V utajované americké vládní laboratoři probíhají experimenty s podivuhodným obojživelným monstrem nalezeným v Amazonii. Ví se o něm velmi málo – domorodci jej uctívali jako boha, může dýchat na vzduchu i pod vodou, podobá se člověku a je považován za nebezpečného tvora. V laboratoři jej drží a bezohledně zkoumá ambiciózní vládní agent Richard Strickland (Michael Shannon). Zachází s ním spíše jako s biologickým materiálem než s živou bytostí. Jeho experimenty neberou ohledy na to, zda objekt zkoumání zůstane na živu. Ve stejné laboratoři pracuje němá uklízečka Elisa (Sally Hawkins) a když se náhodou střetne s uvězněným stvořením, dokáže s ním navázat takovou komunikaci, k níž není potřeba žádných slov. Stačí jim gesta a emoce. Elisa jej nevnímá jako nebezpečnou zrůdu, cítí především jeho strašlivou osamělost. Je to i tím, že tato záhadná bytost má jednu základní vlastnost vody. Jak voda přijímá tvar nádoby, tak stejně tento vodní tvor přijímá vlastnosti každého, s kým se potkává, a odráží tak jeho agresivitu i osamělost nebo bezpodmínečnou lásku. Díky tomu se mezi ním a vnímavou Elisou vytvoří silné pouto. V okamžiku, kdy hrozí další brutální pokusy, Elisa pochopí, že je čas na společný útěk. A protože jsme v 60. letech minulého století, neobejde se to bez účasti sovětských špiónů. (Cinemart)

Lukoboss

Ocenění za režii a výpravu jsou u tohoto snímku naprosto v pořádku, G. del Toro to má pevně v rukou, hraje si s obrazem, barvama a filtrama, navíc na tu "starou Ameriku" se dobře dívá. Hodně mně to prostředí připomínalo hru Bioshock a její podvodní svět Rapture. Co se herectví týče, všechny naprosto jasně válcuje záporák M. Shannon, kterýmu tyto role sedí. Hlavní herečka je bohužel nesympatická, což je teda kámen úrazu, ale přežít se to samozřejmě dá. No a pak tady máme tu dnešní moderní vyrovnanost - nejlepší přítel hlavní postavy je postarší gay, nejlepší kámoška z práce je černoška a hlavní záporák si tam střihne i miniscénu sexuálního obtěžování. Tohle je fakt děs a zároveň taky asi důvod, proč to dostalo cenu za nejlepší film. Jinak si to neumím vysvětlit, protože je to jen obyčejná romantika s jednoduchým příběhem. ()

KoRner

Chápem, že film, ktorý neskrývane odsudzuje súčasnú politiku USA proste musí mať u Akadémie úspech, avšak pre mňa dejovo obohrané klišé nemalo ten náboj, ktorý zdobí väčšinu Del Torových diel. A tá omieľaná beštiálna scéna je niečo, na čo chcem rýchlo zabudnúť a snáď sa to do budúcna nestane štandard budúcich oscarových flákov. Ešteže tam bol ten Shannon, ktorý sa v týchto rolách priam vyžíva. ()

Han22

Horor který získal Oskara? Paráda říkal jsem si, jenže on to není horor. A získat Oskara znamená dnes natočit co největší podivnost a nahnat co nejvíce politicko-korektních bodů za co nejvíce odlišností. A tak se z Netvora z černé laguny, průměrného leč přece jen tradičního hororu stala umělecká verze Starmana/Zachraňte Willyho. Základ je prostý - uklízečka se sblíží s monstrem v tajné laboratoři, kde pracuje a chce mu pomoc utéct. A na to del Toro nabaluje jak pejsek s kočičkou. Některé věci jsou úžasné - pár snových scén, nadpozemská hudba podpořená starými šlágry, většina hereckých výkonů. Některé jsou úletem moderní době, takže v 50/60. letech tu máme stárnoucího grafika který je gay, tlustou černošskou uklízečku, ruské špiony, hrdinka je němá. Některé věci jsou hodně WTF, to když se oběd v restauraci změní v broadwayskou muzikálovou scénu jak z 30. let. A pak jsou tu nechutnosti a úlety. Psychopatický záporák s přišitými a uhnívajícími prsty, prostřelení huby, ošklivá hrdinka s kupodivu ne tak ošklivým tělem, která se v úvodní scéně svlékne a ve vaně začne masturbovat. Největší šok ale přijde, kdy se se sblížení stane zoofilní romance ve které nechybí ani pokusy o sex. V tu chvíli si začnete říkat, jestli jste místo sledování filmu nezůstali na nějaké stránce s japonským anime pornem. Takže jako lehce nezávislá, ujetá artová záležitost ok... ale tohle má být nejlepší film roku 2017? Akadamici se fakt zbláznili a já se radši vrátím ke sledování starých filmů, kde oskar za nejlepší film znamena když už ne výborný, tak aspoň důležitý film. ()

