Wind River

• Velká Británie Wind River (více)

Stopař Cory Lambert objeví uprostřed zasněžené pusté krajiny Wyomingu tělo mrtvé indiánské dívky. Vyšetřování se ujímá novopečená agentka FBI Jane Bannerová, která do odlehlé indiánské rezervace Wind River přijíždí z Las Vegas, zcela nepřipravená na drsné podnebí, jež tam panuje. Na pomoc s vyšetřováním si přizve stopaře Coryho a společně se snaží přijít na kloub záhadné smrti... (Falcon)

groz122

Režisér filmu Taylor Sheridan měl před sebou nelehký úkol. Opět vsázel na hutnou atmosféru, s tím rozdílem, že se od Siceria a situace na mexické hranici přesunul do nelítostné a nespoutané přírody obklopující nejsevernější indiánckou rezervaci Wind River. Právě příroda a dlouhé Tarantinosvké záběry na zasněžené scenérie dodávají filmu skvělý vizuál i bez přidaných digitálních efektů. Sama příroda je totiž obsazena do hlavní role a Jeremy Renner s Olsenovou hrajou až druhé housle. Renner se ale i přes to snaží horlivě prosadit a v roli stopaře, který dělá v těchto nelítostných podmínkách mladé agentce Jane z FBI společnost, odvádí skvělou hru emocí a beznaděje. Oproti tomu Jane působí jako hadrová panenka. Při jejich pátrání po vrahovi mladé indiánky nalezené ve vysokém sněhu dokážete její pasivní postoj k roli překousnout. Film vypráví svůj příběh velmi chladně a surově a je zde k naleznutí velmi okatá podobnost k Fincherovo tvorbě. Obzvlášť k jeho poslednímu snímku "Zmizelá", která má podobný styl výpravy i mrazivé atmosféry. Zde máme ale problém. David Fincher je mistr filmu a každý jeho film by se dal označit za již kultovní záležitost. Můžou za to hlavně desítky let zkušeností z filmových studií, které Sheridan postrádá. I přes příjemnou stopáž filmu, zápletka zhruba v polovině začíná silně kulhat, což je u snímku, který vám chce nahánět husinu po celém těle pořádný malér. U mrazivého thrilleru jako je tento, je možná trošku na škodu fakt, že se snímek nesnaží tlačit na pilu a kvůli častým dialogům dostane děj pořádný spád poměrně pozdě. Sejně tak je na tom i hudební stránka. Ve filmu je tolik momentů, ke kterým by se hodila Zimmerova cella, nebo žestě nesmrtelného Morriconeho, které by mohli ještě více zatlačit diváka do křesla. I přesto si ale špínu zpoza nehtů vyndavat při filmu nebudete. Nebezpečné prostředí a sociální otázky na téma indiánů v novodobých rezervacích vám utkvějí v paměti a i když se nejedná o nástupce kultovního Se7dm, tak v žánru patří mezi to nejlepší, co můžete vidět. Jedná se o jeden z nejlepších filmů tohoto roku a teď můžeme jen čekat, zda akademici budou mít stejný názor. Jsem ale přesvědčen, že nejednu zlatou sošku si film odnese. ()

Zombiepod

Excelentne nakrútená krimidráma z nevšedného prostredia, kde nádej už dávno zomrela. Drsná a mrazivá atmosféra idúca ruka v ruke s veľmi krehkou témou Ameriky dodáva priamočiaremu príbehu niečo, čo robí tento film skutočne výnimočným. Vyhodiť pár zbytočných momentov, ktoré mi prišli trochu navyše, dám jasných päť. Renner je presvedčivý viac ako kedykoľvek predtým, a veľmi ma sklame, ak Wind River skončí bez aspoň jednej zlatej sošky. ()

