Snímek Jana Hřebejka a Petra Jarchovského se odehrává za druhé světové války a pomocí malých lidských osudů dává konkrétní obsah pojmům hrdinství i zbabělost. Bezdětní manželé Čížkovi (A. Šišková a B. Polívka) se rozhodnou v roce 1943 ukrývat v tajné spíži svého bytu židovského uprchlíka Davida Wienera, syna Čížkova bývalého zaměstnavatele. Čížek si uvědomuje nebezpečí, do něhož přivedl svou domácnost i sousedy, avšak pomoc bližnímu v nouzi považuje za samozřejmou věc. Zároveň ale jako značně nehrdinský hrdina umírá strachy. Jeho osobní situaci značně zkomplikuje blížící se konec války, kdy mu hrozí nebezpečí jak ze strany Němců, tak i „poctivých“ českých spoluobčanů… (Česká televize)

C0r0ner

Že české filmy zvlášť nemusím, tak se občas nějaký podaří. Jarchovský s Hřebejkem si sedli a vytvořili něco neskutečného. Asi nikde jsem neviděl lepší vyobrazení života v Protektorátu (srovnáno s Vyšším principem, Atentátem a Habermannovým mlýnem). Všichni zúčastnění dokonalí, scénář do detailu geniální, režie perfektní. Tohle mělo kurva vyhrát Oscara! 100% ()

Cheeter

Jeden z těch mála filmů, který se nebojí ukazovat ne černobílou realitu. Ačkoliv pokud to porovnám s Habrmannovým mlýnem, tak se mi líbil více. Ačkoliv ten je zaměřen hlavně na česko-německé vztahy v delším období a tady leží jádro pudla jinde. Překvapil mě i Bolek Polívka, u kterého to je z mého pohledu nejlepší herecký výkon, který podal. Aspoň do teď jsem u něj lepší nezaznamenal. ()

zette

Pro me jeste lepsi nez Pelisky. Vyborny scenar a dynamicky prubeh filmu nutno zvlast ocenit. Jeden z nejlepsich Polivkovych vykonu, strasne zabavna postava Duska a Marie v roli v te dobe pro me absolutne nezname Siskove ( kde je jeste zcela zretelny jeji slovensky puvod ). Na podobne tema bylo ve svete natoceno spousta filmu, tento me ale zvlast oslovil. ()

gabin(a)

U tohoto filmu jsem litovala, že naše kinematografie není tak známá a sledovaná jako americká, britská, francouzská nebo italská. Kdyby byl tento film natočený třeba v hollywoodském studiu nebo aspoň za jejich peníze, aby ho pořádně zpropagovali, proletěl by určitě světem jako raketa a toho Oscara by dostal. Bolek Polívka je herec světové třídy, prostě první světová skupina. Opravdu dílo povedené po všech stránkách! Viděla jsem znovu a klidně bych těch hvězd dala víc....Jedna je určitě za J. Duška, experta na zlé a zároveň hodné postavy a taky J. Pechu, který z té své poměrně malé, ale důležité role dostal maximum. ()

pakobylka

Dokonale vyvážené ... včetně těch nejmenších detailů - a především: Dokonale PRAVDIVÉ. Neboť lidské myšlenky a lidské skutky nelze striktně rozdělit na černé a bílé ... v žádné době - tím spíš ne v časech temna, které s sebou přinášejí velice specifické a velice těžké zkoušky - takové, s jakými se jindy nepotkáte. Tak vstupte ... do světa, který neztratil jemné odstíny všech dostupných barev - byl jen přinucen skrýt je pod loajální šedí. ()

campix

Léty prověřené spojení Jarchovského a Hřebejka funguje na výbornou a hlavně díky těmto povětšinou dobových filmů si Hřebejk zachovává své renomé. Které měl po například Medvídkovi nebo Nestydovi hodně pošramocené. Snad jediný český filmy odehrávající se za dob okupace dokázal do děje vměstnat i kapku černého humoru. Herecky sem nějak nic nečekal a byl jsem dokonce i trošku překvapen (Polívku ani Šiškovou moc nemusím, ale tady mi nevadili). Samozřejmě skvělý Dušek. Trošku mě štvaly ty mlhavě a chaoticky natočené pasáže, které pro mě rušili soudržnost filmu. Na České poměry vynikající film, ale v celosvětovém měřítku to na pět hvězd není. ()

metal.storm

Úprimne by som sa aj čudovala, že ten film nie je na vyššej priečke. Asi najviac prepojený film s vlastným názvom. Brilantné. ()

tom88

Jeden z najlepších českých filmov čo som videl. Dej je dobrý, nenudí, herci taktiež ( Kassai, Polívka a Šišková majú u mňa +). Jediné čo mi vadilo bola kamera, no bolo to schválne preto sa to dá odpustiť a vadil mi zvuk pri dialógoch, ale to v každom českom alebo slovenskom filme. Na 5* to nie je. 80%. ()

smrt.ka

AB-SUR-DI-TA! Hořkosladký film, u kterého se můžu buď hystericky řehtat nebo tiše plakat. Polívka, Dušek i Šišková a samozřejmě i Kassai! byli absolutně skvělí. To, jak úžasný film to je, jsem si uvědomila teprve při scéně, kdy Stašová bere děti na ramena a nechává je fackovat toho "zrádce". Je to záznam z historie, jak si ji představuji já. Takhle si představuju Čechy! Úžasná hudba. Úžasná kamera. A hlavně úžasný scénář, až se stydím, že jsem dala po prvním shlédnutí tohoto filmu jen čtyři hvězdičky. Velká chyba! Film Musíme si pomáhat totiž momentálně vidím jako nejlepší český film vůbec. Díky, Honzo, natočils to moc dobře! ()

sator

Co takováhle doba udělá se slušnými lidmi...absolutorium si zaslouží nejednoznačnost charakterů i ne-charakterů... ()

SeanLSD

Hneď po dokonalej sladkotrpkej retrokomédií s nádychom nostalgie, ktorá v domácom, československom prostredí okamžite skultovnela, stvorilo duo Hřebejk - Jarchovský dokonalú stredoeurópsku sladkotrpkú tragikomickú drámu, hodnú svetovej súťaže. Wow, to sa u nás skutočne nestáva! ()

Decker

Opet genialni. Hrebejk nezklamal a po Peliskach se v mych ocich minimalne dorovnal neli prekonal. Bolek Polivka, Jarda Dusek, Anna Siskova jsou jedinecni a predvadi uzasne herectvi. Pribeh me velmi nadchl a oslovil. Nebudu zbytecne pet odu na film, ktery vsichni znate, pouze dodam ze Jan Hrebejk je novy Milos Forman. ()

chelseaman22

Dle aktuálního hodnocení na ČSFD jsem oprávněně očekával, že mě film posadí na prdel. Avšak když pominu fantastické herecké výkony, tak scénář filmu nebyl ani zdaleka na úrovni těchto hereckých výkonů. Asi bych to přirovnal k sobotnímu zasněženému dopoledni strávenému u Madame Pacinkové s Choo Changovou. 66% ()

Švankmajer letos na Oscary nedosáhne

Švankmajer letos na Oscary nedosáhne