Reklama

Reklama

Volný den Ferrise Buellera

  • USA Ferris Bueller's Day Off (více)
Trailer

Všechno, na co se jen bojíme pomyslet, Ferris udělá během jednoho dne... Předčasně zesnulý americký scenárista, režisér a producent John Hughes (1950-2009) se v polovině osmdesátých let prosadil jako tvůrce autorských komedií, v nichž přesně vystihl chování, mluvu, starosti i radosti tehdejších teenagerů. Asi nejlépe se mu to podařilo v dnes už klasické veselohře Volný den Ferrise Buellera (1986), kterou napsal údajně během šesti dnů a která líčí osudy geniálního záškoláka při jedné z jeho eskapád i marný boj ředitele školy Rooneyho přistihnout konečně nezbedníka při podvádění. Dokonale vypointovaný scénář a především přirozené herecké výkony nejen hlavních ale i vedlejších představitelů jsou největšími devizami filmu. V titulní úloze září Matthew Broderick (předtím se proslavil obdobnou postavou studenta, který pronikne do počítače Pentagonu, ve filmu Válečné hry), v jehož stínu se trochu ztrácejí Alan Ruck (Ferrisův nejlepší kamarád Cameron) i Mia Saraová (Ferrisova dívka Sloane). Svůj mimořádný smysl pro komické načasování tu v roli ředitele ukazuje Jeffrey Jones, nedoceněný herec charakterních rolí (např. císař Josef II. ve Formanově Amadeovi). I na menším prostoru se tu dobře uplatnila Jennifer Greyová jako Ferrisova trpící sestra Jeanie; její definitivní průlom mezi hereckou elitu nastal už v příštím roce v Hříšném tanci. Pozoruhodný výkon v jediné scéně na policejní stanici také předvádí tehdy prakticky neznámý Charlie Sheen, jenž tu hraje (jak jinak!!) mladíka zatčeného kvůli drogám. Snímek se stal diváckým hitem, při rozpočtu šest milionů dolarů vydělal při svém prvním uvedení v amerických a kanadských kinech víc jak desetinásobek této částky. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (172)

joker.george 

všechny recenze uživatele

Nevěřil jsem, že se mi podaří snímek dokoukat na jeden souvislý zátah, protože se mi několikrát chtělo ho přetočit na začátek a užívat si ho znovu a znovu. Zároveň má ještě větší výpovědní hodnotu nejen o své době, než je tomu v případě Amerického graffiti. A pro Američany musí být nemálo důležitý, protože se na něho odkazuje v nejednom pozdějším díle. Ale funguje to i obráceně, jelikož film o Ferrisy Buellerovi také dost referuje, tu nápadněji a nápaditěji, tu zas méně, ale přesto si ponechává dostatek vlastní osobitosti i elegance a klidně si může uprostřed děje dovolit i muzikálové číslo a dále třeba i předpovídající perličku ohledně Charlieho Sheena. A jsem zvědavý, jak budu snímek vnímat za deset, dvacet let... (Netflix) ()

Avathar 

všechny recenze uživatele

Charlie Sheen bol vo svojej malej roličke omnoho viac cool, zaujímavý a v pohode než ten blbeček Bueller, ktorého z nejakého dôvodu všetci milovali. Takže: Túto hyper-otravnú a nudnú sračku s absolútne NEZNESITEĽNÝM hlavným hrdinom (tento druh postáv fakt nenávidím do morku kostí) že natočil autor geniálneho Breakfast Club? No, tak s týmto kultom kamoš nebudem. Utrpenie. ()

Reklama

Spiker01 

všechny recenze uživatele

Kultovnost tohoto kousku lze skutečně pochopit až po jeho zhlédnutí. Zatímco většina středoškolských filmů vypráví o outsiderech, pro které je toto období téměř k nepřežití, Ferris Bueller je ten největší borec s nejlepší holkou, kterým by chtěl každý být. A skvěle se na to kouká a dodnes se na Hughese v nejlepší formě odkazuje. 80% ()

Pajky3 

všechny recenze uživatele

Ferris Bueller má v hlavně v Americe v podstatě kultovní postavení a pořád na něj někdo odkazuje. Teď když jsem ho viděl, tak vlastně nechápu proč. Težko fandit Ferrisovi, když se chová je hajzlík a to hlavně vůči svému nejlepšímu kamarádovi a celej ten jeho plán na "volný den" nedává moc smysl. Uznávám, že tam je pár okamžiků, které pobavily, ale tak nějak jsem čekal víc. Takhle zbyde asi jen konstatování, že na svou dobu to bylo něco jiného a nového, což nejspíš k tomu postavení stačilo. Mimochodem, určitě ale překvapí vidět Baby v jiné roli nebo Charlieho Sheena na začátcích kariéry. ()

dobytek 

všechny recenze uživatele

Film o tom, jak nasimulovat nemoc a ulejt se ze školy. Příběh je poměrně jednoduchý. Ferris (Matthew Broderick), jeho šukna a jeho kamarád se ulejou ze školy a poflakujou se jen tak po městě. Během toho se je snaží někde načapat ředitel školy (Jeffrey Jones). Je to celkem zábava, ale neni to zase až taková prdel, aby se z toho člověk válel smíchy. Kdybych to viděl v době, kdy jsem ještě chodil do školy, tak bych minimálně 1 hvězdičku přidal. Jinak mě na filmu zaujal Ben Stein v roli profesora, kterej přednášel látku tak nudně, že jsem z toho skoro usnul, pak taky Charlie Sheen v jedný z jeho prvních rolí a jedna legendární písnička od Yello... Jinak je zajímavý, jak má ten film tady málo hodnocení. V USA je to údajně téměř kultovní záležitost. ()

Galerie (170)

Zajímavosti (53)

  • Jméno Sloane bylo pro postavu Miy Sarové vybráno na počest dcery tehdejšího ředitele studia Paramount, Neda Tanena. (darek kartac)
  • Podle původního scénáře měl Ferris (Matthew Broderick) zavolat do rozhlasové soutěže a říct, že před smrtí by se rád proletěl v raketoplánu. Vzhledem k tehdejší nehodě raketoplánu Challenger byla tato scéna z filmu vystřižena. (darek kartac)
  • Ferris (Matthew Broderick) si stěžuje, že mu rodiče nekoupili auto a že místo něj dostal syntetizátor. Jeho cena se v roce 1984 pohybovala kolem 8 000 USD. (darek kartac)

Reklama

Reklama