Rimland

Lord of the Plains, Vol. 2. Sheridan se mi pomalu sápe do scénáristické topky (v podstatě už jen čekám, jestli mi to potvrdí Soldado) a již třetí rok po sobě mi dílo z jeho pera zařídilo jeden z nejlepších a nejintenzivnějších filmových zážitků roku. Jak to ale Sheridan skvěle napsal, tak na režisérské stoličce už nějakou tu hrubku udělal. Když pominu občas nějaký ten nevhodný střih, tak naprosto souhlasím, že chybou z nejhříšnějších je skutečně ta práce s prostředím, která je zrovna u jeho děl zásadní. A nikde to není vidět líp, než když si porovnáte scénu s mrtvým volkem s... prakticky celým zbytkem filmu, minimálně tedy po vánici. Kde na začátku Sheridan naplno podmanivě využívá rozsáhlé promrzlé pustiny, skučícího větru a padajícího/křupajícího sněhu (v kombinaci s kamerovými záběry a skvělým hudebním podkresem dua Cave/Ellis), tam ho postupně začne brát jako samozřejmost a kulisu, která tak jako že mimochodem prostě je. Ve finále tak film jako celek oproti loňskému Hell or High Water v tomto ohledu strádá, ale ono je to vlastně jedno, protože až na výše zmíněné je to zrežírované perfektně, obsazené a zahrané perfektně, ohudebněné perfektně, nasnímané perfektně a napsané perfektně, díky čemuž to drtivou většinu ostatních (nejen) žánrově spřízněných kousků (i s jejich režiséry) s přehledem strčí do kapsy. ()

Scraffy

Pravdou povediac som čakal niečo viac. Výprava, kamera, obsadenie, réžia... toto všetko je dobré. Ale príbeh a celkovo scenár je dosť nudne napísaný. Stále sa tu hovorí a málo sa koná. Nevadí mi, keď sa vo filme rozpráva, ale toto bolo také strieľanie do vetra. Film sa nám snaží dať nejaké poučenie, ale ku koncu nám nemá čo ponúknuť. Film skončí a vy si len poviete: "To je všetko?" Ani vlastne neviem prečo, ale silno mi to pripomínalo tiež tohtoročnú pecku (ktorá taká pecka nebola) Snehuliaka. Malo to tiež celkom slušný nábeh, slušné obsadenie a aj dobrý námet, ale ku koncu to bola len nudná fraška ako toto. Musím teda povedať, že som čakal oveľa viac, keď som sa pozeral na hodnotenie. Cez to všetko to ale bude veľmi potenciálna Oscarovka. ()

alldo.raine

Perfektně natočeno. Navíc velmi silné téma, se kterým byť nemám nic společného, vtáhlo mě. K tomu mrazivá atmosféra krásného, zasněženého, ale nelítostného Wyomingu. Role pro Jeremy Rennera jako dělaná. Sundance opět nezklamal. ()

Marty7CZ

Totální filmová pecka, lahůdka, jakou sem už dlouho neviděl!!!!! Rennerova famozní role, Olsen je krásná výtečná herečka. Děj je prvotřídní a celkem nepředvídatelnej. Fakt velká paráda za 90% ()

Limous

Dneska budu hodně stručný, nevím sice, nakolik je to věrné realitě, ale takhle napnutej celý film, jsem nebyl už hodně dlouho. Boží dílo. ()

boo-boo

Wind River, podobne ako Hell or High Water, veľmi organicky kombinuje žánre (opäť niečo na pomedzí westernu, detektívky a drsnej sociálnej sondy) a príbeh by pokojne obstál aj v každom z nich samostatne. Sheridan proste vie napísať realistické postavy, pustiť im žilou v správnej dobe a vymáchať ich v príbehu, ktorý z nich vytiahne maximum a doslova ich rozšľahá. Tento rok som asi nič tak zdrvujúce ako scénu v karavane (fantastický Bernthal!) nevidel. Oscary samozrejme zase plávajú s iným prúdom. ()

