Mrtvý muž

• USA Dead Man (více)

Bill Blake přijíždí na Divoký západ, aby nastoupil na místo účetního, proti své vůli se stává legendárním zabijákem. Svérázná westernová parodie. Všechny cesty vedou někam, nejdůležitější je často ta, která dává směr a význam našemu jednání. Mladý účetní Bill Blake po smrti svých rodičů přijíždí z rodného Clevelandu na daleký Západ, aby nastoupil na nové místo. Nezíská přislíbenou práci a ocitne se bez peněz v cizím městě. Když v sebeobraně zabije syna bohatého majitele místních železáren, musí prchat před najatými vrahy. Jeho průvodcem i ochráncem se stává osamělý Indián Nikdo. Podle něho je Bill totožný se svým jmenovcem, anglickým lyrickým básníkem Williamem Blakem, kterého si zamiloval při nedobrovolném pobytu v Británii. A tak ošetří těžce zraněného mladíka jen proto, aby ho připravil v duchu své svérázné filozofie na mystický odchod z tohoto světa... Významný tvůrce amerického nezávislého filmu, scenárista a režisér Jim Jarmusch použil rámec westernu pro sebeparodicky laděnou výpověď o pocitu vykořeněnosti a ztrátě tradičních hodnot. V příběhu mísí nejasné události s podivnými figurami westmanů, černobílou kamerou a jímavou hudbou známého rockového muzikanta, skladatele a kytaristy Neila Younga. Hlavní postavu ztvárnil Johnny Depp. (Česká televize)

blondboss

Podľa môjho názoru trošku precenená "jarmuschovka", ktorá ma až tak nechytila za srdce ako napr. Noc na zemi. Je síce milé sledovať mladého Deppa v rozkvete svojej kariéry, avšak celkový motív filmu mi jednoducho neprišiel príťažlivý a keď k tomu pridáme nie veľmi rozvité zábery tak typické pre Jarmuscha, tak až tak mi to nakoniec nemohlo ulahodiť, keďže mám radšej svižnejšie snímky. Každopádne pre milovníkov nezávislého filmu určite lahôdka. 55 % ()

solisoli

Nechápem, John Depp a treba sa potentovať. Trápny nudný bezmyšlienkový pohľad niekam do duše brake pad, totálne trápnom deji, bez akej koľ vek logiky, priam mrazil a odpudzoval nemohúcnosťou nevyspytateľného príbehu, ale hlavné, že je tam Depp. Plne melancholická báchorka s jediným pozitívnym vkladom a to Neil Yongom, ktorý dokázal aj tu, že je výnimočná rocková osobnosť. Veľmi podobná blbosť v podobe Dogville s Nicole Kidmanovou. ()

old salt

Podle mne nejlepší Jarmuschův film. Skvělá hudba. Výteční herci i v drobnějších rolích. A černobílý obraz je skutečně skvostný. Špička ! ()

SonyLucy

Zatím dávám čtyřku, páč jsem neviděla konec, takže až ho uvidím, tak snad tu hvězdičku přidám!!! Vynikající je hudba, v jednoduchosti je krása, což Younga v tomto filmu dokazuje. ()

Sekel

Vynikajici Johnny Depp, jeste lepsi Gary Farmer a nekolik skvelych cameo roli. Krasne realne prestrelky a kupa kultovnich hlasek. "Zabils' muze, co te zabil?" ()

Ygor20

Jarmusch to skrátka vie, nech by natočil film aj o...........hocičom. Famózni Johnny Depp a Iggy Pop. Taktiež hudba Neila Younga je mi blízka. ()

tombender

Takhle nějak si představuju nezávislý film. A vůbec nechápu, jak mi mohl tak dlouho unikat. Něco tak úchvatně bizarního a osvěžujícího jsem snad nikdy neviděl a obávám se, že už ani neuvidím. ()

Frag

První zhruba půlka byla úplně skvělá a byl to hrozně originální film, ale postupem času se z toho stávala hrozná kravina a sestupnou tendenci si to udrželo až do konce. Jediný, co si udrželo kvalitu po celou dobu, byla hudba. ()

brasek

Možno tento film má nejakú vnútornú krásu a naozaj je dobrý, ale je som tam nič také nepozoroval... a považujem ho za nemiestny žart a jeden z nepodarených westernov. ()

EddiePJ

Původně jsem chtěl dát jen 4 hvězdy, ale cosi nedefinovatelného mě ponouklo k plnému hodnocení. Jeden z nejlepších westernů (ale je to vlastně western?) všech dob. ()

DonFrolimo

1 * za Neila Younga 1 * za obrazivost 1* za Indiána kterýmu učaroval William Blake. Jinak ten film možná mluví, ale neřiká nic. Což je asi známka nejvyšší kultivovanosti. ()

Thomak

Moje první Jarmuschovo film, bylo mi tak patnáct. Koukám na to a nestíhám se divit. A pak mě to pohltilo, perfektní Youngův hudební doprovod táhlejch černobílejch záběrů. Sem tam padne nějaké lehké zafilosofování, pár dialogů mě rozsekalo. Kdo má rád Jarmusche tak to viděl, kdo ho nemusí, ať se podívá na Ghost Doga. A tak sem si zamiloval Williama Blakea. ()

amal_gahm

Je to... eee.... celé takové...eee... utahané a... eee ... dost nudné. Podruhé bych tento filmový zážitek absolvoval jen s krajní nelibostí. Dva bludišťáci jsou za hudební doprovod, rozšláplou hlavu a za některé výroky Nikoho. ()

Hvězdně obsazená zombie komedie

28.01.2017

Pistolníci kulatého stolu

Pistolníci kulatého stolu

21.07.2008

John Woo byl odjakživa fanouškem westernů, zejména Peckinpahovy Divoké bandy a Leoneho dolarové trilogie. Proto se už od své emigrace do Hollywoodu pokoušel o nějakou pořádnou střílečku z Divokého… (více)