Moonlight

• USA Moonlight (více)

Nadčasový příběh dospívání a hledání sebe sama je zasazený do drsných kulis okrajových čtvrtí Miami. Mladý Chiron bojuje o svoje místo v prostředí, ve kterém často rozhoduje právo silnějšího, zatímco jeho vnitřní svět se plní láskou, bolestí i touhou. Moonlight zachycuje univerzální témata přátelství a sexuální identity ve třech různých životních etapách od dětství až po dospělost. Je zároveň portrétem mladého člověka, současných amerických předměstí i nepostřehnutelných sil, které formují lidské životy. (Aerofilms)

Aljak

Ďalšia "Oscarovka", ktorá ma nijako obzvlášť neuchvátila. Formát príbehu rozdeleného do troch dejstiev bol síce výborný, ale po dejovej stránke nič výnimočné. Sledovať zmeny Chironovho charakteru a emocionality v troch životných fázach ma bavilo, akurát to neprinášalo žiadne výrazné zlomy. Herecké výkony všetkých hercov reprezentujúcich Chirona a Kevina boli výborné, o tom niet debát. Len mi v to chýbal akosi nejaký lepší spád. Ohodnotiť by sa kľudne dalo každé dejstvo zvlášť: 1. Detstvo (taký priemer = 3*), 2. Dospievanie (podľa mňa najzaujímavejšia fáza = 4*), 3. Dospelosť (to najslabšie bohužiaľ na koniec = 2*). ()

vydumnica

Moonlight, Moonlight, nehnevaj sa na mna, aj do kina som na teba isla, ale myslim si, ze si Oscara ziskal nespravodlivo. Vacsina nominovanych filmov bola lepsia. Je to nefer minimalne voci filmom Lion a Hacksaw Ridge, tie su prvotriedne. To je moj nazor a ani s odstupom casu som ho nezmenila. Moonlight, ale nazov filmu mas pekny, aj celkovo ujdes, ale Oscar nieeeee prosim. ()

Lischai

Dokoukal jsem to na sílu. Jednoduchá premisa - gay kluk se zatvrdí, protože vyrůstá v gangsta hoodu - zabalená do artsy pozlátka snových záběrů a samoúčelné poetiky. "In moonlight black boys look blue." Jakože... co? Občas tam vyskočí nějaký upřímně silný emocionální moment, ale prostor mezi tím je naplněn mlčícím Chironem co kouká, nic neříká a loudá se po plátně. Jak se říká: Wire byl lepší! ()

William_

6.5/10. Až na ne moc zdařile provedený závěr filmu se jedná o zajímavý kousek, který ukazuje poměry a vyrůstání ve svérázné čtvrti Liberty city v Miami, kde kralují především drogy, prostituce a kriminalita. Stojí za vidění. ()

Streeper

Skvělé téma filmu, které je převážně v téhle době v Americe velmi důležité, ale zpracování filmu mi nějak nesedlo. Režisér to pojal až příliš umělecky a proto si myslím, že film patří na hlavně filmové festivaly, kde by festivalové publikum milující dlouhé scény bez slova tleskalo blahem, ale mě to nějak nesedlo. ()

Caym

Strašně moc jsem chtěla dát ty hvězdy alespoň čtyři, ale nejde to. Prostřední životní etapa už tady byla zfilmovaná X-krát a vysloveně nudila, epizody matka versus syn spadly, trochu smutně, do nutného (a očekávaného) aktu usmíření a celková výstavba děje působila místy lehce nelogicky. Pokud chtěl Jenkins vykreslit portrét Chirona, možná by nebylo od věci dostat se mu trochu hlouběji pod kůži, za stereotypní zobrazení matka x syn a šikana ve škole, které postavu až nepříjemně zplošťovaly. Prostě tak, jak se mu to dařilo v kapitole jedna a tři – tam za Chirona nemluvily situace, ale on sám, ať už slovy, nebo jen pohledy. ()

Rocky88

Tohle se hodně minulo účinkem. Kdyby v hlavní roli nebyl přihřátej teploušskej buzerantskej černej negr, každej tomu vytkne příběh vedoucí odnikud nikam, toporný herce a všeobecnou nudu a pochválí maximálně kameru. On ale v hlavní roli je, a tak je film magnetem na všechny možný ceny a šikovní herci, scénáristi a režiséři mají o důvod víc, proč se přidat ke KKK. ()