J.e.r.e.c

Docela velké zklamání. Vlastně na mě moc nezapůsobila ani zimní atmosféra, ani ten „všichni jsou v prdeli“ feeling, v takovém Fargu obojí funguje daleko lépe. S bonusem v podobě černého humoru, po kterém zde není ani stopy. Všichni jsou hrozně vážný a pořád se dojímají, ale moje srdce bylo jako led a neobměkčila ho ani ta krásná indiánka. Přestože jsem fanouškem původních obyvatel USA a Sheridan vyloženě uvádí, že tímto filmem chtěl upozornit na násilí páchané na jeho ženách, na mě to spíš dělalo dojem, že si natočil poctu Rambovi, kterou se snaží maskovat za drsnou kriminálku se sociální tématikou. Nic moc. 70% ()

Shitonit

Lehce stravitelný film, postavený na dokonalé provázanosti superluxusní přírodní scenérie a bezchybnýho scénáře. Divočina, tvrďáci, dementi, super hrdina, hezká kočina z FBI, takovej ten pocit ..že teď už na to snad vlítnou :-)..., no a celý se to zagulášovatí a hle, spravedlnosti je učiněno za dost. Dal bych i šest hvězd, ale nějak nevím jak na to. ()

GameboyNES

To tady hodnotili jen samý indyjáni? Nějak mi to hlava nebere. Vždyť je to jen obyčejná detektivka, zbytečně natáhnutá na dvě hodiny. Vážně jsem čekal spíš něco ve stylu Purpurových řek. Tohle je tak na jedno kouknutí a za 10. minut si na už ani člověk nevzpomene. 2. hvězdy jsou až až. ()

Knor

Výbornej snímek. Přesně tohle mám rád, doslova mrazivej thriller, kterej sází na atmosféru. Zimní prostředí je dokonalý a stačí do kriminální zápletky dát pár různorodých postav a je to. Stylová krimi, která se zaryje pod kůži. ()

Godhaj

,,She died from the cold.“ Wind River je více atmosférický a chytrý thriller se sociální kritikou než kriminálka. Vyšetřování totiž není v centru dění a není nikterak složité. Více než stopy se tu odkrývají sociální dramata a křivdy jednotlivých existencí, kteří jsou nuceni žít v nehostiné zemi. Olsenová tu předvádí velmi dobrý herecký výkon, ale Renner tu hraje naprostou špičku. Minimalisticky, často beze slov, ale s nesmírnou intenzitou projevu. Přímočaře vystavěný děj mě ale překvapil dusností a bezvýchodností závěru, který je emočně maximálně nabitý. ()

Mahowny

Po všech stránkách perfektní thriler. Taylor Sheridan se definitivně dostal na můj seznam. Skvěle zahrané, výborně využité horské prostředí a jako bonus i sociální problematika. Děsně mě bavila scéna se sjetým indiánem. Na konci výborně graduje tlak na emoce, na intenzitě nabírá hudební doprovod od Nicka Cava a já si říkám, že tohle je na Oskara. '' Vlci nezabíjí jeleny, co mají smůlu. Zabíjí ty slabé'' ... ()

Alojs

Jak nemám rád zimu v běžném (civilním) životě, tak ji žeru na velkém plátně. A co se zdejší zimy týče, tak je pořádná! Vynikající Renner, správně komorní dialogy, nekonečně dlouhé scény... To všechno šlape na výbornou. Škoda jen, že není dějová linka tajemnější. Samotný případ je ve své podstatě triviální a postrádá klasický detektivní postup. Vše však zachraňuje finální čistka "na dálku" a vyrovnání účtů na zasněženém hřebeni. To jsou velké scény. ()

Bezda22

Tak tohle nebylo vůbec špatný. Od začátku dobrá atmosféra, která postupem vygraduje v opravdu v mrazivý a drtivý rozměry, kdy se napětí dá krájet. Ve chvíli, kdy se začal film stáčet v takovou tu čtyřhvězdičkovou klasiku (ale dobře udělanou), kdy parta lidí (hodně sympatický obsazení) pobíhá všude možně a hledá stopy, tak nastává zvrat, kdy srdce tluče a napětí stoupá. Hodně dobrý... to mě hodně bavilo... 85% ()

elimS

30% - komentář 20ti slovy: Žádné napětí, "žádná" zápletka a příběh na jeden díl nějakého debilního krimi seriálu. Kecají, fňukají a tak se raději postřílejí. ()

