Reklama

Reklama

Volný den Ferrise Buellera

  • USA Ferris Bueller's Day Off (více)
Trailer

Všechno, na co se jen bojíme pomyslet, Ferris udělá během jednoho dne... Předčasně zesnulý americký scenárista, režisér a producent John Hughes (1950-2009) se v polovině osmdesátých let prosadil jako tvůrce autorských komedií, v nichž přesně vystihl chování, mluvu, starosti i radosti tehdejších teenagerů. Asi nejlépe se mu to podařilo v dnes už klasické veselohře Volný den Ferrise Buellera (1986), kterou napsal údajně během šesti dnů a která líčí osudy geniálního záškoláka při jedné z jeho eskapád i marný boj ředitele školy Rooneyho přistihnout konečně nezbedníka při podvádění. Dokonale vypointovaný scénář a především přirozené herecké výkony nejen hlavních ale i vedlejších představitelů jsou největšími devizami filmu. V titulní úloze září Matthew Broderick (předtím se proslavil obdobnou postavou studenta, který pronikne do počítače Pentagonu, ve filmu Válečné hry), v jehož stínu se trochu ztrácejí Alan Ruck (Ferrisův nejlepší kamarád Cameron) i Mia Saraová (Ferrisova dívka Sloane). Svůj mimořádný smysl pro komické načasování tu v roli ředitele ukazuje Jeffrey Jones, nedoceněný herec charakterních rolí (např. císař Josef II. ve Formanově Amadeovi). I na menším prostoru se tu dobře uplatnila Jennifer Greyová jako Ferrisova trpící sestra Jeanie; její definitivní průlom mezi hereckou elitu nastal už v příštím roce v Hříšném tanci. Pozoruhodný výkon v jediné scéně na policejní stanici také předvádí tehdy prakticky neznámý Charlie Sheen, jenž tu hraje (jak jinak!!) mladíka zatčeného kvůli drogám. Snímek se stal diváckým hitem, při rozpočtu šest milionů dolarů vydělal při svém prvním uvedení v amerických a kanadských kinech víc jak desetinásobek této částky. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (161)

dobytek 

všechny recenze uživatele

Film o tom, jak nasimulovat nemoc a ulejt se ze školy. Příběh je poměrně jednoduchý. Ferris (Matthew Broderick), jeho šukna a jeho kamarád se ulejou ze školy a poflakujou se jen tak po městě. Během toho se je snaží někde načapat ředitel školy (Jeffrey Jones). Je to celkem zábava, ale neni to zase až taková prdel, aby se z toho člověk válel smíchy. Kdybych to viděl v době, kdy jsem ještě chodil do školy, tak bych minimálně 1 hvězdičku přidal. Jinak mě na filmu zaujal Ben Stein v roli profesora, kterej přednášel látku tak nudně, že jsem z toho skoro usnul, pak taky Charlie Sheen v jedný z jeho prvních rolí a jedna legendární písnička od Yello... Jinak je zajímavý, jak má ten film tady málo hodnocení. V USA je to údajně téměř kultovní záležitost. ()

Jara.Cimrman.jr 

všechny recenze uživatele

V době vzniku filmu jsem se stejně jako Ferris potácel střední školou, taky jsem se občas zatoulal mimo učebnu a tehdy by pro mne asi byl vzorem. Nicméně jsem se s ním potkal až v dnešní době, kdy mne všechna ulejvácká nefachčenka neskutečně štvou. Důvodem, proč Ferrise nehodím do odpadu a nespláchnu, je patrně to, že kdybych se musel pohybovat mezi všemi těmi dospělými snoby a dementním ředitelem školy, tak bych se i dnes choval podobně jako on. S přibývajícími minutami jsem mu prostě začal přicházet na chuť, ale za nejlepší scénu stejně považuji tu se slušňáckou Baby a sjetým Toperem na policejní stanici. Tu si budu dlouho pamatovat. ()

Reklama

Toren 

všechny recenze uživatele

9/10. Jak mi to mohlo tak dlouho unikat? I v dnešní době třeskutě originální a neotřelá komedie odehrávající se během jediného dne titulního hrdiny je prošpikovaná takovou porcí nápadů a unikátních scén, až se jen těžko věří, že tento počin vznikl před víc jak 30 lety. Deadpool čerpal inspiraci od skutečnýho frajera! Broderick tu je totiž fakt extratřída! ()

Radek99 

všechny recenze uživatele

To, co takový Bart Simpson téměř denně činní s grácií a s obrovskou mírou vtipu a nadsázky, dělá Ferris Bueller tak upoceně a nudně, že je na pováženou, zda raději neměl jít ten den normálně do školy. Kdybychom totiž sledovali jeho běžný školní den a třeba i nezkrácený záznam celého jeho školního rozvrhu a výuky ve třídě, bylo by to celé mnohem zábavnější a komediálnější, jak jen může takový statický osmihodinový snímek být. Takhle je to jen zpackaný filmový pokus mající oslavovat americký způsob života. ()

Superpero 

všechny recenze uživatele

Skvělá a trochu netradiční komedie, která je super ani ne tak kvůli Ferrisovi, ale spíš díky vedlejším postavám. Jeho megadrsná ségra, kterou hraje Baby :) nebo tlustá sekretářka ředitele, ale naprosto nejvíc vládne Jeffrey Jones, jako ředitel Ed Rooney., co se snaží Ferrisovi dostat na kobylku a samozřejmě to celej film kupuje. Fakt mě bavilo, že se film nezalekne ostřejších výrazů a postavy tam pak vždycky ucedí hlášky, jako "what a little asshole" které mají smrtící efekt. Nejlepší je, když Jeffrey Jones pozoruje, jak se Ferris vykousává se svojí holkou a myslí si, že je to její otec. Mno a je tam samozřejmě skvělá hudba s nezapomenutelnou duffmanovou hymnou v čele Oh Yeah! ()

Galerie (167)

Zajímavosti (48)

  • Ferrari Cameronova otce (Lyman Ward) není skutečné Ferrari, jelikož zapůjčení tohoto sporťáku by enormně zatížilo rozpočet filmu. Namísto toho byly vyrobeny tři repliky se sklolaminátovou karoserií. (darek kartac)

Reklama

Reklama