Když přijede strýček Charlie na jednu ze svých obvyklých návštěv příbuzných do ospalého městečka Santa Rosa, začne jeho obyvatelům jedno z nejnapínavějších dobrodružství. Šarmantního strýčka Charlieho, nebezpečného zabijáka, který cestuje z Philadelphie do Californie a v patách má zákon, ztvárnil Joseph Cotten. Brzy ale jeho dříve nic netušící neteř a jmenovkyně Malá Charlie (Teresa Wright) pojme podezření, že její strýček je vrahem vdov, a smrtelná hra na kočku a na myš začíná. Jak se v průběhu tohoto skvělého psychologického thrilleru neteř postupně dobírá pravdy, nezbývá psychopatickému zabijákovi nic jiného, než svou nejmilejší příbuznou zavraždit. (oficiální text distributora)

corpsy

V neustálom napätí udržujúci thriller, kde do posledných minút netušíte ako to skončí, aj keď film vlastne jasne ukáže, o čo tu ide. ()

Cimr

Alfred Hitchcock označil tento snímek za svůj nejoblíbenější. Víceméně s ním můžu souhlasit. Tedy není nejlepší, ale svou milou atmosférou ospalého městečka, lehkým humorem, zajímavým nápadem i precizním scénářem si mě získal. Někteří kritici ho označili za povrchní, ale s tím nemůžu souhlasit. Naopak mi přijde skvěle vystavěný, zvlášť vztah mezi Charliem a Charlie. Je to náhoda, že se jmenují stejně? A že si chtějí psát ve stejný okamžik, že na sebe myslí ve stejnou chvíli? Je náhoda, že Charlie (on) je padouch, zatímco Charlie (ona) je bezmála anděl? A jak to dopadne v samotném závěru? ()

Krt.Ek

Ni po čtrnáctidenním odstupu jsem se nezbavil dojmu, že Hitchockův Ani stín podezření není než konzervativní příručkou jak žít, oslavou průměrnosti (eventuálně maloměšťáctví, středostavství), kterážto je zde pojatá jako něco, co jsem si pracovně nazval "nenormálnosti v mezi zákona", konkrétně, při večeři je dovoleno plánovat dokonalou vraždu, chraň Tě však ruka páně, rozhodneš-li se přistoupit k činu. Revoltě zde pšenka nekvete. Rebelující samorost malá Charlie si projde deziluzí, jinde tráva není zelenější, světáctví je klam, závan větru zamrazil, díky za teplo domova. A svět byl pro strýčka Charlieho přeci jen krutým místem... 70% Season Challenge Tour 2015 ()

kareen

Čím víc sleduji Hitchcockovy filmy, tím je mi stále jasnější jedna věc. Snad jen s výjimkou Normana Batese, jsou jeho zločinci cynické, egoistické osobnosti, více méně zbavené výčitek svědomí, páchající své zločiny tu z nudy, k vlastnímu prospěchu nebo prostě jen testující hranice své vlastní inteligence. A téměř vždy se jedná o chytré, charismatické osobnosti. Kámen úrazu je, že jen málokdy jim Hichcock přihraje důstojného kladného protivníka. I přes to, že mi byla rodina Charleyho sestry sympatická, jejich naivita byla chvílemi až do nebe volají. Stejně jako naivita Charlie, která teprve až v tváří v tvář pravé povaze svého strýčka prohlédne a ztrácí tak všechny své iluze. Nejvíc mě ale mrzí ten happy end, skončit to opačně, hned by měl film větší výpovědní sílu. ()

havLord

Některý scény a postavy jsou skvěle napsaný - tak třeba ta malá holka rejpalka, která všechno řeší... ta byla přesná, sám mám jedno takový moudro doma :), ale celkově je to příběh slabý, nenapínavý a místy prostě divný. ()

Tayen

Bezvadný Hitchtcock, nesoucí ponaučení: nevěřte svému příbuznému, ať je sebebáječnější. Hra, na jejímž začátku je všechno slunné a šťastné jako letní zahrada, jíž má na konci zničit bouře. ()

