Tajemná vražda na Manhattanu

• USA Manhattan Murder Mystery (více)

Nakladatel Larry Lipton (Woody Allen) žije již drahně let ve šťastném manželství s energickou a podnikavou Carol (Diane Keatonová). Jednoho dne se seznámí se svými sousedy, postarším a zdánlivě vyrovnaným a spokojeným manželským párem Houseových. Krátce nato paní Houseová umírá na srdeční záchvat, ovšem Carol začne, více méně bez důvodu, podezřívat postaršího sympatického pána z rafinované vraždy vlastní manželky. Sice nemá ani ponětí o tom, co by mohlo být motivem zločinu, ale vedena ženskou intuicí se přesto na vlastní pěst pouští do vyšetřování. Slídí v sousedově bytě, sleduje jeho milenku a postupně přinutí ke spolupráci nejen přátele, ale i manžela, který je vším možným, jen ne prototypem neohroženého detektiva. K překvapení všech, a konečně i Carol samotné, se její podezření ukáže jako opodstatněné. Nebyla to nehoda, byl to zločin! Zdá se být více než jisté, že jednou mrtvolou to neskončí... (oficiální text distributora)

theSaint

Dnes již utiskovaný Allen tvořil vskutku klenoty. Čas jim dodává na lesku. Jeho tvorba dnešních dní už nedosahuje takových kvalit, ale to není ani tak Allenem jakožto dobou, která zkrátka mění vše, včetně lidí se kterými pracujete. Ta doba, kdy mohly vznikat pod jeho perem takové snímky tomu dávala prostor, protože se v ní žilo. Dnes už nic takového vytvořit nelze, protože Allen pouze mistrně reflektoval danou dobu okořeněnou intelektuálním New Yorkem v neodolatelně neurotickém hávu. Plus měl vedle sebe, evidentně, lidi se kterými si lidsky rozuměl, z jeho snímků doslova září uvolněnost a přirozenost. S Keaton museli mít skvělý vztah. Stačí se podívat na jeho nejnovější "Rainy day in New York' a je vám jasné, že dnešní herecký materiál to prostě neutáhne. Jeho hrdinové a hrdinky jsou již archetypem, v roce +-2020 se shání těžko. Já jen doufám, že se nakonec Allenovi podaří vydat jeho paměti, jelikož takových velikánů není mnoho. ()

GOREGASM

Žánrová krimi komediální delikatesa, která těží nejen z perfektního obsazení, kde nehypnotizuje pouze ústřední pár, Woody a Diane (ti dva jsou na plátně nepřekonatelní), ale také vynikající Alan Alda a charismatická Anjelica Huston. Vynikající zápletka ždímá komediální i herecký talent všech zúčastněných do mrtě, a přestože druhá půle pod tíhou zapeklitě zamotané story již není tak ostrovtipná, vynikající dojem z filmu to nezhatí. Naopak potěší jak Woody dokáže vtáhnout do děje, aniž by musel neustále trousit jednu geniální repliku za druhou (a že jich zase je). Navíc jak je u Woodyho naprostým standardem, ta jeho unikátní filmařská lehkost doslova válcuje moje smysly. 100% ()

lemonova

Veľmi príjemná záležitosť. Humor je tu nenápadný, ale keď dávate dobrý pozor a nestratíte sa v tom mori dialógov chrliacich jednu repliku za druhou, natrafíte na niekoľko skutočných klenotov. :)) ()

Empire

Jeden z nejlepších filmů Woodyho Allena.Skvělí a komediální začátek skazil akorát trochu konec, který byl hodně zmatený a dějově velmi divný. ()

siloalampa

Woody Allen je psychopat, ktorý dokáže urobiť z každého hovnového námetu i super hovnový scenár, ktorý má však vo veľa prípadoch tak krásne ukrytú hĺbku, že ju mnohí z vás ľahko ani nenájdu... ()

chrispe

Kouzlo filmů Woodyho Allena, které vidí mnozí, na mě zkrátka nepůsobí. Dost možná to bylo i hlavní dvojicí Keaton/Allen... Diane to sice zahrála dobře, ale její postava mi byla opravdu protivná a třepající se divnotik Larry na mě taky nijak zvlášť nezapůsobil. Takže mi tu zbyl Alan Alda (to je láska) a Anjelica Huston, které bylo smutně málo. Popravdě jsem nečekala, že to bude vážně krimi, asi bych spíš ocenila jednodušeji zamotanou vztahovku. Můj problém... vím. ()

mdouglas

Jeden z mých nejoblíbenějších Allenových snímků. Inteligentní zábava, výborné herecké výkony a až absurdní scénář :) 90% ()

gemi

Velmi vkusná a luxusně zahraná krimikomedie. 11. 9. 2022, druhé zhlédnutí. Tak nevím, nejsem tak nadšený jako po tom prvním. V zásadě je to šestáková detektivka, ve které příběh slouží jenom jako pojítko mezi vymazlenými konverzacemi. Až na to, že nejsou zas tak vymazlené a vypointované. Občas to vypadá jako čistá improvizace. Hlavní silou jsou jakoby nenucené, civilní konverzace (ačkoliv zas tak civilní nejsou, třeba Allen je většinu času dost excitovaný). Chce to nabudit dojem, že takto se bavíme s přáteli, tedy měli bychom se cítit jako mezi starými přáteli. Částečně se to daří. Hlavní problém je ale v tom, že jsem se nezasmál ani jednou. A to je u komedie problém dost zásadní. Snižuji na tři. ()

