu, že jde na komediální drama, bude se divit. Drama ano, civilní a silné, na které člověk jen tak nezapomene. A ano, může se to stát každému. Takže pozor na úřady a byrokraty.. ()

pushover

Čekal jsem trochu rafinovanější zápletku, místo toho jsem koukal na to jak je britský sociální systém zlý a všichni ostatní hodní. ()

elimS

45% - komentář 20ti slovy: 100 minut o tom jak chlápek chodí po úřadech a řeší byrokracii. Měli se víc zaměřit na existenční život. Jednotvárné a k nasrání. ()

mysakus

Ztratit osobní důstojnost a stát se pro úřady v dnešní digitalizované době jen číslem pojištění se stává stále častějším. Příběh, který zaujme a zanechá ve vás prostor k přemýšlení. ()

wege

Cítil jsem neskutečnou bezmoc, strašně styděl jsem se za to, že pracuji pro státní správu. Sice nepřijdu do styku s obyčejnými lidi, jen děláme všechno pro jejich dobro o), ale i tak. Neskutečný příběh, neskutečně syrový, naprosto skvělá práce s kamerou. Ty záběry na lidi v pozadí, jak z nich vidíte, že jsou ve stejném srabu jako hlavní hrdina. Jak se toto může dít v socialistické Evropě? Jak to můžou jenom připustit? Vážně ten systém stojí tak úplně za hovno? Je jeho cílem lidi odradit, a ne jim pomoct? Proč to tedy platíme? Famózní herecké výkony, abych nezapomněl. ()

JohnnyBoy

Instant Loach. Jako Allen, točí pořád stejně, ví co chce říct a jak mu příběh sedne, tak je to v pořádku, když se vzpírá, zavrtí psem, aby to padlo, tam kam chce. ()

SAINTS

Ken Loach ani v osemdesiatke nestraca dych a podarilo sa mu nieco co asi malo komu v takom pokrocilom veku natocit film ktory ziska Zlatu palmu v Cannes.pribeh stolara Daniela Blaka ktory si nevie radi s modernou technologiov a britskym socialnym sistemom plnych neochotnych uradnikov je podany mozno az na zaverecnu minutu bez patosu.Vo filme dominuje Dave Johns ktory svoju ulohu zvladol bezchybne. V snimke sledujeme aj osud slobodnej matky Katie a jej dvoch deti.Scenu v potravinovej banke si budete este dlho pametat.Ja Daniel Blake je o ludskej dostojnosti s humanitavnim posolstvom a silnym ludskym pribehom. ()

Moiseiwitsch

Asi zatím nejsilnější zážitek z filmů vyprodukovaných v roce 2016. Sociální tématika je dominantním prvkem snímku, ve kterém obžaloba stávajícího systému je hlavním motivem. Snaha o zobrazení vypořádání se s problémy dneška na mě působila dost přirozeně a přesvědčivě. Krásně je zobrazen odlišný přístup staršího muže - truhláře a skvělého odborníka ve svém řemesle, který má zdravotní problémy, jeho černošského mladého souseda i matky - migrantky se dvěma děcky. Scény z úřadu práce jsou naprosto dokonalé!!! Takový film by měl dle mého názoru dostat Oscara. ()

DaleCoper

Depresivní film který ukazuje že v dnešní době to i v nejbohatších zemích nemáte jednoduché když jste starý, nemocný a neovládáte internet a PC. Zajímavý komentář:Radek99 ()

vitac.

Intenzivní drama, natočené s velkým citem a až na pár výjimek (hlavně na dle mého názoru nadbytečný závěr) bez zjevného patosu a tlačení na pilu. Tvrdá kritika sociálního státu, rozlezlého takřka po celé současné kolektivistické Evropě, formou absurdního boje s byrokratickou hydrou, je opravdu excelentní. Hlavní hrdina - poctivý, pracovitý, vnímavý ke svému okolí - celý život platí daně a sociální "pojištění", aby ve chvíli, kdy "pojistku" objektivně potřebuje čerpat, dostal... ano, přesně tak, buď almužnu za ponižujících podmínek, nebo případně úplné kulové. Pocit absolutní bezmoci tváří v tvář proti neochotné a chladné mašinerii, bestii, kterou byl navíc dosud sám daňovým násilím nucen krmit, až nabobtnala do obludných rozměrů a hravě ho schlamstla, ten je tu až skoro hmatatelný. Naštěstí je okořeněný i špetkou hořkého humoru, takže ani pokud film sledujete v době podávání daňového přiznání, nepůjdete si snad hned po závěrečných titulcích hodit mašli:) Slabší čtyři hvězdičky. ()

