Volný den Ferrise Buellera

Ferris Bueller's Day Off

Voľný deň Ferrisa Buellera

Komedie / Drama

USA, 1986, 102 min

Film to nebyl špatnej, i když ze stejného údobí mám radši Ridgemontstkou střední...ale je fakt, že tu jsem viděl už jako středoškolák ;-). Ze začátku pomylý a nudný rozjezd a je fakt, že Broderick mi lezl strašně na nervy...takovej blbeček se štěstím...spravil si to až zpívaným čísle na té Pride parádě, či co to bylo ;-). Tahounem celého filmu byl spíš Alan Ruck, kterého jsem si oblíbil ve Spin city. Film byl spíš o něm. A Jeffrey Jones tu podává snad svůj nejlepší výkon (a to včetně Kačera Howarda), protože takhle psychopatické výrazy by nikdo jinej neuhrál. :-)(1.7.2016)

Až dekadentně bezproblémová happy-go-lucky záškolácká pohodovka, jejíž všeobjímající optimismus by mohl být veleprotivný, kdyby nebyl tak nakažlivý a kdyby to nebylo napsané, zahrané a natočené s vkusem a stylem, o jakém si 99 procent teenage komedií může nechat jenom zdát. Jít to tenkrát u nás… no, vlastně nevím, jestli bych tím byl morálně otřesen (byl jsem dost zaprděný osmdesátkový puberťák) nebo by mi to změnilo život; s odstupem tří dekád už mi to „jenom“ na pár dní značně vylepšilo náladu.(8.2.2019)

Naopak, nůda zvaná Snídaňový klub, jejíž natočení a zbožňování některými jen těžko pochopit, by se tu mohla učit, jak vtipně a s grácií natočit teenage high school comedy. Některé scény jsou božsky promyšlené, a nebýt několika zbytečnějších a hluchých míst (patos v garáži na konci), jdu ve stupnici na plnou. My muži prostě máme rádi bijáky, ve kterých se to takovými vychytávkami jen hemží, a Ferris měl svoji simulaci přítomnosti v pokoji opravdu zmáknutou. Mimochodem, asi je to jiným vkusem, ale Mia Sara je v tomhle opravdu pěkná, nenechte se odradit (i když ještě větší kost je Kristy Swanson v malé roli spolužačky Simone).(24.7.2011)

Výborná "teen" komedie 80. let, kde nám permanentní ulejvák a hvězda školy, ukazuje co to znamená mít perfektní den za školou. Nechybí projížďky ve sporťáku, návštěvy luxusních restaurací, simulace nemocí a neústupný ředitel za zadkem. K tomu všemu ona nezaměnitelná "osmdesátková" atmosféra, hudba a mladičký Matthew Broderick.(30.3.2013)

• JohnnyD

Hughesov pohľad do duše spratkov a flákačov. Oproti Breakfast Club, Sixteen Candles a Wierd Science to postráda nielen ten úžasný tmel medzi humorom a drámou, tak špecifický pre Hughesa, no postráda to aj samotnú drámu a humor a film je len mdlou jednodňovou jazdou Chicagom. Kult (a kultúrny dopad) Ferrisa Buellera je obrovský, no na rozdiel od ostatných klasík Johna Hughesa ide absolútne mimo mňa.(28.7.2013)

• - Scéna přehlídky „Twist and Shout“ byla natočena během oslav dne Von Steubena. Jde o každoroční významnou událost v chicagské oblasti. (darek kartac)

• - Eric Stoltz se ucházel o roli Ferrise. (darek kartac)

• - Alanu Ruckovi bylo 29, když si zahrál roli středoškoláka Camerona. (darek kartac)