Ghost Dog - Cesta samuraje

Ghost Dog - Cesta samuraja

Ghost Dog: Nemilosrdný zabijak

Akční / Drama / Krimi / Thriller

Francie / Německo / USA / Japonsko, 1999, 116 min

Velmi dobrý film se skvělým Whitakerem - jinak už si teď samuraje představit nedovedu. Milovník holubů a východní filozofie (citáty ze samurajského kodexu jsou skvělé), který si rozumí s francouzským zmrzlinářem, ač francouzsky neumí ani slovo - jedna z nejroztodivnějších filmových postav vůbec. A když si přečteme, že "samuraj jde do věcí střemhlav", tak pak následují i pěkně udělané střílecí scény.(3.10.2003)

Není to taková síla jako DEAD MAN, ale pro širší diváckou obec je to stravitelnější. Jarmusch do vpodstatě jednoduchého příběhu pomsty profesionálního zabijáka, který se řídí kodexem samuraje, dokáže nacpat spousta myšlenek a zajímavých životních postřehů a povyšuje tak svůj film nad běžnou produkci. A co taky na něm oceňuju, je výběr soundtracku. U Dead Man to byl skvostný mimimalismus Neila Younga, tady zas hiphopový sound od RZA, který do nálady snímku skvěle zapadl.(22.6.2003)

• Okara

Další názorný příklad špatně zpracovaného slibného tématu. Tvůrce bohužel pro mě zvolil rapovou atmosféru, ke které mám téměř averzi. Přítomnost „hopíků“ a neustálé poslouchání hip-hopových a rapových vyluzování zvuků od RZA mě zkrátka přiváděla k šílenství. A do toho ještě tak uspávající Foresta Whitakera výraz spojený se zbytečně natahovanými scénami vedly k tomu, že jsem se znudil jako málokdy. Každopádně pochvala za frantíka, ten se vážně vydařil :) 40%(14.7.2012)

GHOST DOGa mi doporučil Fars a já se po přečtení jeho skvělého komentáře rozhodl 'Cestu samuraje' absolvovat. Škoda, že Fars usnul a nedodíval se dokonce, protože myslím, že by se mu film líbil určitě víc. Forest Whitaker do své role zapadl jako ulitý a opravdu je to jeden z nejcharizmatičtějších zabijáků, co jsem kdy viděl. Citace z kodexu cti měli hloubku a já už vím, čím nechci nikdy být. Samurajem. Holt to není život pro mě. I když pár užitečných postřehů jsem si určitě odnesl. Snímek je i plný skvělých hlášek a taky ty způsoby "provádění zakázek". Taková preciznost se už dneska jen tak nevidí. Bourne by opravdu záviděl.(20.9.2007)

CESTU SAMURAJE LEMUJE SMRT. KAŽDÝ DEN, BEZ USTÁNÍ, SE POVAŽUJ ZA MRTVÉHO. V TOM TKVÍ PODSTATA CESTY SAMURAJE..… Film protkaný samurajskou filosofií, je pro mne zvláštní dílko. Musíte mít náladu přistoupit na režisérův styl vyprávění. Pokud budete naladěni na stejnou notu, určitě budete velice spokojeni. Jestli však čekáte akci, budete zklamáni (myslím však, že kvůli akci se na tento film nikdo dívat nemíní). Až poetický příběh, perfektní filmařina a skvělý F. Whitaker. To vše vás donutí přemýšlet. Třeba o tom, jestli je nezávislý film pro vás to pravé. Já nevím….(21.3.2008)

• - Obchod se zvířátky se jmenuje “Birdland“. Stejně se jmenoval klub pojmenovaný po slavném saxofonistovi Charlie Parkerovi, kterého hrál Forest Whitaker v Eastwoodově filmu Bird (1988). (džanik)

• - Jim Jarmusch psal roli Ghost Doga údajně speciálně pro Foresta Whitakera a kdyby ji prý Forest nepřijal, tak by se film pravděpodobně ani netočil. (džanik)

• - Ve vzpomínkové scéně, kdy Louie zachrání Ghost Dogovi život před bandičkou lumpů, si mladého hrdinu zahrál mladší bratr Foresta Whitakera, Damon Whitaker. (adamo_znk)