Volný den Ferrise Buellera

Ferris Bueller's Day Off

Voľný deň Ferrisa Buellera

Komedie / Drama

USA, 1986, 102 min

Nevěřil jsem, že se mi podaří snímek dokoukat na jeden souvislý zátah, protože se mi několikrát chtělo ho přetočit na začátek a užívat si ho znovu a znovu. Zároveň má ještě větší výpovědní hodnotu nejen o své době, než je tomu v případě Amerického graffiti. A pro Američany musí být nemálo důležitý, protože se na něho odkazuje v nejednom pozdějším díle. Ale funguje to i obráceně, jelikož film o Ferrisy Buellerovi také dost referuje, tu nápadněji a nápaditěji, tu zas méně, ale přesto si ponechává dostatek vlastní osobitosti i elegance a klidně si může uprostřed děje dovolit i muzikálové číslo a dále třeba i předpovídající perličku ohledně Charlieho Sheena. A jsem zvědavý, jak budu snímek vnímat za deset, dvacet let... (Netflix)(10.3.2017)

Příjemná pohodovka s velmi dobrým obsazením. Například Jennifer Grey. Na jedné straně téměř neposkvrněná Baby z Hříšného tance a tady holka celkem od rány. A pan Rooney Jefreyho Jonese je úplně výbornej. Sice jsem u týhle komedie nepukal smíchy, ale člověka naladí na tu správnou vlnu. Jo a chudák to Ferrari, to bylo skoro na rituální vraždu. Dobrá Hughesova klasika.(14.5.2011)

Výborná "teen" komedie 80. let, kde nám permanentní ulejvák a hvězda školy, ukazuje co to znamená mít perfektní den za školou. Nechybí projížďky ve sporťáku, návštěvy luxusních restaurací, simulace nemocí a neústupný ředitel za zadkem. K tomu všemu ona nezaměnitelná "osmdesátková" atmosféra, hudba a mladičký Matthew Broderick.(30.3.2013)

Na Snídaňový klub, naprostý vrchol teenagerovských filmů 80. let, to ani zdaleka nemá. Přesto v rámci žánru stále nadprůměrná záležitost, která neurazí, pobaví a zvedne náladu. Narozdíl od některých komentujících dokážu pochopit, proč se Volný den Ferrise Buellera stal za velkou louží kultovním filmem.(8.12.2010)

• dopita

Ferrisovi se nechce do školy, tak mohutně simuluje nemoc. Rodiče mu to zbaští a pak hurá do města užívat si. Sotva průměrná komedie, která má slabej tah na bránu a studenej humor. Ferrisovi všechno projde, což mě docela zklamalo. Doufal jsem, že dostane přes prsty a ono nic. V Americe je to děsnej kult, nechápu proč.(18.5.2011)

• - Ben Stein, který si zahrál učitele ekonomie, promoval v roce 1966 na Kolumbijské univerzitě v oboru se zaměřením právě na ekonomii. Scenárista John Hughes jej požádal, aby si na natáčení připravil skutečně odbornou přednášku na některé ekonomické téma. (darek kartac)

• - Obraz, který Cameron (Alan Ruck) obdivuje v muzeu, je "Sunday Afternoon on the Island of La Grande Jatte" (Nedělní odpoledne na ostrově La Grande Jatte") od Georgese Seurata. (darek kartac)

• - Vo filme si zahral aj Charlie Sheen, konkrétne nadrogovaného chlapca na policajnej stanici. (vander19)