Mrtvý muž

• USA Dead Man (více)

Bill Blake přijíždí na Divoký západ, aby nastoupil na místo účetního, proti své vůli se stává legendárním zabijákem. Svérázná westernová parodie. Všechny cesty vedou někam, nejdůležitější je často ta, která dává směr a význam našemu jednání. Mladý účetní Bill Blake po smrti svých rodičů přijíždí z rodného Clevelandu na daleký Západ, aby nastoupil na nové místo. Nezíská přislíbenou práci a ocitne se bez peněz v cizím městě. Když v sebeobraně zabije syna bohatého majitele místních železáren, musí prchat před najatými vrahy. Jeho průvodcem i ochráncem se stává osamělý Indián Nikdo. Podle něho je Bill totožný se svým jmenovcem, anglickým lyrickým básníkem Williamem Blakem, kterého si zamiloval při nedobrovolném pobytu v Británii. A tak ošetří těžce zraněného mladíka jen proto, aby ho připravil v duchu své svérázné filozofie na mystický odchod z tohoto světa... Významný tvůrce amerického nezávislého filmu, scenárista a režisér Jim Jarmusch použil rámec westernu pro sebeparodicky laděnou výpověď o pocitu vykořeněnosti a ztrátě tradičních hodnot. V příběhu mísí nejasné události s podivnými figurami westmanů, černobílou kamerou a jímavou hudbou známého rockového muzikanta, skladatele a kytaristy Neila Younga. Hlavní postavu ztvárnil Johnny Depp. (Česká televize)

wendus92

Pravda, hudba je hypnotizující, krajina úžasná, ale to je asi taky všechno. Na tohle nejsem. Tentokrát to nezachránil ani Depp. ()

ndee

Nemůžu se zbavit pocitu, že spousta filmů je zde zbytečně nadhodnocených. Přestože mám Deppa a Henriksena rád a westerny také, tak tohle byl opravdu úlet. Film je nehorázně nudný a pro normálního smrtelníka nepochopitelný. Dokresluje ho podmanivá hudba, která ale po pár stejných rifech, které Niel Young plodí na kytaru, začne lézt na nervy. Ruce pryč a radši sáhněte po Corbucciho Velkém Tichu s Klausem Kinskim. ()

jack_scott

Zajimavý inovativní snímek, který se mi ale nijak zvlášt nelíbil. Asi...jsem nebyl správně naladěn. nápad je to zajimavý, zpracování vynikající...ale prostě ten způsob natočení se mi nelíbil. Škoda. Depp předvedl svůj šíleně geniální standart...za to dávám dvě hvězdičky, a třetí dávám za mývala ve filmu :-) *** a 60%. ()

megajalec

Ja ani neviem prečo, ale sa mi to proste páčilo. Rozmýšľam, ako rozmýšľam, ale neviem prečo. Možno pre atmosféru, pre pomalosť rozprávania (ktorá ma inokedy ruší a lezie na nervy) alebo žeby pre excelentný hudobný doprovod? Možno, neviem. Proste, bolo to iné, originálne. Typ filmu, kde chápem akékoľvek hodnotenie, či 5* alebo aj jednu ()

Lucky_fool

Opravdu poetický film se slušnou dávkou poctivého černého humoru. Místami proznívající kytara krásně dokresluje atmosféru a dodává jí příjemný nádech. Velmi zajímavě strávená dvouhodina. ()

JuniorSrky

Zapomeňte na čas a na všechny své starosti, protože právě nastupujete do převozníkovy loďky. Veze vás na druhý břeh řeky Styx v doprovodu indiána Nobody a uši drásajícího zvuku kytary Neila Younga, který si bezpochyby zamilujete... Tento snímek mi uhranul. [80%] ()

elanista1

Uz ked som videl uvodnu scenu vo vlaku, tak som zacinal trocha tusit, ze nebudem na konci dvakrat nadseny. A veru nebol som. Cele sa to taha ako sopel z nosa, polovica scen je vyplnena kuchynskymi filozofickymi kecami, ktore tak neznasam a to minimum zaujimavych scen film nezachrani. Mozno jediny charakter co za nieco stoji, je ten co zjedol svojich rodicov, neviem uz jak sa volal, ale aj ten bol na platne dokopy 5 minut. No proste taky nudny film som uz dlho nevidel. ()