Bajda

Jean-Luc Godard řekl o Hitchcockovi, že tvořil thrillery, které se bez problémů vyrovnají literatuře. Shadow of a Doubt je toho dokonalým příkladem. ()

GodComplex

Z cele Hitchcockovy filmografie je fakt zrovna tohle jeho nejoblibenejsi kousek? Vizualne a kamerou je to jeho typicky nadstandard v podobe cernobileho pohlazeni, ale obsahem to zadne extra terno neni, napeti nefunguje a hlavne se to cele uplne strasne vlece. Otravna oldschool hudba tomu taky moc nepridava. Na Shadow of a Doubt jsem narazil jako na Hitchuv ukazkovy prispevek do noir sekce, ale nutno podotknout, ze na lepsi noiry tohle vubec nema (jestli se to za nej vubec da 100% povazovat..). Zklamani, ktere si sotva udrzi slabe 3*. 5/10 ()

PKD

Silné 4. Tak milý a sympatický film (krom posl.4min. ty teda byly!) jsem od mistra již dlouho neviděl;-) Až jsem si celou hodinu říkal, má to býti vůbec krimi/hriller? Třeba jsem naletěl. Opravdu ne tak zcela typická US rodina se 2 menšími přemoudřelými dětmi, které mi zde ale vůbec nevadily, což je u mě docela překvapivé a 1 nejstarší dcerou, kterou hraje pro mne zatím neznámá Teresa Wrightová aka ´´Charlie´´ a která se stala min. od pol. filmu mou nejoblíbenější (což byl jistě záměr u diváků obecně) postavou. Sympatická, roztomilá, dospělá (na svůj věk) atd. tvořila s prověřeným Josephem Cottenem aka strýček Charlie (2 roky po Občanu Kaneovi) a s jeho nezbytným trademarkem...vlasové vlnky doprava:) jádrem takříkajíc pudla. Včetně závěru, sequence v zakouřeném baru a růz. menší rozhovory, které zvýrazňovaly Charlottinu rostoucí nechuť až odpor k milému strýčínkovi, který má sílu v rukou a občas ji až moc, stiskne ruku.;-) Ne, že by tím něco naznačoval, páč je stejně od pol. jasné, zda je to on, či ne. Nemohu ovšem pochváliti hudbu od autora the Věc z 51, která mi 1.pol. fakt ničila atmosféru. I když to její řvaní, má zřejmě na svědomí spíše zvukař. Nevím. Holt každý nebyl Herrmann či Waxman. Ještě takových zhruba 10 let trvalo, než se pochopilo, že hudba nemá scénu přeřvávati, alébrž doplňovat. Romantická minilinka byla zbytečná a trochu mi i vadila. A to v takovýchto filmech ji většinou vítám. Zvláštním způsobem pobavily scény otce a jeho souseda, kterého hraje herec a scénárista Hume Cronyn (Kleopatra, Zámotek, etc.) kteří relaxují tím, že si vymýšlí růz. způsoby smrti apod. v čemž se okamžitě připoměl Hitchcock.;-) Ale stejně mě ten baculáč z Británie zase dostal. U něj mi to ale nevadí. Prakticky celý film jsem si říkal (i přes to mé tvrzení výše): Je to on? Není to on? Musí to býti on. Nemusí to býti on. Málem mi z toho pukla hlava, jako přezrálé granátové jablko. Narážka na román Limuzína. SPOILER(?)... I přes tu dosti drsnou smrt 2. podezřelého prostřednictvím vrtule od letadla o které se dovídáme od náhodných kolemjdoucích. Quallitní 40tkový Hitchcock. I když Rebecca to není. A když jsem hledal v titulcích Selznickovo jméno, dočkal jsem se. Samoz., že jsem nemusel čekati, pokud bych si pamatoval obsah jisté knihy, ale četl jsem ji dosud jen 1x. ()