TommyLeeJape

Nutkání nahnat do promítacího sálu čechy - vlastence - onanující nad facebookovými příspěvky Pitomia Yotamury a pustit jim Moonlight is too damn high! Ne snad protože by film měl cokoliv společného s problematikou uprchlické krize, spíše protože všichni víme, co se stane když je "negr v létáku". Co by se asi stalo kdyby se museli dívat na to, jak jeden afroameričan druhému: "Adjusting the antenna; Fiddling the flesh flute; Flipping the bishop; Making the bread rise; Peeling the banana; Punching the clown; Tickling the pickle;...". Zůstal by svět stejným místem? Kdo ví. Každopádně jestli souhlasíte, sdílejte Vašim přátelům. Děkuji, že jste si přečetli můj komentář (který absolutně nesouvisí s tímto umě natočeným, leč poněkud pomalu plynoucím filmem) a přeji, ať se Vám ve všem daří! ()

Joges

Co na tom kdo vidí, to nechápu. Je to jen obyčejné drama, nic výjimečného. Herecké výkony jsou toporné, standardní, obličeje postav zase smutné, ublížené, přitom konání a činy už nejdou víc do hloubky. Ústředním námětem se vleče jediný proglém - chudák hoch je gay, a to jediné je na celém filmu moc a moc smutné a zároveň nudné. Převážně zde dostává prostor TICHO a vážná hudba se sem nehodí. Nic proti černochům, ale tenhle příběh mě vážně nezaujal (např. propracovanější filmy "12 let v řetězech" nebo "Race" mě oslovily daleko více). Celé to působí jako nahrávka do cen Academy Awards – Oscars. ()

C0r0ner

Vítěz Oscarů 2016? Tak kde se stala chyba? Nechápu, jak je možné, že v roce 2015 se sešly takové neskutečné mrdy a o rok později se nominovala jedna sračka za druhou. Moonlight je ubohý a trapný příběh (s excelentní kamerou) o buzerantském negrovi, který se potácí od ničeho k ničemu. Být to o bílých, neštěkl by po tom pes. Být to o heteráčích, neštěkl by po tom pes. Být to jindy než v téhle zkurvené "multikulti všichni máme svoje práva a ty seš zmrd, když mi na ně šaháš!" době, neštěkl by po tom pes. Výhra zajebané společnosti, prohra kinematografie. Viz verbalův komentář. 30% ()

agathon

Zasloužený oscarový vítěz! Mistrně vystavěné, nasnímané, obsazené, s mrazivou atmosférou a schopností razantně utnout vyprávění každé z kapitol v ten pravý moment. Nenápadné a skvělé. The Wire meets Zkrocená hora, ale neuvěřitelně podmanivě ()

campix

Každoročně nalezneme v Oscarových nominacích film, který se tam dostal poměrně omylem a ačkoliv vídám opačné reakce, tak dle mého názoru je tímto filmem Moonlight. Nezávislé drama, které na Oscarech vyplňuje mezeru toho, co je momentálně v kurzu, popřípadě toho, za co má akademie potřebu se omlouvat, jako loňské ''málo černé Oscary'', tak letos je máme zase až příliš černé. Moonlight je drama, které popisuje tři životní etapy mladého šikanovaného a ještě teplého zástupce černošské menšiny z okrajové části Miami. Bohužel ve svém ději je příliš nekonzistentní, časové skoky jsou hodně markantní a dohromady to moc nefunguje. Spíše to vypadá jako tři menší povídkové celky, ne jako příběh jedné osoby. Naomie Harris je skvělá, ale to je tak všechno. ()

BoXBe

Výborný celkový dojem mi kazí povolání Blacka ve třetím dějství. Je to možná trápení a smutné, ale sám se pak hypoteticky zaslouží o vygenerování desítek dalších jako je on sám... ()

aniabo

Jeho máma je feťačka, ve škole ho šikanujou, je černej, malej a ještě k tomu gay. No to aby nebyl sociální hit sezóny! Chápu, že realita bývá vážně krutá, ale u filmů jsem bohužel cynická a tak tisíckrát opakovaný příběh o utlačované chudince fakt neocením. Extrémní mainstream, co si hraje na art roztodivnou hloubkou ostrosti, ale obsah podává více než didakticky - všechno musí být ne dvakrát, ale třikrát řečeno (Po několika explicitních scénách ještě hláška "Ty prodáváš drogy. Moje máma je feťačka."), všechno musí být opravdu, ale opravdu jímavé a sociální, hádám proto, aby i ty nejzabedněnější diváci pochopili vážnost situace. Sexuální identito co se neumí brát s nadhledem PLS STAHP. ()

nineweh

Hvězda dolů za nepochopitelně stupidní a otravný soundtrack. Jinak je to citlivě podaný příběh života jednoho (ne)obyčejného kluka, který je černý (oscarové body +1), gay (+1), pochází z neúplné rodiny (+1) kde je matka drogově závislá (+1), potýká se se šikanou (+1), to celé nasnímané podmanivě krásnou kamerou (+1). All of the Oscar things! ()

chelseaman22 odpad!

