Bitva o Moskvu

• Rusko Dvadcať vosem panfilovcev (více)

Děj filmu se odehrává na podzim roku 1941. Německé jednotky dělily od Moskvy už jen necelé dvě hodiny jízdy po hlavné silnici. Blízko ní operuje 316. střelecká divize, které velí generál I.V. Panfilov. Jeho jednotka ho natolik respektuje, že svůj bojový útvar pojmenovali Panfilovská divize a sami vojáci se hrdě nazývali Panfilovci... Ve vojenských novinách Červená hvězda, oficiálním tisku sovětského ministerstva obrany, se objeví zpráva reportéra Vasilije Korotejeva o neuvěřitelném hrdinském působení vojáků Rudé armády. Je to příběh Panifilovovy dvacetosmičky - skupiny dvaceti osmi vojáků 316. střelecké divize pod velením generála Ivana Panfilova, která sama a s nedostatečnou výzbrojí zastavila postup kolony 54 německých tanků těsně před Moskvou a zdržela postup nepřátelské 11. pancéřové divize až na několik dní. I když byly Panfilovci vyzbrojeni jen běžnými puškami Mosin-Nagant a kulomety DP a PM-M1910, které jsou proti tankům neúčinné, nebo měli k dispozici pouze staré protitankové granáty RPG-40 a protitankové pušky PTRD-41 nedostačující síly a průraznosti proti pancéři německých tanků, sovětští vojáci bojovali neúnavně a vzdorně, s neobvyklou statečností a neochvějným odhodláním chránit Moskvu a svou vlast. (TV JOJ)

sadlokan

WoT s pěchotou a ruskejma patriokecama.PS.Kdo neví co je Leichttraktor ať okamžitě odejde do hor vorat brambor.Potažmo tuřín,brambor východních evropanzrfaustů. ()

Eduardo

Perfektne a prehľadne natočené, bez akýchkoľvek špeciálnych efektov (alebo som si aspoň žiadne nevšimol), a aj výborne zahrané, kde som tým vojakom proste zožral aj s navíjakom to, ako prirodzene a ľudsky sa počas celého filmu chovali. Síce sa to celé v podstate odohráva v jedných zákopoch počas bránenia proti tankovej ofenzíve, ale vytrieskali z toho pomaly viac ako iné vojnové filmy zameriavajúce sa na vojnu vo väčšom merítku. Po nedávno videnom slabom Stalingrade, priemernej Bitke za Sevastopol a o niečo lepších A rána sú tu tiché, ide s prehľadom o najlepší ruský vojnový film za posledné roky. ()

Torgal

Väčšina vojnových bijákov západnej produkcie na mňa veľký dojem nerobí - častokrát neviem od seba odlíšiť jednotlivé postavy a dej väčšinou nestojí za veľa. Panfilovci majú toto všetko a návdavkom pridali ešte tony národnej hrdosti a propagandy. A v tom vidím rozdiel medzi americkými a ruskými filmami z druhej svetovej. Američan chce v prvom rade na filme zarobiť, podľa toho vyberá tému aj jej spracovanie. Putin (pardon, Rus) točí primárne kvôli tomu, aby vyzdvihol ruských gerojov z obyčajného ľudu a naplnil srdcia súdruhov láskou k Matičke Rusy, za ktorú treba s nadšením položiť život. Ale späť k filmu. Technicky je natočený dobre, ale strašne dlho trvá, kým sa niečo začne diať. Dovtedy sledujeme nekonečné dialógy medzi vojakmi, ktorí pôsobia ako by boli skôr niekde na výlete a nie pod útokom nemeckej presily. Celkovo to bol pomerne bizarný zážitok. 5-/10 ()

desade

Myslím, že Rusi nemôžu natočiť nestranný vojnový "reál". Ak by sa niekto o to aj pokúsil, bol by označený za zradcu a agenta západu (a časom by sa asi dobrovoľne samovyhnal do emigrácie na sibír).. A prečo by aj? Na to sú tu dokumenty (aj keď tam tiež záleží na tom kto to točí a financuje). Amerika tiež netočí nestranné voennije bojuvky (aj keď sa tvári, že áno). Pre mňa film splnil očakávania a užil som si ho tak, ako napr. film Звезда ( http://www.csfd.cz/film/43260-hvezda/komentare/ ). ()