erased

I mistr tesař se někdy utne. Pokud by se tento snímek měl brát jako psychologická studie, neměl bych nejspíš nejmenších výtek. Jako film už tak dobře nefunguje. Chybí zde napětí tak typické pro Hitchcocka, kvůli předem jasné pointě zase jakákoli gradace děje a nakonec také možnost ztotožnění se s jakoukoli postavou. Nakonec je škoda přehnané démonizace strýčka Charlieho, právě on je totiž tahounem celého filmu a nebýt jeho a zajímavého závěru, šel bych nejspíš s hodnocením ještě níž. ()

swed

Standartně dobrý Hitchcock s několika mouchami. Příběh se odvíjí přímočaře a bez nějakých překvapivých momentů, také zde chybí nějaká geniální scéna, pro kterou by si mohl divák film zapamatovat. Naopak co se daří, je vykreslení vztahu strýc-neteř. Jeho vývoj by se dal označit za to nejpovedenější na filmu. Uznání si také zaslouží Joseph Cotten. Tenhle herec nepatřil k největším hvězdám Hollywoodu, ale jeho role vždy zaručovaly kvalitní divácký zážitek. Nejinak je tomu i zde. ___ Po letech zvedám na 5*. Má to atmosféru, napětí a hodně zajímavou a netradiční dvojici postav. Podle mě je to právě tento film, kde se poprvé naplno projevilo to, čím byl Hitchcock tak jedinečný. 9/10 ()

Skip

Psychologie tohoto filmu funguje na jedničku. Hitchcock byl mistrem svého řemesla a dokázal perfektně vést své postavy. Jeho hra má jasná pravidla, která ale určuje jen on sám a nejednou tím vyvádí diváka z konceptu. A přitom je to při zpětném pohledu všechno tak prosté a tím vlastně geniální. Velmi dobrý film. ()

Aleee89

Zajímavá a přitom tradiční Hitchcockovka. Mám jej jako režiséra ráda, viděla jsem kolem patnácti jeho filmů a můžu říci, že Ani stín podezření se zařadí někam doprostřed. Některé jeho filmy mě baví více, některé méně. Tady jsem postrádala větší napětí, které Hitchcock jinak umí vykouzlit parádní, ale také větší zaujetí z mé strany. Dílo opět disponující vynikající formou, zde hlavně v podobě zajímavých úhlů kamery, mě zkrátka neuchvátilo a nestrhlo tolik, jak jsem předpokládala. ()

Martin741

Shadow of a Doubt je vyborny snimok rezirovany velmajstrom Alfredom Hitchcockom. Scenar je inteligentny a dej sa toci okolo jednej priemernej rodiny v priemernom americkom meste Santa Rosa. Sledujeme osudy otca, matky a hlavne dievcata menom Charlie /Teresa Wright/, ktora ma najprv idealy, ale ako spozna svojho strycka a jeho podstatu, strati vsetky idealy do zivota. Paci sa mi hlavne to, ze Hitchcock drzi cely cas divaka v nevedomosti, veci podozrive vydava za obycajne a bezne. Film dobre odsypa a najde sa tu aj par napatych scen /stodola ...../, ktore v sucinnosti s kvalitnymi hereckymi vykonmi Josepha Cottena /Obcan Kane/ zaistuju filmu 95 % ()

honajz2

Ne vždy mi chování postav přišlo uvěřitelné a stejný problém trochu mám i s vedením příběhu, ale jinak nemám co vytýkat. Velmi povedený film se skvělou kamerou, zajímavým příběhem, sympatickou hlavním hrdinkou a dobrými hereckými výkony, na který se dobře kouká a většinu času dokáže napínat. Prostě další skvělý Hitchcockův film dokazující to, že tenhle muž točit filmy skutečně uměl. A o to víc to dokazuje fakt, že ten film nezestárl ani trochu. Každopádně jsem konečně po dvou slabších filmech od Hitchcocka viděl od něj zase nějaký pořádný - a za to jsem rád. Silné 4* ()

