Tajemná vražda na Manhattanu

• USA Manhattan Murder Mystery (více)

Nakladatel Larry Lipton (Woody Allen) žije již drahně let ve šťastném manželství s energickou a podnikavou Carol (Diane Keatonová). Jednoho dne se seznámí se svými sousedy, postarším a zdánlivě vyrovnaným a spokojeným manželským párem Houseových. Krátce nato paní Houseová umírá na srdeční záchvat, ovšem Carol začne, více méně bez důvodu, podezřívat postaršího sympatického pána z rafinované vraždy vlastní manželky. Sice nemá ani ponětí o tom, co by mohlo být motivem zločinu, ale vedena ženskou intuicí se přesto na vlastní pěst pouští do vyšetřování. Slídí v sousedově bytě, sleduje jeho milenku a postupně přinutí ke spolupráci nejen přátele, ale i manžela, který je vším možným, jen ne prototypem neohroženého detektiva. K překvapení všech, a konečně i Carol samotné, se její podezření ukáže jako opodstatněné. Nebyla to nehoda, byl to zločin! Zdá se být více než jisté, že jednou mrtvolou to neskončí... (oficiální text distributora)

mat.ilda

Woody Allen v nejlepší formě! Jako by nestačilo, že napětí, které se nenápadně vyklubalo z úsměvného stihomamu, bylo totálně pohlcující, ještě stíhalo odbíhat od hlavního tématu, aby se vracelo s přívalem vtipných narážek a navíc řešilo náznaky krize středního věku i partnerských deziluzí. Řeknu vám, mít Woodyho doma, odpustím mu i sexuální obtěžování adoptovaných nezletilek, neznám lepšího léku na splín, než jeho uštěpačné poznámky typu: "Šetři si blázniviny na menopauzu"... "Nemůžu Wagnera poslouchat, mám nutkání podrobit si Polsko"... či "Život mi probíhá před očima, nejhorší je, jak řídím ojetý auto" :-D. Krom vizuálního ohromení zrcadlovou noir scénou za plátnem mě čekalo i příjemné překvapení v podobě jindy mnou špatně přijímaného, šedesátizubého Alana Aldy i oblíbené Anjelicy Huston... špatně se mi to říká - jsem zbavená výhrad, jsem umlčená!... Snad jen, kde ta Keatonová šije? ;-) ()

jojinecko

4,5*/5...Woody a Diane po rokoch opäť bok po boku a zas je výsledok skvelý! Príjemná kombinácia napätia a vtipu, pričom najmä Woodyho typický humor (ktorý milujem!) je dominantou tohto filmu. Nie taká pecka ako perly typu Annie Hall alebo Deconstructing Harry, ale ako nesmierne zábavná ľahká oddychovka funguje Manhattan Murder Mystery na 110%. No a niektoré hlášky-waw ...starý dobrý Woody:) ()

anais

Spíš než Výstřely na Brodwayi (kam by mohl vzdáleně zavádět název), to jsou Manželé a manželky. Neučesaná kamera, konverzace ze života...a do toho jen tak mimochodem vražda, která trochu promíchá karty ve vztazích hlavních hrdinů. Klasický Allen míchající ty nejlepší ingredience ze svých dřívějších filmů. ()

poz3n

Pocta noirovým detektivkám v opačném vizuálním kabátě. Pro Woodyho asi nikdy nebyla na prvním místě dokonalá kamera, lépe řečeno detailně vypiplané kamerové orgie. Nicméně, tahle krimi komedie funguje i tak. Pominu-li ještě kostýmy (prostě šílené hadry z přelomu 80ých a 90ých let), které odkazují k době, jež opravdu nemám rád. První půlka filmu mě tolik nebrala. Postupné rozvíjení teorií a odhalování případu mě ale nenápadně vtáhlo do příběhu a poslední půlhodinu, kdy už se mi zároveň chtělo spát, jsem koukal asi nejpozorněji. K Allenovi jsem si našel vztah přes filmy, které natočil v novém miléniu a vždycky jsem měl určitý problém s jeho nejstarší tvorbou. Tak třeba bude Manhattan Murder Mystery nový krok v našem vztahu. 7/10 ()

Mr. Lobo

Námět je moc dobrý (jako jsou Allenovy běžně) a úvodní píseň je naprosto skvělá (když kamera krouží nad Maddison Squere Garden). Allen si do svých filmů vybírá hlavně skvělé herce, jeho scénáře jsou o vztazích a vztahy mezi sebou mají postavy. Silné charaktery a charakterní herci - výteční byli Alan Alda (když srovnám jeho postavy zde a ve Zločinech a poklescích, jsou krásně vidět jeho herecké schopnosti, variabilita charakterů, které zvládne) a Anjelica Huston (srovnání se stejným filmem, taky úplně jiná postava). Nedržím si však už tolik v paměti staré noirky, abych odhalil všechny aluze a náznaky, tak mi to ve výsledku přišla jen jako další newyorkská allenovka s detektivní zápletkou (není jediná). A postava Diany Keaton byla chvílemi opravdu neuvěřitelně otravná. ()

