Tajemná vražda na Manhattanu

• USA Manhattan Murder Mystery (více)

Nakladatel Larry Lipton (Woody Allen) žije již drahně let ve šťastném manželství s energickou a podnikavou Carol (Diane Keatonová). Jednoho dne se seznámí se svými sousedy, postarším a zdánlivě vyrovnaným a spokojeným manželským párem Houseových. Krátce nato paní Houseová umírá na srdeční záchvat, ovšem Carol začne, více méně bez důvodu, podezřívat postaršího sympatického pána z rafinované vraždy vlastní manželky. Sice nemá ani ponětí o tom, co by mohlo být motivem zločinu, ale vedena ženskou intuicí se přesto na vlastní pěst pouští do vyšetřování. Slídí v sousedově bytě, sleduje jeho milenku a postupně přinutí ke spolupráci nejen přátele, ale i manžela, který je vším možným, jen ne prototypem neohroženého detektiva. K překvapení všech, a konečně i Carol samotné, se její podezření ukáže jako opodstatněné. Nebyla to nehoda, byl to zločin! Zdá se být více než jisté, že jednou mrtvolou to neskončí... (oficiální text distributora)

GodComplex

Pokud mate dostatek usili a nervu na prohrabavani se tim obrovskym kopcem hnoje, ktery je obecne povazovan za filmografii Woodyho Allena, neni vylouceno, ze jednou za cas narazite na prekvapivy klenot, ktery se da oznacit za vyborny film. Uz se mi to stalo jednou pri Cassandra's Dream a s Manhattan Murder Mystery u me Woody opet skoruje. Kvalitni scenar, element napeti, vtip, s Diane Keaton tvori skvely team... Skoda, ze se neco takoveho Woodymu povede tak jednou za dekadu. Mozna kdyby si prestal honit ego nad kvantitou sve filmove sbirky, dal si na cas, behem ktereho by se zameril na kvalitu, mohl z nej byt treba i dobry reziser. "I can't listen to that much Wagner, I start to get the urge to conquer Poland." 7/10 ()

MissJ

Opět jsem si potvrdila, která allenovka je moje nejoblíbenější...hned ta první, kterou jsem viděla (a už tenkrát, angličtinou nevládnoucí, jsem Tajemnou vraždu zbožňovala). Kdoví, v čem tkví její kouzlo, protože se celou dobu tváří jako obvyklé, ničím nevybočující Woodyho dílo. Především je to můj feel good movie. A pak asi od všeho trochu: mix žánrů, dějiště (podzimní New York), hlášky (Larry, I think it's time we reevaluated our lives.-Larry: I've reevaluated our lives. I got a 10, you got a 6.) a především mimořádný herecký ansámbl, který se navzájem úžasně doplňuje (viz scéna fingovaného telefonátu). Největší pozornost upoutává Diane Keaton a přijde mi skvělé, jak je jí Woody rovnocenným parťákem, nesnaží se jí přehrát a drží se v pozadí až do chvíle, kdy se zapojí do pátrání, film se rozjede a začne být krom jiného i napínavý. Závěrečný dialog to korunuje (You've got to be kidding. Take away his elevator shoes and his fake suntan and his capped teeth...and what do you have?-Carol: You.). ()

Pierre

Jak víš, že to byla ona, vypadal tam popel, snad na paní Houstonovou? Nebylo to možná tak silvestrovské, jak jsem čekal, ale paráda. Takhle si představuji inteligentní komedii. Tentokrát navíc nejen zábavná, ale i napínavá Allenovka s nezvykle epickým finále, která navrch skvěle pobaví a po skončení vlastně nemám, co vytknout. Diane Keaton+Woody jako ta aktivní a ten zastrašený  jsou skvělá dvojka a líbili se mi tady třeba více než u Annie Hallové v sedmdesatkách. I když se blíží Silvestr, tak mi veřte každé slovo o genialitě  tohoto filmu o geniálním zločinu.  Neumím blafovat  ()

kaylin

Rozhodně to není Woody Allen, který by mě dostal. Ten příběh sám o sobě není špatný, děj má docela dobrý, skoro až nečekaný vývoj, ale v tom allenovském stylu mi to najednou moc nesedělo. Allenova postava mi tam přišla skoro zbytečná a nudně allenovská. Tohle jsou ale čistě mé subjektivní pocity, které mi sledování kazily. ()

