Nejsem žádný tvůj negr (festivalový název)

• Francie

Nie som tvoj černoch

(festivalový název)
  • Španělsko

Dokumentární

USA / Francie / Belgie / Švýcarsko, 2016, 95 min

Alexej Ajgi

Samuel L. Jackson (vyp.), Martin Luther King (a.z.), Malcolm X (a.z.), Harry Belafonte (a.z.), Marlon Brando (a.z.), George W. Bush (a.z.), Dick Cavett (a.z.), Ray Charles (a.z.), Gary Cooper (a.z.), Joan Crawford (a.z.), Tony Curtis (a.z.), Doris Day (a.z.), Bob Dylan (a.z.), Audrey Hepburn (a.z.), Charlton Heston (a.z.), Robert F. Kennedy (a.z.), Joseph L. Mankiewicz (a.z.), Barack Obama (a.z.), Michelle Obama (a.z.), Sidney Poitier (a.z.), Arnold Schwarzenegger (a.z.), Rod Steiger (a.z.), John Wayne (a.z.), Richard Widmark (a.z.), Billy Dee Williams (a.z.), Fay Wray (a.z.), Godfrey Cambridge (a.z.)

Raoul Peck

Dlouho jsem žil v domnění (paradoxně zhruba do Obamova yes we can), že přes nějakou větší rasovou nenávist a nepokoje se už Amerika dávno dostala, pak postupně zjišťoval, jak je to ve skutečnosti horší a horší, než jsem myslel. Povyk kolem Black Lives Matter, rostoucí násilí v částech velkoměst a s tím i "patriotistická" vidlácká zlost a nostalgická ubrečenost hnutí typu Tea Party, to všechno mi poslední léta vrtalo v hlavě a snažil jsem se lépe pochopit. A tohle je ze všeho zatím asi nejlepší, nejsilnější film/ dokument. Jsou to odvyprávěné staré spisy černošského spisovatele, aktivisty a myslitele Jamese Baldwina, jehož volba jazyka mi přišla nádherná a úvahy místy až uchvacující, intimní, smutné a nechybí v nich proroctví. K tomu volený mix fotek a záběrů nemá chybu, hlas Jacksona jako vypravěče a razance "The Blacker The Berry" na závěr taky ne. Podnětný, mnohé vysvětlující a (i vzhledem k aktuálnímu vývoji ve světě) celkem zlověstný snímek, přesto nadějný, zároveň odproštěný od zbytečných sentimentů, plochých naříkání obětních beránků a podobně. Přestávám se divit. "Someone once said to me that the people in general cannot bear very much reality..."(28.5.2017)

“History is not the past.“ Spolu s 13th required viewing.(7.5.2017)

Já vím, že ten film mnohdy hraje až moc okatě na city a na pravdu, ale na druhou stranu, pokud se díváte na jednotlivé scény, pokud posloucháte lidi a slyšíte, jak uboze dovedou mluvit a jak ubozí tím jsou, zasáhne vás tenhle dokument, který je mimochodem zajímavě pojat. Ne, nechápu tuhle lidskou nenávist, která je odporná. Netvrdím, že máme každý každého milovat, ale jakákoli obecná nenávist k jedné skupině založená na předsudcích je jen ubohost lidstva.(11.5.2017)

Film je přínosný a poučný - zejména pro evropské publikum (shrnuje životy M.Luthera Kinga, Malcoma X, Medgara Everse a J Baldwina). Nicméně natahovaná stopáž je citelně znát. Nemám tedy problém s textem Jamese Baldwina, který čte Samuel L. Jackson, mám problém s opakující se montáží nevhodných filmů a reklam, kde je černoch znázorňován jako otrok či lokaj. Po chvíli už se tyto záběry omrzí a nenabízí nic nového.(26.11.2017)

Jihlava 2017(28.10.2017)