Ghost Dog - Cesta samuraje

Ghost Dog - Cesta samuraja

Ghost Dog: Nemilosrdný zabijak

Akční / Drama / Krimi / Thriller

Francie / Německo / USA / Japonsko, 1999, 116 min

Ačkoli Ghost Dog v mlčenlivosti nezachází ani zdaleka tak daleko jako předtím Mrtvý muž, označení „tichý film“ na něj pořád ještě sedí. V Mrtvém muži se mlčelo mimo jiné proto, že slova nedokázala sdělit podstatu věci a naopak byla spíše zdrojem nedorozumění. Nepodstatnost (a nepoužitelnost) řeči byla v Ghost Dog nejenže zachována, ale ještě zesílena, děje se tak ale jejím použitím– např. v rozhovoru osob mluvících jiným jazykem je to, co se říká, naprosto nedůležité, neb obě dvě postavy jsou si schopny porozumět pouze vzájemným vnímáním toho, co z druhého „vyzařuje“, a i pocit přátelství tu nevychází z dialogu, ale z pouhé blízkosti jednoho druhému. Mluví se tu sice výrazně více než v Mrtvém muži, to ale jen ze zvyku a také jako jistá úlitba divákovi, který, ať chce sebevíc, ono kouzlo „nemluveného rozhovoru“ nedokáže nikdy obsáhnout.(10.1.2008)

Jarmusch prostě není můj šálek kávy. Po Kafi a cigárech a Mrtvém muži, který mne tak zoufale nebavil, že jsem ho ani nedokoukal, je Ghost Dog třetí zářez. A dlužno dodat, že i přes výhrady nejúspěšnější. Chválím Whitakera a hudbu. Začátek filmu byl krušný, neb se nedělo vůbec nic a Jarmuschovy věčné prolínačky mne nebavily. Samurajské říkanky mne stejně jako celá ta filosofická rovina filmu míjely zcela. A Jarmuschova představa o gangsterech, proplešatělých, obtloustlých postavičkách ve směšných košilích a svetrech, byla přinejmenším zajímavá. Přes to přese všechno měl film hlavně ke konci celkem atmosféru... 60%(1.6.2013)

Pôvodne som tu na začiatku plánoval citovať jedno z tých pasáží samurajského kódexu, ale žiadne som si nezapamätal. Preto budem citovať zo začiatku filmu z prvej piesne RZA - No fight, no life. Ghost Dog je skutočne výnimočný film. Keď som si po prvý raz čítal premisu, zloženú z pojmov ako černoch, profesionálny zabijak, samurajské tradície, holuby, hip-hop, mafiáni, Forest Whitaker, Jim Jarmush, francúzsky hovoriaci zmrzlinár a ľahká japonská poetika, zahmlilo sa mi pred očami. Nechal som sa však viesť celkovým hodnotením a Červenákovým komentárom, a neľutoval som. Príbeh osamelého černošského, trošku silnejšieho samuraja počúvajúceho hip-hop a priateliaceho sa iba so svojimi holubmi a zmrzlinárom, ktorý nevie ani ň po anglicky, je zaujímavý, napínavý, ale aj miestami zábavný. Má svoje príjemné, pomalé tempo, výborný hudobný podkres a skvelého Whitakera. A dokonca má svoje vlastné posolstvo. Takýto vkusný žánrový mix sa urodí raz za päťročnicu. V tom lepšom prípade.(21.11.2013)

A to som si myslel, že Jarmush, cigaretkový pohoďák, nemá na to natočiť niečo z akčného žánru. A to ma podrž, keď sa do toho už pustil, výsledok je skvost tohto žánru, samozrejme natočený svojským a megaoriginálnym štýlom, nesúci aj čosi viac ako len pomstou za holuby. Whitaker sa vyšplhol, ako a u mňa, tak určite aj vo svojej kariére si polepšil. Trošinku mi prekážala hudba, monotónne scény ale inak strašne cool. 80%.(6.11.2006)

Jarmusch opět nezklamal. Tentokrát prozkoumal svět nájemného zabijáka, vyznávajícího filosofii japonských samurajů. Žije s holuby, pracuje čistě. Žádný John Woo a jeho milovaní opeřenci. Černý pistolník s vizáží bezdomovce jde navíc inteligentní formou po divákovi, takže to tentokráte není jen čistě o úzké skupině diváků. Vyšlo i odvážné herecké obsazení. Velké sólo Foresta Whitakera Jarmuschovu další lahůdku výborně podporuje. Není to sice film, ke kterému se hned tak (zda vůbec) vrátím, ale opět ho zdobí nadsázka, vtip a výtečná balance na hraně absurdna.(9.4.2012)

• - Ghost Dog a Louie mají odlišné vzpomínky na jejich první setkání. To je odkaz k filmu Rašomon (1950). (Kulmon)

• - Všechny seriály, které postavy ve filmu sledují v televizi, jsou vždy animované. (Indy_Brabino)

• - Ghost Dog se představuje jako "Bob Solo". Jde o složeninu jmen dvou postav Harrisona Forda, Boba Falfy (Americké graffiti) a Han Sola (Star Wars). (džanik)