Prokletí Salemu (TV film)

• Česko

Prekliatie Salemu

• Austrálie

• Kanada

Horor / Thriller / Drama / Mysteriózní

USA, 1979, 112 min (Director's cut: 184 min, Televizní verze: 200 min)

Na televízne pomery veľmi kvalitný snímok. Vďaka Tobe Hooperovi. Ten tomu dal punc neskrotnej strašidelnosti a stiesnenosti. Film s najodpudivejším upírom v dejinách ( samozrejme až po Nosferatovi - je tam aj určitá podobnosť ). Dnešné TWILIGHT fanynky by sa asi čudovali, že upíri môžu vyzerať skutočne nechutne ( cool ).(19.10.2010)

Známy americký spisovateľ Stephen Edwin King odštartoval svoju úspešnú a plodnú kariéru v roku 1974, keď vydal svoj prvý román Carrie. O rok neskôr mu vyšla druhá kniha. Bol to román o malom mestečku "Salem´s Lot", v ktorom sa usídlil krvilačný vampír Barlow. V roku 1979 sa rozhodol sfilmovať tento horrorový príbeh režisér Tobe Hooper. Podarilo sa mu natočiť vernú adaptáciu pôvodnej literárnej predlohy. Určite je to omnoho lepšie ako tie romantické emo-vamp sračky, ktoré sa točia dnes. ***(18.3.2016)

Hooper zfilmoval slušivě mistrovskou předlohu S.Kinga, která se od filmu výrazně liší. Kingův příběh je nejen více propracován po stránce psychologické (což on umí opravdu skvěle), ale celkově je mnohem brutálnější a krvavější (pro rudé gejzíry se nechodí daleko, stačí jen vzpomenout vysvobozování Susan...). Přese všechno patří tenhle upírský kousek do oné malé skupinky filmů podle Kinga, které se povedly. Příchod upírů, noční cesta lesem, tajemná bedna a zavěšení na parohy... Atmosférická hudba (Harry Sukman) jakoby vypadla z horrorů 60.let. Tichá luna vše sleduje mrtvolným zrakem a v jistou chvíli se nakrátko promění v lidskou tvář...Susaninu?...možná.(21.5.2015)

Kvalitní a místy hodně strašidelná upířina. Viděl jsem pouze tzv. director's cut, takže velmi dobře chápu, proč původně vznikla daleko kratší verze. I když, pravda, o celou hodinu bych to asi nesestříhal. V každém případě by u mě šla z kola ven hned úvodní spoilerová scéna, kompletně znovu-použitá v závěru. Poněkud slabší herecké výkony by na kratší ploše asi taky až tolik nevynikaly. Na druhou stranu, oba představitelé manželů Sawyerových (Julie Cobb a George Dzundza) byli výborní. Přitom je dobré si povšimnout, že celá ta linie s nevěrou neměla téměř žádnou opravdovou spojitost s hlavním příběhem. … Salem’s Lot je třetím nejlepším horrorem Tobe Hoopera - horrorem pořád dost dobrým, zdaleka však nedosahujícím průkopnické originality Texas Chain Saw Massacre nebo vybroušené dokonalosti Poltergeista. Moje největší výtka směřuje především k zastavování obrazu při prvních útocích upíra. Tato podivná vychytávka na mě působila jako studená sprcha - nemám rád, když mi někdo připomíná, že "je to přece jenom film". Naštěstí bylo v druhé půli snímku od laškování v tomto stylu upuštěno. Mohl bych vytáhnout ještě pár dalších mušek na kráse tohoto sedmdesátkového strašení - měl jsem dokonce připravenou slovní hříčku o tom, že by Hooper mohl občas přitlačit na pilu. Ale neudělám to, protože v podstatě jsem s Prokletím Salemu spokojený a Tobe občas na tu pilu dokáže přitlačit i zde. … To, co je na jeho Salem’s Lotu nejlepší, už ve svých komentech dostatečně vyzdvihli jiní (připomenu létající děti, působivé hlavní monstrum a přihodím scénu z márnice). Jen dodám, že pojetí upírů coby čistě zlých a skutečně strašidelných bestií, je z dnešního pohledu živou vodou. Připomíná nám totiž, že nemrtví nejsou jen doménou sladkobolných mládežnických fantasy, kde vystupují jako pohlední idolové pubertálních děvčat, a že v jiném (mnohem starším) žánru, umí být tyhle kreatury dokonalým ztělesněním plíživého děsu a nešizených nočních můr.(21.3.2011)

Kingovým předlohám delší zpracování ve formě televizních minisérií opravdu sluší a Salem's Lot je v tomto směru hodně kvalitní vlaštovkou, předznamenávající všechna ta It, Rose Red, Tommyknockers a další. V televizi musíte šetřit krví (nebo jste ještě před pár lety museli) a nemáte peníze na herce A třídy. Takže improvizujete a snažíte se zaujmout jinak, příběhem, atmosférou...A v případě Salem's Lot to platí dvojnásob. Místy může příběh vypadat roztahaně, ale vytváří se tím prostor pro představení všech důležitých postav, takže při jejich postupném přecházení "na druhou stranu" nastupují ty správné emoce. Hlavní devizou celé minisérie ale jistě je pojetí a zpracování upírů, od masky Barlowa citující Nosferatu až po úžasné scény dětí vznášejících se za okny, či Mike Ryersona sedícího na židli (pochopíte až uvidíte). Dokáže to spolehlivě navodit nepříjemné pocity i dnes, ale raději si nepředstavuju, jaké by to bylo, vyrůstat na americkém maloměstě na počátku osmdesátých let a chytit Salem's Lot v televizi coby školák.(28.2.2009)

• - Původně byl Toobe Hooper osloven, aby natočil pouze celovečerní film podle Stephena Kinga. Během natáčení se však objevily zvěsti o natáčení Draculy Johnem Badhamem a výrobě remakeu Upíra Nosferatu Wernerem Herzogem. Vedení Warneru tedy bleskově přehodnotilo strategii a z původně plánovaného celovečeráku sešlo a začala se natáčet TV minisérie. (Rodriguez)

• - „Salem´s Lot“ napsal Stephen King jako poctu Stokerovu „Draculovi“. Tuto poctu chtěl vyjádřit i ve filmové verzi tím, že do filmu vpraví odkaz na Draculu. Odkaz byl realizován podobou upíra, který odpovídá Draculovi z filmu Upír Nosferatu (1922). (BrianStorker)