netWoor

Zpočátku ohromná propaganda, kde všichni jsou kámoši, kteří kde co ví a nad vším dumaj. Nic, co by splňovalo představu o prosťáčcích z jakési zapadlé tehdy již sovětské vesnice, nahnaných do armády. O tom, že tehdejší vzdělanost byla vyšší, než jsme si kdy mysleli svědčí i fakt, že tito bývalí kolchozníci z celé široké matičky mají znalosti jak zeměpisné (slyšeli o Japonsku, ba i Americe (byť přiznávám, že narážka na sedm statečných (samurajů) mě pobavila)), tak i dějepisné (bitva u Thermopyl). Úžasné a ... blbé. Ale jakmile ve filmu hvízdne první kulka, dostáváme se do jiné dimenze, protože válečné scény Rusové umí. A tanky měli ve filmech vždycky krásný a jsou-li na scéně, nerozpakoval bych se se čtyřmi hvězdami. Jenže tam celou dobu nejsou a tak tři musí stačit ... ()

rublik05

První polovina filmu extrémní nuda, vůbec nic se neděje, pouze zdlouhavé nudné dialogy, které divákovi absolutně nic nedají. Po cca 45 minut se jde do akce (přijeli Němci) a objevil se další kámen úrazu. Akce a celkově boje jakoby z oka (z obrazovky) vypadli ze hry War Thunder, který světe div se je v úvodu filmu zmíněný. Obrněná vozidla mi přišly dost uměle jak zvukově, tak i obrazem. Jsem přesvědčený, že tanky jsou pouze digitálně vytvořeny. To mi nikdo nevymluví, že většina scén je udělaná přes zelenou zeď a CGI, je to totiž dost poznat. Nemluvím o místy až vtipném zobrazení "typického" sovětského vojáka té doby, přátelský, hodný, pozorný, vzdělaný, atd. prostě nehorázné blbosti. Film mě celkově dost zklamal, Rusové přes tu všudypřítomnou propagandu dělali dobré válečné filmy. Tento mezi ně rozhodně nepatří. 1/10. ()

nathaniel 29 odpad!

Ďalšia ruská propagandistická sračková rozprávka pre retardovaných. Tak sa súdruhovia pozrime na tento "skutočný" hrdinský príbeh pravdivými očami.   "Najhrdinskejší sovietsky kolektív je známy pod menom Panfilovci. Jednotka 28 vojakov, ktorí dňa 16. novembra 1941 v obci Dubosekovo počas 4-hodinovej bitky odrazili niekoľko nepriateľských útokov a zničili 18 nemeckých tankov. Väčšina sovietskych vojakov pri tom padla, pár ich skončilo s ťažkými zraneniami. Slávnym sa pritom stal výrok politruka jednotky Kločkova : „... Rusko je veľké, ale niet kam ustúpiť. Za nami už je len Moskva...“ Panfilovci sa stali etalónom hrdinstva. Stali sa modlou, ich činy sa stali posvätnými. Všetci vojaci tejto jednotky dostali titul Hrdina ZSSR. A to všetko na základe článku novinára Koroteeva, ktorý napísal esej o Panfilovcoch v novinách Krasnaja zvezda. Podľa článku všetci Panfilovci zomreli v boji. Už o deň neskôr vychádza v tom istom denníku úvodník „Závet 28 padlých hrdinov“ písaný literárnym tajomníkom Krivitským. A koncom januára 1942 vydáva Krivitský článok „28 padlých hrdinov“, ktorý už obsahuje aj mená padlých. Lenže v roku 1947 vojenská prokuratúra v Charkove zatkla I.E Dobrobanina. Hrdinu ZSSR, ktorý mal padnúť ako jeden z Panfilovcov. Nepadol. Prebehol k Nemcom a spolupracoval s nimi. A tak sa začína vyšetrovanie, ktoré odhaľuje, že viacerí mŕtvi akosi nie sú mŕtvymi. A viacerí prešli nemeckým zajatím, niektorí sa dokonca Nemcom vzdali. V roku 1948 veliteľ 1075. pešieho pluku Karpov vypovedal, že 16. novembra 1941 žiadna bitka 28 Panfilovcov nebola. Boli tam iné boje, ale to čo sa objavilo v novinách boli nezmysly. A tak došlo k vypočúvaniu novinárov a tí sa priznali, že si všetko vymysleli. Výrok „Rusko je veľké, ale niet kam ustúpiť...“ si vymyslel novinár Krivitský." ()