PogoJoe

Zevšedňujcí manželství probere náhlá smrt sousedky a překvapivý nález její urny v kuchyni pod dřezem. Nudící se Carol v podání Diane Keatonové náhle chytne druhý dech, v čemž ji přiživuje její přítel v podání obvykle skvěle naloženého Alana Aldy, který o ni vždy jevil zájem. Larry (Allen), ačkoliv je to srágorka, si toho je vědom a tak je přinucen se do zprvu nesmyslného vyšetřování zapojit. Další Woodyho komedie, která tentokrát (podle mého) poněkud ubírá na šťávě, hláškovosti a vtipu jiných jeho děl, přesto se stále jedná o milou, zašmodrchanou taškařici se zajímavým finále ve starém kině. Woodyho průměr. ()

swed

Wooody Allen a Diane Keaton po letech opět spolu. Na MMM je vidět, že se všichni zúčastnění bavili a celý film působí dojmem, jako by vznikl jen tak pro radost. Mnoho scén se zdá improvizovaných, režie je uvolněná a kamera nezapře neurotické vlivy. Mezi ústřední dvojicí funguje ta správná chemie a jejich neustálé slovní přestřelky jsou kořením celého filmu. Jediným slabým místem je klíčová zápletka, která se po čase okouká a chybí ji také výraznější vyvrcholení. Přesto se jedná o skvělou Allenovku. 8/10 ()

jezurka42

I figured out how he killed her, made it look like a coronary. He gagged her and tied her to the treadmill, and then, he turned the exercise program up to Olympic levels. Co víc si mohl člověk přát, než mít zase po letech Woodyho Allena a Diane Keaton pohromadě v jednom filmu? Už to je něco mimořádného. Jejich slovní přestřelky a neurotické pohledy jsou tím nejlepším, co mohl filmový svět v těchto dvou géniích objevit. Když se k tomu ještě přidá zajímavý příběh, nezaměnitelný výběr hudebního po(d)kladu, detektivní čumák Aldy a nevyzpytatelná dračice Huston, vznikne něco tak ohromně zábavného a zároveň napínavého, jako je Manhattan Murder Mystery. ()

peiton

Vražda na Manhattane je klasicky-neklasické pátranie po vrahovi alebo jeho motíve na vlastnú päsť.DIANE KEATON bola roztomilá vo všetkých smeroch,vidieť ako ju to dobrodružstvo baví a mňa to bavilo spolu s ňou.Pretože na začiatku nudná smrť u nudných susedov sa razom mení na vraždu.Nie som detektív alebo mám len slabú predstavivosť v tomto ťažko odhadnúť pointu i ked motív by som tipovala v peniazoch,pretože peniaze stoja vždy za všetkým,no nie?WOODY ALLENovi tu ako scenáristovi predstavivosť nechýbala a karta mu išla i v humorných poznámkach bravúrne ,,Tú mrtvu ženu si videla v autobuse?To bol autobus do neba??! " alebo ,,Zavolaj políciu a sklárov!" Perfektne vyvstavané dialogy a trefné poznámky bývajú nosným pilierom takýchto nenápadných snímkov s max.efektom.Lepšie na tom už je len Okno do dvora s GRACE KELLY. ()

Martin741

Tak Wudy Allen jednak v akomsi rozhovore uviedol,m ze uznava reziserskeho velikana Ingmara Bergmana - no a podla mna Bergman rezisersky W. Allena hodne ovplyvnil. Tuna reziser W. Allen natocildalsi svoj genialny krimi film, kde sa riesi Vrazda. V takom Radio days 1987 sa neriesilo, nic, len akasi nostalgia za starymi radiami - a podla mna to bol teda ubohy namet na film, a bez ohladu na to, ze Allen bol a je talent, som film zjebal pod ciernu zem a myslim si, ze ide o kurevsky precenovane dielo. Tuna vsak Allen trafil hlavicku po klinci, teda pardon, to mi zase uslo, samozrejme naopak. do cierneho, film ma tah na branku, dialogy su perfektne, a ako je tomu u Allena zvykom, nechyba inteligentny humor. Niektore Allenove filmy su nudou aj pre mna /What´s Up, Tiger Lilly 1966, Interiery 1978 Zari 1987, Nepijte vodu 1994/, ale tu nuda bola nekompromisne stalacena a a nedostala sancu. Fakt ako, Zelig, Vsechno co jste chteli vedet o sexu ale blai jste se zeptat, tento Manhattan- to su genialne filmy slavneho neurotika : 100 % ()

