Volný den Ferrise Buellera

• USA Ferris Bueller's Day Off (více)

Všechno, na co se jen bojíme pomyslet, Ferris udělá během jednoho dne... Předčasně zesnulý americký scenárista, režisér a producent John Hughes (1950-2009) se v polovině osmdesátých let prosadil jako tvůrce autorských komedií, v nichž přesně vystihl chování, mluvu, starosti i radosti tehdejších teenagerů. Asi nejlépe se mu to podařilo v dnes už klasické veselohře Volný den Ferrise Buellera (1986), kterou napsal údajně během šesti dnů a která líčí osudy geniálního záškoláka při jedné z jeho eskapád i marný boj ředitele školy Rooneyho přistihnout konečně nezbedníka při podvádění. Dokonale vypointovaný scénář a především přirozené herecké výkony nejen hlavních ale i vedlejších představitelů jsou největšími devizami filmu. V titulní úloze září Matthew Broderick (předtím se proslavil obdobnou postavou studenta, který pronikne do počítače Pentagonu, ve filmu Válečné hry), v jehož stínu se trochu ztrácejí Alan Ruck (Ferrisův nejlepší kamarád Cameron) i Mia Saraová (Ferrisova dívka Sloane). Svůj mimořádný smysl pro komické načasování tu v roli ředitele ukazuje Jeffrey Jones, nedoceněný herec charakterních rolí (např. císař Josef II. ve Formanově Amadeovi). I na menším prostoru se tu dobře uplatnila Jennifer Greyová jako Ferrisova trpící sestra Jeanie; její definitivní průlom mezi hereckou elitu nastal už v příštím roce v Hříšném tanci. Pozoruhodný výkon v jediné scéně na policejní stanici také předvádí tehdy prakticky neznámý Charlie Sheen, jenž tu hraje (jak jinak!!) mladíka zatčeného kvůli drogám. Snímek se stal diváckým hitem, při rozpočtu šest milionů dolarů vydělal při svém prvním uvedení v amerických a kanadských kinech víc jak desetinásobek této částky. (Česká televize)

Richmond

Vcelku príjemná komédia plná ikonických scén a sympatického ešte len 24- ročného Matthewa Brodericka. Nenadchne ale zabaví. 50% 3* ()

KrejcirikR

Broderick je zde naprosto fantastickej že to ani neni možný! A poselství téhle komedie je silnější než u většiny seriózních dramat. Neskutečny. ()

opatstviolov

Klasická osmdesátková komedie, která neomrzí. Vtipné scénky, zábavné postavy a i celá zápletka je zajímavá a místy i trochu napínavá. Film jsem si moc užil a od teď se bude řadit mezi mé oblíbené komedie. 10/10 ()

Petsuchos

"Komedie" o tom, jak vás, váš toxický, samolibý, namyšlený, egomaniacký rádoby kamarád zneužije, lehkomyslně ukradne starožitný sporťák Vašeho otce, aby mohl vyvézt do města svojí pohlednou štěrbinu a Vás teda jakože vezme sebou, aby jste mu byl nápomocen v jeho debilitách, ale vlastně nejste nic jinýho, než obyčejný panický křen. Kterého necháte u toho, že za jeho problémy může jeho fotr a né vy (jeho toxický kamarádi) a ještě ho necháte rozmrdat to auto, kterýmu nejdou stáhnout kilometry na tacháči. A on si to pak ještě sám ospravedlní, že za to skutečně může on a ještě jim poděkuje (No ty krávo!!). Pseudokamarádi samozřejmě vysmátí, že jim prošla i tahle šílenost a jsou na Vás jakože pyšní. Toxický kámoš má i podobně toxickou ségru, páč nejdřív v tom s ním jede, pak ho chce zabit a pak mu zase jde na ruku, prostě typická ženská, co neví, co chce, mezitím se ještě stačí vocicmávat s jedním mladým předobrazem svého (jeho) budoucího já. Chudáci jejich láskou zaslepení jinak úspěšní rodiče. Maličký závan umění tu byl jen, když se ústřední trojice ocitla v Art Institute of Chicago, ale nejspíš omylem. Vtipnost čistá nula. ()

lestatie

Zábavná oddechová komedie s ikonickými americkými prvky. Chvíli trvalo než jsem hlavnímu hrdinovi přišla na chuť, ale ke konci už jsem fandila, aby mu to prošlo. Vedlejší postavy byly taky povedené. Plusové body jmenovitě za mladého Charlieho Sheena a scénu na policii. Škoda, že tam nebylo jak dopadne situace se zničeným autem, ale to už patří mimo den Ferrise Buellera. ()

whitey

Moc příjemný film. Tyhle osmdesátkové teen komedie jsou vždy příjemné a prosluněné, i když jak je Hughes zvykem, tak do toho propašuje dark vedlejší linku, v tomto případě o ne příliš hezkých poměrech jedné z postav. Broderickovi jsem ze začátku toho všemi milujícího školáka nevěřil, ale postupně si mě získal. A i přes poměrně jednoduchý námět je zde hodně pěkných scén, které vévodí ta v muzeu s hudbou od Morriseyho. ()

Clowie

Tenhle film mě překvapil. Tedy musela jsem se dokázat přenést přes začátek v podobě simulujícího vyčůraného adolescenta: "Jsem moc rád, že mám tak milující starostlivé rodiče. Oba jste naprosto mimořádní lidé." Jo jo, fňu fňu... (jeho sestra v podání Jennifer Grey v absolutně stejné podobě, v které se ukázala v Hříšném tanci, no tedy proč?).  Film je nabitý spoustou historek ze střední školy. Některé známe a některé musíme prostě obdivovat za originalitu. Sundejte klapky z očí, paní Bruelerová... říká ředitel školy, ale oba jsou ve vleku nadrženého týnejdžra, nakonec jako my všichni. Aha, chrchl, chrchl, Ferris Brueler je na lince dva! Ještě bych ráda vyzdvihla roli pološíleného profesora, jehož slova "Ví někdo? Ví někdo?" mi zní hlavou ještě týden po tom, co jsem film viděla. ()

Cornelius

5 hvězd. Za co? 1) je zábavné sledovat začátky některých herců 2) pokud existují motivační či inspirační filmy, tak tento je obojí a opravdu má drive! Málokterý film mi dal ten pocit puberťáka, který chce změnit svět a dělá to. A dokáže to tím správně lehkým způsobem. 3) příjemný způsob prožití času s tímto filmem. 4) rád bych, aby takovýchto komedií s tímto espritem bylo více. Zábavné a lehké. ()