Báječný den

Báječný deň

One Fine Day

Romantický / Komedie / Rodinný

USA, 1996, 108 min

Děcka nejsou legrace a v rámci tohoto dílka to platí dvojnásobně. Samozřejmě, že ve filmu v rámci scénáře být musela, ale proč jsou proboha podána takovou formou, která ruší velice příjemnou filmovou linku jejich rodičů. Problémové situace se daly navodit jistě lepším způsobem, než hodit všechno na dva špunty, kteří se v mých očích v průběhu filmu měnili na ufňukané spratky. Pokud je pošlu tam, kam slunce nesvítí, zbývá mi velmi povedená romantická záležitost.(27.11.2009)

Dvojice Michelle Pfeiffer a George Clooney je překvapivě sourodá, i když se v této komedii snaží diváka přesvědčit o něčem jiném. V každém případě Báječný den je nenáročný počin, ze kterého se vyklubala velmi příjemná záležitost. Ideální na deštivý a studený večer ve dvou. Co ale vyloženě film znechucuje jsou obě otravné děti. A to jsem dvojnásobný otec prosím.(14.5.2012)

Skvělá komedie u které člověk nemusí ani trochu přemýšlet, přesně ví od začátku jak to dopadne a při tom mu to vůbec nevadí. Velice příjemně na mě působí zdejší atmosféra i obě hlavní postavy. Jedno vím ale jistě. Kdybych zažil jen jeden takový hektický den, potřeboval bych minimálně týden dovolené!(24.1.2017)

Romantika... Náhoda svede dohromady dva krásné inteligentní lidi, ti zdárně vyřeší všechny své problémy a happy end je tu...Nebýt dobře zahraných hlavních rolí, balancoval by film už těsně za hranicí kýče... takhle je to z mého pohledu prima film na nedělní odpoledne strávené v obýváku vedle milované osoby.(7.7.2009)

Pokud jsem tenhle film kdy viděla dřív, musela jsem mít vlčí mlhu. Nebo jsem ještě nebyla zralá, ale tohle je dokonalost sama. Ta kompaktní funkčnost je až fascinující, s jakým přehledem a nicotnou zápletkou se dá uhrát celý film na bázi jediného zmateného dne, který jen stále někdo komplikuje. Zásadní kouzlo samozřejmě stojí a padá s dokonale neviditelnou formální stránkou a hereckými koncerty nijak se neexhibující přirozeně krásné a opravdové Michelle a kupodivu nijak nevtíravého George. Ti dva nejsou příkladnými protiklady, oni mají k sobě neskutečně blízko právě díky své otevřenosti vůči svým dětem a snaze balancovat mezi péčí o ně a svou kariérou. Není tu nic, co by vyprávění kladlo zásadní překážky, jde jen o ryzí obraz fenoménu 90. let. Vrcholil tlak na svobodné mateřství spojené s ambiciozní kariérou a bonvivánství s odstupem k zodpovědnosti. A pak na řadu přišly rybičky a kočka Lois Lane, která všechno pomohla nasměrovat k ideálnímu konci.(18.6.2012)

• - Báječný den (1996) se mimo jiné zapsal do nekonečného seznamu filmů, které vzdaly úctu klasickému technicolorovému muzikálu Čaroděj ze země Oz (1939). (NinadeL)

• - Škola, ve které přijdou Jack a Melanie na to, že jejich děti již opustili třídu, je ve skutečnosti soukromá střední škola interierového designu v New Yorku. Vstupní dveře byly natřeny na červeno kvůli filmování. (don corleone)

• - Ve scéně, kde Jack potká Melanii v jejím bytě drží před obličejem až nápadně Mae Whittman. Maskuje tak monokl, který si způsobil při basketbalu den před natáčením. (don corleone)