2046

Příběh filmu 2046 navazuje na režisérův předchozí snímek Stvořeni pro lásku: hrdinou je tu opět spisovatel Chow Mo-wan, který se živí psaním novinových sloupků. Na začátku filmu, který je zasazen do roku 1966, se Chow stěhuje ze Singapuru do hotelu Oriental v Hongkongu, kde hodlá pokračovat v psaní o budoucnosti. Ve skutečnosti píše o minulosti: v jeho románu vyjíždí tajemný vlak do roku 2046. Všichni, kdo v něm jedou, chtějí nalézt ztracené vzpomínky. Obecně se totiž soudí, že v roce 2046 se nic nemění, ale nikdo to nemůže potvrdit, protože se odtamtud nikdy nikdo nevrátil. až na jednoho člověka, který tam byl a rozhodl se vrátit, protože se chtěl změnit. 2046 je však také číslo sousedního pokoje, jehož obyvatelka se stane Chowovou milenkou. (oficiální text distributora)

MikO_NR_1909

Wong tak trochu rozvetvil fantáziu spisovateľa a príbeh o nedosiahnuteľnosti a nenávratnosti stratenej lásky. Miesi svetom prázdna a každodennosti, pričom dôležitá je pre efekt skôr absorbčná hĺbka a akési precitnutie, v ktorom mu dopomáha samozrejme priama zahľadenosť na svet postáv a Umebajašiho emotívne inštrumenty. Lásku nahradil popudom pôžitkov a nie vždy sme si istý, či je to jeho umelecký výplod, alebo nekompromisné sito reality. Ide ale predovšetkým o silno pocitový feeling, ktorý Stvoreným pre lásku (2000) nerobí záslužilý komparz a kvitujem tak i za veľkú rozdielnosť spracovania medzi týmito snímkami. Proste aj divák, ktorý sa na tento film pozerá samostatne ho musí brať individuálne a vedieť jeho svetom recipročne nasiaknuť, keďže práve v emočnej anamnéze je jeho ručná synergia taká silná a podmanivá. 2046 je v podstate len akýsi symbol, rok, je únikom a návratom poznaného, kde sa po prebdenej ceste časom vraciame tam, kde nás to páli. A nevieme to zvrátiť. ()

jondzavid

Zaujímavý pohľad na smutné príbehy o lásky spojené postavou spisovateľa Chowa, ktorému môžem vyčítať jediné a to, že existuje film In the mood for love, ktorý je u mňa stelesnením filmovej dokonalosti. Cením si však originalitu - smer, ktorým sa pokračovanie uberalo. Najviac na mňa zapôsobila kamera (štylizovanosť scén je opäť dokonalé a nikto nedokáže zachytiť pôsobivejšie ženskú chôdzu ako Kar-wai Wong), hudba (opäť krásna smutná a nechýba ani "natkingcoleovské latino") a herci (Tony Leung v ďalšej pôsobivej polohe tentokrát dobyvateľa ženských sŕdc a plejáda krásnych herečiek). K tomu v protikade k jednotke dôraz na zmyselnosť a pôsobivé vyústenie osudov Chowa. Trochu tu miestami cítiť nesúrodosť, ale to je len malá chybička krásy na filme, ktorému treba vedieť načúvať a ktorý rastie každým ďalším pozretím. (4 1/2) ()

ABLABLABLA

Nemůžu si pomoct, ale podle mě byl film až moc - jak tady někteří použili pojem - "slátaný". Ze začátku jsem absolutně netušila, která běží a o co jde...nějaký 2046, minulost, přítomnost, cože? No pak se člověk začal zorientovávat, už rozpoznal, kdy se odehrává příběh 2046 či 2047, ale stejně jsem tápala, když vyprávěl o té spoustě žen, co je minulost, co je minulost ještě před tamtou, případně přítomnost...trochu chaotické. Kamera byla skvělá, to ano..po umělecké stránce je to rozhodně zajímavé, proto taky nejdu pod 3*, mělo to v sobě určitě i něco hlubokého, nějaké to moudro o lásce, výjimečně se mi takový film, kde se neorientuju nezdál dlouhý nebo nudný, ale prostě to bylo moc překombinované. ()

italka63

O malilinký kousíček, tudíž o jednu hvězdičku se mi líbil dějově předchozí film Stvořeni pro lásku, víc. Ale ten byl pro mě dokonalý, což neubírá nic na kvalitě tohoto snímku. Spisovatel v šedesátých letech v Hongkongu a píše povídku 2046, scifi, tam je ta vlaková stanice, odkud se nikdo nevrací, protože možná tam budete mít svoji lásku, ale nesmíte se zamilovat do nádherných androidek. To je jeho snění, ve skutečnosti se opět ubytovává v hotelu, hraje hazard a potkává několik žen, ale žadná již není ta Su, po které pořád touží....každá z žen je úplně jiná a každá v jeho srdci nechává nesmazatelnou stopu. A tak opět nádherná kamera, geniálně vybraná hudba, ta snová atmosféra, která vás vtáhne ,a slzy, které tečou po tvářích....budete jim věřit. A možná naděje...... ()

