Životní síla

Síla života

Lifeforce

Space Vampires

Horor / Sci-Fi / Thriller

Velká Británie / USA, 1985, 116 min (Director's cut: 112 min)

Podle obsahu jsem nedoufal v nějaký silnější zážitek, ale Tobe Hooper vcelku překvapil filmem, který na mě až nepěkně často působil jako spletenec mnoha dalších proslavenějších snímků. Možná je to jen mojí paranoiou, ale měl jsem pocit, že se dívám na střípky Vetřelce, Carpenterovi Věci, romerových zombíků a mnohých dalších. Přesto celek byl příjemným sci-fi béčkem s dobrým potenciálem a vtipným námětem propojení moderních efektů, vemírných tvorů a klasického upírského hororu. Lepšejší tři hvězdy.(14.3.2010)

Docela zajímavý nápad. Ten vesmírnej koráb byl "cool". Film nenudil a hlavní upírka vypadala tak, že bych se od ní nechal vysát do poslední kapky. Jen ten konec mi přišel dost utlej, mohl být víc jednoznačnej. Vše dohromady mi dává dobrý průměr, ale vim i o lepších kouscích na podobné téma. (např. černočerná tma).(24.10.2010)

• dopitak

Od dobrého nápadu se sci-fi do ubíjející, žalostné, pseudohororové sračky. Pochválit lze jedině opravdu dobře vypadající triky, které nejsou ani trochu béčkové. Nic nevytrhne ani původní dabing Studia Zero pro Warner Home Video, ve kterém každý mluví hned několik postav. Pořád ale lepší než ten druhý, zpatlaný pro MGM na hřbitově českých dabingů zvaném Studio Bär.(5.11.2012)

• tron

„To dievča mi dalo kúsok zo seba... a teraz to chce späť.“ Mám slabosť pre votrelecké horory (VOTRELEC, DEEP STAR 6, LEVIATHAN, NETVOR, MUTANT). Od SILY ŽIVOTA som čakal práve o, že bude „niečím takým“ (scenár písal spolu-autor VOTRELCA). Prvé minúty ma skutočne príjemne navnadili a oproti zvyšku filmu (čo sa ľahko povie, ale sú to DVE smrtiace hodiny) sú atmosférickým zázrakom. Ľudská vesmírna loď, prekvapená posádka, gigantické vesmírne plavidlo nepozemského pôvodu, jeho prieskum, nájdenie obrovských netopierov... a STRIH & a sme na Zemi. Fuj, podvod! Dej je otrasný: nesympatickým chlapom pomúti „krásna mimozemšťanka“ hlavy a takto dokola DVE HODINY. Nemyslím si, že môj zážitok by bol lepší, ak by som nečakal VOTRELCA; SILA ŽIVOTA je jednoducho zlý film. Ako sci-fi naivné a ako horor nefunguje, pretože NIE JE HOROROM. Ako si tak film za filmom kompletizujem dielo Tobea Hoopera, potvrdzuje sa mi, že okrem dvoch kultov (TEXASKÝ MASAKER MOTOROVOU PÍLOU, POLTERGEIST) urobil už len smršť vecí, ktoré nestoja za pozretie (PANOPTIKUM, MÁRNICA, KROKODÍL, SILA ŽIVOTA).(28.5.2011)

Jsem ohromně překvapený!. Čekal jsem béčkovost do morku kostí s naivitou 80. let, že to možná ani nedokoukám. Nakonec žasnu nad vizuální stránkou filmu, která je i v současnosti výborná. Hodně mě zaujala i hudba, hlavně v úvodních a závěrečných titulcích. No ale to hlavní. Dracula pojatý jako scifi, kdy jsou mimozemšťani podobně fungující bytosti. To je navíc okořeněné myšlenkou posmrtného života a existencí něčím v lidském těle, co by se dalo označit za duši. Třešničkou na dortu je nahá Mathilda May, díky jejímž tvarům a nádhernému obličeji uvěříme pobláznění hlavní postavy. Když dokáže scifi zaujmout i po 23ti letech, tak je to co říct!(15.8.2008)

• - Evropská verze filmu je dlouhá 128 minut a obsahuje víc násilných a erotických scén. Americká verze je zkrácena na 116 minut a obsahuje některé hudební části, které nahrál Michael Kamen. (Terva)

• - Film měl premiéru na Filmovém festivalu Sitges 1985. A John Dykstra si odnesl cenu za Nejlepší speciální efekty. (Terva)

• - Mathilda May byla do role Space Girl vybrána z asi 1000 možných hereček. (Terva)