M.i.k.e

Allena mám rád,ale paradoxně sem nikdy neviděl žádný z jeho starších filmů,protože pravidelně ho sleduji teprve od Match Pointu.Manhattan Murder Mystery je tak první vlaštovka a zároveň i velká spokojenost.Nechybí tu vůbec nic co dělá Allena Allenem - skvělé dialogy,osobitý humor,výborní herci a jako bonus to vedle komediální linie funguje i jako - trochu dietní - detektivka.Sám Allen je tu standardně roztržitý neurotik,ale ve všech směrech ho překonává Diane Keaton.S čím sem naopak měl problém byla "ruční" kamera Carla DiPalmy protože ta mi hlavně při procházkách ulicemi přišla až epileptická,rušivá a neseděla mi ke klidnému ději (v rámci daného okamžiku)...80% ()

tomtomtoma

Tajemná vražda na Manhattanu je klaunovou skotačivou představou kriminálního žánru v rytmu ruchu newyorského jazzu. Aneb manželskou krizi a intimní ochlazení lze překonat i díky zásadně emočnímu a společně sdílenému dobrodružnému zážitku. Stereotypní poklid dlouhodobého manželství potřebuje k prospěšnému posílení jiskry vzrušení a euforické výkřiky vzdechů. Alternativou sexuální svobodomyslnosti je zvýšený zájem o sousedské životní a intimní poměry, podezíravost je probuzena nečekanou tragédií a zpestření všedního dne nebere konce. Klaun se žádostivě žene v karikující nadsázce za úspěšným vyřešením kriminální zápletky, metá v běhu kozelce a z defenzivy si pomáhá pohotovým slovním žonglováním. Klaunova ctižádost v dynamickém pohybu povznáší vzrušení ze zpestření manželské všednosti. Základním impulsem ke klaunovým hrátkám je Carol Lipton (velmi příjemná Diane Keaton), manželka středního věku v neodkladné potřebě vybít nahromaděnou energii a napětí z manželského zevšednění. S neskrývaným nadšením se vrhá do vytržení z nudy poklidu pohodlí. Hlavní mužskou postavou je Larry Lipton (příjemný Woody Allen), knižní nakladatel a Carolin mužíček. Bez toho kriminálního třeštění by se obešel, ale manželská krize si žádá osobní účasti. Důležitou postavou je Paul House (zajímavý Jerry Adler), postarší soused Liptonových, nudnější filatelista a majitel starosvětsky vznešeného biografu. Přílišný emoční poklid je lákavým pokušením životnímu dobrodružství. Výraznou postavou je Ted (příjemný Alan Alda), zábavný kamarád Liptonových s nenaplněným romantickým pnutím a v lehké melancholii porozvodové osamělosti. K výraznějším postavám patří taktéž Marcia Fox (zajímavá Anjelica Huston), úspěšná a na první pohled sebevědomá spisovatelka. Záhady srdce a zločinu řeší celý tým. Z dalších rolí: mladá, atraktivní modelka a smyslné pokušení postaršího Paula Helen Moss (Melanie Norris), vitální a věrná Paulova manželka Lillian House (Lynn Cohen), dlouholetá a žárlivá Paulova spolupracovnice, paní Dalton (Marge Redmond), dospělý syn manželů Liptonových Nick Lipton (Zach Braff), či pro zdar zpestřující věci ochotně spolupracující přátelé Liptonových, Sy (Ron Rifkin) a Marilyn (Joy Behar). Tajemná vražda na Manhattanu je newyorskou nezbedností klaunova uličnického kousku na zažité tradice kriminálního thrilleru. Osvěžující klaunovo pobavení. ()

kusper

Úchvatná kombinace svižného kriminálního příběhu s typicky Allenovským humorem. Krásné, zábava od začátku do konce. ()

gabin(a)

