• Kanada

• Nový Zéland

• Austrálie

Krimi / Mysteriózní / Thriller / Akční

USA / Velká Británie / Kanada, 2017, 107 min

Poslední roky je největší zárukou kvality Denis Villeneuve a scénárista Taylor Sheridan. Moc jsem byl zvědav na jeho režisérský debut a hned je z toho asi nejsilnější zážitek roku. Námětem se mi trefil přímo do srdce. Jak říkal Jeremy Renner "Indiáni jsou komunita, která by se měla oslavovat a ne přehlížet". Ještě jednou tleskám a všem tento mrazivý a silný thriller doporučuji. 10/10(9.7.2017)

KVIFF 52´ ‖ Drsný thriller, který se zadře až do morku kostí a jen tak nepustí. Nevěděl jsem, že Taylor Sheridan je tak zručný režisér, měl jsem za to, že je jen vynikající scénárista a jsem docela rád, že se opět objevuje někdo, kdo exceluje v obou těchto profesích. Jeremy Renner hraje nesmírně vyzrále a přesvědčivě, jeho postava je navíc hodně sympatická a je velmi snadné se s ní ztotožnit. Reálie jsou depresivní a znepokojující, všudypřítomná zima a intenzivní hudba přidají na už tak tíživé atmosféře. Příběh je parádně poskládaný, nechybí mu překvapivé a dost emotivní momenty. Wind River je velké překvapení a doufám, že Sheridan se tímto masterpiecem teprve rozjíždí. Btw. Renner je dost sympatický chlapík.(15.7.2017)

Film mě zaujal nejenom tím, že má exotické indiánské téma. I obecně pojednává o lidech v úzkých, kteří můžou být různých ras. Aby přežili, potřebují zmobilizovat síly, musí mít vůli žít a navzdory překážkám bojovat. Z mých slov to zní jako hrozný patos, ale film mluví přesvědčivějším, lidským rozměrem, velkou a přirozenou hloubkou, uvěřitelným jazykem. Mluví o smíření se s vraždou či únosem blízké osoby, umění přijmout bolest, která neodezní, ale člověk se s bolestí po čase naučí při zmobilizování všech sil žít. Nepotlačená bolest dovolí nezapomenout ani na ty hezké vzpomínky, které jsme s milovaným, zesnulým člověkem prožili. Člověk vnitřně neotupí, nezemře. Člověk musí umět trpět, protože přežijí jen silní, kteří zvládnou umění a ochotu bojovat navzdory četným překážkám. Nepoddávat se. Můžeš umřít v slzách a na kolenou jako baba nebo důstojně bojovat o svůj život do posledního vydechnutí. Jen ten, kdo si umí stát za svým, má respekt. I když slabší povahy, které z nedostatku sil podlehnou depresím, také nelze odsuzovat, prostě jen nebyli dostatečně odolní. - K OBSAHU FILMU- podrobnější popis, takže ho někdo může možná brát jako spoiler, ačkoli jsem mnoho vynechala a vraha samozřejmě nevyzrazuji: Stopař, lovec a běloch Lambert objeví uprostřed odlehlé krajiny v indiánské rezervaci mrtvou, znásilněnou indiánskou dívku, někdejší kamarádku své již zesnulé dcery. Má motivaci najít a dopadnout vraha. V nelítostném prostředí, kde se příroda ani lidé s nikým moc nemazlí a kde se ženy občas záhadně ztrácí, sám obdobným způsobem přišel o vlastní dceru, míšenku, kterou měl s indiánskou nyní již exmanželkou. Pátrání se má ujmout mladičká začínající agentka FBI Jane, která je nezkušená a nepřipravená na nehostinné podnebí už oblečením nevhodným do mrazu, sněhových bouří a neovládá ani ježdění na skútru, s nímž se dá dostat do vysokých hor a nepřístupných míst. Je skoro ještě dítě a tak potřebuje mužné ochránce a průvodce, kteří znají místní kraj, kteří se umí pohybovat v neznámém prostředí, znají zdejší obyvatele a jejich temné stránky. Protože film nepostrádá vtip, po jejím uvedení do společnosti se za jejími zády muži nespokojeně vyjádří: „Proboha, co nám to sem zase poslali?“ Později sama uznává: „Moc platná vám nebudu, ale nikoho lepšího nedostanete.“ Vyšetřování zvládá v rámci vlastních sil a díky urputnosti bojovat a snadno se nevzdat. Hrstka místních mužů v čele s Lambertem jsou nepostradatelnou oporou. O početné a profesionální policejní stanici se v tomto zapomenutém místě může agentce opravdu jen zdát. Jen na tomto případě je znát podfinancovanost a nedůležitost odepsaného kraje. Je to místo bez vyhlídek, kde ani vzdělanějším mladým lidem snaha nestačí a uplatnění a východiskem pro úspěšnější mladé je jen odchod do perspektivnějších větších měst, pokud ovšem mají to štěstí, že tam seženou práci. - Někteří mladí indiáni, narušení všudypřítomným násilím i drsnými přírodními živly a semletí špatnými okolnostmi, se rezignovaně živí trestnou činností a o začlenění do většinové společnosti, která by je nepřijala, už ani nestojí. Zde opravdu platí: „Bída z lidí vlky činí a vlky z lesů žene hlad.“ Ostatně, podle jednoho místního: „všechno je lepší než žití tady v rezervaci, i kriminál. Dostaneš tam třikrát denně jídlo a máš tam televizi.“- Všichni indiáni se ale zdánlivě tak špatně nemají. Obývají větší domy se zahradou, až si člověk bydlící v malé garsonce v české Horní dolní říká, co by proboha ještě chtěli? I tito indiáni však žijí zaživa pohřbení ve věčném sněhu a tichu, na místě, kde se kromě občasné tragédie nic neděje. Původní půda jim byla odňata, nezbylo jim nic, ani tradice. Nuda a uvězněnost je znát ze slov jednoho v tomto kraji zaměstnaného bělošského! záporáka: „ Nedá se tu nic dělat. Všude jenom sníh a ticho. Bez dostupných ženských, zábavy, bez života.“ To hřbitovní ticho, lezoucí na mozek, je také to jediné, co běloši indiánům ještě nevzali. Pasivita leze na nervy, v nudě je ukrytý zárodek zla. - Místní jsou zvyklí, že jim nikdo nepomáhá, že je svět odepsal. Jsou samostatní, odkázáni k souboji o zdravý rozum ještě víc než k boji o důstojné živobytí. „Ve Wind River je každej odkázanej sám na sebe.“- Indiáni z rezervace mají v sobě jako mnohé menšiny trpkost, cítí se diskriminováni, viz výslech otce zavražděné dívky: „Vždy když s námi, vy běloši, začnete mluvit, začnete urážkama.“ – Film naráží i na touhu po pomstě. Citlivej drsňák Lambert, jeden z otců zavražděných dcer, k tomu říká: „Jsem tak nasranej, že bych si to nejraději rozdal s celým světem. Ale neudělám to, protože svět by vyhrál. Bolest a ztrátu musím jedině přijmout.“ - Konec filmu (navzdory prožitým tragédiím) vyznívá poměrně smířlivě a pozitivně, kromě jiného i díky občasnému inteligentnímu humoru, který tíživost situací odlehčuje.- Také když se najde parťák, který má pochopení a čas si s tebou mlčky posedět a cosi sdílet,případně pomoci, je to výhra, které se všem ztracencům nedostává. – Film začíná větou: „natočeno podle skutečné událostí“ a končí tvrzením: „Každý rok se pohřešují tisícovky ztracených slečen a dam. Pouze u indiánských žen se nevedou záznamy pohřešovaných. Nikdo neví, kolik jich zmizelo.“ – Film byl oceňován (Cannes) a herec v hlavní roli J.Renner byl jedním z hlavních hvězd na Mezinárodním festivalu Karlovy Vary. Film získal na festivalu Cenu diváků. Hlediště Na Wind River bylo zaplněné do posledního místa. Pro mě osobně zatím nejlepší film roku 2017.(8.7.2017)

