Volný den Ferrise Buellera

Ferris Bueller's Day Off

Voľný deň Ferrisa Buellera

Komedie / Drama

USA, 1986, 102 min

Jeden ze tří nejvtipnějších filmů, co jsem kdy viděl, který je navíc filmařsky neotřelý, nápaditý a ambiciózní. Už jen sekvence obrazů v umělecké galerii je dostatečným důkazem velkých estetických kvalit a sympatické výjimečnosti. Dokonale přepálená práce se zvukem, která funguje ve vtipných scénách (kontrast prostředí během telefonního hovoru) i zvláštním způsobem ve scénách napínavých (máma kontrolující Ferrise - ta je mimochodem výborně sestříhaná). Absurdita par excellence. Zasloužená kultovka.(16.8.2018)

Film, který mě baví už jen způsobem, jakým k zábavě a vyprávění přistupuje. Výstižné zobrazení únavné školní rutiny, záměrně nafouknuté vyhrocení nevinné studentské rebelie ze strany smolařského ředitele, Broderickův satirický komentář do kamery, jednoduchá a současně uvěřitelná psychologie mladistvých a konečně nevídaně vybroušený scénář, kde hraje každý záběr, motiv i dialog důležitou roli pro budoucí zvrat či vtip - to vše dává dohromady společně se skvělými herci (vedle sympatické hlavní trojice především Jeffrey Jones, známý to císař z Formanova Amadea) jednu z nejkultovnějších a nejkreativnějších komedií v historii amerického filmu. S ohledem na parodovaný sociální podtón chápu některé výtky, že se jedná o čistě zámořskou záležitost, ale přesto si nedokáži (nebo spíše nechci) představit takového morouse, který dokáže zkritizovat tolik čiré zábavy a opojných audiovizuálních substancí - vraždit si zaslouží úplně jiné filmy, tenhle klenot nechte být.... 90%(1.6.2016)

Proč tak skeptické hodnocení? Volný den Ferrise Buellera je nadměrně příjemnou a vtipnou středoškolskou komedií, které se už dnes prostě nenatáčejí. Podobné odporné výstřelky typu Bulšit, nebo novější díly American Pie budou za pár let z historického hlediska dokazovat, jaký typ zábavy preferovali mladí diváci (nebo alespoň producenti) bezprostředně po přechodu milénia. "Volný den" ovšem i nadále zůstane svižným svědkem inteligentní mladistvé zábavy osmdesátých let.(20.7.2008)

Naprosto správňácká komedie. Poslední dobou velmi často sjíždím filmy od Johna Hughese zvláště jeho režijní skvosty, ke kterým si napsal scénář a nestačím se divit, jak jsou všechny výborné. V podstatě jsem začala Sixteen candles, na které jsem narazila úplně náhodou a pak zjistila, že natočil Breakfast club, o kterém se všude začalo zničehonic mluvit (Zdá se mi to nebo je to tak vždycky? Třeba v Go on v 17. episodě byla teď narážka na Sixteen candles, po tom, co jsem je viděla. A to samé s Breakfast club.) A pak jsem si pustila Strýčka Bucka a teď tohle a paráda. Všechno takové krásné oddechovky, kterou jsou ale prostě dokonalé, nic jim nechybí a není jim, co vytknout. Matthew Broderick tu válí - chytrolín, flákač, borec, oblíbenec žáků, rodičů, učitelů, vtipálek - tohle všechno v jedné postavě. Vypadá to na dokonalé stvoření. A dá se říci, že kromě něj, tu jediný ještě tak vyčníval asi Jeffrey Jones co by ředitele snažícího se milého Ferrise načapat. Zdá se, že se asi John Hughes zařadí do top 10 režisérů, ale komu udělá místo, to bude hodně těžké, ale zaslouží si to.(3.3.2013)

Dnes už kultovní komedie o životě středoškoláků, ve které exceluje Matthew Broderick a Jeffrey Jones v roli ředitele školy, který se marně snaží přistihnout Ferrise při jeho podvádění, které je pro něj největší zábavou. Strašně pohodový snímek. Skoro je na něm až něco poetického. Ne že byste se u něj za břicho popadali, ale rozhodně budete mít celou dobu takový ten mírný úsměv. Absolutně netypická komedie osmdesátých let.(20.1.2019)

• - Ferris (Matthew Broderick) si stěžuje, že mu rodiče nekoupili auto a že místo něj dostal syntetizátor. Jeho cena se v roce 1984 pohybovala kolem 8 000 USD. (darek kartac)

• - Alanu Ruckovi bylo 29, když si zahrál roli středoškoláka Camerona. (darek kartac)

• - Filmaři dostali několik rozhořčených dopisů od milovníků sportovních automobilů, kteří věřili, že bylo při natáčení skutečně zničeno jedno Ferrari 250GT California Spyder. Těchto automobilů z roku 1966, určených výhradně pro americký trh, bylo vyrobeno pouhých 104 kusů. (darek kartac)