Zdeně Kavkové dvacátá léta moc slušela. Ale do těch třicátých let už mi její zjev nějak neseděl. Jinak ve filmu bylo promítáno velice pěkné písmo.(3.9.2019)

Na němý film, navíc bez doprovodné hudby, je to film dlouhý a náročný na pozornost. Při jeho hodnocení musíme vycházet z doby, v níž vznikl - v době, kde se filmové výrazové prostředky teprve rozvíjely, a zároveň v době krátce po 1. světové válce, kdy postavy národních buditelů byly národem všeobecně ctěny a váženy. Scénář se snažil zachytit celý obsáhlý Tylův život se všemi peripetiemi, a tak podlehl jistému zjednodušování a schématičnosti. Některé scény, kdy se třeba na 1. českém plese objevují všichni významní buditelé, nebo ta scéna Havlíčka, který "se zrovna vrací z Ruska" mi silně připomněly Cimrmana... Za pozornost stojí postava Erazima Voříška, ztvárněná Ludvíkem Veverkou, který zde silně přehrával komično, v čemž většinou dost neúspěšně pokračoval i v éře filmu zvukového. Poslední půlhodina se nekonečně vlekla a pochopitelně i smrt Tylova byla vykreslena jako na jevišti - umírající se rozloučí se všemi, co ho obklopili, co chce říct ještě řekne, a paqk zhebne... Za snahu tři hvězdičky.(9.10.2014)

Kdyby si někdo dal tu práci, hodil titulky dolu do obrazu a přidal ten klavírní doprovod, který byl tehdy u němých filmů běžný, určitě by to prospělo. Zkrátila by se neúměrná stopáž a film dostal trošku svižnější tempo. Ocenila jsem reálie, pobavily mě opravené hrubky v titulcích.(9.10.2014)

• Douglas

Josef Kajetán Tyl má tři stylisticky vynikající pasáže - prolog, snovou montážní sekvenci nepokojů během roku 1948 a impresionistickou introspektivní montáž v závěru, na který divák čeká nekonečných 131 minut (které ale připadnou spíš jako 1131 minut). Z nich celých 45 minut zabírají textově dost rozsáhlé, často nic podstatného neříkající mezititulky a ve zbytku dráždí Štěpánkovo okázalé teatrální herectví - kdy mu několik desítek minut upřímně přejete, aby přestal trpět a konečně nechal Tyla umřít... nebo umřete dřív vy - a dramaticky naprosto bezzubý narativ bez výraznějších konfliktů (zato však s palčivě vlasteneckým akcentem). Nejdelší český snímek za/na dlouhá desetiletí, objektivně i subjektivně.(22.2.2013)

K místním zábavným referencím jen toto: pokud půjdete například na 3D bez brýlí, tak se zážitek taky nedostaví. Čili pokud sledujete němý film bez hudby, nečekejte zázraky. Samozřejmě na vině je prezentace tohoto filmu, kterou má na svědomí CSFilm za tichého souhlasu NFA. Kdo ale dokáže J. K. Tyla ocenit i tak, má můj obdiv. Neb je to velmi dobrý životopisný film. Postava tohoto českého dramatika, novináře a spisovatele doposud inspirovala spíše na poli adaptací a vlastní film má než tento jeden (informace o TV inscenaci z roku 1985 jsou zatím jen velmi kusé). Všechna ta díla jako Paličova dcera, Pražský flamendr, Švanda dudák nebo Děvče z předměstí sice navždy zastínila Fidlovačka, leč i jeho vlastní osud skýtá dobrý dramatický námět. Tvář mu propůjčil Zdeněk Štěpánek z Vinohrad, který je také spoluautorem scenáře s Bohušem Stejskalem na motivy eseje Život a působení J. K. Tyla z pera Josefa Ladislava Turnovského. Štěpánek se obklopil přesvědčivými spoluhráči, z nichž nejlepší je Ludvík Veverka ve skvělé masce jako jeho celoživotní přítel Erazim Voříšek a Zdena Kavková jako jeho skutečná životní láska Anna Rajská, kterou si bohužel nikdy nevzal. V menších úložkách se film může pochlubit Lamačovým Palackým, Májové Němcovou nebo Vackové Šomkovou, která tak něžně inspirovala Máchu při psaní Máje nebo nejpůvabnější Bronislavou Liviou jako Manetínskou. Zvláštní prostor si pro sebe uzmul J. W. Speerger jako K. H. Borovský, tento Tylův enfant terrible. Počátky českého divadla se všemi těmi dramaty kolem, které představuje kočování po venkově a barikády roku 1848, nemohly být vylíčeny přesvědčivěji. Pokud by někoho toto téma zajímalo, určitě již zná zvukový film Hvězda z poslední štace.(22.12.2015)