Reklama

Reklama

Bílá velryba

  • USA Moby Dick (více)
Trailer

Obsahy(1)

Slavný americký režisér John Huston (1906–1987) převedl na filmové plátno celou řadu klasických děl americké literatury. Uvést lze například snímky Maltézský sokol (1941) podle detektivního románu Dashiella Hammetta nebo Sbohem, armádo (1957) podle protiválečného románu Ernesta Hemingwaye. Jednu z vrcholných filmových adaptací Johna Hustona ovšem představuje Bílá velryba (1956), kterou natočil podle nejvýznamnějšího románu Hermana Melvilla. Velkolepý dobrodružný snímek líčí příběh mladého námořníka Izmaeala, který se společně s harpunářem Kvíkvegem přidává k posádce velrybářské lodi, která vydává na vzrušující lov bájné bílé velryby přezdívané Moby Dick. Lodi velí kapitán Achab, který v minulosti přišel v souboji s Moby Dickem nejen o nohu, ale i o duši. Pomstychtivý kapitán je odhodlaný za velrybou plout klidně až do horoucích pekel a žene loď vstříc fatálnímu sebevražednému dobrodružství na rozbouřeném moři. V napínavém snímku o lidském souboji s přírodou podává famózní herecký výkon Gregory Peck v roli kapitána Achaba, jehož touha po pomstě dovádí až na samou hranici šílenství... Snímek uvádíme s restaurovaným televizním dabingem, který obsahuje několik dodatečně nadabovaných pasáží, které se v původním televizním dabingu nedochovaly, nebo byly vystřiženy. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (173)

Necrotongue 

všechny recenze uživatele

Pokud ohodnotím snímek s Gregory Peckem jen třemi pěticípými, dávám tím najevo své zklamání. A nešlo o zklamání, které by ve mně vyvolaly už překonané triky, protože tvůrci tehdy dělali, co mohli, a bylo by ode mě nefér srovnávat jejich práci se současnými možnostmi. Hlavní problém za mě spočíval v tom, že jsem si připadal jako na divadle a takové pocity u filmu mít nechci.  Předlohu Hermana Melvilla jsem nečetl a snímek ve mně takovou touhu ani nevyvolal, a to asi taky není úplně dobře. Gregory Peck sice ztvárnil vlastními démony hnaného kapitána Achaba přesvědčivě, z mého pohledu ale neměl dostatek prostoru k tomu, abych si z toho odnesl ještě větší divácký zážitek, kromě něj mě už ale zaujal pouze Queequeg Friedricha von Ledebura. Příběh jako takový mě do sebe nevtáhl, dokázal jsem ale naplno ocenit citovaná biblická fakta, takže teď už vím, že kdyby se Bůh chtěl stát rybou, stal by se savcem, zato jsem nepobral, jak se mohly stát kostice v tlamě velryby mřížemi Jobova vězení. Nějak se přece musel dostat dovnitř, ne? Asi to bude podobné jako s neposkvrněným početím- kde se vzal, tu se vzal. / Poučení: Kdyby ze mě chtěl někdo vyřezat tuk, taky bych se bránil. No, na druhou stranu jsou i tací, kteří za to platí. ()

Chrustyn 

všechny recenze uživatele

Ze začátku dost pomalé (ano scény z kostela jsou zábavné jen v Simpsonech) ale v pozdějších fázích opravdu napínavé a chvílemi až hororové dobrodružství s nezapomenutelným Gregory Peckem, který své šarmantní elegány vyměnil za jednonohého a zjizveného kapitána Achaba. Větší tempo a více scén s velrybami a neváhal bych jít s hodnocením výše. ()

Reklama

nascendi 

všechny recenze uživatele

Staromódne nakrútený prepis Melvillovho 600-stranového románu, ktorý už dnes nikto nebude čítať a mnohí nedokončia ani sledovanie tohto príbehu o zničujúcej, vášnivej túžbe po pomste za zmrzačenie. Gregory Peck podal výborný výkon napriek tomu, že sa táto postava diametrálne líšila od tých uhladených gentlemanov, v ktorých tak vynikal. ()

marhoul 

všechny recenze uživatele

Všeobecně známý příběh většině čtenářů od juniorských let, který mi nesedl. Vlastně asi jediný film s Gregory Peckem, kde mě nezaujal ani Gregory Peck. Efekty neřeším, spíše mě rozladil zkostnatělý scénář, mizerné dialogy, kterým neprospěl ani kvalitní český dabing. Teatrální víc než filmy z letech třicátých, škrobené, chyběl mi tam už jen hřímající velikán Zdeněk Štěpánek s přelepeným okem a hudební doprovod Jiřího Srnky. ()

D.Moore 

všechny recenze uživatele

Všechny tři hvězdy si zaslouží naprosto famózní Gregory Peck, bez něhož by Moby Dick nebyl ničím. Když vidíte zarputilý výraz v Achabově tváři a slyšíte jeho hřímající hlas, filmu odpustíte i to, jak (například ve srovnání s o dva roky starším a trikově mnohem působivějším snímkem 20 000 mil pod mořem) zastaral, místy se táhne a jak nevýrazná hudba ho doprovází. ()

Galerie (53)

Zajímavosti (32)

  • Modely velryb a dlouhých člunů postavil specialista na speciální efekty August Lohman ve spolupráci s výtvarným režisérem Stephenem Grimesem. Studiové záběry zahrnovaly také velrybí čelist a hlavu v životní velikosti – s funkčníma očima. Když byli herci s velrybou ve vodě, používal se přístroj na hlavu, který se mohl pohybovat jako houpací kůň. Poslední proslov Gregoryho Pecka (Achab) je pronesen ve studiu při jízdě na hrbu bílé velryby (do boku velryby byl vyvrtán otvor, aby Peck mohl skrýt svou skutečnou nohu). (classic)
  • V dokumentu, který je přiložen k DVD k 30. výročí filmu Čelisti (1975), režisér Steven Spielberg uvádí, že jeho původním záměrem bylo představit postavu Quinta (Robert Shaw) podobnou Achabovi tak, že ho ukáže při sledování verze filmu z roku 1956 a vysměje se nepřesnostem, které v ní byly. Povolení k použití záběrů z původního filmu však odmítl Gregory Peck (Achab), protože mu jeho výkon vadil. (classic)
  • Když se John Houston poprvé setkal s Rayem Bradburym, aby se dohodli na psaní scénáře, Bradbury mu sdělil: „Nikdy jsem neměl sílu tuhle proklatost dočíst.“ Houston mu dal jeden výtisk a řekl: „Jdi domů a přečti aspoň tolik, co zvládneš. (c.tucker)

Související novinky

Svéráz Timurova rybolovu

Svéráz Timurova rybolovu

24.09.2008

Tak jakou jobovku si dnes dáme? Chcete vědět, že Amíci chystají do moderní doby přenesený remake Kurosawovy klasiky pod názvem Rashomon 2010? Nebo si rozebereme prohlášení producenta Johna Davise,… (více)

Reklama

Reklama