Když přijede strýček Charlie na jednu ze svých obvyklých návštěv příbuzných do ospalého městečka Santa Rosa, začne jeho obyvatelům jedno z nejnapínavějších dobrodružství. Šarmantního strýčka Charlieho, nebezpečného zabijáka, který cestuje z Philadelphie do Californie a v patách má zákon, ztvárnil Joseph Cotten. Brzy ale jeho dříve nic netušící neteř a jmenovkyně Malá Charlie (Teresa Wright) pojme podezření, že její strýček je vrahem vdov, a smrtelná hra na kočku a na myš začíná. Jak se v průběhu tohoto skvělého psychologického thrilleru neteř postupně dobírá pravdy, nezbývá psychopatickému zabijákovi nic jiného, než svou nejmilejší příbuznou zavraždit. (oficiální text distributora)

MarekT

Hitch opět boduje. Vynikající thriller o strýčkovi Charliem, který není úplně svatoušek a divák si jen říká, proč tomu tak je. Jak už jsem psal u Wilderovy "Pojistky smrti", tento na svou dobu revoluční styl vyprávění se mi líbí a zrovna tady je o to víc sympatičtější díky zvýšenému zájmu o dějovou linii. ()

pakobylka

Byl to takový milý strýček ... Vcelku jednoduchoučká zápletka - přičemž od samého začátku je vám jasné, že se zmiňovaným strýčkem není všechno úplně v pořádku. Leč Alfred Hitchcock brilantně a s osobitým smyslem pro humor vykreslí rodinné vztahy i charaktery jednotlivých postav a s přehledem velkého mistra vykouzlí to správné napětí říznuté špetkou romantiky - takže se v klidu a bezpečí domova můžete dobře bavit. ()

zette

Muj 16.-ty videny film od Hitchcocka hodnotim jako nejslabsi. Chybi mi vice dejovych zvratu, napeti a propracovanejsi scenar. Ocekavani bylo asi velke, protoze zase nijak velky propadak to urcite neni. Do budoucna mi ale v hlave zustane asi jen vyborny herecky a ledove chladny vykon Josepha Cottena, byla radost se na nej divat! ()

Pajky3

Sice se považuji za fanouška hororu, ale abych pravdu řekl, tak díla otce žánru Alfreda v malíku nemám. Je fakt, že tento snímek se taky nepovažuje za horor, ale spíše za thriller. A abych pravdu řekl ještě jednou, tak mě teda nijak neuchvátil. Je možné, že i díky tomu, že podobný příběh byl použitý už nesčetněkrát. A tak možná, že filmové řemeslo je odvedeno dobře, ale pro mě je to pouze průměrná záležitost. I když pár věcí je fajn, například táta a jeho kamarád vymýšlející různé způsoby vraždy. ()

mortak

Pokud se týče Hitchcocka, jde opravdu o jeho první typický film, tj. postavy jsou sledovány chladně z odstupu a nevzbuzují moc sympatií, takže hlavní hrdinka je představena na začátku jako omezená dívka na maloměstě, kde všichni sní o nečem jiném, vzrušujícím, jenže to bývá jen zločin, který nudný otec s kumpánem rozebírají jako křížovku, zatímco neodolatelný strýček Charlie (pro mladou Charlie) ho převádí do skutečnosti. Bohužel scénář je dost přihlouplý, takže nakonec musím dát průměr. Bez Hitche by ten film byl nekoukatelný. ()

tojowoeZNK

Neskutečně mě sraly všechny ženský postavy že jsem měl chuť vlézt do filmu, všechny je pozabíjet (tu malou brejlatou chytrolínku bych si obzvlášť vychutnal) a pak se jit vožrat se strýčkem Charliem. ()

WolfR

Hitchcock vrací úder s brilantně zrežírovaným thrillerem, který stojí na silné zápletce a skvělém Josephu Cottenovi. Klídeček se pozvolna mění v bouři napětí, 4 hvězdy. ()

majo25

Hitchcockovka, na ktorej sa už výrazným spôsobom prejavil zub času. Je smiešne, že temto film bol označený hviezdičkou (mládeži neprístupný). Hitchcock tu prevádza tradičné postupné odhaľovanie tajomstva, na ktorý sú diváci u neho zvyknutí, čiže nič prekvapujúce alebo nečakané. Dej sa trochu vlečie a hodnú chvíľu trvá, kým po rodinnej idylke v malomeste začnú aj nejaké tie trilerové prvky. Tie sú našťastie fajn a vo svojej dobe museli byť aj s tonou hlasitej symfonickej hudby pôsobiť (aspoň u ženského publika) mrazivo. Z hercov Cotten ujde, ale mladá herečka v hlavnej postave vôbec; ostatné postavy sú iba do počtu. ()

