Báječný den

Báječný deň

One Fine Day

Romantický / Komedie / Rodinný

USA, 1996, 108 min

Tuhle romantickou komedii mám hodně rád. On potká ji, ona potká jeho, oba jsou rozdílní a oba se víc a víc chtějí - klasika ;) Žádná převeliká švanda to není, spíše příjemná a úsměvná romance se skvělou ústřední dvojicí. Ať už je to Michelle Pfeiffer nebo George Clooney - mezi oběma to jiskří a spolu jim to ohromně sluší (hlavně Clooney rozhazuje sex-appeal na všechny strany). Ty děcka tam jsou dost otravné a občas je to dost přehnané, ale dá se na to v klidu dívat. Síce je od začátku zřejmé, kam to směřuje, ale i přesto je to v klidu koukatelné, udrží si to divákovu pozornost a je to fakt hezké.... ;)(26.1.2008)

Pohodová romantická komedie. Geoge Clooney je jako typický exmanžel a otec - nezodpovědný a nevázaný, Michelle Pfeiffer je zase racionální žena a svobodná matka. Oba dva jsou spolu nuceni strávit jeden den, jelikož jejich děti nestihnou školní výlet. Navíc jsou nuceni vzájemně si pohlídat své děti, protože oba dva mají své pracovní závazky, které nemohou zmeškat. Tím se spouští kolotoč různých událostí, které nakonec vyústí v nečekaný konec.(29.6.2009)

Pokud jsem tenhle film kdy viděla dřív, musela jsem mít vlčí mlhu. Nebo jsem ještě nebyla zralá, ale tohle je dokonalost sama. Ta kompaktní funkčnost je až fascinující, s jakým přehledem a nicotnou zápletkou se dá uhrát celý film na bázi jediného zmateného dne, který jen stále někdo komplikuje. Zásadní kouzlo samozřejmě stojí a padá s dokonale neviditelnou formální stránkou a hereckými koncerty nijak se neexhibující přirozeně krásné a opravdové Michelle a kupodivu nijak nevtíravého George. Ti dva nejsou příkladnými protiklady, oni mají k sobě neskutečně blízko právě díky své otevřenosti vůči svým dětem a snaze balancovat mezi péčí o ně a svou kariérou. Není tu nic, co by vyprávění kladlo zásadní překážky, jde jen o ryzí obraz fenoménu 90. let. Vrcholil tlak na svobodné mateřství spojené s ambiciozní kariérou a bonvivánství s odstupem k zodpovědnosti. A pak na řadu přišly rybičky a kočka Lois Lane, která všechno pomohla nasměrovat k ideálnímu konci.(18.6.2012)

Skvělá komedie u které člověk nemusí ani trochu přemýšlet, přesně ví od začátku jak to dopadne a při tom mu to vůbec nevadí. Velice příjemně na mě působí zdejší atmosféra i obě hlavní postavy. Jedno vím ale jistě. Kdybych zažil jen jeden takový hektický den, potřeboval bych minimálně týden dovolené!(24.1.2017)

Dva nadmíru zaměstnaní rodičové se musejí jen jeden den podělit o péči o své potomky, přestože se ještě před hodinou neznali. Seznamují se více, než je jim to zprvu milé, ale jak se den chýlí ke konci, zjišťují, že na tom druhém přeci jen něco je. Michelle Pfeifer je půvabná a Gorge Clooney šarmantní, přesto tomu cosi chybí a neurčitý konec ještě zhoršuje výsledný pocit z filmu.(23.12.2010)

• - Ve scéně, kde Jack potká Melanii v jejím bytě drží před obličejem až nápadně Mae Whittman. Maskuje tak monokl, který si způsobil při basketbalu den před natáčením. (don corleone)

• - Báječný den (1996) se mimo jiné zapsal do nekonečného seznamu filmů, které vzdaly úctu klasickému technicolorovému muzikálu Čaroděj ze země Oz (1939). (NinadeL)

• - Škola, ve které přijdou Jack a Melanie na to, že jejich děti již opustili třídu, je ve skutečnosti soukromá střední škola interierového designu v New Yorku. Vstupní dveře byly natřeny na červeno kvůli filmování. (don corleone)