Mrtvý muž

• USA Dead Man (více)

Bill Blake přijíždí na Divoký západ, aby nastoupil na místo účetního, proti své vůli se stává legendárním zabijákem. Svérázná westernová parodie. Všechny cesty vedou někam, nejdůležitější je často ta, která dává směr a význam našemu jednání. Mladý účetní Bill Blake po smrti svých rodičů přijíždí z rodného Clevelandu na daleký Západ, aby nastoupil na nové místo. Nezíská přislíbenou práci a ocitne se bez peněz v cizím městě. Když v sebeobraně zabije syna bohatého majitele místních železáren, musí prchat před najatými vrahy. Jeho průvodcem i ochráncem se stává osamělý Indián Nikdo. Podle něho je Bill totožný se svým jmenovcem, anglickým lyrickým básníkem Williamem Blakem, kterého si zamiloval při nedobrovolném pobytu v Británii. A tak ošetří těžce zraněného mladíka jen proto, aby ho připravil v duchu své svérázné filozofie na mystický odchod z tohoto světa... Významný tvůrce amerického nezávislého filmu, scenárista a režisér Jim Jarmusch použil rámec westernu pro sebeparodicky laděnou výpověď o pocitu vykořeněnosti a ztrátě tradičních hodnot. V příběhu mísí nejasné události s podivnými figurami westmanů, černobílou kamerou a jímavou hudbou známého rockového muzikanta, skladatele a kytaristy Neila Younga. Hlavní postavu ztvárnil Johnny Depp. (Česká televize)

kolly13

Zajímavý a hravý rozjezd vpluje do artového fílmu, kde tempo pomalu uvadá a přidávají se umélecké výjevy, které už ale běžného diváka nudí a dívá se dál, jen co kdyby něco zajímavého či pikantního přišlo na scénu ... ()

Winster

Nuda a zase nuda. A nějaka rozkydlá kebule nebo okusovana ruka tomu nepřidá a ani black and white. Proste je to nuda a kazdej jinej western to strci do kapsy. Škoda, že je to vedené jako western, jinak bych neměl tu čest..a s tou 2 h stejne udrnkanou kytarou bezte taky k šípku. Po dloubé době...tfuj už abych to měl pryč z počítače. ()

souhlasic

Stále se vracející melodie elektrické kytary Neila Younga, prolínající se celým filmem je to, co pro mne dělá tento film jedinečným. Tenhle nekonvenční western s Deppem v nezvykle neDeppovské roli je vším, co bych od westernu nečekal. Art jak svině. ()

Okocha

Jarmusch vytvořil western po svém a myslím, že se mu to docela povedlo. Není to přehlídka přestřelek z Divokého západu, jak by možná někdo od tohoto typu filmu čekal, ale spíše taková žánrová všehochuť¨: western, psychologické drama a díky vtipným hláškám mi to chvílemi připadalo i jako dobrá komedie. Dokážu si taky představit, že by děj filmu nebyl situován do 19. století, ale klidně do současnosti, ale pan režisér si chtěl možná také vyzkoušet žánr z jiného soudku. Co se týče režie, hereckých výkonů, kamery, hudby, tak to si podle mého nazoru filmový labužník tímto dílkem určitě přijde na své. ()

mr.Bambino

Pro mě snad nejlepší film od Jarmusche který jsem zatím viděl. Pomalu plynoucí příběh podrhnutý krásně syrovou elektrickou kytarou a tipickým jarmuschovým humorem, který i když je film melancholický až ponurý dodává celé věci zajímavý nadhled. Na tento film musí být člověk opravdu naladěn na podobné vlně v jaké se děj odehrává. Takže pokud máte trochu depku, nikam se vám nechce a venku je hnusně, tak to je přesně ta chvíle kdy by jste si měly tento film pustit. Možná se vám příliš nezvedne nálada ale tohoto filmového zážitku nakonec určitě litovat nebudete. ()

