Potíže s Harrym

• USA The Trouble with Harry (více)

Jakéže jsou Potíže s Harrym? Faktem je, že Harry je mrtev, ale přestože tato skutečnost nikomu příliš nevadí, všichni se cítí být vinni. Poté, co je s typickým Hitchcockovským humorem tělo několikrát vykopáno a milostné vztahy mezi hlavními postavami se rozhoří, pravá příčina smrti je odhalena a s Harrym už potíže nikdo nemá. Film nabízí příjemnou zábavu a mnohé překvapí svou odlišností od děl, na která jsme od tohoto mistra napětí zvyklí. (Magic Box)

MarekT

Hitchcockův smysl pro humor není špatný, sám ho celkem oceňuji - třeba takové North by Northwest či Rear Window bych částečně označoval i za komedii, díky výborně podaným sarkastickým replikám, nicméně půldruhá hodina, kterou jsem strávil s tímto filmem, mi definitivně ukázala, že Alfredovi sedí mnohem více značkové oblečení z kolekce "Master of Suspense". Celovečerní film odlehčený jako jeden kubík helia je působivý jen tak napůl, jelikož z tohoto snímku jakoby pan režisér odebral půl svého já. Tou polovinou je právě ta zapeklitá záhada, kterou se až na výjimky jeho postavy zabývají. Zde nám ale zbývá jen ten humor a zbytek vyplňují buď hluché, nebo roztažené epizodky. Přesto není snímek záležitostí, kvůli které bych se měl na Hitche hněvat, vždyť se přece jedná o obvyklý tvůrčí oddech, jako když například po procházce s Michalkovem si odpočinete u záchrany světa Dolphem Lundgrenem. Z tohoto úhlu pohledu i přes své tři hvězdy nechám Harryho, aby mi někdy v budoucnu zase přidělal nějaké potíže. ()

mortak

Ve správném pulpovém dobrodružném románu z počátku dvacátého století přivede hrdina mimochodem nějaký ten tokající páreček k oltáři (takový Tarzan zachraňoval v každém díle nejmíň dva takové páry). Takže v roce 1949 si z toho jistý Jack Trevor Story udělal legraci a stvořil vesnickou idylu, ve které dává párečky dohromady mrtvola. Nápad je to dobrý, ale celovečerní film pro široké masy z něho neupleteš. Postavy vzletně a dlouze mluví nad mrtvolou, a film zachraňuje jen mrtvý zajíc a mladá Shirley MacLaine v roli vdovy. ()

Šuplík

Cha, dokonalý čierny humor! A vývoj medziľudských vzťahov bol tak nelogický, že za túto haluz musím dať 5 hviezd. ()

tatanapope

Strašně se mi líbil ten černý ironický humor ve filmu , nebylo ho sice moc , ale zase stál za to . Když zakopali mrtvolu a jeden řekl : ,, A už se tady neukazuj ´´ tak jsem se fakt parádně bavila a i když tam nebylo toliko mluveného vtipu i ty situace byli neskutečně vtipné , to jak mrtvolu několikrát zakopali a pak zas vykopali , no rozhodně se na to někdy podívám zase . Viděno v rámci Season Challenge Tour 2015 ()

LeoH

I na Hitche mimořádně bizarní svět mikroměstských cyniků a přesušený morbidní humor zjemňovaný podzimními barvičkami mi chvílemi připadal naprosto neodolatelný a chvílemi ve své jedinečné podivnosti konstruovaný až moc důsledně, po anglicku rezervovaný až do odtažitosti od diváka i od lidských vlastností, z kterých si střílí. Mám pocit, byť ne jistotu, že v určitém rozpoložení bych si to mohl nehorázně užít, ale protentokrát, i s přihlédnutím k síle jiných mistrových kousků, zůstanu s hodnocením při zemi. ()

andrii

Městečkem jako malovaným, malebně, netečně i rozverně umíráček zní. Mezi letním žárem a chladem zimy. V barvách spadaného listí, na zeleni. Leží jeden nepohodlný, mrtvý mezi živými. Ten se ale pronese. Tam a sem, sem a tam. Jako "páternoster." Visí nad nimi jako dým, netopýr. Dostane se do řečí "v rodině." Kdo, kam s ním, ptají se všichni, ale žádní vinní. Neživý ví, že sám od sebe kočím smrti. Náleží mu místo, trvalý pobyt pod zemí, a že se sluší a nosí, z onoho světa lásku přát pozůstalým. Efektně, stylem figury. Z rozptylové loučky, šálkem černé kávy. ()

