Moonlight

• USA Moonlight (více)

Nadčasový příběh dospívání a hledání sebe sama je zasazený do drsných kulis okrajových čtvrtí Miami. Mladý Chiron bojuje o svoje místo v prostředí, ve kterém často rozhoduje právo silnějšího, zatímco jeho vnitřní svět se plní láskou, bolestí i touhou. Moonlight zachycuje univerzální témata přátelství a sexuální identity ve třech různých životních etapách od dětství až po dospělost. Je zároveň portrétem mladého člověka, současných amerických předměstí i nepostřehnutelných sil, které formují lidské životy. (Aerofilms)

Johnny.ARN odpad!

Veľmi minulý rok negri plakali, veľmi. Na tohtoročnej afterke po Oscaroch bude veľa "poletujúcich drinkov". A pritom prvá pol hodinka je ešte znesitelná, veľmi málo ale je. Potom to ide rovno do sračie. Čiernych, temných sračiek. 2016 bol proste slabší ako rok predtým, preto sa takéto "filmy" dostanú tak vysoko. ODPAD! ()

Kamkon

NUDA, NUDA, NUDA! Neskutečně moc jsem chtěla, aby film skončil a skoro jsem spala! I ta největší kravina ve Varech je lepší než tohle! Za co dostal ten Ali Oscara? Za debilní kecy u stolu? U poloviny scén jsem věděla, jak dopadnou a co kluk řekne! Tohle všechno už jsem stokrát viděli v kterékoliv televizní inscenaci na ČT. Ach jo, hrůza, nejslabší film roku! ()

Sfinkter

Dobrý snímek, který však na špičku nedosahuje ani zdaleka. Oscarové ocenění bylo uděleno z politických důvodů, ne kvůli samotným kvalitám. ()

Minimie

Přiznám se na rovinu, že na tenhle film jsem vůbec neměla v plánu jít. Nebýt oscarových nominací, nejspíš se mu vyhnu obloukem… Moonlight totiž rozhodně není lehká podívaná. Přece jenom, černoch, gay, fetující matka, šikana, to nejsou nijak příjemná témata - co by se na tom asi tak bílé holce jako mně mohlo líbit? Po zhlédnutí bych si ale za svoje předsudky nejradši dala pár facek - naopak potřebujeme víc takových filmů. Dnes je přece důležitější než kdy jindy, abychom nezavírali oči před příběhy menšin jen proto, že nám mohou být nepříjemná… Takže říkám, rozhodně se na ten film podívejte. Nebojte se ho jen proto, že je jiný nebo protože si myslíte, že vám nic neřekne. On to podle mě není vůbec špatný kousek filmařiny, a když se tomu příběhu poddáte, tak se vám třeba taky dostane pod kůži jako mně. Ani nevím, jak jsem z tohohle udělala politický komentář, ale ono to asi momentálně nejde jinak… ()

elanius

(30/2017) / Moonlight je film pre náročných. Špecifická téma a aj spracovanie filmu predurčuje film padnúť do rovnako špecifickej kategórie (ako som si už prečítal aj tu), kategórie "nedivácky" film. V záplave generických hollywoodskych tém sa ale jedná o film výnimočný. Výnimočný v mnohých aspektoch. Osobne tipujem, že po Golden Globes (dráma) vyhrá Moonlight aj hlavnú Oscarovú kategóriu (žeby podobnosť názvov s minulým víťazom Spotlight?:). Okrem toho by som sa určite nedivil ani cene za najlepšiu kameru, pretože od Revnanta (resp. Birdmana) tu nič lepšie nebolo. Kamera častokrát slúži ako násobiteľ emócií, sleduje hlavnú postavu, necháva jej priestor keď treba, alebo naopak obemedzuje ak ide do tuhého. Vynikajúci soundtrack sa nebojí siahnuť ani po odvážnejších motívoch klasickej hudby. Som veľký fanúšik La La Landu ako predstavitelovi idealistického nereálneho filmového sveta, tento rok ale moj hlas oscarový hlas patrí Moonlightu. (9/10) ()

venison

Sociální drama "Moonlight" je příběhově slabší, kostrbaté a neuhlazené.. Herecké výkony jsou slabší.. Hlavní hrdina příběhu Chiron na obrazovce spíše jenom existuje.. Příběh za něj dotvářejí vedlejší postavy.. "Moonlight" je rozdělen do tří jednotlivých životních etap homosexuálního černošského chlapce, kterého vychovává drogově závislá svobodná matka.. V každé z částí Chirona hraje jiný herec.. Příběh je o tom, jaký vliv má prostředí na jedince.. Kruh se stále dokola uzavírá.. V porovnání s minulými vítězi, to oscarový snímek rozhodně není ale chápu, že Američani měli nutkání udělit snímku zlatou sošku politických důvodů.. ()