Loki_Six

"Oh! God, to be young and beautiful. If I could go back to when I was 18 - I didn't know anything about anything - I'd give myself a bit of advice. I would say: Take better care of your teeth and fuck a lot more." ()

Milano33

Ako veľmi mám rád Guillerma del Tora, tak toto mi moc nesadlo. Na môj vkus až príliš bizarná záležitosť. Bol to celkom slabý odvar na Del Torove pomery. Celá tá romantická linka je jedná veľká kuriozita, ktorej som nevedel prísť na chuť. Zápletka bola dosť banálna a do značnej miery predvídateľná, bolo mi od začiatku hneď jasné, kam to bude smerovať. Čo však musím pochváliť, je ojedinelý vizuál, ktorý výrazne vsádza na zelenú. Takmer v každej jednej scéne vyniká nejaká zelená farba alebo jej nejaká variácia - odtieň. A retro dizajn tiež stojí za zmienku. ()

jakeer

Prvý raz som na festivale zažil, že bolo do posledného miestečka full. No ja som si film nevyfutnával. Film sa snažil mať všetko - hlavnú hrdinku/sympatickú outsiderku so sympatickým kamarátom outsiderom, nasraného záporáka, premúdrelú černošsku kamarátku... Reálie 60. rokov, film nakrútený štýlom 90. rokov (hudba, strih...). A predsa sa ma táto poriadne úchylná romanca nedotkla. Tak ale zas sa nič také nestalo... ()

HarryBlock

Monster movie, v ktorom sa prvý krát rieši sexualita monštra, dokonca dochádza k sexuálnemu styku s ním. Stále je to rozprávkovo čiernobiele(dobrí a zlí sú od začiatku jasní a názor na nich sa nikdy v priebehu filmu nezmení), no napriek tomu sa darí del Torovi rozprávať veľmi subtílny príbeh o láske, väčšinu času bez zbytočných okázalostí, vďaka čomu je to jeho najdospelejší film. ()

EKLEKTIK

"Mám dvě volné vstupenky." Rok se s rokem sešel a já již podruhé navštívil silvestrovské promítání pražského kina Aero, v němž se cítím jak příslovečná ryba ve vodě. Tentokrát mi však dělala společnost má oblíbená uživatelka Kristýna T., aby i ona dostala volnou vstupenku na libovolné představení v tomto roce. Nyní již k samotnému filmu, o čem je zjistíte ze synopse, ale o čem je? Je o tom, Jak dostat "velrybu" z polepšovny. Jde o prostý pohádkový příběh na téma kráska a netvor plný prvoplánových klišé, jehož námět není nepodobný japonskému snímku "ACRI, The Legend Of Homo Aquarellius", z roku 1996. Del Toro svou variantu však natočil jako napínavý špionážní thriller, jenž diváka rozhodně nenudí, rozesměje i dojme. Snímek ovšem nabízí také velkou dávku sebeironie, mých pět hvězdiček tedy berte s nadsázkou černobílé taneční scény, evokující staré filmy Freda Astaiera. ()

Gogo333

Guillermo mě začal bavit už u Blade II a vydržel až do teď a všechna jeho tvorba se mi velice líbí (ještě sem teda neviděl Crimson Peak) a samozřejmě nejradši mám jeho příšerky, který prostě umí (Hellboy a famózní Faunův labyrint). Tady nám naservíruje vodního muže (podobného Abeovi z Hellboye), kterého chytí Amíci a dělají na něm pokusy. Němá uklizečka se s ním postupně skamarádí a z kamarádství se časem stane láska. Příběh je zajímavý, máme tu akci, romatiku, humor, napětí a nějaký to špionóvání. Samotný tvor je krásně proveden a vypadá jako živý. Celý film má perfetní dobovou atmosféru a mezi romantickým příběhem tu je i několik vedlejší částí (ruští špióni, soused malíř). Shannon opět perfektní, stejně tak Sally Hawkins. Film jsem si moc užil a doufám, že získá nějakýho toho zlatýho plešouna, protože by si to zasloužil. ()

