Když přijede strýček Charlie na jednu ze svých obvyklých návštěv příbuzných do ospalého městečka Santa Rosa, začne jeho obyvatelům jedno z nejnapínavějších dobrodružství. Šarmantního strýčka Charlieho, nebezpečného zabijáka, který cestuje z Philadelphie do Californie a v patách má zákon, ztvárnil Joseph Cotten. Brzy ale jeho dříve nic netušící neteř a jmenovkyně Malá Charlie (Teresa Wright) pojme podezření, že její strýček je vrahem vdov, a smrtelná hra na kočku a na myš začíná. Jak se v průběhu tohoto skvělého psychologického thrilleru neteř postupně dobírá pravdy, nezbývá psychopatickému zabijákovi nic jiného, než svou nejmilejší příbuznou zavraždit. (oficiální text distributora)

Snorlax

Příliš lineární scénář bez jakéhokoliv vykreslení postav a motivů jejich jednání, naivní policie, která si màlem nevhá pachatele určit vědmou, opět Hitchcockovsky nudná a rutinérská režie, která není schopna vybudovat ani mikroskopické semínko atmosféry, to jsou hlsvní kameny úrazů tohoto snímku. K přednostem patří herecké výkony, včetně dětských postav. Škoda, že se Hotchcock nevěnoval častěji práci s dětmi, ta mu evidentně šla velice dobře. Celý film je taková naprosto předvídatelná a táhlá nuda, posledních 9 minut se podařilo. ()

Legas

Že se budu tak hlasitě smát, to bych u Hitchcocka nečekal. Jest pravda, že tenhle film je spíš inteligentní zábavou, než thrillerem. I když závěr už má tradiční hitchcockovský nádech, zůstává v pozadí legendárních scén z mistrových filmů, ať už budeme jmenovat zvonici ve Vertigu, sprchu v Psychu atd. I přesto jsem chvíli koketoval s myšlenkou obdarovat Shadow of a Doubt plným počtem bodů. Dle malého nadějného počtáře z filmu jsem to pak zcela přesně zpočítal na 91,231%. ()

Anderton

Joseph Cotten je tak sympatický, až je nesympatický, alebo naopak, ako chcete. Pomerne jednoducho nastavená zápletka, ktorá zo svojej jednoduchosti dokáže ťažiť. Je to on, nie je to on, odhalí ma...atď. Jedná sa o Hitchcockov jeho najobľúbenejší film. Môj určite nie, nato má vo svojej filmografii iné perly. Pre mňa v rámci jeho tvorby priemer, čo znamená v celkovej filmovej tvorbe svojej doby vysoký nadpriemer. ()

nascendi

Hitchcockove filmy k mojej veľkej ľútosti starnú rýchlejšie, než by som očakával i než by som si prial. Už si ani neviem vybaviť nadšenie, s ktorým som kedysi dávno vo Filmovom klube zhliadol tento, údajne, majstrov najobľúbenejší film. Odvtedy uplynulo takmer päťdesiat rokov a dnes som mohol skonštatovať, že aj po tej dobe má film dobre vystavaný dej, podporený dobrými dialógmi, atmosféru podporenú dramatickou hudbou Dimitri Tiomkina a neprehliadnuteľnými hereckými výkonmi oboch menovcov. Že v ňom chýba viac akcie a napätia je zrejmé iba z pohľadu dnešného diváka. Vtedy nám to bohato postačovalo. ()

PetrPan

Aneb od naivní rodinné komedie k neméně naivnímu thrilleru. Vesele rozmanitá rodina - tatínek - mírně ušlápnutý bankéř s poťouchlým kamarádem ( starým panicem) bavící se vymýšlením jak by jeden mohl druhého nenápadně zabít (chicht), afektovaná maminka nade vše milující svého bratra (wtf ?!) , velmi chytrá a velmi otravná mladší dcera čtoucí 2 knihy týdně !, nejmladší syn ( chlapec bez většího významu, wau) a nejstarší dcera Charlie - naivní asi postpubescentka nade vše milující svého strýčka ( tady už to v některých místech hraničilo s otevřeným incestním chováním - wtf !!!) a strýček Charlie - naprosto normální vrah, který přichází, aby se vše ve zlé obrátilo. Ale neobrátí, Charlie se při odhalování ( tajemství !) Charlieho stihne zamilovat do policisty a on do ní ( ááách), nikdo jiný se nic nedozví a nakonec..se na ty spoilery už vyseru. Ani stín podezření mi jednoduše vůbec nesedl. ()

eLeR

Na pána Alfreda veľmi jednoduché a bez väčšieho napätia. Vzťah krásnej Charlie a strýka Charlieho mi spočiatku klal oči ... dosť divný bol ... ku koncu sa nám ale strýko pekne vyfarbil a pripravil nám pár prekvapení. Ak nešlo do tuhého, tak atmosféra bola veľmi príjemná. To isté platí aj o hudbe. 3,5* ()