Redi

S nudnou, naprosto nezáživnou hl. postavou (i těmi vedlejšími... výjimku tvoří ironicky ta, která je tam jen na skok) v tom člověk těžko hledá něco víc, ať už má příběh jakýkoliv potenciál a má to sebelepší technickou stránku. Nejlepší film r. 2016? No, každý kdo něco zaslechl o předcházejících předávání "prestižních" cen filmové akademie a ukřivděné afromenšině, si to dá dohromady a není překvapen. ()

Zek

Absolutně nechápu jak tohle mohlo vyhrát oscara, tak nudný film už jsem hodně dlouho neviděl. Jako už jsem si zvykl na to, že ty ocenění vyhrávají průměrný filmy na který člověk, tak za hodinu stejně zapomene, ale tohle. Chtěl bych, ale schválně vědět i to, kdyby tohle natočil bílej režisér a hráli tam herci, který mají bílou barvu pleti, jestli by to toho oscara taky vyhrálo. ()

Mishqo

85% ... Veľmi citlivo zachytené radosti a strasti mladého černocha z nie príliš prospešného prostredia na jeho ceste k dospelosti a hľadaní/objavovaní samého seba. Krásne napísané. ()

hroubek

Moonlight krásně klame tělem. A částečně za to může způsob jakým je trailer sestříhaný, jelikož nás připravuje na trochu jiný film, než ve výsledku dostaneme. O Moonlightu se mluví jako o černošském gay dramatu, ale to není tak úplně pravda. A spíše tato škatulka filmu ubližuje, protože o gay tematiku tady vůbec nejde. A o to více je mě film sympatičtější. Protože si dovedu představit, jak by se mohlo více tlačit na pilu, přidávat přesně takové scény, které se líbí porotcům na festivalech a zároveň se svojí otevřeností zavděčit černošskému publiku a LGBT komunitě. A film to naštěstí nedělá, jelikož to nemá zapotřebí, a je to dáno tím, že má za sebou opravdu dobrý a silný příběh. A na tom to celé stojí. Není to nic světoborného, a něco podobného jsme viděli už stokrát, ale v případě Moonlightu to funguje ještě lépe díky netradičnímu prostředí a stylu vyprávění. Barry Jenkins se s filmem popral velmi dobře. Umí vyprávět, umí dojmout, ví co chce sdělit a taky je z toho cítit jistá osobitost. Jenkins si také sehnal dobré herec, které jeho myšlenky dokáží velmi dobře prodat. Naomie Harris je hodně dobrá a tahle role jí sedla. A sedli mi i všichni herci co hráli Chirona a Kevina. Přesto se mě nejvíce na filmu líbil výkon Mahershala Aliho. Ali mě znovu dokazuje, že je fakt talentovaný herec(fakt mě zklamal v seriálu Luke Cage) a tady je parádní v každé scéně. Aliho krásně doplňuje Janelle Monáe, která i na malé prostoru je super. Hodně se mi líbilo jak film pracuje s netradiční hudbou, má pomalejší scény plné emoci a dobré dialogy. Na druhou stranu se o postavách toho tolik nedozvíme a spoustu informací nám je zatajeno, což je velká škoda. Moonlight je povedená drama, které sice není výjimečné, ale to nic nemění na tom, že je to fakt dobrý film. ()

Narya89

To, že snímek jako Moonlight vyhraje Oskara ze nejlepší snímek, je skutečně exemplárním příkladem současné pozitivní diskriminace černošství. Kvalitou vcelku průměrný, inspirovaný či vykrádající mnohem lépe zpracovaný Linklaterův fenomenální Boyhood, zachycuje člověka viktimizovaného hned na několika frontách. Ať už je to jeho vyrůstání v dysfunkční rodině, tak jeho problematická sexualita, tak ještě jeho nepopularita i v kolektivu mezi (zajímavě výhradně černošskými) dětmi. Uznávám, že skrze svou pozicionalitu je pro mě prakticky nemožné se s ním jakkoliv ztotožnit, ale forma, kterou to bylo převyprávěno, byla až nemožně zdlouhavá, a Chiron působil jako minimálně někdo s Aspergerovým syndromem s tím, že jsem si vědoma, že spoustu lidí s ním ještě křivdím, protože jejich komunikační schopnosti ho dalece přesahují. ()