AGO

Alfred svoju všestrannosť opäť potvrdil a rozšíril svoju zbierku žánrov. Tentokrát ide o psychologickú drámu postavenú na hereckých výkonoch a scenári, ktorá síce neoplýva takou chytlavosťou ako iné jeho filmy, ale čestné miesto v jeho filmografii jej uprieť ťiež nemôžem. ()

E=mc2

Až na ten záver ktorý mi prišiel akoby násilne useknutý a zakončený sa jedná o výborne remeselne natočený film s dobre rozvíjajúcim sa vzťahom medzi Charliem a Charlie. Takže škoda toho záveru. 75% ()

LeoH

Taková milá konverzačka s thrillerovou zápletkou, k divákovi víc škádlivá než dráždivá, na opravdový thriller rozehraná s příliš otevřenými kartami – zdrojem potěchy by mělo být spíš labužnické vyzobávání detailů v charakterech a způsobu vyprávění. Napoprvé jsme se v tom úplně nepotkali, snad příště v jiném rozpoložení. ()

Motinski

Trochu sklamanie ale nenudil som sa. Prvá hodina mi dokonca príjemne ubiehala, užíval som si nejednoznačnost a rozvoj vzťahov, hlavne medzi Teresou Wright a Josephom Coltenom. Postavu strýka Charlieho bolo od začiatku ťažké odhadnúť, no čakal som viac vyhrotených momentov. Záver bol skratkovitý až moc a miesto eskalácie som dostal odfláknutu konfrontáciu vo vlaku čo trvala pár sekúnd. Hitchcokove uzavretia vo mne rezonujú, toto bolo očakávané a bez pridanej hodnoty. Decentný triler, pekne natočený, bezchybne zahraný, no málo napínavý a zbytočne priamočiarý. ()

filmmovier

Rozhodně jeden z nejlepších a nejzajímavějších Hitchocků, jasná TOPka. (Ani) stín podezření je výtečný film. Tentokrát už od úplného začátku to má tu správnou atmosféru a hlavní herecká dvojice (hodný strýček Charlie a jeho neteř Charlie) je neskutečně úžasná. A celé je to v klasickém Hitchově stylu. Napětí houstne a finále je naprosto luxusní. Naprosto perfektní zpracováná a brilantní režie. Joseph Cotten je naprosto fenomenální a ten nápad s písničkou je prostě k nezaplacení. Filmová lahůdka. 90%: ()

marvan

Pokud bych nějaký film označil jako 100% Hitchcocka, tak jednoznačně tenhle. Tady je všechno o čem točil celý život, pohromadě a bez příkras. ()

Pavlínka9

Klasický Hitchcock, i když tomu chyběla určitá špetka "něčeho", ale i tak je to hodně dobře koukatelné. Zajímavá zápletka, napětí sice slabšího rázu, americká rodinka, která odpovídá přesně dobové situaci a pro mě na první pohled nepříjemná jak matka, tak její nejmladší dcerka :D :D Konec s prstenem, který donutí hlavního hrdinu rychlostí blesku učinit to, co je pro něj nejlepší a závěr, který jsem ani zdaleka nečekala :) ()

danoo

Hoci pomalší ako väčšina Hitchocockových diel, stále veľmi podarený snímok - spektakulárnosť neskorších filmov nahrádza presným rozprávačským štýlom a charakterizáciou postáv - prinášajúci silný emocionálny zážitok. ()

lennyd

Mladá Charlie (Teresa Wright) se nemůže dočkat příjezdu svého strýčka, taktéž Charlieho (Joseph Cotten), kterého již dlouho neviděla. Ze začátku je všechno perfektní, ale postupem času Charlie pojme podezření, že její strýček je sériovým vrahem několika vdov. A když se strýček o podezření své neteře dozví, začíná jít o život... Musím se přiznat, že jsem z tohoto filmu trochu rozpačitý. Možná bych ani nebyl, nebýt toho, že režisérem je mistr napětí, Alfred Hitchcock. Od něj prostě očekávám to, co převedl ve svých pozdějších filmech, a ne jen obyčejnou detektivku (nebo do kterého žánru vlastně film zařadit). U Shadow of the Debt jsem se ale většinu filmu nudil (minimálně první polovinu určitě), a když se v druhé půlce začalo něco dít, přišlo mi to celé hodně předvídatelné a přitažené za vlasy. Ale i přes toto určité zklamání (pramenící, jak již jsem psal, hlavně z přehnaných očekávání) nelze film odepsat úplně - své kouzlo i po nějakých 70 letech stále má... ()

elanius

(110/2017) / Pre mňa trošku slabší Hitch, 50-te roky sú proste inde. Podarené prostredie a dobrý herci, ale film v rámci filmografie radím do priemeru. ()