Gann

Na tom filmu je něco kouzelného co mě drželo před obrazovkou a vzhůru, přesto že se mi chtělo spát. Nevím čím to je jestli číňany nebo tou krásnou animací budoucnosti či něčím úplně jiným. A i když jsem občas zatápal, co že se to tam zrovna děje, mooc se mi to líbilo. ()

Toshiro

Wong Kar-wai dokáže parádně pracovat s náladou. Celý film je poeticky melancholický, což umocňují interiéry a dobrá hudba. Na druhou stranu mi přišlo, že koukám jen na rekapitulaci „In the Mood for Love“. Vedlejší děj o knize, co psala hlavní postava, byl dost zbytečný a rušící. ()

Skip

Příšerně nudný film bez jakéhokoliv smyslu a navíc tvářící se umělecky - umělecky se tvářící nuda, to je pro diváka utrpení. Navíc to Wong Kar-wai tentokrát přehnal se svými zpomalovačkami, takže už tak rozvleklý film byl ještě rozvleklejší a já jen zoufale koukal na hodinky. Aspoň že k tomu umí vybrat dobrou hudbu, to se mu musí nechat. ()

Dont

Po Stvořeni pro lásku se Tony Leung podruhé představuje v roli životem se protloukajícího novináře a spisovatele, který tentokrát rozehrává hru na více frontách. Všechny tři části věnované ženám mají něco do sebe. Nejvíce se mi líbila linie se Zhang Ziyi, nikoliv kvůli kráse této čínské herečky, ale protože byla perfektně napsaná, za tuhle část bych dal plný počet. Co mi naopak moc nesedlo, bylo veškeré to sci-fi ladění a speciálně pak ta dlouhá futuristická pasáž. Ta film málem stála tu čtvrtou hvězdu. Kar-wai Wong mě nezklamal, ale nechal mě tentokrát trochu na pochybách. Pochválit musím výborně zvolenou vážnou hudbu, která sice často opakuje jeden motiv, ale proč ne, když je ten motiv tak skvělý. ()

Kosmik

4* hlavně za neuvěřitelně výtvarnou kameru. Opravdu netradičně koncipované záběry do Cinemascope, zejména detaily na okraji s pohledem ven z plátna. ()

honajz2

I když víc jak 3* nedám, líbilo se mi to. Po filmařské stránce je to naprosto dokonalé, vizuál je uchvacující a i když jsem se bál, že zde bude forma přebíjet obsah, tak nakonec se tomu tak nestalo a obojí zde perfektně ladí dohromady. Bohužel to ale působí utahaně a hlavně je to zbytečně natažené na 129 minut. Sice se to snaží být velkofilmem o lásce s velkým V, ale tu velkolepost se to snaží vytvořit skrze zbytečnou délku a s ní spojené zbytečně scény, které by se bez problémů daly vystřihnout (třeba těch sexuálních scén bylo až příliš a některé trvaly moc dlouho). Kdyby to celé mělo 90 minut, mohl by z toho být naprosto skvělý film a asi bych z něj byl nadšen. Takhle pro mě je 2046 - kromě závěru - bez nějakých síly. A že na to měl. Závěr ten můj dojem naštěstí drobet zachránil, ale nadšený i tak být nemohu. Silné 3* ()

Martin741

Cinska kinematografia vyplodila film, ktoremu absolutne nerozumiem! Jedine, co som pochopil bolo to, ze akysi novinar sa zivi pisanim novinovych clankov. Dalej len akesi stahovanie, krasna poetika neviemcoho a koho, ufilozofovanie sa xmrti nad kazdou jednou vetou kadejakeho mentala a psychopata : presne toto na filmoch /a aj na cinskej kinematografii nenavidim/. Akurat, ze tu hrala sexica Zhang Ziyiyiy. 20 % ()

