Báječný den

Báječný deň

One Fine Day

Romantický / Komedie / Rodinný

USA, 1996, 108 min

Když se tehdy před lety sešli tvůrci (včetně režiséra Michaela Hoffmana) chystaného filmu "Báječný den", asi neměli v úmyslu z něj dělat něco jiného než jen odpočinkovou a příjemnou komedii s úsměvnými a milými scénkami. Mám hlavně na mysli ty záběry, v nichž pobíhají a štěbetají obě malé děti, Maggie Taylor (Mae Whitman) a Sammy Parker (Alex D. Linz). Táta Maggie, Jack Taylor (George Clooney) je předním novinářem New York Daily News, a máma Sammyho, Melanie Parker (Michelle Pfeiffer) je architektkou v jedné prestižní firmě. Oba dva i se svými dětmi se jednoho rána potkají v newyorských ulicích a to ještě netuší, jak hektický den je čeká. Jak to asi dopadne, je zřejmé, přesto se divák může nechat unášet tímto nenáročným příběhem a příjemně u toho relaxovat. Odpočívání začíná již během úvodních titulků, kdy se éterem rozlévá líná melodie "One Fine Day", hit newyorské skupiny Chiffons z léta 1963, a přehoupne se do písně závěrečných titulků "For The First Time", kterou roce 1996 natočil známý americký zpěvák Kenny Loggins...(14.10.2009)

Novinář Jack Taylor musí několik dní hlídat dceru, protože její matka odjíždí na svatební cestu s novým manželem. Jenže Jack dceru nejenže nedovede k exmanželčině přítelkyni Melanii, ale ani ji včas nedopraví do školy. Tím pádem překazí školní výlet své dceři i Melaniinu synovi. Tak začíná kolotoč, v němž se točí pološílení zaměstnaní rodiče, jejich děti i láska. Příjemný snímek, který se ať se snaží jak se snaží, nedokáže vymanit z osidel průměrnosti. A to si Michelle Pfeifferová a George Clooney počínají více než zdatně. 60%(16.2.2009)

Nemůžu si pomoci, ale je to má nejoblíbenější romantická celovečerní komedie. Působí to jako lehký vánek, který vás pohladí a zanechá ve vás dobrý pocit, než zas odejde. Kráska Pfeiffer a sympaťák Clooney, vtipné dialogy, nesnášenlivost, ale nakonec přece jen láska jako trám. Pokud je potřeba romantiky tak tohle je ideální, když se chcete i trošku zasmát :-)(28.8.2008)

Báječný den je prostě báječný. Ta pohoda z tohohle filmu k vám přifičí až domu. Nevěřila bych, že Michelle Pfeiffer zahraje tak sympatickou lehce potrhlou ženskou a dohromady s Clooneym jim to parádně ladí. Prostě klasický film na neděli nebo jako doplňková léčba při nemoci. A se dvěma kouzelnýma dětma navrch, baví mě, když se děti baví z dospělých.(26.11.2011)

Pokud jsem tenhle film kdy viděla dřív, musela jsem mít vlčí mlhu. Nebo jsem ještě nebyla zralá, ale tohle je dokonalost sama. Ta kompaktní funkčnost je až fascinující, s jakým přehledem a nicotnou zápletkou se dá uhrát celý film na bázi jediného zmateného dne, který jen stále někdo komplikuje. Zásadní kouzlo samozřejmě stojí a padá s dokonale neviditelnou formální stránkou a hereckými koncerty nijak se neexhibující přirozeně krásné a opravdové Michelle a kupodivu nijak nevtíravého George. Ti dva nejsou příkladnými protiklady, oni mají k sobě neskutečně blízko právě díky své otevřenosti vůči svým dětem a snaze balancovat mezi péčí o ně a svou kariérou. Není tu nic, co by vyprávění kladlo zásadní překážky, jde jen o ryzí obraz fenoménu 90. let. Vrcholil tlak na svobodné mateřství spojené s ambiciozní kariérou a bonvivánství s odstupem k zodpovědnosti. A pak na řadu přišly rybičky a kočka Lois Lane, která všechno pomohla nasměrovat k ideálnímu konci.(18.6.2012)

• - Škola, ve které přijdou Jack a Melanie na to, že jejich děti již opustili třídu, je ve skutečnosti soukromá střední škola interierového designu v New Yorku. Vstupní dveře byly natřeny na červeno kvůli filmování. (don corleone)

• - Báječný den (1996) se mimo jiné zapsal do nekonečného seznamu filmů, které vzdaly úctu klasickému technicolorovému muzikálu Čaroděj ze země Oz (1939). (NinadeL)

• - Ve scéně, kde Jack potká Melanii v jejím bytě drží před obličejem až nápadně Mae Whittman. Maskuje tak monokl, který si způsobil při basketbalu den před natáčením. (don corleone)