Jeer

Netradiční vestern s velice působivým spojením hudby a obrazů přírody, zachycující postupnou psychologickou proměnu hlavního hrdiny, který se z živého úředníčka stane mrtvým vyděděncem společnosti. Přiznám se, že po prvním shlédnutí jsem nevěděla, zda se mi tento film líbí nebo ne. Jeho děj se někomu může zdát poněkud rozvláčný, nudný a divný. Něco ve mě ale zanechal - něco, co se nedá dost dobře popsat. Zapůsobila na mě asi mystická atmosféra a zamyšlení se nad smrtí. ()

adamm90

Řekl až 2*. Nudné, dlouhé o ničem. Nic víc k tomu asi ani nemam. Obyčejný, vystrašený úředníček, který se třese ve vlaku, když na něj kouknou místní lidé, nebo když střílejí cestou ve vlaku bizony.... A tento muž se z ničeho nic promění ve velkolepého zabijáka? ......pche. Tento film není z mých oblíbených a nikdy se mezi ně nedostane. Ještě jednou: "NUDA" ()

twengo

Dost možná alegorie o životní cestě muže, dost možná černobílá tedy vlastně "černá" western groteska jak říká Galadriel. Parádní scénář, dost možná životní role Johnyho Deppa, Jim Jarmush na režisérském křesílku, který má dokonale věci pod palcem, Iggy Pop ve slušivém oblečku a moje maximální nadšení, vždyť přece černobílý film nemusí být nutně černobílý, aneb jak říkal Alfred Hitchcock, film se stává tím správným filmem až v hlavě diváka. Tohle je prostě MUST SEE!!! ()

Išak

Dvě hodiny jsem čekal na náznak nějaké miniaturní akce, nebo alespoň něčeho, co by mě přinutilo začít nad dějem přemýšlet.Jak jsem si přečetl u ostatních, tak vysoké hodnocení filmu dali jen za to, že je buď černobílý, doprovazí ho hraní na kytaru a nebo je neskutečně utahaný.To mi příjde trošku málo.Navíc černobílá mi nesedí a utahaný je až až.Akorát ta hudba by se dala přičíst k dobru, ale rozhodně to nezachrání, když se v tom filmu skoro nic neděje.Vůbec mě to nebavilo, na procenta možná tak pětadvacet. ()

Latec

Skôr je to zakliesnené niekde medzi štyrmi a piatimi hviezdičkami, ale prečo nezaokrúhľovať smerom hore, keď medzi všetkým tým možným aj nemožným odpadom nájdete takýto krásny umelecký film, ktorý mieša niečo z westernu s Deppom, Jarmushom, Williamom Blakeom, čiernym humorom a ktovie čím ešte, všetko v čiernobielej farbe? No, priznám sa, že som to pozeral vo veľmi čudný večer, tretí film čo som zapol za polhodinu, lebo všetky v rade boli akési divné...no a zrazu tam sedí chlapík s kufrom na nohách, je počuť iba lokomotívu a všetci vo vlaku sa na seba len dívajú...a dívajú...a dívajú...a skoro som to už na začiatku vypol. Ale keď (pre niekoho môže platiť AK) si zvyknete na ten zvláštny rytmus, tak sa vám film veľmi bohato odmení, a určite bude jeden z tých, na ktoré sa len ťažko zabúda. Zbytočné všetko opisovať, pretože všetko bežalo ako má, všetko bolo - takpovediac - dokonalé. Nakoniec z toho vznikol ďalší z mierne filozofických zážitkov, aké sa dajú nájsť len ťažko, no dokážu zapôsobiť veľmi silne. ()