rivah

Dodatečně se zjistilo, že celou ságu o 28 hrdinech, co puškami a kulomety zastavili německé tanky, tehdy vymysleli pro novináře. Ale i tak je film natočen pro povzbuzení ruského ducha, pro nás spíše úsměvný. ()

DJ Kritik

V tomto filme je prvých 53 minút rozprávania o ničom a následne streľba až do konca filmu, kde nikto vlastne nevie o čo tu tým vojakom ide.Je to skutočne film bez nápadu plný akcie a nemeckých figurín. Ešte som nič podobné nevidel, aby vojaci šli a padali a znovu šli a padali. Toto je pre mňa veľké sklamanie. ()

intro

Tohle se Rusům povedlo. Film parádně utíká, je napínavý a bitvy mezi nácky a ruskými vojáky jsou taky pěkně natočený. Můžu jen doporučit ()

johnsnow

Ruské filmy u mňa málokedy dostanú 5* ale štyri si zaslúžia takmer vždy a aj tento si zaslúži.Možno že občas film kusok škrípe a je vidieť, že je to nízkorozpočtovka ale napriek tomu je viac než fajn spracovaná. A záverečná akcia je naozaj super. ()

helrohir

Na to, v akých pomeroch a finančnej situácii tento film vznikal, ide o celkom schopné vojnové divadlo. Bojové scény sú natočené relatívne na úrovni, pričom najväčší applause si určite zaslúži spracovanie tankov, ktoré napriek tomu, že sú čisto prácou počítačových trikov, vyzerajú naozaj realisticky, pričom vzhľadom k rozpočtu je to skoro zázrak. Zvyšok deja však nie je taký zaujímavý, a z väčšej časti je vyplnený len nudnými žvástami o živote a vlasteneckými preslovmi. Taktiež trochu zamrzí fakt, že celý ten príbeh je z časti prikrášlený. Ale s prihliadnutím na ten mini rozpočet si tento film zaslúži trochu miernejšie zaobchádzanie. 60%. ()

jprmusic

Není to špatně natočený, problém je v tom, že nevěřím ani minutě toho filmu. Nemyslím faktografickou část, tedy že se něco takového stalo. Ale byl jsem s Rusama 2 roky na vojně a tam to tedy vypadalo úplně jinak. Alespoň co se týká vztahů mezi lidma, komunikace .... a to nebyla válka. Diskutovat s nadřízeným, humor v zákopech ... nebyl jsem tam - myslím u Moskvy - ale tomu, co ukazuje tenhle film (a vlastně skoro všechny jejich hrané válečnè filmy) prostě nevěřím. ()

Baltahzor odpad!

Němci si vybrali poctivě naspořenou dovolenou a vydali se na poznávací zájezd do Moskvy. Při cestě je však přepadla banda asijských norníků a schválně jim rozbila jejich dopravní prostředky. Nudný cestopis kde neuvidíme nic zajímavého krom jednoho pole na kterém si místní troglodyté neznámo proč kutají své nory do kterých si zalezou a pořád dokolečka opakují tři nesmyslné věty: ,,Ustoupit není kam" ,,Rusko je veliké" a ,,Moskva je nám za zády". Všichni troglodyté pravděpodobně pocházejí ze stejného vrhu, neboť vypadají stejně, mluví stejně a chovají se stejně blbě. Cestopis je bohužel zaměřen jednostraně pouze na mužské troglodyti a opačné pohlaví se tam zjeví jen letmo a v šeru, pravděpodobně transtroglodyt, nejsem si tedy jist jestli vůbec mají troglodyté obě pohlaví, případně jak se rozmnožují. Neznámou také zůstávají zjevné regenerační vlastnosti troglodytů, jejích vstávání z hrobů mi je pak úplnou záhadou. Jak vidíte snímek nás pouze mate a nic nám neosvětlí.... ()

