Volný den Ferrise Buellera

Ferris Bueller's Day Off

Voľný deň Ferrisa Buellera

Komedie / Drama

USA, 1986, 102 min

Musím říct, že tohle objevování dalších filmů Johna Hughese stojí za to. Dokázal vykreslit mladé jako nikdo jiný a bylo celkem jedno, že tyhle mladé hráli i třicetiletí herci. Ta iluze funguje dokonale. Důležitý je příběh a to, jak se podařilo na sebe navázat jednotlivé scény, které by mnohdy fungovaly i samostatně jako gagy nebo povídky.(14.1.2016)

Aspon viem, ze reziser a scenarista komedie SAM DOMA (1990) a SAM DOMA 2: STRATENY V NEW YORKU (1992) uz davno predtym pouzival rafinovany system podvadzania, ako napriklad ked Kevin podviedol zlodejov, ze doma sam nie je, tak aj Ferris Bueller podviedol riaditela skoly, ze naopak doma je a je veeelmi chory, v skutocnosti doma nebol. Okrem toho som sa nasmial na dialogoch ucitela, ktory kontroloval dochadzky ziakov a potom, ako sa Ferris neozyval, tak ho jeho spoluziacka obhajila vetou typu: ,,Ehm, je nemocny, pritelkyne bratra pritele sestry me kamaradky to slysela od toho, co zna kluka, co chodi s holkou, co videla Ferrise omdlit vcera vecer v cukrarne, asi je to dost vazny." Na to ucitel radsej ani nereagoval a pytal sa na dalsie meno :-) Je to taka mila zabavna humorna jednohubka 80-tych rokov, ktoru poznam este z obalu VHS z videopozicovne zo zaciatku 90-tych rokov, avsak az teraz som ju mal moznost vidiet a vobec to nelutujem. Este mala poznamka, ak vam bude Ferrisov spoluziak Cameron v podani Alana Rucka odniekial povedomy, tak je to ten chlapik v autobuse s aktivovanou bombou z NEBEZPECNEJ RYCHLOSTI (1994), ktory mal az take priblbe poznamky, ze sa proste na nom musel kazdy smiat, len tam bol o osem rokov starsi. __________ Matthew Broderick - (Ferris Bueller) +++ Alan Ruck - (Cameron Frye) +++ Mia Sara - (Sloane Peterson) +++ Jeffrey Jones - (Ed Rooney) +++ Jennifer Grey - (Jeanie Bueller) +++ Cindy Pickett - (Katie Bueller) +++ Lyman Ward - (Tom Bueller) +++ Edie McClurg - (Grace) +++ Charlie Sheen - (Chlapec na policajnej stanici) +++ Kristy Swanson - (Simone Adamley) +++ Produkcia: John Hughes +++(19.2.2013)

Naprosto správňácká komedie. Poslední dobou velmi často sjíždím filmy od Johna Hughese zvláště jeho režijní skvosty, ke kterým si napsal scénář a nestačím se divit, jak jsou všechny výborné. V podstatě jsem začala Sixteen candles, na které jsem narazila úplně náhodou a pak zjistila, že natočil Breakfast club, o kterém se všude začalo zničehonic mluvit (Zdá se mi to nebo je to tak vždycky? Třeba v Go on v 17. episodě byla teď narážka na Sixteen candles, po tom, co jsem je viděla. A to samé s Breakfast club.) A pak jsem si pustila Strýčka Bucka a teď tohle a paráda. Všechno takové krásné oddechovky, kterou jsou ale prostě dokonalé, nic jim nechybí a není jim, co vytknout. Matthew Broderick tu válí - chytrolín, flákač, borec, oblíbenec žáků, rodičů, učitelů, vtipálek - tohle všechno v jedné postavě. Vypadá to na dokonalé stvoření. A dá se říci, že kromě něj, tu jediný ještě tak vyčníval asi Jeffrey Jones co by ředitele snažícího se milého Ferrise načapat. Zdá se, že se asi John Hughes zařadí do top 10 režisérů, ale komu udělá místo, to bude hodně těžké, ale zaslouží si to.(3.3.2013)

Zábavný snímek kombinující typické vlastnosti "filmů ze střední" jako jsou Fast times at Ridgemont High a Superbad. Zní to divně? Tak přesně takové to je. Ferris Bueller (Matthew Broderick) má už 8 absencí z maximálního počtu deseti, ale přesto se rozhodně ještě jednou zatáhnout školu. Jen tak. Takže rozjíždí velkou akci, která musí oklamat rodiče, sestru a hlavně ředitele školy v báječném podání Jeffreyho Jonese. Dostává se při tom do těch nejnemožnějších situací, vlastně veškeré katastrofy sám přivolává, ale nějakým zázrakem mu vždy všechno projde. No ale ačkoliv jsem se bavil, tak to zas taková bomba nebyla... Americkému publiku to asi dá víc. Navíc mě fakt zarážela ta morální stránka věci a celkově tam bylo dost nepochopitelných momentů, například když Ferris vykládal Sloane, že se s ní chce oženit. PS: Na 77. minutě má malé cameo Charlie Sheen, kterému bylo tehdy 21 let:)(28.2.2010)

Bez jakýchkoliv vytáček vám na rovinu můžu říct, že ač jsou třeba šablonovitý a předvídatelný, mám Hughesovy filmy ráda. Maj takovej zvláštní feeling, kterýmu se nic jinýho nepodobá a na mě to působí strašně příjemně. To samý platí i u Ferrise Buellera, kde je ta komediální linka o něco výraznější, než u Hughesových mladších filmů. A i když tam jsou ty komediální scény kolikrát klišé, je to prostě strašná řachanda. Dost mě na tom bavilo vykreslení klasicky "ujetých" postaviček- evil ředitelem počínaje, hypochondrickým Alanem Ruckem s nervama nadranc konče. A Jennifer Gray byla supr :)(9.2.2012)

• - Jméno Sloane bylo pro postavu Miy Sarové vybráno na počest dcery tehdejšího ředitele studia Paramount, Neda Tanena. (darek kartac)

• - Ferrise (Matthew Broderick) má nad postelí ve svém pokoji plakát zpěváka Bryana Ferryho. (darek kartac)

• - Závěrečná scéna, kdy ředitel nastupuje do školního autobusu, byla původně z filmu vystřižena a měla následovat poté, co po incidentu v domě Ferrisových rodičů odběhne Jeanie (Jennifer Grey) zavolat policii a ředitel Roonie (Jeffrey Jones) se musí někde schovat. Protože scéna patřila na úplně jiné místo, můžete zaznamenat několik nesrovnalostí, způsobených touto střihačskou rošádou. Například je slunce vysoko na obloze, přestože se má scéna odehrávat pozdě večer. Rovněž školní autobusy ve večerních hodinách již nerozvážejí žáky domů. (darek kartac)