James Stewart, Farley Granger a John Dall vytvořili ústřední postavy v akcí nabitém thrilleru inspirovaném skutečnou událostí: případem Leopold a Loeb. Granger a Dall hrají dva kamarády, kteří uškrtí svého spolužáka jen tak, pro pocit vzrušení. Poté uspořádají honosnou párty pro rodinu a přátele oběti, při níž je tělo mrtvého nacpáno do kmene stromu sloužícího jako švédský stůl. Když vrazi stočí konverzaci na téma dokonalé vraždy, jejich bývalý učitel (Stewart) pojme podezření. V této Hitchcockově fascinující exkurzi do smrti zjistí profesor během jedné noci, jak brutálním způsobem přeměnili jeho studenti své akademické teorie v hrůzostrašnou realitu. (oficiální text distributora)

hemul

Podľa wikipédie je etuda (z fr. etude = učenie, cvičenie) drobná hudobná skladba pre jeden nástroj, slúžiaca k výuke inštrumentalistu. Jej cieľom nie je vyjadriť výraznejšiu hudobnú myšlienku, ale predovšetkým predstavuje spôsob, ako pomôcť žiakovi osvojiť si techniku hry. V tom zmysle je tento film výbornou filmárskou etudou, určite perfektnou a nadčasovou, učebnicou pre všetkých filmárov - režisérov, hercov aj kameramanov -, ale iba etudou. Ale pôvodné etudy starých majstrov (Bach, Chopin Liszt) sa dnes hrajú v koncertných sálach ako svojbytné skladby. A to je aj prípad tohto filmu. ()

bolan

Hitche mám rád, krimi mám rád, dialogové filmy mám rád, ale možná právě proto jsem zřejmě čekal víc a ani jedno z toho na mě absolutně nezafungovalo. ()

El-Barto

Na úžasných a promyšlených dialozích postavený trochu zvrácený příběh o perfektní vraždě. Obdivuji Hitchcocka a většinu zůčastěných herců v čele se skvělým Stewartem za jejich trpělivost při snaze točit nepřerušovaně. Hitchcockovi se ty dlouhé scény vyplatily a film se potom stává skoro hypnotickým. Pomyšlení na to, co dvojice kamarádů před hosty skrývá je dost hrůzostrašné, bohužel na konci zůstává jen u toho pomyšlení a právě tam jsem čekal víc. Jinak ale perfektní drama. ()

Mr. Sandman

Snažíte-li se dosáhnout dokonalosti, musíte dříve nebo později někoho zabít. Freud, Nietzsche, Dostojevskij a Hitchcock = vzrušující koktejl. ()

Saur.us

Další kvalitní hitchcockovská adaptace divadelní hry, kde je navíc divadelní pocit umocněn pouhými deseti střihy. Hlavní devizou je jistě zápletka a vedení A. Hitchcock ale zaujala mě i bohužel nepříliš známá J. Chandlerová. ()

Deleatur

Ze slavného "filmu v jednom záběru" mě spíš bolely oči. Dobově stereotypní zobrazování gayů jako vyšinutých psychopatů mi tolik nevadilo. To spíš že ta (filmová) vražda byla z dnešního hlediska směšná. Když vrahové blízko sebe vzrušením funěli při vzpomínce na ni, vypadalo to skoro jako parodie. A pro mě nejvíce nechutný na filmu byl fakt, že mrtvola byla v truhle, na níž stálo jídlo připravené k servírování hostům (vč. rodičů oběti). Vlastně by výtky k homofobii ani nebyly fér, protože vím, že New Queer Cinema nastartovala mj. Závrať (ne to Hitchovo Vertigo), která vrahům připisovala homosexuální vztah naprosto otevřeně. // 58% ()

vojo

Bol som zvedavý na tento experiment s (ne)prítomnosťou strihu a musím povedať, že majster sa ani teraz nezaprel. ()

Rokle

K úplné dokonalosti mi chybí pouze moment většího překvapení! Technická stránka filmu je brilantní a tomu všemu pomáhají výborní herci. ()

