Báječný den

Báječný deň

One Fine Day

Romantický / Komedie / Rodinný

USA, 1996, 108 min

To prostě musel bejt báječnej den, když nevázaný George Clooney potkal věcnou Michelle Pfeiffer a i přes jejich zklamání z romantických vztahů, celkovou rozdílnost povah a dva nepříliš hodné potomky všechno skončilo láskou. Jop, ale kéž by to bylo takhle i ve skutečnosti, hm? Tak snadné a tak opravdové. Mám rád tenhle styl romantických komedií, kde je láska brána s humorem a nadhledem, kde jsou hlavní hrdinové sympaťáci a ta osamělost jim kouká z očí, kde se nezapomnělo na staré pojetí milování jako romantického duševního naplnění. Dnešní pragmatický materialismus vztahů se mi nelíbí, ale tyhle romantické komedie mi na něj dávají zapomenout. Děti jsou sice občas až příliš ukřičené a rozmazlené, ale tempo si snímek udržuje až do nestandardního konce, který ho nepošle jako mnoho jiných filmů k ledu. Příjemné a charismatické obsazení, nápaditý scénář a několik dobrých zápichů ze života (první setkání Clooneyho a Michelle: - Jak víte, že jsem Kirstynin exmanžel?- Protože tohle je její dcera a tohle obyčejně exmanželé dělávají. - A tohle je přesně poznámka exmanželek. Tenhle film se mi prostě líbí a i to je důvod, proč jsem si ho jako jeden z mála koupil na DVD.(28.8.2007)

Předem říkám, že to je místy hodně naivní, ale já si ten film opravdu zamiloval. Hlavní dvojce je kouzelná a jejich děti se taky povedly. Jsem tak trochu romantik, a proto mi tento film tak skvěle sednul. Nebudu se přít o to, že tahle romantika možná není ta „nejromantičtější“, ale to je mi celkem jedno. Film skvěle funguje a jeho závěr, samozřejmě dost průhledný, mě potěšil. Z filmu na mě srší velká pohoda. Koho nepotěší film samý, ten se třeba vzhlédne v hlavních hrdinech. Charisma George Clooneyho je v tomto filmu zejména pro ženy velmi „nakažlivé“. :-)(3.1.2007)

Zcela nečekaně vcelku slušný film, který si nehraje na vážnou romantickou podívanou, ale jen si tak pomalu a volně pluje ke zdárnému konci. Jeho obrovskou výhodou je vyvážený temporitmus, charismatičtí hlavní představitelé, zajímavá dějová linie (velmi dobře udává tempo) a v neposlední řadě konec, který ač je hodně sladký, rozhodně jej nelze zařadit k těm přesládlým happy endům, jimiž většina romantických filmů končí. [TOP 19/8 60%](26.12.2006)

• metal.storm

Deti, bez ktorých by tento príbeh teoreticky neexistoval, boli tie najotravnejšie a najprovokatívnejšie postavy v celom filme. Mala som pocit že pani/slečna Melánia Parker sa snažila hrať sa na tvrdú feministku a Jack Taylor tiež nebol sám sebou. Film nemal príjemný romantický nádych, nemal ani nádych komédie a ani rodinný. Bol na prd, z celým svojim príbehom, hereckými výkonmi, hudbou a nepáčil sa mi ani scenár, popravde.(31.12.2014)

Takovej milej,pohodovej,zkrátka fajn film.Možná trošku zbytečně natahovaný,tak čtvrthodinka zbytečné vaty by se dala v pohodě vystřihnout a ty děti jsou na zabití,ale když vás tím vším provázejí Michelle Pfeiffer a George Clooney,což je vážně nádherný pár,tak překousnete rádi klišé i další nedostatky.A závěr měl do klasické hollywoodské romantiky daleko.Pro mě zkrátka takový One Fine Evening. 65 %(3.10.2010)

• - Škola, ve které přijdou Jack a Melanie na to, že jejich děti již opustili třídu, je ve skutečnosti soukromá střední škola interierového designu v New Yorku. Vstupní dveře byly natřeny na červeno kvůli filmování. (don corleone)

• - Báječný den (1996) se mimo jiné zapsal do nekonečného seznamu filmů, které vzdaly úctu klasickému technicolorovému muzikálu Čaroděj ze země Oz (1939). (NinadeL)

• - Ve scéně, kde Jack potká Melanii v jejím bytě drží před obličejem až nápadně Mae Whittman. Maskuje tak monokl, který si způsobil při basketbalu den před natáčením. (don corleone)