• Kanada

Drama / Krimi / Mysteriózní / Thriller

Velká Británie / Kanada / USA, 2017, 107 min

Precizní zasněžená kriminálka s mrazivou patinou. Stopař Cory Lambert najde uprostřed pustiny tělo znásilněné indiánské dívky, které v mrazu praskly plíce. Kdo za to může? Příběh je jednoduchý, ale síla spočívá v detailech. Propracované postavy dýchají životem (přesný Renner) a atmosféra zmaru číhá v každé sněhové šlápotě. Pomalejší tempo slouží příběhu dokonale. Výčitky, sebezpytování, silné emoce. Akce je po střídmu, ale finálová přestřelka stojí za to. Velmi uspokojivé. P.S: Dokonalé vysvětlení proč je třeba se mít na pozoru před rádoby přátelskými ožraly.(21.10.2017)

Stopař a lovec Cory Lambert (Jeremy Renner) nalezne v indiánské rezervaci Wind River ve Wyomingu mrtvé tělo mladé dívky. FBI na místo činu posílá nezkušenou agentku Jane Banner (Elizabeth Olsen), která není na zdejší drsné počasí připravená... Příběh nikam nespěchá, ale i tak dokáže diváka chytnout a nepustit ze sedačky do závěrečných titulků. Nemalý podíl na tom mají také herci jako Gil Birmingham (Martin), Jon Bernthal (Matt) a Graham Greene (Ben).(28.9.2017)

Wind River aneb Když mráz na filmovém plátně pálí víc než ve skutečnosti. Je mi galakticky fuk, že zápletka je jednoduchá. Film je o pocitech. Pokud se vžijete do hlavní postavy, do atmosféry všudypřítomného mrazu a ticha, možná začnete i chápat něco z toho, co se film snaží říct - a co ve vás probudit. Liz Olsen tu jako nezkušená polka odvádí velmi dobrý výkon, stejně jako Renner a jeho nekompromisní ostrostřelec. Jenže film se zaryje pod kůži hlavně pekelně dobrou atmosférou a příběhem o přijmutí bolesti, aby ti, co nás předčasně opustili a které bychom jako rodiče neměli pochovávat, zůstali s námi navždy. A to se povedlo. Po hodně dlouhé době 5*. Po těch shitech, co jsem poslední dobou viděl, neváhám s plným hodnocením. Ten film je opravdový stejně jako smutek v něm.(5.10.2017)

Taylor Sheridan se u mě přidává nově k seznamu režisérů, které v budoucnu budu sledovat. Jeho první film jsem neviděl, ovšem Hell or High Water a Sicario, na kterých se podílel scénáristicky, jsou oba skvělé atmosférické filmy a Wind River jde celkem nepřekvapivě v jejich šlépějích, jelikož proč měnit koncept, který funguje. Wind River je tedy Sheridanovo další variace na skvěle vyprávěný slow burner, tentokrát v mrazivém podání a u mě také rozhodně nejlepším. Jeremy Renner má rozhodopádně nejlepší roli kariéry, ve které prokázal nejen své herecké dovednosti, ale také charisma a respekt jeho postavě. S Olsenkou mu to evidentně svědčí a jen k tomu celému dodám, že ono pomalé vyšetřování jednoho hrůzného násilného činu mě dokázalo napnout tak hrozně moc, jako se to naposled povedlo až Fincherovi v Gone Girl před pár lety. A samozřejmě platí nic nezjišťovat dopředu a nejlépe nevidět ani trailery. Skvělé thrillery tak fungují zdaleka nejlépe.(24.9.2017)

Taylor Sheridan není tak dobrý režisér jako Denis Villeneuve, ale naučil se toho od něj hodně. Dobrého (práce s krajinou, prodlužování napětí na hranici snesitelnosti, šokující výbuchy násilí) i špatného („chtěnost“ a zbytečná doslovnost). Vyšetřování zločinu mu slouží především jako prostředek k vytvoření atmosféry zmaru a totální deziluze (jako ve filmech noir, v nichž je odhalení pachatele mnohdy také spíše dílem náhody než výsledkem poskládání jednotlivých indicií) a jako záminka k rozkrytí čehosi shnilého uprostřed jedné komunity. Tedy podobně jako v Top of the Lake nebo Pustině, ovšem na mnohem menší ploše, což nese svou daň v podobě přehnaných scén, které se toho snaží sdělit naráz příliš mnoho (žena sedí v ložnici, pláče a řeže se do ruky, uvidí ji jiná žena, beze slova zavře dveře a odchází). Realistický tón navíc narušují baladické dialogy o zmrzlém pekle a nevymýtitelném zlu (které by mnohem lépe vyzněly na stránkách knihy) a využívání westernových archetypů, posunující drama lidí ukotvených v konkrétní sociální realitě k nadčasovému podobenství o lovcích a predátorech a střetu dvou upadajících kultur. Spojení obou rovin vyprávění by mohlo být hladší, nakládání s ženskou hrdinkou ztracenou mezi muži, kteří mnohem lépe rozumí tomu, co se okolo děje, by nemuselo tolik připomínat Sicaria, a někdy by k řečení toho podstatného možná stačilo, kdyby postavy prostě jen seděly a mlčely, ale katarze, kterou Wind River ve finále přináší, je tak silná, že nepřesvědčivost jednotlivých částí drtivě přebijí. 75%(10.7.2017)

• - Natáčanie trvalo 40 dní. (Real Tom Hardy)

• - Počas jedného z posledných záberov na telo pri pitve, telo evidentne dýcha. (De Large)

• - Film si vyslúžil po svojej premiére na festivale v Cannes 8 minútový nepretržitý potlesk. (De Large)