Mrtvý muž

• USA Dead Man (více)

Bill Blake přijíždí na Divoký západ, aby nastoupil na místo účetního, proti své vůli se stává legendárním zabijákem. Svérázná westernová parodie. Všechny cesty vedou někam, nejdůležitější je často ta, která dává směr a význam našemu jednání. Mladý účetní Bill Blake po smrti svých rodičů přijíždí z rodného Clevelandu na daleký Západ, aby nastoupil na nové místo. Nezíská přislíbenou práci a ocitne se bez peněz v cizím městě. Když v sebeobraně zabije syna bohatého majitele místních železáren, musí prchat před najatými vrahy. Jeho průvodcem i ochráncem se stává osamělý Indián Nikdo. Podle něho je Bill totožný se svým jmenovcem, anglickým lyrickým básníkem Williamem Blakem, kterého si zamiloval při nedobrovolném pobytu v Británii. A tak ošetří těžce zraněného mladíka jen proto, aby ho připravil v duchu své svérázné filozofie na mystický odchod z tohoto světa... Významný tvůrce amerického nezávislého filmu, scenárista a režisér Jim Jarmusch použil rámec westernu pro sebeparodicky laděnou výpověď o pocitu vykořeněnosti a ztrátě tradičních hodnot. V příběhu mísí nejasné události s podivnými figurami westmanů, černobílou kamerou a jímavou hudbou známého rockového muzikanta, skladatele a kytaristy Neila Younga. Hlavní postavu ztvárnil Johnny Depp. (Česká televize)

oiuoiu

Takové nějaké impresionistické. A mne to nadchlo. Před zhlédnutím Mrtvého muže je možná nutné uvážit, jestli máte právě náladu na pomalý a divný film. Jo? Tak to potom jo. Western se konat nebude, psychologický snímek už vůbec a fantasy taky ne. Je to prostě nezaškatulkovatelný, nicméně krásný zážitek, s výborným Deppem, kouzelnou hudbou a něžně brutálním humorem ... Celý film zde: http://www.youtube.com/watch?v=Fkc4fSBRCIY ()

hony23

Velmi originální western s podmanivou hudbou. Z černobíle natočeného snímku na diváka dýchá dobová atmosféra, potěší skvělé herecké výkony i slušná dávka černého humoru. Film se sice chvílemi vleče, ale na to už jsem si u westernů zvykl. Mladý Bill opravdu nemá dobrý den. Za poslední peníze se trmácí přes celé státy kvůli práci, kterou stejně nedostane. Aby toho nebylo málo, zastřelí syna největšího lumpa v kraji, který na něj pošle nájemné zabijáky. Zraněného Billiho se ujímá podivínský indián, který ho dopravází na cestě za nevyhnutelnou smrtí. Film mě rozhodně mile překvapil a já se opět musím podivovat, proč naše televize neustále opakují jedny a ty samé sračky, zatímco spousta dobře natočených filmů je pro televizního diváka dosud neobjeveným zbožím. ()

SNCF

Jednoduché, černobílé, milé. Ano, i milé... jednoduchý přímočarý příběh se špetkou něčeho speciálního a vyjímečně to není jen Johny Depp. ()

JONYT

Deppa nemám rád, ale všichni mi tento film doporučovali, tak jsem si řekl, že ho zkusím... a? NIC. Celý děj se neskutečně dlouho vlekl ke konci a ani v průběhu nepřinesl nic zajímavého.. ()

Santiago.

Váhal jsem, zda dát tři nebo čtyři hvězdy. Nakonec teda dávám vyšší hodnocení, hlavně za takový ten "přesah" který bych v tomto žánru nečekal. Jinak mám výhrady k filmům, kde je tolik mrtvol a zabíjení, byť je to myšleno s nadsázkou. Jaksi mám problém se s takovým filmem ztotožnit. Ne že bych zde nutně potřeboval velkou dávku napětí, ale celé to pronásledování mi ke konci připadalo už takové zdlouhavé a jednotvárné... Postava indiána jménem Nikdo je prostě skvělá, stejně jako atmosféra celého filmu! ()