Yoda sama

Film, ktorý je umne artovo prispôsobený trademarku oscaroviek, skvelo zahraný a rozpráva zaujímavý príbeh, no pri jeho sledovaní som si viac krát povedal, že som všetky ústredné témy (dospievanie, homosexualita, drogy, čierna kultúra) videl v mnoho podobách v lepších filmoch. Neprekvapuje ma, že to vyhralo hlavnú cenu, ale opäť boli v rovnakej kategórií o stupeň či dva lepšie filmy. ()

Nyck

Když hype filmu spíš ublíží... První polovina filmu zajímavá a nadějná, od druhé části, třebaže měla světlé chvilky, se však film ubírá směrem, který připomíná tekoucí med - unylý, rozplizlý, nezáživný. Rozumím tomu, proč se Akademii líbil, ale nesouhlasím s ní. Dokud totiž nezačneme oceňovat filmy podle kvality, nýbrž podle aktuálního sociálního aktivismu, nikam se ve vnímání těchhle témat neposuneme. ()

Maik22

Černé drama o životě černých buzících. Oscarový nudný snímek hrající na city diváků a vyhonění jednoho péra. ()

Castrator

Film, ze kterého mají latentní gayové z ČSFD strach a někteří i nepřiznané erekce. Všichni ti „mno jo ale kdybi tam hrály bílí tak to oskara nedostane; no fuj, zas nějaká homoagitka" komentující by si měli pro své vlastní dobro vzájemně provést felaci na nejbližší ČSFD projekci (a pak předstírat, že šlo o nedorozumění), aby si zbytečně nedělali násilí a nemuseli dávat najevo, jak jim ti teplí negři vadí a „je to fuj fuj a hnus, proč jsem na ty buzíky vůbec koukal," i když dopředu moc dobře věděli, o čem film je. Zasloužený Oskar a výborný film, ač téma není tak úplně můj šálek teplého čaje. ()

Tft

Není to žádnej easy-watch a už vůbec to není film pro každýho. Kontroverzní téma zasazené do kontroverzního prostředí, předpokládá, že divák bude mít něco v hlavě a nebude na film koukat prvoplánově a s předsudkem. Diváka, který se dokáže podvolit tématu však film odmění. Vezme ho totiž na jízdu kolotočem emocí spojeného s trojbojem v podání hlavního hrdiny, který v prostředí gangsterů bojuje sám se sebou a svojí sexualitou. Všechny tři části snímku jsou silné v něčem jiném a dohromady tvoří skládačku, která je nejen skvěle zrežírována, skvěle natočena, ale především perfektně zahrána. Od nejmenšího představitele hlavního hrdiny přes teenagera až po dospělého jsou všichni tři na srovnatelné úrovni a jejich spojení dělá ze snímku to čím je. Velký plus si zaslouží i Mahershal Ali za sice hodně vedlejší roli, ale o to víc povedenou. Film, který odmění diváka otevřeného, toho uzavřeného spíš odradí. 80% ()

zigíš

nikam nespěchající, nedepresivní -tématu navzdory- kupodivu velmi divácká indie záležitost, ok, trochu odtažitá (abych jen nechválil) ()

vyfuk

Oscars 2017: Klasický Oscarový film. Film kde je vidět progress a posun hlavní postavy, je vidět jak se vyvíjí postava a zažívá nějaký svoje trable a postupně se třeba z nich dostává. Skoro malý a bezvýznamný film, ale může hodně nabídnout. Po Fences jsem rád, že jsem narazil na něco, co překvapivě nebyla žádná nuda a bylo příběhově velice zajímavě podané. Nějakého Oscara by si to zasloužilo. Minimálně pro Harris. Ta tam byla herecky asi nejvýraznější. ()

VOD tipy na konec srpna

07.11.2022

Spin-off s Moneypenny? Spíš ne

Spin-off s Moneypenny? Spíš ne

26.10.2019

Ať už si o nových bondovkách s Danielem Craigem myslíte cokoliv, na jedné věci se asi všichni shodneme. A to že vedlejší postava sekretářky Moneypenny prošla vítanou změnou a herečka Naomie Harris je… (více)

Apple posiluje zaměření na filmy

Apple posiluje zaměření na filmy

16.11.2018

Společnost Apple za poslední rok najala velký počet tvůrců, aby zahájila svůj průnik mezi streamovací služby a rozjela tak svoji seriálovou tvorbu. V příštím roce tak diváky čeká hned několik nových… (více)