Polina

Předloha:

Bastien Vivès (kniha)

Valérie Müller

• padina

Asi jsem měla přehnaná očekávání. Těšila jsem se na film o baletu a jeho různých výrazových polohách, o hledání vlastního stylu. Dostala jsem splácaný útržkovitý příběh s tančícími hlavami, od ramen dolů mimo záběr. Občas se mihne ruka nebo noha, nicméně ztvárnění baletu je chudičké. Namísto hledání svého osobitého projevu to spíš vyznívá tak, že hrdinka prostě není dobrá tanečnice a skončila by přinejlepším někde ve sboru (byť třeba Bolšího teatra), a ve výrazovém tanci ani tam ne. Zběsilý střih mě štval ještě mnohem víc než při šermovačkách nebo kung-fu. Abych byla spravedlivá, tak dvě zdařilé baletní sekvence se vyskytly, ale přišlo mi to málo. Za každou z nich jedna hvězda, jinak nezajímavé.(12.6.2017)

• sidonka

Polina je taneční (až polodokumentární formou dělaný) film. Nejprve je téměř výhradně o klasickém, později pak pouze o moderním výrazovém tanci. Z rodinného života a osobních vztahů se moc nedozvíme, jsou zde jen načrtnuté. Vzhledem k tomu, že děj a příběh zde není stěžejní, osobně bych film neřadila do dramatického žánru. Pokud se o balet či výraz.tanec hlouběji nezajímáte, je dost možné, že kolem Vás ladné pohyby proplují bez emočního doteku. Nebo se s moderním tancem naopak rádi seznámíte? Film nese poselství, že dril se vyplácí a každá osoba, ať umělec nebo obyčejný člověk, si musí najít vlastní cestu, chodit po světě s otevřenýma očima k inspirujícím vjemům a využít příležitostí, které se jeho naturelu nabízí.(16.6.2017)

Polina je čistě taneční film, avšak styl Let´s dance nehledejte. Je tedy blbost, pokud vám balet a jméno Angelin Preljocaj nic neříkají, na film chodit. Mě před zhlédnutím to nic neřeklo a vlastně i během sledování filmu mě to nechávalo chladným. Přesto mě to bavilo, ocenil jsem složité choreografie, tvrdou práci za vzniknutím filmu a celkem i zajímavý příběh.(26.5.2017)