DISHOA

Jarmusch rozehrává svůj příběh pozvolna a v takovém i pomalejším duchu , jak už je u Jima ve zvyku, celý film drží. Tato filozofická pouť Billa Blaka s Nikým, u které pomalu ale jistě čekáme, že skončí smrtí je poetickou a symbolickou epizodou ze života ztroskotaného muže, který ztratil všechny své cíle. A nebyl by do Jarmusch kdyby nezasadil do křehkého příběhu kousek ze svého typického černého humoru. Krásný, ikdyž vůbec ne jednoduchý film, u kterého si buď překrásně odpočinete anebo sladce usnete. ()

goiu

Nafackoval bych si za to, že jsem se na tenhle film nepodíval dřív. Včera/dnes nad ránem, jsem ho viděl třikrát asi s hodinovými odstupy. Úchvatný zážitek. Kamera, Neil Young (snad nejpodařenější hudební doprovod, co jsem měl možnost slyšet) různé spoilery a detaily, kterých si člověk napoprvé nevšimne, jako o život hrající Depp a příjemné vystoupení plejády dalších skvělých herců. Gary Farmer je zvláštně obsazen. Naštěstí ale do filmu a do role, které jsou již beztak zvláštní. Chápu že spoustě lidem bude vadit tempo filmu, jenže když člověk přestane nervózně koukat na hodinky, přestane myslet na to že má žízeň/hlad, tenhle film ho dostane. ()

aciss

Excelentní Johny Depp, výborná muzika, děj který bych od westernu neočekával ani za mák. Super podívaná, bavil jsem se celou dobu. Málokdy dávám 5 hvězdiček, ale mám pocit, že tenhle film si je zaslouží. Doporučuju všem k podívání! ()

pavont

Nudna a zdlhava reziserska onania na tema divoky zapad. Hoci ma par dobrych miest a aj hudba celkom sedi, ako celok to na mna posobilo dost divne a koniec ma vyslovene sklamal. Nebyt hercov, zrusil by som to asi po polhodine. ()

egones

Pochmúrna atmosféra a Johnny Deep - kombinácia, ktorá vždy fungovala a funguje aj vo westernovej verzii. Ťažko sa mi hľadalo prirovnanie k tomuto filmu, najbližšie prirovnanie, čo ma napadlo by bolo Pulp Fiction vo westerne, výborný strih, kamera, detaily. Jediné, čo môžem je podoknúť, že by nezaškodil trocha pestrejší soundtrack. ()

nouvelle vague

Nejspíš tu vzbudím všeobecné pohoršení, ale Mrtvý muž je Jarmuschův nejhorší film. A to o parník. To ovšem neznamená, že se v něm nenajde spousta výborných scén a hereckých výkonů. Kdyby ty byl film jiného režiséra, tak by mi vyrazil dech, ale na Jarmusche byl příliš nejarmuschovský. Prvoplánově divný a ačkoliv je poetický, není poetický tak jako ostatní Jimovi filmy, které jsou tak nějak daleko atmosféričtější. Těžko vysvětlit proč, ale tenhle film nemám rád. Možná i kvůli Deppovi. *** ()

Guly Guly

Dlouhé, únavné a nudné. Už dlouho mě nějaký film takle neuspával. Johnny Depp někam jede, neví kam - chvíli s indiánem, chvíli sám - občas někoho zastřelí, občas někdo střelí do něj. Dvě hvězdičky za Deppa a Henriksena. ()

hAldarion

Neil Young, Johnny Depp, Jim Jarmusch a William Blake, bez každého z nich by film nebyl tím čím je. Nejvíce je potřeba vyzdvihnout jedinečný a především improvizovaný soundtrack Neila Younga, jehož poetičnost doplňuje poezie Willama Blakea. ()

Hvězdně obsazená zombie komedie

28.01.2017

Pistolníci kulatého stolu

Pistolníci kulatého stolu

21.07.2008

John Woo byl odjakživa fanouškem westernů, zejména Peckinpahovy Divoké bandy a Leoneho dolarové trilogie. Proto se už od své emigrace do Hollywoodu pokoušel o nějakou pořádnou střílečku z Divokého… (více)