Hanys_

Trochu drsnější fantasy pohádka, na kterou se docela fain kouká, ale která je zároveň tak čitelná, že nějaký trvalejší zážitek moc nehrozí. ()

aquiver

Výtečně zrežírovaný multižánrový umělecký snímek, který se nejspíš inspiroval u Jean-Pierre Jeuneta. Trochu mi ale překážela ta béčkovost a imitace brakových prvků. Je sice pravdou, že vše viděné je ošklivé, ale působí to hodně nádherně, leč celkový dojem to stejně shazuje. Tvář vody je navíc scénářem dost jednoduchá pohádka, určená výhradně dospělému. 80 % ()

papushka

Zoofilní variace na Krásnou pokojskou (uklízečka, velký zvíře a trocha politiky), která po dobrým startu ztratí rychle tempo a osobně mě nijak zvlášť neoslnila. Za zmínku stojí skvělej slizák Shannon a hudební génius Desplat, jinak celkově průměr. ()

Zmrv

Guillermo je vizuální génius. Každý záběr je dokonale promyšlený a celý film je prostě krásný. Je sice pravda, že jde vlastně "jen" o variaci na Krásku a zvíře, ale jakou variaci. Del Toro dokazuje že jeho láska k filmu je nepřekonatelná. Navíc mu velmi pomáhají herci, kteří jsou bez výjimky skvělí, ať už němá Sally Hawkins, homosexuální kamarád Richard Jenkins, nebo Michael "narodil jsem se abych hrál šmejdy" Shannon. O Desplatově genialním soundtracku ani netřeba mluvit. Tvář vody zjevně ani zdaleka nesedne každému (tak to ale u Del Tota neni poprvé), pro mě se ovšem zařazuje po bok Faunova labyrintu. 90% ()

SpaceOdyseus

Libilo se mi jak Del Toro kraci na hranach zanru. Moc hezky se mu dari mixovat fantasy pohadku, dobove drama i trosku retro romantiky. A to vsechno v krasnem nazelenalem vizualu. Oscara bych ja osobne dal jinym filmum, ale zas takova krivda to neni. ()

HArna

Del Toro předvedl lehký nadstandard a oskaři za režii a nejlepší film? Hm, něco mě opět uniká. Akademie asi ví co děla, proto minulý rok vyhrál Moonlight. Film o homosexuálech, kteří jsou samozřejmně černí. Jinak by to nebylo dostatečně korektní. Myslím si, že jakmile natočíte film, kde prim hraje homosexualita nebo rasismus máte zaděláno na nominaci. Ale když tyto dvě věci spojíte, může z toho vejít opravdu velká sračka, ale plešouna máte jistého. Fakt jsem to nedokoukal, ale Shape of Water je o kus lepší. Retro-bizarní svět, který je poskládán dobře, některých detailů jsem si užíval. I hlavní herečce jsem to věřil. Michael Shannon byl v roli záporáka skvělý, celá story ovšem celkem kulhá. Hlavně druhá půlka je zdlouhavá.Zážitek se nedostavil. Faunův labyrint opravdu nečekejte, tvář vody je daleko horší, bohužel. Čekal jsem podle cen jeden z filmů roku. Nakonec je to docela dobrý film, který by se (mě) nevešel ani do TOP-10 roku. ()

Milan25

Hezký retro vizuál a skvělá Octavia Spencer... a to je asi tak všechno. Pohádka na nedělní odpoledne, na kterou do půl dne zapomenete. ()

dopita

Jsem rozpolcen! Především rozhodně nehodlám akceptovat, že se hlavní hrdinka zakoukala do rybího strašáka z pralesa a on to ještě ty vole opětoval! Ne nežeru to! Před touhle ženskou aby se měl napozoru i každoroční vánoční kapr, protože co kdyby na něj taky vlezla žejo. Ale jinak je to velmi kvalitně odvyprávěnej příběh. Gillermo opět dokazuje, že komornější témata mu jsou mnohem bližší, než vysokorozpočtové filmy nacucané triky a akcí. Film je originální a do jisté míry i obdivuhodnou kombinací romantiky, fantasy, dramatu a možná i hororu. Děj nebaštím, ale musím uznat, že řemeslně je to pecka. ()

Del Torův Frankenstein nabírá obsazení

11.07.2018

Del Toro dohlédne na další horory a fantasy

Del Toro dohlédne na další horory a fantasy

05.04.2018

Guillermo del Toro natočil spoustu děsivých i zábavných fantasy, pořádnou slávu mu však přinesla až ta poslední. Tvář vody letos získala čtyři Oscary, mezi nimiž nechyběly dvě sošky pro del Tora … (více)