Hees

Ťažko ohodnotiť film 2046 z dôvodu, že na tento film musí mať ten kto ho pozerá chuť. Je to ťažký film, ktorý občas prinúti človeka premýšľať nad každou sekundou svojho života, alebo keď berieme film len povrchne tak rozmýšľame ako by sme sa zachovali ktorú ženu by sme skôr obšťastnili (to sa týka mužského publika). Hlavný hrdina si vždy vyberá tú ťažšiu cestu a nikdy nie to čo chce divák (tým divákom myslím seba). Človek fakt môže rozmýšľať len nad jednou ženou do konca života? Tá žena by bola pre neho tá pravá a potom sa v podstate len trápi a vyberá si menšie zlo? No tomuto ja nechcem veriť. To by musela existovať fakticky veľmi výnimočná žena a musela by mať takú prednosť, akú žiadna iná žena nemá. Hlavný hrdina používa svoju predstavivosť, aby napísal knihu, v ktorej v podstate rieši svoje problémy so ženami a chce sa tou knihou s tými problémami vyrovnať. Vizuálne veľmi prepracovaný film a k tomu s úžasnou hudbou, ktorá si ma získala. ()

dezorz

pred pozeranim filmu som sa stavil, len tak z brucha, ze v prvej vete bude ´v roku 2046´. bolo. aj ked film vobec nie je o roku 2046. nie som wongov fanusik, tka len strucne. na wonga a na HK film vobec velkolepy rozpocet, ktory sa prejavil na prijemne rozmazanom ale dekorativnom obraze. na wonga a na artovy film prilis drahe. a aj prilis dobre. :) ()

ad

Největším problémem 2046 je, že navazuje na Stvořeni pro lásku, a není přitom odlišnějších filmů.... Zatímco In The Mood For Love je intimní, křehká, neskonale smutná a dojemná romance bez doteků, plná silných emocí a opravdové melancholie, 2046 je spíše obrazovo-zvuková báseň, kde děj jakoby neexistoval (možná existuje, ale nejde napoprvé pochytit), opravdové city jakoby neexistovaly (zato doteků je tentokrát opravdu hodně) a tím pádem i emoční síla jakoby neexistovala.. Zato má ale prazvláštní, jedinečnou a v jistém slova smyslu strhující atmosféru, kvůli které opravdu stojí za to vidět... Pokud se ale těšíte, že uvidíte další pokračování příběhu pana Chow, nutně dojde ke sklamání (už proto, že Chow z 2046 je pomalu narcistní hejsek, a k uťápnutému zamilovanému introvertovi z In The Mood For Love má dost daleko)... Vnímejte 2046 spíše jako inventář, či kolekci režisérových prostředků v jednom svébytném (samostatném!) filmu a nebudete sklamáni... ()

Crawler-D

Mrzí mě, že mají filmy Kar-wai Wonga tak sestupnou tendencí. Po svěžím a neortodoxním příběhu dvou homosexuálů Šťastni spolu, přišel uhlazeně složitý příběh spisovatele, který řešil problémy se ženami, který nyní pokračuje. Už jen fakt, že se jedná o sequel dává tušit, že buďto se dočkáme nějakých radikálních změn, nebo se utopíme v stopkrát řečeném. Kar-wai Wong je sice mistr kamerové stylizace a načasování, ale v příběhové struktuře je nebetyčně sebestředný sobec. ()

boogieman

Je to zvláštne, ale ten film je tak podobný a zároveň tak odlišný v porovnaní s In the mood for love(ďalej ITMFL). A rovnako je tak strašne smutný. Nesúhlasím však s tým, že sa jedná iba o voľné pokračovanie Wongovho predošlého filmu. Určite, film dáva zmysel i samostatne, ale v kombinácii s ITMFL mnohé veci dostanú jasnejší charakter, mnoho na prvý pohľad nepodstatných detailov má zrazu význam a celkové vyznenie i emócie sú omnoho silnejšie, čistejšie a smutnejšie :). Wong v oboch dielach rozoberá snáď všetky jeho trademarkové témy (solipsizmus, míňanie sa, osudová láska, Honkong) z nich vystupuje predovšetkým pamäť, snaha a nemožnosť zabudnúť a prchavosť spomienok. V tejto rovine sú si oba filmy ako keby " antitézy ". Každopádne po 3-násobnom zhliadnutí oboch filmov ich vnímam ako 2 strany jednej mince, hoci môžu fungovať aj samostatne. Spolu je však pocit z každej z nich omnoho intenzívnejší.(5x) PS: Moj obľúbený film o vianociach. ()

Wormboy

Tak myslim,ze tomuto filmu budem musiet dat este sancu. Nehodnotim,pretoze som sledoval znacne nesustredeni a tak finalny dojem bol velmi zmateny. ()

Radiq

Krásná Ziyi Zhang a ten blbeček na ni dlabe, nechápu. Ale film byl dost dobrej, fakt mě to zasáhlo, úplně se mi to teď všechno znovu přemýlá v hlavě a stojí za to kouknout se na to ještě jednou. Ale až tak za rok, dva... ()