filmmovier

Nejlepší Hitchcockova komedie. Parádní černý humor, skvělé postavy a výborně ujetá zápletka, navíc v moc milém prostředí. Ovšem, sakra, mohlo to být ještě mnohem ujetější a odvážnější! Ale i tak jsou Potíže s Harrym zatraceně zábavné a ve výsledku překvapivě asi mým nejmilejším Hitchovým filmem. A to už něco znamená. ()

Motinski

Sklamanie. Cítiť odľahčenú atmosféru nato o akú zápletku sa jedná, film si ale nevedel udržať moju pozornosť a ku koncu mi vtipy prišli opakované a nezaujímavé. Premisa hodiaca sa viac na divadelné dosky ako do filmu a ajkeď to bolo krátke, pár vecí by som určite vystrihol alebo skrátil. ()

Mirokukii

Zábavný film, který je tak trochu detektivkou. Neobsahující prvek, díky kterému se stal pan režisér mistrem - napětí. ()

Pavlínka9

Tento styl "humoru" mi úplně nesedí a nevyhledávám ho...Nicméně mladinká Shirley - to byl tahák, kvůli kterému jsem se na to podívala. Film má zajímavé "myšlenky", nicméně nic pro mě - jsem ráda, že Hitchcock dokázal natočit i jiný styl, ale vidět znovu to opravdu nepotřebuji :) ()

VanTom

Úplně vidím, jak tuhle konverzační frašku nastudovávají naši místní ochotníci, až tak divadelně se tváří: jen několik málo scén (s moc krásně zbarveným podzimním listím), pár herců, dlouhé, břitké, vypointované dialogy, černohumorná absurdita většiny situací… V jejich repertoáru by se Potíže s Harrym určitě vyjímaly svěže a netradičně, ostatně stejně jako u Hitche, ale copak mohou tihle jít poměřovat? ()

ravenir

Tohle si dovedu představit jako výbornou divadelní hru, jako film to mělo lehké mezery, ale i tak brilantní zápletka a velmi nečekané zvraty a překvapivé situace. ()

Autogram

Darmo je režisérom sám Hitchcock, ked má táto čierna komédia vôbec nebavila. Jedna mŕtvola, ku ktorej sa všetci v meste správajú ako rodina Addamsovcov, na film nestačí. –––– Úpřimně, je mi jedno, co s Harrym uděláte, jen když ho nepřivedete k životu. ()

askina

Výborná komedie s působivými záběry podzimní krajiny, na jejichž pozadí se odehrává pohřbívání a opětovné vykopávání mrtvoly, která nikomu nechybí. Skvělá ukázka toho, jak se má dělat komedie, která pobaví. Není zapotřebí velikých efektů a scén, které vyvolají salvy smíchu. Jemný anglický humor v plné kráse. ()

Han22

Hitchcockovi odklon od vážných thrilerů. Podstatou je, že někde v lese je mrtvola, ale nikoho z lidí co ji objeví to příliš nevzrušuje, baví se o ní zcela v klidu, bez emocí. Jak se později ukáže, většina z ústřední čtveřice postav k tomu má dobrý důvod, stejně jako k tomu, aby mrtvolu nikdo nehledal. Hitchcockovi se povedla roztomilá, docela zajímavá a chvílemi i romantická hříčka, která ale není vůbec napínavá a bohužel ani příliš vtipná (snad až na neustálé pohřbívání a vykopávání). Ale koukat se na to dá v pohodě a Shirley MacLaine byla jako mladá docela kočka. ()

Hopper

Čierna komédia, akých dnes už vidieť len minimum. Skvelé momenty sú striedané slabšími pasážami a na dnešné pomery pomalé tempo asi bude pre popcornové publikum jasným mínusom (ale zase asi ťažko možno očakávať, že by popkorňáci išli na starinu od Hitchcocka, že). A že napokon s Harrym všetko dobre dopadne, hadám netreba zdôrazňovať. ()