papuchalk

Audiovizuální báseň - děj není podstatný. Každý záběr je umělecké dílo podpořené lyrickou hudbou. Naprosto se vymyká všeobecně zažitým stereotypům, a to nejen westernovým, ale i filmovým obecně. Tenhle film není pro každého. Naštěstí pro mně je to jeden z nejlepších filmů co jsem kdy viděl. Velmi podstatně utvořil mou diváckou osobnost, jelikož jsem ho viděl v době, kdy jsem se jako divák (i jako chlap) nejvíc vyvíjel. Vděčím mu za mnohé a proto doma v obýváku visí velký zarámovaný čb promo plakát z roku 1995. ()

mArtinko5MB

Johny Depp sa do role ideálne hodí, avšak vizuálna stránka filmu a takisto dej ma vôbec neupútali. Je to zrejme aj tým, že na western žáner proste nie som. Čo ma však vo veľkej miere vo filme upútalo, je OST od Neila Younga. Impozantný sprievod elektrickou gitarou dodáva jednotlivým scénam slušnú atmosféru a je to jeden z najlepších soundtrackov k filmu, aké som počul. To je jediný element, ktorý vo mne vzbudil potrebu hodnotiť viac ako priemerne. (Počas sledovania som si hneď stiahol OST) 68% ()

Joostas

Když čte člověk Cormacka Mc Cartyho Krvavý poledník,uvědomí si,jak je tato Jarmuschova poéma zároveň blízko skutečnosti. Mrtvý muž je Markéta Lazarová Divokého západu. ()

prochyn

Rozvleklá záležitost s Johnny Deppem. Díry v logice zaplácne Jarmusch nějakým tím fantasmagorismem. Ale ta nuda už jaksi zaplácnout nejde. Stačilo mi to vidět jednou. ()

Eywa11

Takto má vyzerať western! Popravde čiernobiele filmy moc neobľubujem. Častokrát sú kvalitatívne oveľa lepšie ako tie farebné, no ja im ani ako správny buran nedám šancu, lebo mi tam "prostáčikovi" chýba farba. Ale tu mi to vôbec nevadilo. Práve to, že je film čiernobiely len podtrhlo jeho originalitu. Utopila som sa v melanchólii čierneho humoru, prestreliek a výborných gitarových sól od Younga. Jarmusch je PÁN režisér a ja čoraz viac prepadávam kúzlu jeho tvorby :) ()

Oliwander

Film, u kterého polovina lidí usne a druhá žasne. Příběh tak primitivní, který nese tak hlubokou myšlenku, kterou ale ne každý najde a pochopí. Každý by si měl vzít z tohoto filmu příklad a dávat si v životě pozor, protože ze dne na den se vám může život otočit o 180 stupňů. Co se týče hudby, není co vytknout. Ačkoliv skrze celou dějovou linii hraje jedna a ta samá písnička, sto jiných by ji nenahradilo. Neil Young dokáže s kytarou opravdu zázraky. ()

AndrewNewman

Zbytočne som pritom trávil 40 minút svojho života. Ide o prvý film s Johnnym, ktorý som nedopozeral a ďakujem zato len Jarmushovi, ktorý mi len potvrdil svoju preceňovanosť na tejto stránke. Bolo to zdlhavé, dialógy boli blbe a miestami nezmyselné a ani angažovanie Johnnyho Deppa túto, dovolím si použiť odborný názov-"sračku" nezachránilo. Malé projekty talentovaných tvorcov ma bavia (Pulp Fiction, Trainspottig), ale pri tomto mi niečo chýbalo. Aha už viem, talentovaný tvorca. ()

maverick080

Dead Man patrí medzi jeden z mojich najobľúbenejších snímkov kinematografie - a to najmä diky hereckým výkonom, skvele prepracovanému scénaru, hudbe, kamere, strihu,.. takto by som mohol pokračovať ešte nadlho, proste Dead Man obsahuje všetko, čo má výborný film mať. Menej ako 100% určite nepôjdem.. ()

Hvězdně obsazená zombie komedie

28.01.2017

Pistolníci kulatého stolu

Pistolníci kulatého stolu

21.07.2008

John Woo byl odjakživa fanouškem westernů, zejména Peckinpahovy Divoké bandy a Leoneho dolarové trilogie. Proto se už od své emigrace do Hollywoodu pokoušel o nějakou pořádnou střílečku z Divokého… (více)