pafka

Mydluňk az do totalniho proridnuti sovetskych vojaku. Je tu patos, je ho tady dost. Ale je to daleko lepe skryte, nez v americkych filmech. Zadna vlajka, zadny politruk. Nikdo se tu nerozplyva nad tim, co ho ceka doma, z jakeho zivota byl vytrzen. Jen a jen Za roodinu. Chybi tomu lidsky rozmer, je to hodne povrchni, prvoplanovite. Je vam uplne jedno, kolik jich nakonec prezije. Je jedno vam i tem na platne, kdyz nekdo je zabit. Je to v poradku? Jinak pocit, ze koukate na skutecnou valku, rusaci umi a tady se jim to podarilo taky. ()

Mikecat

Je jedno ci je legenda o 28 panfilovcoch zalozena na pravde alebo nie, vieme ako to historicky bolo ze na Rusoch si vylamal zuby ako velky Napoleon tak aj Hitler a vylame si zuby kazdy lebo su to Slovania a teda huzevnaty narod zvyknuty prezit a vyzit aj v najhorsom prostredi. K filmu: na to ze film vznikol na podnet dobrovolnikov bez skol a skusenosti a zo zbierky obycajneho ludu tak velmi dobre zvladnuty hlavne take technicke veci ako chybajuca municia a odvazanie zranenych do bezpecia, jedine sa da vytknut chybajuce zasoby vody a jedla. Chyba tu aj nejaka dejova linia - pribeh a zmysluplnsie dialogy a fakt ze tu hra jedina zena aj to asi 10sekund. V druhej casti sa dej rozbehne a suboje s nemeckymi tankami a nemcami zo zakopov slusne prevedene a celkovo oplati sa vidiet este raz. Na zaver mozme vidiet pomnik hrdinom obranujucich svoju vlast u Dubosekova. ()

m.xFuck

Trochu nevím, jak film uchopit. Provedením je to dobré čili za tři. První půlhodina je k nevydržení a obraz Rudé armády až příliš křišťálový. Akce průměrná a Němci samozřejmě pitomí. Má to i světlé momenty i ty tmavé. Nebýt toho shitstormu kolem, tak by to asi zahučelo a propadlo do šedi.Co se týče Rusů a téhle legendy, tak by neuškodila trocha, aspoň trošička, zdravé seberflexe, které se u Rusů ještě dlouho nedočkáme, bohužel. ()

Neklan006

Kulomet maxim to kropí, až z toho skopčákům odlítávaj přilby... Vcelku podobný příběh jako u nás roku 1420 na Vítkově, kdy hrstka statečných zastavila armády železných pánů.... Na film se Rusové skládali podobně jako my v XIX. stol. na Národní divadlo. ()

jack_scott

Velmi překvapující snímek. Čekal jsem čistou propagandu a nerealističnost, ale spolupráce s WarThunder válečníky přinesla ve filmech takřka nevídaný realismus boje a taktiky, jakkoliv se jednalo o vlastně jen jednoduchý útok proti zakopané pěchotě (OK, ale v dané době, situaci na frontě, a počasí - kdy byla Z-I-M-A příslovečně jak v ruském filmu...OK.) Jinak patos a herectví včetně dialogů...asi Ok, holt tady se moc vymyslet nedá. Za mě super, minimálně 80% a ****. ()

Saxos

Z posledních dvaceti osmi tankobijců 34 padlo, 15 bylo těžce zraněno a zbytek byl vyznamenán samotným otcem vlasti. Nejen jednotlivé bitvy vyhrávají válku. Vhodně směřovaná propaganda umí zázraky a je jedno, jestli je vymyšlená nebo ne. Vždyť hlavně i nepřítel naslouchá! Klady: dobová vojenská technika a zbraně; bojové scény zajímavě natočeny; hudba i zvuky dobré; Němci fakt mluvili německy. Zápory: velitelé kamarádi a politruci matkou pluku; dost ukecané; skoro 20 minut závěrečné titulky s uvedením každého, kdo poslal i jeden rublík. ()