Desmi

Natáčení černobíle v roce 1995 považuji za naprostou zvrhlost a ignoraci technologie. Nemění na tom nic ani fakt, že jde o celkem stylově vyvedený western. Nobody-ho filozofický kecy skvěle vykreslují atmosféru a být to barevně, bude mi chybět už jen ještě o kus stylovější hudba, než které jsem se dočkal.. Nicméně, pokud vám nevadí černobílá kamera, nebudete litovat.. ()

MartinReno

Vtipný Indián,presvedčivý Depp,zaujímavá kamera,herecký koncert...no film,ktorý vo svojej podstate nevedie od nikial nikam.Groteskne posobiaci hašiš western. ()

jjjerry

Nuda a zase nuda. Občas trošku zajímavá hudba a zase nuda. Nepřišel jsem tomu vůbec na chuť. Jen to jméno indiána odpovídá mluví a nic neříká tak jako celý film... ()

argo.smile

To si robite srandu s tym vysokym ohodnotenim? Absolutne o nicom a ten roztahany pribeh. Neviem, asi mam kramy...pretože poetika tohoto filmu mi dávno ušla medzi prstami. Prepáčte, ale nezdieľam tunajšie nadšenia. ()

beeleg

Film na mě působil zvláštně, zajímavě, ale nemůžu říct, že by mě to nějak chytlo za srdce. Třeba tomu v budoucnu přijdu na chuť. UPDATE: Tak, už jsem tomu přišel na chuť. Chtělo to 3 shlédnutí a odstup nějakých  10 let. ()

RF

U několika scén jsem se dobře bavil a na začátku jsem se těšil, jak se příběh vyvine a co bude následovat. Nic závratného se nestalo, což vždycky nemusí být spatně, ale ani obrazová stránka filmu za doprovodu chytlavé hudby mě nedostala. Pro mě jeden z těch horších Jarmuschových filmů. A to radši nepočítám ani to, že jsem se na film snažil v kuse podívat asi 3x a vždycky neúspěšně. To co se mi libí je rozporuplnost hodnocení, která mě ale neudivuje. ()

MrKrahujec

No, až takový zázrak to nakonec nebyl... Zajisté, rozpoznal jsem řadu literárních i filmových odkazů, rozhodně nemůžu říci, že by scénář nebyl promyšlený a Johnny Depp je navrch mým oblíbeným hercem, ale přesto... nějak to nemělo ten správný "tah na branku". Dobré nápady tam sice byly, ale dávaly na sebe strašně dlouho čekat, takže to nakonec ve výsledku byla vlastně nuda. Škoda... ()

Gregor_Samsa

Všechno ve mně trne pláče, dáme trochu černobílého uměláče! Ne ne, nebudu to hanět ba ironizovat, je to velmi osobité, jiné, zajímavé, nevšední i neokoukané. Prostě unikátní, byť artistní. S některými momenty jak od Tarantina a s jinými, kde člověk jen kroutí hlavou. Neil Young filmu přidává hodně... musím sjet znovu soundtrack, kdy mi chyběla ta akustická chytlavost na první poslech, která mě dostala hned v úvodních titulcích. Kdybych neměl nesnášenlivý postoj ke slovu podobenství, řekl bych, že tenhle film je podobenství, ale pak bych zase řešil, k čemu že to je podobenství a co to je za alegorii. Je to příběh kluka, kterému se začne jeho život žít tak nějak jinak, než si plánoval, a pak už se mu jen tak odehrává před očima, hodinu za hodinou, den za dnem? Nebo je v tom něco víc? Nakonec se nechat naložit do kánoe jak já do packraftu a na dně vystlaném cedrovými větvičkami odplout do zítra – lepšího (příštího) života... [80%; 2018-11-24 Kino Světozor] ()

Hvězdně obsazená zombie komedie

28.01.2017

Pistolníci kulatého stolu

Pistolníci kulatého stolu

21.07.2008

John Woo byl odjakživa fanouškem westernů, zejména Peckinpahovy Divoké bandy a Leoneho dolarové trilogie. Proto se už od své emigrace do Hollywoodu pokoušel o nějakou pořádnou střílečku z Divokého… (více)