Meev

V kině to musel být nářez. Chyby? Těžko by se hledaly. Snad jen jednu výtku bych měl a to tu, že (spoiler) když jdou někde za půlkou ke karavanu, ve kterém byli vrazi, tak ti neměli důvod mít u sebe poschovávané zbraně tohoto typu, ještě k tomu, když už byly tři dny po vraždě (konec spoilerů). Kamera byla vskutku jedinečná a už od prvních záběrů spolu s hudbou zatáhnou do děje. Herci? Vynikající. Zvláště tedy Jeremy Renner, který sám v pohodě ovládne celý záběr bez jediných problémů. Skvělá mimika a vyjádřené emoce. Stejný pocit jsem měl u Indiána (myslím Mártyna)- prostě otce pohřešované, ten mi taky do role excelentně padl. Za nejlepší scénu bych považoval donucení (spoiler) Jeremym Rennerem, aby vrah šel a dělal to samé, jako zavražděná, žádná hudba, jen dramatický podkres a stojatá kamera, při které mrazí v zádech, dokonalost (konec spoileru). Výtečně! Jen nechápu, proč to nebylo na Oscarech. ()

papadoce

O filme som pred pozretím nevedel nič. Bol som teda bez očakávaní, len s malou vedomosťou o miestnom vysokom hodnotení. A dostal som atmosféricky dokonalý thriller. Sledujeme Jeremyho Rennera a Elizabeth Olsen pri vyšetrovaní znásilnenia a brutálnej vraždy v indiánskej rezervácii Wind River za tuhej zimy o akej sa nám ani nesnilo. Hudba a výber hercov boli dokonalou voľbou. Neskutočne sadla rola lovca a stopára Rennerovi, no výbornú postavu dostala aj Eliška Olsenová. Tvorcovia sa úplne vyhli klasickému klišé o neskúsenej agentke a miesto toho nám naservírovali pomerne mladú snaživú detektívku z FBI, ktorej jedinou úplne prirodzenou nevýhodou či slabinou je práve neznalosť prostredia, no nie neznalosť postupov pri vyšetrovaní. Každá jedna scéna, tie dramatické aj tie akčné mali obrovskú kvalitu. Divák nevie čo bude a s otvorenými ústami na to čaká. Vždy keď sa film pohne ďalej v deji, ústa sa otvoria viac. Mne sa páčilo práve to prostredie rezervácie, nezvyčajné pre hollyúdsku produkciu. Je ťažké vyšetrovať zločin v takej komunite. Nemalú rolu navyše hraje vplyv prostredia a počasia. Aj napriek slabšej minutáži (reálne nejakých 100 minút) sa o postavách dozviete veľa. Dozviete sa, že majú minulosť ktorá ich spája, že život “tam” je tvrdý jak kameň, že na nich vlastne svet serie a musia si proste poradiť sami a že hovädá nepatria do väzenia (ak chápete čo tým myslím). Ultimátny záver iba potvrdil desať tučných hviezd z piatich. Mám rád filmy, ktoré sa s tým nemaznajú. Ešte jeden taký zárez a Sheriden pôjde do mojej top desiatky režisérov. Určite si pozrite. 100%. ()

Pokračování Wind River nabírá obsazení

Pokračování Wind River nabírá obsazení

09.03.2023

Chris Pratt spojí síly s režisérem Wind River

Chris Pratt spojí síly s režisérem Wind River

26.10.2018

Chris Pratt (Jurský svět, Parks and Recreation) má teď díky odkladu třetích Strážců galaxie relativně volno, a vzhledem k tomu, že jeho Cowboy Ninja Viking zdá se taky před kamery nijak brzy nedorazí… (více)

TOP 2017 dle nejoblíbenějších uživatelů

TOP 2017 dle nejoblíbenějších uživatelů