Životní síla

Síla života

Lifeforce

Space Vampires

Horor / Sci-Fi / Thriller

Velká Británie / USA, 1985, 116 min (Director's cut: 112 min)

Musím říci, že jsem spokojenější než kdysi. Příjemná vizuální stránka, mimozemská loď dá vzpomenout trochu na první StarTrek film, ale více na Vetřelce, hlavní prim pak hrají upíři a zdařilé speciální efekty. V závěru poněkud výbušnější a hořlavější příběh se překlopí do zombie apokalypsy. Již první vysávací scéna je působivá, daleko nejlepší je ale ta na pitevním sále. Mathilda May má řádné zbrojní pasy, a protože se po většinu filmu pohybuje nahá, je stále na co koukat. Paprsky, blesky a vůbec optické efekty byly v 80.letech v módě, a tak jich hojně využil i T.Hooper. Jen krve si moc divák neužije, byť Patrick Stewart ztratí v jisté chvíli téměř všechnu...(23.2.2017)

I když je tohle přesně ten typ sci fi filmů, které mám rád, ve výsledku je to jen stín nevyužitého potenciálu. Krásné interiéry a exteriéry mimozemské lodě, budování paranoidní atmosféry, hezké efekty a masky, luxusní kozy a prdelka, sexualita jako zbraň emzáckého vampirismu, Picard atd..to všechno tam je aby to filmaři metodicky zabíjeli plochou zkratkovitostí a divnou uspěchaností, která ničí nejednu potenciálně kulervoucí scénu. Do očí bijící díry v logice scénáře a chování postav(i na parametry žánru) tomu taky moc nepřidají. No a na závěr to celé pohřbívá pro změnu úútahané a nesmyslné finále během kterého mi už bylo ale vlastně úplně jedno jak to dopadne-hlavně aby to dopadlo co nejdříve....Škoda, protože tohle bych mohl a chtěl milovat. :((6.8.2013)

• Goldbeater

Z tak zajímavé a hmotné myšlenky se mohl stát velmi dobrý film. Bohužel scénář a obsazení špatných herců vše zkazilo. Film je velmi chaotický, takže člověk vůbec netuší, co se vlastně děje, a podle toho, co postavy říkají, nesouvisí A s B a když se objeví C, je to konec. Celou dobu jsem nevěděl, kdo je vlastně hrdina a jestli nahá žena je kladná nebo záporná (no aspoň byla hezká). Za zmínku stojí poslední scéna z apokalypsou zmítaného města. Chaos je nejlépe natočeným prvkem filmu, zřejmě proto, že je ten film celý chaotický. O nudící délce ani nemluvím. Je to prostě škoda.(20.5.2011)

Pozoruhodný žánrový mix a asi najlepší film režiséra Tobeho Hoopera, ktorý však časom neprávom upadol do zabudnutia. V hodnotení som možno trochu neobjektívny, ale táto snímka mi vcelku učarovala - katastroficky ladená sci-fi-hororová zmes je totiž presne to, čo na striebornom plátne preferujem a snímka Lifefroce tieto požiadavky dokonale spĺňa.(27.5.2010)

Už viem, že sa nemôžem nechať odradiť "blbými" pôvodnými názvami, pretože Space Vampires znie určite omnoho viac "sračkoidne" ako Lifeforce. Preto sa mi tento filmík tak dlho vyhýbal. Ešteže som naň po rokoch znovu natrafil a pozrel si ho konečne. A som rád. Animatronika v plnej kráse, plne zrovnateľná s USA produkciou. Netradičný snímok, netradičný príbeh, zvláštny film. Ale na svoju dobu určite pokrokový.(17.8.2015)

• - Film měl premiéru na Filmovém festivalu Sitges 1985. A John Dykstra si odnesl cenu za Nejlepší speciální efekty. (Terva)

• - Natáčelo se v Anglii v lokalitách Londýn, Elstree, Bushey, Hendon a v zábavním parku Tucktonia. (Terva)

• - Evropská verze filmu je dlouhá 128 minut a obsahuje víc násilných a erotických scén. Americká verze je zkrácena na 116 minut a obsahuje některé hudební části, které nahrál Michael Kamen. (Terva)