Volný den Ferrise Buellera

Ferris Bueller's Day Off

Voľný deň Ferrisa Buellera

Komedie / Drama

USA, 1986, 102 min

Jeden ze tří nejvtipnějších filmů, co jsem kdy viděl, který je navíc filmařsky neotřelý, nápaditý a ambiciózní. Už jen sekvence obrazů v umělecké galerii je dostatečným důkazem velkých estetických kvalit a sympatické výjimečnosti. Dokonale přepálená práce se zvukem, která funguje ve vtipných scénách (kontrast prostředí během telefonního hovoru) i zvláštním způsobem ve scénách napínavých (máma kontrolující Ferrise - ta je mimochodem výborně sestříhaná). Absurdita par excellence. Zasloužená kultovka.(16.8.2018)

• dopita

Ferrisovi se nechce do školy, tak mohutně simuluje nemoc. Rodiče mu to zbaští a pak hurá do města užívat si. Sotva průměrná komedie, která má slabej tah na bránu a studenej humor. Ferrisovi všechno projde, což mě docela zklamalo. Doufal jsem, že dostane přes prsty a ono nic. V Americe je to děsnej kult, nechápu proč.(18.5.2011)

• havLord

První půlka celkem pobaví, bezmála čtyřhvězdičkově, ovšem až na ty části, kde se objevuje Brodedick, což asi nebyl záměr; jinak opravdu fajn podívaná se všemi 80s atributy. Ale ta druhá... ta druhá půlka neskutečně moralizuje a sklouzává k ultimátnímu kýči a červený knihovně a příběhu o nalezení vlastní hrdosti a síly v sobě vzepřít se a postavit se za své ideály, což je lol s velkým L a O a L. Tak aspoň že ta Babe je k nakousnutí =)(20.6.2008)

Výborná "teen" komedie 80. let, kde nám permanentní ulejvák a hvězda školy, ukazuje co to znamená mít perfektní den za školou. Nechybí projížďky ve sporťáku, návštěvy luxusních restaurací, simulace nemocí a neústupný ředitel za zadkem. K tomu všemu ona nezaměnitelná "osmdesátková" atmosféra, hudba a mladičký Matthew Broderick.(30.3.2013)

Aspon viem, ze reziser a scenarista komedie SAM DOMA (1990) a SAM DOMA 2: STRATENY V NEW YORKU (1992) uz davno predtym pouzival rafinovany system podvadzania, ako napriklad ked Kevin podviedol zlodejov, ze doma sam nie je, tak aj Ferris Bueller podviedol riaditela skoly, ze naopak doma je a je veeelmi chory, v skutocnosti doma nebol. Okrem toho som sa nasmial na dialogoch ucitela, ktory kontroloval dochadzky ziakov a potom, ako sa Ferris neozyval, tak ho jeho spoluziacka obhajila vetou typu: ,,Ehm, je nemocny, pritelkyne bratra pritele sestry me kamaradky to slysela od toho, co zna kluka, co chodi s holkou, co videla Ferrise omdlit vcera vecer v cukrarne, asi je to dost vazny." Na to ucitel radsej ani nereagoval a pytal sa na dalsie meno :-) Je to taka mila zabavna humorna jednohubka 80-tych rokov, ktoru poznam este z obalu VHS z videopozicovne zo zaciatku 90-tych rokov, avsak az teraz som ju mal moznost vidiet a vobec to nelutujem. Este mala poznamka, ak vam bude Ferrisov spoluziak Cameron v podani Alana Rucka odniekial povedomy, tak je to ten chlapik v autobuse s aktivovanou bombou z NEBEZPECNEJ RYCHLOSTI (1994), ktory mal az take priblbe poznamky, ze sa proste na nom musel kazdy smiat, len tam bol o osem rokov starsi. __________ Matthew Broderick - (Ferris Bueller) +++ Alan Ruck - (Cameron Frye) +++ Mia Sara - (Sloane Peterson) +++ Jeffrey Jones - (Ed Rooney) +++ Jennifer Grey - (Jeanie Bueller) +++ Cindy Pickett - (Katie Bueller) +++ Lyman Ward - (Tom Bueller) +++ Edie McClurg - (Grace) +++ Charlie Sheen - (Chlapec na policajnej stanici) +++ Kristy Swanson - (Simone Adamley) +++ Produkcia: John Hughes +++(19.2.2013)

• - Mia Sara prohlásila, že ji Matthew Broderick skutečně lechtal na chodidlech, aby její záchvat smíchu ve scéně v taxíku vypadal skutečně přirozeně. (darek kartac)

• - Předtím, než společně s Cameronem (Alan Ruck) vyzvedne Sloane (Mia Sara) ze školy, má na sobě Ferris (Matthew Broderick) v každé scéně jiné oblečení. (darek kartac)

• - Alanu Ruckovi bylo 29, když si zahrál roli středoškoláka Camerona. (darek kartac)