Tak jsem si po delší době tuhle moji zamilovanou lahůdku zase pustila a zamilovala jsem si ji ještě víc. Woody Allen a Diane Keatonová tu stvořili nádhernou dvojici uplkaných lehce zmatených neurotiků, co pořád musí všechno řešit. Lepší už byli jenom v Lásce a smrti. Tam byli ale mladí a tady jsou jako starší manželé a já musím říct, že slasti i strasti staršího manželství a věku vůbec tu prezentují dokonale a s nadhledem. Jak už má člověk své zvyky a zlozvyky, drobné libůstky, které lezou na nervy tomu druhému, jak se snaží vyjít si vstříc s úsměvem se zaťatými zuby, vše s břitkými, vtipnými a určitě velmi velmi osobními Allenovými hlody, to je pro mě úplná pastva. A přitom je to ještě docela kvalitní detektivka, která odkazy na staré filmy klidně přizná (Hitchcockovo Okno do dvora pozná snad každý, Pojistku smrti tam rovnou jmenují). ------Panenko skákavá, teď jsem se tu dočetla, že tam měla původně hrát Mia Farrow! No ještěže se rozešli, já ji nemám vůbec ráda a proto se mi asi taky nelíbil slavný Velký Gatsby ani John a Mary. Tohle je fakt nejlepší role Diane Keaton! A s Woodym jsou skoro tak dobří jako bratři Marxové! ()

MarekT

Detektivka, u které komediální skeče hrají stejnou roli? Až do těchto dnů jsem si o tom mohl jen nechat zdát. Glosy Humphreyho Bogarta na sto způsobů nebo sarkastické poznámky Audrey Hepburn v "Šarádě" byly sice fajn, ale nikdy prvky mystérií a cukání koutků nebyly tak dokonale vyvážené a zároveň nepřekážející si, ani "Láska a smrt" nedosáhla takového účinku, ani se nevidím, že je mezi zdejšími uživateli toto dílo tak oblíbené. Nejzábavnější detektivka všech dob, a přitom stejně napínavá jako kterýkoli vybraný Hitchcock. Návrat sympatické Diane Keaton po Woodyho bok se zdařil na výbornou, navíc když si takto dokonale prohodili role - ve starších filmech jsem byl spíše zvyklý, že Woody je ten aktivnější a snaží se rozmotat pomyslnou šnůru, tentokrát tato odpovědnost přešla na druhý břeh. Neméně kvalitně herecké obsazení doplňují také Alan Alda a Anjelica Huston. Odkazy na starší filmy noir (sledování Pojistky smrti, vyvrcholení a'la Dáma ze Šanghaje) sice zaujmou, ale mám pocit, že nějak výraznou roli v příběhu nehrají, chtělo by je to využít důmyslněji. Je to ale jediný zádrhel, který na celku vidím, film si zasluhuje plným právem pět hvězd, už jen proto, že Woody na hokeji se nevidí až tak často (byť si mohl vybrat lepší tým, než jsou Rangers). :-)) "Připomeň mi, ať koupím všechny Wagnerovy desky a půjčím si motorovou pilu." ()

campix

U Woodyho Allena vždycky víte, co dostanete. Někdy je to trošku povedenější než jindy. Někdy to sedne více než jindy, ale Manhattan Murder Mystery se zdá býti sázkou na jistotu. Woody v hlavní roli, kterému sekunduje jeho věrná souputnice Diane Keaton a spolu roztomile neuroticky řeší možnou vraždu jejich sousedů. Přesně tak, jak byste od Woodyho čekali. Nic překvapivého, ale je to svižné, milé a zábavné. Ty jeho novinky už nejsou tak přímočaře zábavné a často nedokáží nastolit tenhle easy vibe. ()

mortak

Vražda u sousedů je pro stereotyp manželství požehnáním. Do každého manželství v krizi jedna vražda! Jeden z Allenových nadprůměrů. ()

Aero oslaví osmdesátiny W. Allena festivalem

Aero oslaví osmdesátiny W. Allena festivalem