Tommy987

Po Vertigu najlepší Hitchcock, akého som videl. Do najmenšieho detailu premyslené, bezchybne napísané a zahraté (Joseph Cotten aj Teresa Wright excelujú) a brilantne zrežírované. Klenot (nielen) žánru thriller. 10 / 10 ()

iamek

Celý snímek si člověk říka : Je to vrah ? Není to vrah ? Nedopustila se mladá Charlie omylu ? ... Vše je vyjasněno až na konci filmů což snímků dodalo na atmosféře a napětí. Jako u všech Hitchcockových filmů tak i v Shadow of a Doubt jsou herecké výkony perfektní. ()

dopitak

Oficiální obsah od distributora trochu přehání, přestože Hitckcockovy kvality jsou nesporné (hudba, kamera, nasvícení), tenhle film je zpočátku trochu ucouraný a konec se rozhodně nepovedl. Asi nevěděli, jak to vyřešit. Dlouho jsem nevěděl, jestli Oakley je záporák nebo nás Hitchí tahá za fusekli, až přišla garáž a bylo jasno. Kvalitní původní dabing se skvělým Cupákem v hlavní roli filmu dost pomáhá, rozhodně si nekupujte debilní DVD, kde zase koupili nový dabing od Novy (mělo by to být trestné, předabovávat filmy). ()

jojinecko

Dobré krimi, ktorého najväcšou slabinou je zopár dost závažných nelogických miest v scenári a pár nezvládnutých scén, ako aj dlhší "rozjazd", kým sa nieco podstatné a zaujímavé začne diať. Hitch samozrejme nemôže sklamať, aj ked je vidno, že film je staršieho dáta a cítiť to aj na samotnom spracovaní.Herecké výkony dvoch hlavných predstavitelov sú skvelé, najmä Cotten v roli "strýčka Charlieho" nemá chybu... 3,5 boda ()

Flego

Poctivo postavený príbeh z pozvoľným odhaľovaním... Remeselne perfektne zvládnutá práca. Milujem Hitchove jazdy kamerou a prelínačky. ()

rikitiki

Poklidný Hitchcock, kdy pod povrchem maloměsta a spořádaných rodinných vztahů bují zlo. Je to ale trochu utahané a na konci najednou přespříliš akčně natěsnané. /10.12.2010/ ()

poz3n

Po několika skvělých letech se Česká televize poslední rok opět navrátila k zážitkovému terorismu, a tak i dokonce filmy před půlnocí na 2ce běží s dabingem. To potom dodá na skvělém pocitu z filmu, když je většina postav namluvená jako retardi (ano myslím především malou Ann, u té se mi od prvního slova otevírala kudla v kapse, kterou bych neváhal použít na režii českého znění). Pominu li tedy zvukovou stránku filmu, Hitchcock nabízí z mého pohledu celkem jednoduchý příběh, který mi v porovnání s jeho budoucími skvosty trochu nudil. Skvělé pojezdy kamery se mísily s občas hektickými střihy, které ve mě budily spíše pobavení. Nevím nakolik dabing ovlivnil můj zážitek, nicméně Ani stín podezření vidím na něco mezi 3 a 4, pokud bych to ovšem viděl v originálním znění. 6/10 ()

anderson

ČESKOSLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: ČST = 3.9.1971+ČESKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: NOVA = ?.?.2001+ČESKÁ TELEVÍZNA (obnovená) PREMIÉRA (s pôvodným dabingom): ČT 2 = 11.6.2012, réžia českého znenia (ČST 1971) = ZDENĚK COUFAL (11.6.2012) ()

Exkvizitor

Jak pravdivě říká Francois Truffaut v knize rozhovorů s Hitchcockem, Joseph Cotten byl spolu s Claudem Rainsem (Pověstný muž) a Robertem Walkerem (Cizinci ve vlaku) nejlepším hitchcocovským padouchem, neboť byl padouchem charismatickým. A jak praví známá hitchcockovská zásada: dobrý padouch dělá většinu dobrého filmu. Zde to platí beze zbytku, ale Cottonovi coby vražednému strýčku Charliemu zdatně sekundují i krásná Teresa Wright (jeho neteř) či Henry Travers a Hume Cronyn, kteří hrají nadšené milovníky detektivek, každý večer usilovně přemýšlející, jak se vzájemně zavraždit. ()

vypravěč

Výstižný obraz maloměšťácké špíny, z níž se vylíhla hrůza jako červi ze starých hadrů. Z chrlivého lůna obyčejné (lidské, příliš lidské) americké rodiny povstane vraždící nenažranec s naivním sebe-obrazem velkého (snad dokonce dandyovského) trestajícího Zla a začne ještě trávící prchat, přičemž magnetizován bezelstným rodinným teplem se vrací do rodného hnízda, které záhy začne také polykat. Uboze a male, drkoce zuby, ze sebe souká hloupé teorie o právu Zla na trest za lidskou nedokonalost (jíž je ovšem sám skvělým příkladem) a bojí se. Okolo tiše bubří středostavovský klid, nestravitelný a přes svou grotesknost zrůdný, a jako hmyz krouží naivní strážci zákona, planoucí "láskou na první pohled", jejímž stínem zákonitě bude košatý rodinný strom s plody až příliš podobnými strýčku Charliemu. Skvěle vystavěné drama pak vrcholí dokonale ironickou poctou nehybnému klidu, líhni toho, co nakonec stráví celý svět. ()

Gazy

Z hlediska příběhu to rozhodně není nikterak komplikovaná podívaná, jenže Hitchcock je prostě mistr svého řemesla a jako vždy dokonale graduje napětí a jen velmi pozvolna odkrývá karty, postupem času spouští opravdu hutnou psychologickou partii a hlavní hrdinku Charlie staví do skutečně nezáviděníhodné pozice. Vše dohromady to vytváří vynikající filmový zážitek, takový, který umí vykouzlit jen Sir Alfred Hitchcock. ()

Padme_Anakin

Nenadchne, nicméně neurazí. Naivka naměkko nenahradí nářez, nicmocovatý nápadník náplast nepřiloží, narušenec naštve nedůsledností, nápověda neposlouží, naservírování ničím nepřekvapí. Season Challenge Tour, srpen 2015. ()

liquido26

Skvělý námět, bohužel chybělo jakékoliv napětí, tempo bylo vražedně pomalé a díky tomu stopáž nekonečně dlouhá. Asi nic na co bych se nutně musel podívat znovu. ()