Majkak

To je opravdu nemilé překvapení pro pana profesora, který podcenil míru cynismus posluchačů. Pronášet zajímavé teorie a nezajímat se o následky, pokud tyto teorie někoho inspirují k akci. Ano, každý je odpovědný sám za sebe, ale tyto teorie dávají legitimitu zvrácenému činu. Jinak je možné s úžasem sledovat, v jakém napětí a soustředění dokáže diváka udržet konverzačka odehrávající se v jedné místnosti. ()

BOURQUE

Film, ktorého úspech je čistokrvne založený na hereckých výkonov. Zo strany réžie a scenáru opäť nadštandardné dielo od veľkého Hitchcocka. Osobné hodnotenie: 85% (****) ()

GOREGASM

Brilantní psychologický, jako struna od piana, napínavý film pro pamětníky, čtěte thriller od Alfreda Hitchcocka, který se opírá a perfektní herecké výkony, kdy baví zejména nedůvěřivý James Stewart, ale hlavně ruluje atmosféra s nádechem něčeho prohnilého, kterou mistr v mantinelech jednoho bytu, respektive jednoho pokoje vygraduje do elegantního finále. 90% ()

Barak

Scénář je opravdu slabý (i když má film jen něco přes hodinu), a hodně kazí výsledný dojem. Ale ta režie, herci a celkové provedení..mistrovské! ()

JimiH

Hitch ve skvělé formě dokazuje, že i v prostředí jediného bytu dokáže rozpoutat dusný thriller s prvky černého humoru. Jeden z nejlepších filmů o "takřka dokonalé vraždě". ()

matt85

Být to divadelní hra dávám pět a tleskám. Takhle je to prostě herecky brilantní, napětím vygradovaný a pointou přesný thriller, každopádně s malou filmovostí. Režie je ovšem opět něco jinýho. ()

Stíba

Hitchcock je mistr dialogů a způsobu jakým spoluvytrářejí atmosféru filmu a poodkrývají jeho jednotlivé prvky i myšlenky v něm zahrnuté. Nesoustřeďuje se totiž prvoplánově na atmosféru, tak jak je zvykem, ale mnohem více na cestu k ní kdy posléze nechává diváka aby si svojí atomsféru vytvořil ve své hlavě v podstatě sám a tahle skutečnost je pro mě geniální. Provaz mi v lecčem připomíná Okno do dvora, v mém úhlu pohledu tu jsou ale zajímavější postavy, je méně roztažitý, přesto myšlenkově dost obsáhlý a pro mě i rozhodně řemeslněji zpracovaný. ()

Killingjoke

Provaz je s velkou noblesou zfilmované drama o zločinu a jeho následcích. Alfred Hitchcock tentokrát na diváka vyzkoušel spoustu lákadel, od točení celého filmu takřka na jeden záběr po břitké a cynické dialogy o právě vyvolených jedinců spáchat vraždu na těch podřadných. Jsou to právě dialogy a výkony ústředních postav v čele s Jamesem Stewartem, které povyšují takřka banální zápletku na něco ojedinělého. Divákovi je tak servírováno neustále se stupňující napětí a oddalování momentu odhalení hrůzného a malicherného zločinu. Prostě radost pohledět… ()

Biopler

Alfredova konverzačka z divadelnej hry fajn zahraná a pekne zrežírovaná, hlavne tie známe strihy. Všetkým velí James Stewart, herec, pre ktorého je herectvo všetkým. Pre mňa ako diváka je skvelé keď to cítim a aj vidím :) Myslím, že dvaja vrahovia, Dall a Granger, mali ťažšie napísané úlohy. Myslím, že obaja trochu prehrávali. Treba pochváliť, že Hitch na to, že sa celý film odohráva iba v jednom byte, neprestrelil stopáž. Scenár je iba dobrý. Ak som filmu Who's Afraid of Virginia Woolf?, ktorý sa tiež prakticky odohráva na minimálnom priestore, ale ktorý má scenár s veľkým S, dal plné hodnotenie, tak tu musím jednu zraziť. ()