Snímek Jana Hřebejka a Petra Jarchovského se odehrává za druhé světové války a pomocí malých lidských osudů dává konkrétní obsah pojmům hrdinství i zbabělost. Bezdětní manželé Čížkovi (A. Šišková a B. Polívka) se rozhodnou v roce 1943 ukrývat v tajné spíži svého bytu židovského uprchlíka Davida Wienera, syna Čížkova bývalého zaměstnavatele. Čížek si uvědomuje nebezpečí, do něhož přivedl svou domácnost i sousedy, avšak pomoc bližnímu v nouzi považuje za samozřejmou věc. Zároveň ale jako značně nehrdinský hrdina umírá strachy. Jeho osobní situaci značně zkomplikuje blížící se konec války, kdy mu hrozí nebezpečí jak ze strany Němců, tak i „poctivých“ českých spoluobčanů… (Česká televize)

Sfinkter

Hřebejkovi jdou více zcela jistě snímky z bolševických kulis, válečný dobový film už je větší sousto a je to vidět i na technické stránce filmu. Jinak samozřejmě silné poselství, na které jsme šli ještě povinně na gymnáziu. ()

Endyis

Nejlepší film z těch, u kterých seděl na režisérské židly Jenda Hřéba... Film je dobře natočený, má dobrou dramatickou atmosféru, celkem dobře střídanou psycho hudbu z burácivou, chvílema až westernovou hudbou. Dobře vymyšlené dialogy , zápletky a situace, které filtrují chování a povahy jednotlivých postav. Film převážně o povahách, mísící v sobě stopy válečného dramatu a příjemné komedie. Škoda že Hřebejkovi a Jarchovskému nevydržela forma i nadále. Jak to s nimi doposud šlo do kopce, odtud to s nimi šlo z kopce. ()

gjjm

Zapomeňte na Zapomenuté světlo nebo Kurvahošigutntág, tohle je životní a nejtragičtější role Bolka Polívky a možná nejfilosofičtější film, jaký byl u nás po revoluci natočen a jeden z mála českých filmů, které jsou opravdu na světové úrovni. Vynikající je také Jaroslav Dušek v roli vlezlého kolaboranta. ()

mickyreed

Nejsem žádný vlastenec a ohledně české kinematografie jsem velmi pesimistický. Proto když řeknu, že Hřebejk patří k mým všeobecně nejoblíbenějším režisérům, musí to něco znamenat. Dokazuje to mimo jiné fakt, že pouhý rok po vynikajících Pelíšcích přichází film na stejné úrovni o lidských vztazích v období 2. světové války. Až do poslední chvíle nervy drásající drama. Není nad to, když jeden z nejlepších českých režisérů, vsází na nejlepší české herce. Bolek Polívka si tento přístavek právem zaslouží. Hřebejk obecně staví na vykreslování charakteru postav, kdy velkou roli hrají konflikty charakterů v těžkých situacích. V jeho filmech vše funguje na 100%. Tento film bych se nebál srovnat s Pianistou. Ale co... postavím ho klidně výš, protože vytknu Pianistovi velký nešvar americké kinematografie. Jaktože Poláci ve 2. světové válce mluvili anglicky - to mi zůstává záhadou. (Chápu, že američani dělají filmy pro sebe, ale autentičnost je autentičnost. Jak by vypadal Kmotr celý v angličtině? Zamyslete se...) ()

anli

Skvěle napsané a režírované okupační drama,které chvílemi působí jako válečná komedie.Je vidět,že Hřebejk je opravdu skvělý režisér a zvládá i vážná témata,včetně toho válečného.Opět má po ruce vynikající herce(Polívka-Dušek-Šišková-Huba jsou opravdu excelentní) a opět dovede nadchnout-slzami i smíchem.Velký filmový zážitek,včetně skvělé kamery a hudby.Nádherná(místy až dusivá)atmosféra,že jsem si chvílemi připadal,jako bych tam byl.A zase nám Hřebejk ukazuje vlastnosti nás-lidí,jací jsme a co nás především drží při životě.Nádherný,dojemný a silný film.U mě jasných 100%,protože pomáhat si opravdu musíme,ne? ()

Kmotr76

Zajímavé ryze české pojetí nacistické okupace. Největší plus je nečernobílost hlavních hrdinů, což by například naši západoslovanští bratři Poláci nenatočili (stačí se podívat na Katyň nebo na Hořící keř Agnieszky Holland - postavy ve filmu jsou buď dobré nebo špatné, nic mezitím. Je to také celé mnohem emotivnější a drastičtější). Češi byli vždy kritičtí, a to i sami k sobě, někdy je to na škodu, někdy naopak. Vyzdvihnout musím zajímavou kameru Aleše Březiny, skvěle vybranou hudbu (Mein Gorilla), výborný scénář a herecké obsazení netřeba zmiňovat (Polívka i Dušek dokazují, že umí hrát i ve vážných filmech - nakolik je Musíme si pomáhat, vážným filmem, toť však otázka; Kassai opravdu vypadá jako Žid; Šišková v pevní a poslední roli, která by stála za zmínku). Já osobně bych film jako komedii neoznačil, (černo)humorné prvky tam ale jsou a rozhodně to není na škodu. Mně osobně to ve spojení s drsnou dobou ani nevadí. Osudy některých lidí z 20. století jsou někdy tak absurdní, až je to vtipné. (ha ha). Film charakterizuje (jakkoliv to není příliš vhodné) údajný výrok R. Heydricha: VÍTE CO JSOU ČEŠI? SMĚJÍCÍ SE BESTIE. ()