Vyhy

Rozumím, měl bych mít úctu, je to přeci jen hodně starý film, ale on je tak natahovaný, pomalý až skoro nudný. Konec sice trochu zahrál na strunu napětí a představil nám něco zajímavého, přesto to nestačilo. A. Hitchcock má na kontě rozhodně lepší počiny, přesto je to klasika, kterou by měl každý filmový nadšenec vidět, i když třeba nebude tak nadšený, jako ostatní. ()

M.i.k.e

po všech těch nadšených reakcích sem čekal pořádnou psycho hříčku a tu sem bohužel nedostal Stín podezření má sice světlé chvilky a i s osmi křížky na krku dokáže strčit do kapsy hodně soudobých thrillerů, ale od mistra bych přeci jen čekal ještě trochu víc. A to se mi ústřední nápad dost zamlouval...70% ()

tomtomtoma

Přepsáno v červenci 2018. Ani stín podezření je povedené psychologické drama s noirově podbarvenou náladou a s ironií souvislostí, charakteristickou Hitchcockovou filmovou příchutí. Ani stín podezření se dokázal zbavit pachu naivní přímočarosti, přechází na rozvernou stranu otrlého cynismu, sází na psychologii, napětí, nejistotu a morální dilema. Z rozkvetlých obrazů občas vzlétne naznačený dvojsmysl, roztáhne barevná křídla proti větru a poposedne opodál a zabijácká chladnokrevnost si s přirozenou nonšalancí vychutnává spořádaný způsob života. Obezřetnost si v záchvatu paranoického strachu hledá úkryt v rodinném klíně. V zapadlém koutě je světáctví uctívané a ustrašená duše kvete ve zdraví a znovunavrácené drzé sebevědomí. Hlavní postavou psychické rozpolcenosti je Charles "Charlie" Oakley (dobrý Joseph Cotten), velebený kousek velkého světa na americkém maloměstě. Nekonvenční elegán je idolem a pravým dotykem velikosti života. Přehnaná ostražitost působí nesnáze sama sobě, cynická velkodušnost naráží na pevnou morální bariéru a idealistická náklonost se bortí pod další a další ránou. Nakonec zbývá jen jediná touha po přežití a zachování tajemství, navzdory všem a navzdory všemu. Hlavní ženskou postavou je Charlotte "Charlie" Newton (velmi zajímavá Teresa Wright), Charlesem okouzlená Charlesova neteř. Naivita mládí v idealismu a očekávání velkých věcí je příchodem tajuplného strýčka rozdováděna a rozdychtěna, dospívání dostává svůj zvláštní smysl. K psychickému rozkolu schází již jen krůček. Výraznou postavou je Joseph Newton (zajímavý Henry Travers), Charlottin dobrácký otec ve šťastně spořádaném rodinném životě. Malý svět člověka je uspokojující v maličkostech a hravosti. Důležitou postavou je Emma Newton (dobrá Patricia Collinge), Josephova manželka, Charlottina matka a Charlesova sestra. Přítomnost úplné rodiny přináší povznášející pocity dávných časů, nadšení je upřímné a úplné. Mezi výraznější postavy patří Jack Graham (Macdonald Carey), mladý policejní detektiv s morální i romantickou úlohou. A také malá Charlottina sestřička Ann Newton (Edna May Wonacott), přemoudřelý, sečtělý a asertivní sourozenec. Sarkastická rozvernost je úkolem pro Herbie Hawkinse (příjemný Hume Cronyn). Newtonův soused a nejbližší Josephův kamarád s důkladnou pečlivostí zkoumá fenomén bezpečné vraždy. Z dalších rolí: Jackův zkušenější kolega a policejní detektiv Fred Saunders (Wallace Ford), nejmenší ze sourozenců Newtonových Roger (Charles Bates), Charlesova velkoměstská domácí paní Martin (Constance Purdy), či Charlottina bývalá spolužákyně a servírka Louise Finch (Janet Shaw). Ani stín podezření si pohrává s noirovým prostředím, cynickou zlomyslností a duševním rozporem. Ztráta iluzí dospívajícího člověka nemá slitování. ()