Psycho.R

Woody opět dokazuje, že jeho neurotický humor a hlášky mají grády. Bláznivá zápletka, které na konci ubírá pouze slabší rozuzlení. ()

BigBang

WA uměl zobrazit krásné mladé ženy. V tomto filmu ukázal dvě ženy středního věku tak šaramantně a autenticky, že srovnatelné postavy si nepamatuju. ()

junxi91

Trošku zamotaná krimi komedie, která však po pečlivém zhlédnutí začala dávat smysl. Hlavními protagonisty jsou celkem sympatičtí manželé Larry a Carol, kteří jsou však každý úplně jiný. Larry je nakladatel, velice opatrný a lehce úzkostlivý človíček s brýlemi, zatímco jeho žena Carol se ničeho nebojí, je podnikavá, a to dokazuje nejen to, že si chce otevřít francouzskou restauraci, ale také to, že začne cítit nesrovnalosti v jedné věci. Jejich sousedy jsou postarší manželé Houseovy - Paul a Lillian, které Carol s Larrym jednoho krásného večera navštíví. Další den se však dozví, že paní Houseová zemřela na infarkt, na místě je přítomen doktor, který stanoví diagnózu. Carol však její ženská intuice říká, že vypadala zdravě a nemohla přece tak náhle zemřít, navíc Paul tvrdí, že jí pohřbil a ze smrti se celkem rychle vzpamatuje. Její manžel se drží mnohem více při zemi, a tak jí jako spojenec ve vyšetřování poslouží jejich společný přítel a vdovec Ted, který s ní má společného více, než její uťápnutý manžel. Ten mezitím tráví čas s postarší samicí jménem Marcia, která je jeho klientkou a zároveň je v ní "dost sexuality". Její krásu oceňují jak Larry, tak Ted, kterého s ní chce dát Paul dohromady. Carol se nebojí pronásledovat mladou milenku Paula House jménem Helen Moss. Stejně jí nedělá problém se vkrádat do bytu Paula a jednou se musí dokonce schovat pod postel, aby nebyla nalezena. Pak je tu ještě ta scéna s hotelem, ve kterém přebývá údajně mrtvá a posléze skutečně mrtvá Lillian, a klaustrofobická scéna se zaseknutým výtahem. Naši manželé s vydatnou pomocí Teda a Marcii to nakonec dají dohromady a prostřednictvím Helen se jim podaří vylákat Paula k zoufalému činu, když mu nakecají, že mají tělo jeho manželky. Jo, bylo to celkem vtipné, obzvláště vzájemné rozhovory mezi manžely, jejich vzájemné odlišnosti a také záležitost, která se zpočátku zdála jasná, dokud Carol s Tedem nepoužili svůj detektivní talent. ()

Dexx

Velmi zábavná detektivní komedie s trochou napětí a spoustou zábavy. Woodyho hlášky jsou jako obvykle bez chyby. ()

sigi2

Skutočne. O čom je tento film? Je to detektívka? Komédia? Film o starnúcom páre prechádzajúcom manželskou krízou? Je to všetko dohromady! A dokonca to úplne úžasne funguje. Človek sa dokáže smiať Allenovým brilantným vtipom (všetky spojené s Wagnerom sú na popukanie), zároveň sa báť o hlavných hrdinov riešiacich záhadnú vraždu, a popri tom ešte uvažovať o tom, či jeho manželstvo po rokoch dopadne rovnako. A výkon Diane Keaton je proste dokonalý. ()

Bounded

Podle mě jeden ze slabších Allenů. Může za to především stále stejný styl, který sice u Woodyho časem úplně nevyčpí, ale když není nálda, tak tolik nepobaví. Anjelica Huston byla opět vítána. ()

Izz

Tyhle žánrové pocty mám od Woodyho snad vůbec nejradši.Když sleduju Tajemnou vraždu na Manhattanu,vždy mě fascinují ty okouzlující noirové hrátky,evidentně naprosto zažraní a nadšení herci a chytrý a originální scénář,který si z klasických noir příběhů bere to nejlepší a zároveň je lehce, ale s láskou shazuje.Krásný film. ()

Rimland

Allenovské Okno do dvora, s výraznými prvky Pojistky smrti a Dámy ze Šanghaje (jsem moc rád, že jsem tyhle filmy předtím viděl, jinak bych to minimálně při prvním zhlédnutí prostě a jednoduše nedocenil/nepochopil/nepostřehl). A funguje to náramně (byť postava Carol je místy až moc ukecaná). No a ty hlášky... "Nedokážu poslouchat tolik Wagnera. Mám z toho nutkání obsadit Polsko." ()

Aero oslaví osmdesátiny W. Allena festivalem

Aero oslaví osmdesátiny W. Allena festivalem