• gudaulin

Předvídatelná a umělá záležitost od režiséra, který je sice profík, ale jako takový sází na jistotu a originální, provokativní nebo experimentální film od něj v žádném případě nečekám. Jako komedie to u mě nefunguje, spíš jako pokus o zachycení dramatické atmosféry jednoho pracovního dne v redakci newyorkských novin. Bohužel scénárista i režisér si tenhle svět idealizují v duchu takových těch typicky amerických tezí o žurnalistice jako nejsilnějším pilíři demokracie. Ty zdánlivě nejemotivnější dialogy a činy mi tam šustí papírem a ani za mák jim nevěřím. Samozřejmě zvítězí pravda a spravedlnost, ale je to taková americká limonáda natočená příjemným způsobem, nenutící k přemýšlení a na hony vzdálená realitě. Ona ta americká žurnalistika je vcelku servilnější než např. britská, celkově krotčí, protože závislá na vlivných inzerentech a politických elitách. A to se s tlakem internetu a přesunem potenciálních čtenářů k blogerům a internetovým zpravodajstvím jenom zhoršuje. Jedna z klíčových scén, rvačky Michaela Keatona na straně dobra a Glenn Close na straně zla, mi nepřišla ani tak vtipná, jako spíš křečovitá. Nezachránila to ani přítomnost mé oblíbené Marisy Tomei. Celkový dojem: 45 %.(16.9.2011)

Velice povedený snímek z novinářského prostředí s plejádou hereckých hvězd - především stojí za pozornost Michael Keaton a Glenn Closeová, jejichž vzájemné přestřelky jsou v popředí příběhu. Ona tu vlastně nějaká hlavní dějová linie není - spíše jsou to střípky osudů různých postav a především pohled do zákulisí vydávání novin.(27.7.2003)

Ještě v dobách, kdy nebyl Ron Howard tak slavný, natočil tento nenápadný ale výborný snímek z žurnalistického prostředí. Plejáda výborných herců, povedené a vtipné scény a neuvěřitelná gradace mě opravdu dostali a chvílemi jsem si říkal jestli dělat pro noviny je tak zábavné jako sledování tohoto filmu. Ale asi ne. Po druhém, třetím, čtvrtém a pátém shlédnutí musím dát plný počet.(18.4.2009)

Jedno vím zcela jistě, že já bych rozhodně v žádné redakci jakýchkoliv novin nikdy nechtěla pracovat. Napětí, rivalita, neustálé se honění za senzacemi, které by upoutaly co nejvíc čtenářů, by nebyla v žádném případě moje parketa. A ten neustálý boj se svým svědomím, potlačit ho a nechat u ledu, jo pak by to možná šlo. Henry to snad ustane, ale nebude to mít jednoduché a ty nervy s tím spojené mu vůbec nezávidím. Michaela Keatona mám ráda, hrál toho svého redaktora Henryho moc dobře a co nemohu filmu určitě v žádném případě upřít, byla velmi dobře vystavěná gradace filmu, která mě ale stejně o čtvrté hvězdě nepřesvědčila, škoda. Ale "noviny" kvůli tomu nepřestanou vycházet.(30.6.2014)

Počas celého filmu sa u mňa hodnotenie posúvalo od počiatočných 2* (kvôli nudnému začiatku, kde som sa pol hodinu nemohol dostať do diania) až po 4* (za vygradovaný záver). Na to, že sa jedná o komédiu je tu humoru pomenej, dôležité sú postavy (ktoré sú dobre zahrané), ich vzťahy a všetok chaos okolo novín. Zaujali ma niektoré scény, kde bola až dokumentárna kamera a herci hrali veľmi presvedčivo (najmä scény, kde sa dohovárali, čo pôjde do novín), pretože boli fakt uveriteľné (oproti tým klasickým hollywoodskym dramatickým scénam) a pripomínali seriál The Office. Celkovo ale ide o klasickú, mierne nadpriemernú 90´s komédiu.(21.6.2009)