Epizody(8)

Série bizarních vražd za polárním kruhem odkrývá křivdy minulosti v komunitě švédského důlního města. Francouzská vyšetřovatelka Kahina Zadi přijíždí do malého švédského městečka Kiruna, aby vyšetřila vraždu svého krajana. Zde se pak seznamuje s Andersem Harneskem, s nímž na případu začne pracovat. Jenže vražd pomalu přibývá a vypadá to, že úvodní výjimečně brutální mord byl jen začátkem děsivé série… Za švédským seriálem z roku 2016 stojí autorská dvojice Björn Stein a Mans Marlind, kteří se proslavili především prací na televizním hitu Most. Půlnoční slunce pak podobně jako jejich předešlý úspěšný počin pracuje především s napětím mezi charakterově odlišnými vyšetřovateli, vizuálně nápaditými scenériemi či překvapivými motivacemi postav. (Česká televize)

lineker

Další pecka ze severské kriminální produkce. Prostředí samské komunity, vyhrocené vztahy s tou švédskou plus stupňující se tempo celé kauzy. Do toho osobní problémy hlavních vyšetřovatelů. Příroda, soundtrack a opravdu vynikající Leila Bekhti, která má u mne soukromého seriálového Oscara. Docela by mne zajímalo zda i v reálu, mezi oběma národy panuje skutečně taková nevraživost. ()

Alagaesie

Proč jenom tak miluju severský věci... Vláda výborná, Mammon docela dobrej. Midnight Sun bude ale asi přeci jen lepší než Mammon. Důlně-nadzemní krvák, odehrávající se ve Švédsku, kterej nemá chybu. Navíc plno osobních zájmů, křivd z minulosti a podobně. Pravda, občas dost děsivý (vlci, počáteční scéna) ale jinak špica. A do toho krásná příroda a sobi. Skvělej piece. ()

dreamara

Skvělý severský seriál, který je neskutečně napínavý. Po dlouhé době krimi, které mne zaujalo a mohu všem doporučit. ()

Constanza

Až přílis zamotané, překombinované a to tak, že se divák absolutně ve všem ztrácí a ještě ta v dnešni době snad už nepostradatelná multikulti-vsuvka, to všechno z toho udělalo totální chaos, který začne nudit uz v prvním díle. Hvězdičku dávám jen za severské lokace. ()

dalia

V kontextu severských seriálů hodnotím nakonec jako průměr. Za největší klady považuji vhled do kultury a tradic Laponců, netradiční prostředí, působivou krajinu a hudbu. Zvláště první díly vypadaly velmi slibně, měly spád. Postupně se příběh stával jaksi rozvláčnějším, některé scény, hlavně zdlouhavé a přepjatě emotivní rozhovory mezi Kahinou a jejím synem, byly celkem zbytečné. Ani ústřední dvojici vyšetřovatelů jsem si bohužel neoblíbila tolik jako v jiných seriálech tohoto typu. Závěr ve mně zanechal trochu rozpačitý dojem, nedá se říci, že by bylo spravedlnosti nějak zvlášť učiněno zadost a pochybuji, že pokus Kahiny o vydírání tajných služeb by přinesl očekávaný efekt... ()

Unlikelyhero

Skvělý námět, skvělé obsazení, krásná laponská (sámská) mystika, ale přiměřeně - žádná duchařina, insomnie, autorský tým se nezapřel ()

slatkakuca

Hrozně mě bavilo to prostředí, kam to bylo vsazený. Nádherná krajina a dozvěděla jsem se něco o Laponcích. Co se týká seriálu, tak začátek super rozjezd, prostředek trošku uvadal, měla jsem zmatky ve jménech a v událostech a klasický pocit ztracenosti v příběhu a čase, naštěstí konec vygradoval a skvěle vše vysvětlil. Jen to celoseriálové drama se synem mi přišlo zbytečné a nezapadající. Jo, seveřané to prostě umí. Pět nemůžu dát, protože to na mě bylo chvílema utahané a trošku nepravděpodobné. Btw a celou dobu jsem přemýšlela, kdyby takováhle policistka přijela do českého policejního prostředí, jak by to asi vypadlo...ženská? a kolik jí je? a není snad čmoudlá?...no ráda bych se o naší české malosti mýlila. ()

buddha_ps

Večná škoda že sa tvorcom nepodarilo do seriálu nejako prepašovať problematiku kvality potravín a budovania cyklotrás, pretože inak tam mali všetky liberohipsterské mantry - útlak etnických menšín (hneď dvakrát), problémy sexuálnych menšín, problematiku generačných vzťahov (tiež hneď dvakrát), ekológiu, korupciu a spústu ďalšieho balastu, ktorý po sĺubnom rozjazde urobil z celej série niečo na sposob paródie, podoprenej dosť chabými hereckými výkonmi (na obranu hercov - muselo dať dosť práce nesmiať sa na niektorých dialógoch a dejových kotrmelcoch). Jedna hviezdička za úvod a nechcenú komiku, druhá za nádhernú prírodu ()

PATROS

Zasa severská parádička na nočné pozeranie, to sa nedá nepozrieť naraz. Brutalita verzus krásna príroda no jednoducho skvostné, príbeh docela pomalý ale uveriteľný. Za mňa za 5* ()

ZastataZofa

no,čo k tomu dodať.....tento seriál berie sám seba veľmi vážne.....je tam všetko,čo moderný svet v dnešnej dobe považuje za hodnoty......propagácia homosexuality,multi-kulti,rasové otázky.....A to mu veľmi škodí.....Hlavná hrdinka-počerná super policistka z Paríža príde do Švédska robiť poriadky s krvilačnými severanmi,ktorí dokážu vraždiť tak rafinovane,a takým spôsobom,že je to až absurdné...okrem toho má aj nejaké psychické problémy......domáci hlavný hrdina spočiatku pôsobí ako Shaggy zo seriálu Scooby Doo,sa vyfarbí ako gay,ktorého opustila žena...(chudáčik....ktovie prečo...) a zarytý Sám (Laponec)......Postupne zisťuje,že všetci sú padnutí na hlavu,lebo neveria šamanom,ktorí  sú mimoriadne tajomní a tvrdohlaví a tak to vezme pevne do svojich rúk.....Veľké plus je krása severskej prírody......tešil som sa na ďalšiu severskú pecku akou je napr.dánsky Forbrydelsen,dostal som odvar z makovíc,kde som mal problém pri tom občas nezaspať..... ()