ostravak30

Jsem moc rád, že se jedná zrovna o britský snímek popisující britskou sociální situaci. Jsem si totiž jistý, že podobná je v řadě dalších státech Evropy a z velké části i u nás. Takhle to prostě je. Úřednický šiml je schopen vás utahat a klidně i zabít, jen aby nemusel ustoupit. Nicméně film je vyprávěn citlivě a jednoduše a minutu po minutě se i divákovi snaží nabudit dojem jaké to je, jednat s úřednicí poté, co jste strávili desítky minut ve frontě. Máte pocit, jako by jste tam stáli sami a dělo se to vám. Stále si ale nemohu pomoct. Zaujal mě především herecký výkon Hayley Squires, ale Dave J. působí, jako by již na úřady chodil s tím, že dopředu ví, jak to celé dopadne. Nejspíš měl vypadat otráveně a naštvaně, ale to bych čekal až s postupem děje, jak se jeho postavě situace komplikuje. Jeho tvář a výraz mu zkrátka nevěřím. Ať je to vyprávěno vcelku jednoduše a logicky, vhodnější slovo aktuálně nenacházím, je to pořád jen výpověď o současném britském byrokratismu. A to je největší výhoda, ale bohužel i nevýhoda, filmu. Popisuje největší problém současné Evropy a pravděpodobně i Evropy, Evropské Unie a celé řady vyspělých evropských i mimo kontinentálních států ve 21. století. Byrokracie. Člověk přestává být člověkem a začíná být jen datem narození, rodným číslem a číslem pojistky v dokumentech. Nejlepší věty na scénáři zazní až na konci na pohřbu. Ty vystihují celý problém současné Evropy a filmu. ()

ervina

Tak jsem si probrečela páteční večer. Hodně silné sociální drama. Celý život poctivě makáš, pak si dovolíš dostat infarkt. A stát tě za to potrestá a semele. Jdu na další filmy od tohohle režiséra. ()

nula87

Sociální kritika ve velmi dobré formě. Loach tyhle témata umí, a i přesto, že to dospělo k už bohužel hodně dopředu předvídatelnému konci (ale asi i nevyhnutelnému), hodnotím velmi vysoko. Natočit atraktivně takové téma není rozhodně lehké. 80% ()

Pete

Já nakonec nejdu s hodnocením výš, i když nutno uznat, že je právě tohle snímek z těch společensky angažovaných a užitečných. Samotný film není tak dobrý, ale donutí nás k přemýšlení, někoho dokonce možná k činům. Žijeme si víceméně v sociální bublině blahobytu, a zavíráme oči před chudobou, kterou máme v těsném sousedství. Poslechněte si někdy příběhy lidí na ulicích, ve vlaku, na poště, je takových tisíce. Daniel je důchodce bez nároku na důchod, který po infarktu marně svádí svůj boj s absurdní byrokracií o dávky. Katie je nezaměstnaná matka samožvitelka, kterou nouze žene do krajností. Sledujeme dokumentární formou sblížení jejich duší i boj o špetku důstojnosti na tomhle v podstatě lhostejném světě, a není to příjemné pokoukání také vzhledem k tomu, že film neobsahuje prakticky žádný děj v pravém slova smyslu. Několik scén se mi přesto dostalo pod kůži. ()

LividMuffin

Do očí bijící levičácká agenda mě většinou trochu vytáčí a závěr filmu byl na můj vkus zbytečně dramatický a úsečný. Ale díky vlastní zkušenosti s životem v Londýně i Newcastlu, tak trochu nahlavu postaveným britským systémem a nekonečnýma hodinama strávenýma poslechem otravných melodií na telefonu, jsem si film opravdu "užila" (úvozovky proto, že jsem ho půlku viděla rozmlženě, asi mi něco spadlo do oka nebo co..). ()

wocicko

Zdařilý film o problémech současné společnosti. Bohužel se až moc rozpliznul do cituplné srágory... Kritizovalo se, že Danielovo okolí je příliš hodné, připravené pomoci, ale to si nemyslím: všichni tam jen mluví a skutek utek. Hodně se kritizovala scéna s konzervou, ta mi vůbec nevadila, ale vystřihla bych toto: Dan navštěvuje Katie " v práci", to jak jde dcera Katie za Danielem s kuskusem, a pak tu poslední scénu... to bylo fakt trapný, hlavně ti hosté... Takže stačí šmik, šmik a byl by to dobrý film! Zas na druhou stranu, pan režisér už má léta na to vědět, kdy střihat, proto dostal tři hvězdičky, musíme být přísní. Jestli film zasloužil palmovou haluz? Samozřejmě, že ne, ale rozhodně mnohem víc, než Zkouška dospělosti, té by nepomohly ani sebeostřejší nůžky ;-) ()

Týden nejúspěšnějších filmů BEST FILM FEST

Týden nejúspěšnějších filmů BEST FILM FEST

13.07.2017

Vítězný film z Cannes 2016 vstupuje do kin

Vítězný film z Cannes 2016 vstupuje do kin

29.01.2017

Dojemné sociálně apelativní drama Já, Daniel Blake vypráví příběh ovdovělého padesátníka Daniela Blakea, který se po prodělaném infarktu ocitne ve vyčerpávajícím kolotoči žádostí o podpůrné státní… (více)

Be2Can: Filmy z Berlinále, Benátek a Cannes

Be2Can: Filmy z Berlinále, Benátek a Cannes