Lacike

Mám rád Allenove filmy o vzťahoch. Ale tentokrát sa to veľmi rýchlo zmení na klasickú detektívku v ktorej sa susedka snaží prísť na to, či jej podozrivý sused zabil svoju ženu. Námet jak z nejakého otrepaného nekonečného detektívneho seriálu. Tých pár typických vtipných Allenovských dialógov to už nezachránilo. Ale fanúšikovia detektívok budú z tohto mixu Allenovky a detektívky pravdepodobne nadšení. Ja som sa väčšinu filmu nudil. 5/10 ()

murakamigirl

Ach jo, jasne že sa nehezky vyopakujem, ale nóó..... tie dialógy, TIE dialógy, TIE DIALÓGY !! !! :-) Čo vám budem povídať, už len to, že mám chuť okamžite si to šupnúť znovu, že v tých **** som moc, moc neistá a že.... kolosy ako N.Y. ma nepriťahujú, nie, mne stačí naša Banská Bystrica že áno:-)), áále..... kvôli Woodymu na ten Manhattan raz stopro vyrazím.... a .... budem hľadať výkladného neurotika do svojho sprievodu, o tom žádná..... (Už teraz som vzrušená:_)!!) ()

joehot

Tak mě při sledování sklepní sekvence napadlo, že vlastně hrozně toužím po tom, aby Woody natočil horor. ()

liquido26

Nešťastnou shodou náhod jsem tento film neviděl vcelku, ale načtyřikrát během dvou dní. Nicméně ani to mému diváckému zážitku nijak neubralo. Nejsem zarytý fanoušek Woodyho Allena, vlastně jsem před tímto snímkem viděl jenom Lásku a smrt, ale teď mám velkou chuť si projít jeho snímky důkladněji. Co se samotné Tajemné vraždy na Manhattanu týče, tak je to skvělá komedie bez nějakého slabého místa, které by nudilo. ()

Astaroth12

Pre mna zatial najslabší Woody. Možno, že som ho nepochopil, lebo napríklad táka pointa o manželoch, ktorý zosnovali niečiu smrť a potom to tam ktosi vysvetľoval, len som žasol nad celkovo nedokonalou a úplne nelogickou zápletkou. Potom keď sa udiali tie veci v hoteli a naši detektívi sa dostali na stopu podvodu, lenže ich zas niekto nezmyselne okabátil a ta náhoda, že tam boli presne v tedy, kedy i killer tak to tiež nebolo moc dôveryhodné. A zbavenie sa tela, to už bola úplná fraška. Naozaj by som chcel vidieť, že bežný človek sa dostane tak blízko k peci, kde sa taví železo, to potom v tom meste musí byt veľa nezvestných ľudí. Je to tu strašne prekombinované a ani ten humor nestal za veľa. Tentokrát slabé 3*. ()

bloom

Woody Allen, Alan Alda a Diane Keaton ve skvělé a inteligentní komedii. Detektivní zápletka sice není jak od Agarhy Christie, ale film skvěle pobaví."Vše zakopává pod postel, dokonce i krém z dortu zakopává pod postel." ()

Cimr

Na Woodym je půvabné, jak občas vezme nějakého klasika a předělá si ho podle sebe (Bergman, Fellini, bratři Marxové). Zde je patrný vliv Alfreda Hitchcocka. I když se Vertigo na autobusu údajně do filmu dostalo náhodou, náhodná rozhodně nemůže být podobnost s filmem Okno do dvora - je ten neškodný pán od nás z domu skutečně vrah nebo jsem se zbláznil? Woodymu se povedlo film skvěle vygradovat, pokaždé se objeví něco nečekaného, právě jako v Hitchcockových filmech. Jde tedy o příjemnou žánrovku, o slušnou detektivku obohacenou navíc o nezaměnitelný inteligentní humor. ()

baribal

Na mě trochu nezvyklý Allen, v podstatě jeho klasický příběh mystery krimi, ale ten závěr jsem takový rozhodně nečekal. Je dobře že i on dokáže překvapit i jinak, než v podání jeho některých posledních filmů. ()

MartinezZ

Nic zvláštního, 2,5* za scénu se sestříhaným telefonním voláním. Jinak jde ale o takový průměr, standardní ukecaná Alanovka s pár vtipnými průpovídkami. ()

Davered

Nazev je ponekud zavadejici - zapletka je sice kriminalni, tematem jsou ovsem spise milostne mnohouhelniky a (dys)funkcni manzelske vztahy. Vysledek je ale ponekud vycpely a dost mozna jeden z nejprecenovanejsich Allenovych filmu. Snad proto, ze podobna temata uz nekolikrat predtim sam Allen zpracoval lepe. Snad proto, ze podobne zanrove pastise existuji v dumyslnejsi podobe (k srovnani se nabizi naopak hrube nedocenene Branaghovo ZEMRIT ZNOVU). Nebo snad proto, ze roustouci skandal kolem Allenova osobniho zivota jeho filmum v ere #metoo dodava ponekud horkou pachut. ()

kobejn

po všech směrech woodyho oddechový film s kriminální zápletkou, který natočil sobě pro radost. Je to vcelku zábavné, přesto nepatří k Woodyho nejlepším filmům, je to prostě jen film, který chce bavit a nic víc. ()

Aero oslaví osmdesátiny W. Allena festivalem

Aero oslaví osmdesátiny W. Allena festivalem