Špatní herci, jalový děj a stejně je Oscary obdařen královsky. Dvě hodiny je divák nucen zírat na rapera s diamanty v rovnátkách, aby ho v závěru viděl, jak zasune tlačenku do bandasky. Současně je nutné vypíchnout obrovské klišé, kterak je malý černoušek utlačován, aby nakonec mohl klátit své soukmenovce, jež se zdraví hláškou "Hey Nigga". odpad! ()

Triple H

René homosexuálneho mládenca, príhody a skúsenosti. Obstojne napísaná, chic natočená (hoci niekedy samoúčelne efektne) a výborne zahraná coming-of-age story, na ktorej je najmenej zaujímavá práve orientácia hlavnej postavy (bez ktorej by ale psychológia obzvlášť v poslednej tretine nemohla tak dobre fungovať). Páčilo sa mi, že Jenkins netlačil na pílu , držal si sympatický odstup a necháva diváka, aby si v hlave sám vyplnil prázdne miesta. V závere možno zostal až príliš kľudný a striedmy, ale lepšie ako keby sa skĺzlo k slzopudnému teátru. Oscar za najlepší film je v tomto prípade evidentne čisto politická záležitosť, zrejme aby sa Will Smith s manželkou a ďalší kakaoví umelci "oprávnene" znova nenasrali. Inak si neviem predstaviť, že tá banda artových snobov, ktorá naplácala 6 sošiek La La Landu (oproti ktorému mi je Moonlight inak sympatickejší) by si za naj film zvolila černošskú ghetto variáciu na Skrotenú horu. Oscar pre Mahershala Aliho tiež diskutabilný, vyhrať mal skôr Shannon. Cenu naopak mohla dostať Naomie Harris, ktorá svoju trosku zahrala veľmi presne, ale taký je život. Takže, nakoľko liberálni súdruhovia z Hollywoodu obdarovali afro menšinu ich hystericky vydrankanou soškou a ešte dokonca za story o teplošoch, tipujem, že sú vybavení tak minimálne na 10 rokov (pokiaľ nevyhrá budúci rok Detroit a nebudú vybavení na 20). ()

Tosi

Jeden černošský život zkoumaný s maximální jemností ve třech životních etapách. Krouživá kamera napříč postavami a krajinou byla téměř exhibicí a společně s hodně silnou poslední scénou, kde se snoubila vnitřní bolest s krásou, mě bavila nejvíc. Jsem rád, že procenta jdou trochu nahoru, protože Moonlight je moc dobře natočený a zahraný film. ()

DaUr

Rozčarování nad politickou rovinou Oscarů lze dát stranou - děj Moonlightu by se stejnou měrou mohl odehrávat v rámci jiné skupiny, vůbec nic by se nezměnilo (film neobsahuje žádný rasově založený útlak, veškerá šikana se odehrává v rámci černé komunity) a snímku by si krom několika nešťastných kritiků nikdo nevšiml. Přesto se jedná o nejslabší "dobrý" film, s jakým jsem kdy přišel do styku - a Manchester by the Sea podává v podobné kategorii ve všech ohledech daleko přesvědčivější výkon. ()

VOD tipy na konec srpna

07.11.2022

Spin-off s Moneypenny? Spíš ne

Spin-off s Moneypenny? Spíš ne

26.10.2019

Ať už si o nových bondovkách s Danielem Craigem myslíte cokoliv, na jedné věci se asi všichni shodneme. A to že vedlejší postava sekretářky Moneypenny prošla vítanou změnou a herečka Naomie Harris je… (více)

Apple posiluje zaměření na filmy

Apple posiluje zaměření na filmy

16.11.2018

Společnost Apple za poslední rok najala velký počet tvůrců, aby zahájila svůj průnik mezi streamovací služby a rozjela tak svoji seriálovou tvorbu. V příštím roce tak diváky čeká hned několik nových… (více)