progression

Skutečná perla dua Jarchovský - Hřebejk a současně i perla české polistopadové kinematografie. Hluboce lidské i napínavé okupační drama s výstižným názvem. Nezapomenutelné herecké výkony všech ústředních postav i téma, jehož podstatou je velice výstižná analýza lidských vlastností i slabostí v situacích všedních i nevšedních okořeněná typickým humorem autorů, což výsledný dojem z celého dramatického příběhu naopak posunulo do roviny daleko vážnější a současně nabídlo spoustu podnětů k zamyšlení. Také třeba o tom, že v novější době význam oné výstižné větičky "musíme si pomáhat" (podle mého možná mylného názoru) začíná tak trošku vyprchávat a strašně nerad bych se dožil doby, kdy tato vlastnost spolu s dalšími dříve samozřejmými a přirozenými lidskými i etickými vlastnostmi bude považována za přežitek či dokonce tělesnou vadu ... ()

Tomatáš

Nádherný film o hrdinech, zbabělcích a hrůznému období let čtyřicátých. Geniální herecké výkony a krásná hudba jako třešnička na dortu..Bravo! ()

lucascus

herecké výkony dobré, příběh dobrý, ale jinak jako celek mě to moc nevzal...jsou o hodně lepší filmy s touto tématikou...ale minimálně ty tři *** si zaslouží ()

hroubek

Tento snímek je moc hezky natočený, ale já si k němu stále nemohu najít tu správnou cestu.Mám stále pocit, jakoby mě tam něco chybělo.Něco co vás překvapí, nebo dostane.Samozřejmě pár náznaků tam bylo a vypadaly moc nadějně, ale většinou z toho Hřebejk vyklouzl s oklikou.Herci hrají parádně ať už jde o Polívku,Šiškovou nebo Duška.Pár věcí mi nesedí, ale jinak pěkná podívaná. ()

Brain-D

Jeden z nejlidštějších českých filmů. Děj filmu je zasazen do 2 sv. války, kde jedna rodina ukrývá ve spíži žida. Nechápu proč má film napsáno v hlavičce komedie, když je to celé tak depresivní a ani tu dobu ani žádnými vtipy zlehčit nejde. ()

Palvinie

(Kino na Granicy) Jeden z nejvíce emocemi napěchovaných filmů, které jsem za poslední dobu viděla. V jednu chvíli se smějete jako o život, když náhle atmosféra potemní a je vám k pláči. Skvěle vybraní herci tomu dodali ten správný říz. Dokonalý zážitek. ()

zdenny

Velice pěkný a lidský film o strastech lidí v protektorátu. Nejen v tomto, ale i v podobných filmech tohoto ražení, může divák poznat různé lidské povahy a charaktery, které se samy vykrystalizují v těžkých a kritických časech. Tento film navíc zdobí výborné herecké výkony. Konec filmu je tak trochu komediálně absurdní - ukaž svého Žida, jinak zemřeš. Ale tohle absurdní prostě bylo. ()

lykan9

Jasný příklad toho, jak se má točit film s tématikou 2. světové války. Herecky je tak skvěle obsazený, že vám je při osvobození líto i Němců. Horst je Duškova životní role. V určitých scénách je doslova nezapomenutelný. Ona vůbec mužská část vévodí celému filmu. Příkladem je i Jiří Pecha, který i na malém prostoru zazářil. Další skvělou věcí je samo téma, čeho všeho je člověk schopen v kritické situaci. Sám jsem se zamyslel, zda bych ke své ženě poslal jiného muže kvůli otěhotnění, abych přežil. Jediné, co mi vadilo byly snové sekvence. Byly myslím dvě. Ale to je jen drobnost. ()

Právnička

Nechápu, proč tento úchvatný Hřebejkův počin nezískal Oskara, líbí se mi o chlup víc i než Kolja. Bezchybné herecké výkony, pohodový a zároveň napínavý a šokující příběh, skvělý scénář a povedená hudba. Jeden z nejlepších současných českých filmů. Je hřích to nevidět ... ()

D28

Film vynikajúci, film zmysluplný a potrebný, film harmonický. Film o nás. A pre mňa určite film oscarový. ()

Švankmajer letos na Oscary nedosáhne

Švankmajer letos na Oscary nedosáhne