Uprostřed Wyomingu byla nalezená zavražděná indiánská dívka. Na místo přijíždí agentka FBI, která chce s pomocí místního stopaře najít vraha. Netuší ale, že tahle nehostinná země bude možná trošku nad její síly. Režijní debut Taylora Sheridana jde ve stopách jeho starších filmů a i tentokrát dostaneme atmosférickou, drsnou a chlapskou podívanou, kde je na všechno dost času, ale pomalu budovaná atmosféra je nakonec tak intenzivní, že si budete kousat nehty napětím. A přát Rennerovi Oscara.(16.8.2017)

Jako režisér Taylor Sheridan trochu hledá styl i optimální rytmus vyprávění, jako scenárista (opět) exceluje. Podobně jako v Sicariovi a Hell or High Water vytváří další drsný prostor, který jako by existoval kus mimo naši realitu. A podobně jako v Sicariovi do něj přivádí trochu naivní ženu, která potřebuje průvodce a iniciátory, aby tu přežila. Tzn. ortodoxní zastánce feminismu ve filmu Wind River nezahřeje. Wyoming je tu především prostorem truchlení, zoufalství a mizejících tradic, sněhovým plátnem mizérie a odevzdanosti, krajinou lovců a stopařů, v níž ženy mizí beze stopy. Sheridan do detektivně-thrillerového půdorysu zapouští osobní příběh o smíření, o přijetí světa, v němž "štěstí bydlí ve městech" a lidé mimo něj mají nanejvýš dost času truchlit a propadat beznaději. Jeremy Renner je obdivuhodný, úsporný jako lovící šelma i zranitelný ve chvíli, kdy ztratí stopu. Předvádí nejlepší výkon kariéry, o tom nemám pochyby. Sheridan si pomalu připravuje půdu pro poslední dějství, jehož vrcholem není přestřelka ani drsná retrospektiva, ale poslední dialog, v němž je skryto všechno podstatné. O lidech, kteří žijí na půdě, jež jim byla ukradena, ztrácejí pouto s předky, nemají před sebou vidinu lepší budoucnosti, jen smutek, který je třeba přijmout. Wind River je melancholický film-portrét místa, akčnější žánrová verze Manchester by the Sea. Sheridan píše slova, krajiny i postavy, které se mě hluboce dotýkají. Věčná škoda, že český divák se v distribuci k Wind River nepodívá...(7.7.2017)