Zraněná srdce

• Velká Británie The Aftermath (více)

Poválečné Německo v roce 1946. Rachael Morgan (Keira Knightley) přijíždí do ruin rozbombardovaného Hamburku, aby se setkala se svým manželem Lewisem (Jason Clarke), britským plukovníkem, který je pověřen obnovou zničeného města, v němž stále vládne chaos a beznaděj. Ve chvíli kdy se vydají do svého nového domova, Rachael je nepříjemně překvapena nečekaným rozhodnutím, které Lewis udělal – dům budou sdílet s jeho předchozím německým vlastníkem Stefanem Lubertem (Alexander Skarsgård) a jeho dospívající dcerou Fredou (Flora Thiemann). Rachael ztratila během války syna při německých náletech na Londýn, a tak vnímá soužití s nedávným nepřítelem jako nemyslitelné. Mezi ní a Stefanem vzniká silné napětí. Když zjistí, že i on utrpěl během války velkou osobní ztrátu, začíná se její postoj měnit. A povinnostmi zaneprázdněný Lewis až příliš pozdě zjistí, že její původní odmítání a zármutek vystřídaly vášeň a zrada. (CinemArt)

anatheman

Neměl jsem žádná očekávání, proto asi je výsledek o to příjemnější. Ačkoli trailery tradičně vyzradí takřka všechno, stejně jako snad prvních 15 minut filmu, nemůžu říci, že by se jednalo až tak prvoplánovitý počin. Docela mě potěšilo, že období krátce po válce není pouhou kulisou. Nepříjemné (i když spíše osobní) události z druhého světového konfliktu zásadní měrou ovlivnily a také stále ovlivňují hlavní protagonisty příběhu. Je pravda, že všechno nakonec směřuje k milostnému kosočtverci, každopádně motivace, proč se tak postavy chovají, jsou na poměry žánru poměrně neotřelé. Zároveň oceňuji, že charaktery na vás od začátku nepůsobí zrovna příjemným dojmem, přesto si vás v průběhu sledování získají. Nabízí se i srovnání s nedávným Skleněným pokojem. V obou případech sledujeme romantický snímek, který se odehrává v prostředí úchvatné historické stavby. V případě Aftermathu máme slapský zámek, který má představovat luxusní sídlo na okraji rozbombardovaného Hamburku. Ve srovnání s výše uvedeným filmem ovšem komentovaný počin má o několik tříd lepší scénář a působí mnohem uvěřitelněji. Hlavně všechny repliky nepůsobí jako výstřely do tmy. Tuto komparaci musím nyní ukončit, abych se přesunul k hercům. U Keiry je to snad už stý film, kde nosí historický oděv. Každopádně je vidět, že je v dávných dobách velmi dobře ukotvena, a zároveň je možné tvrdit, že film spolehlivě utáhne. Alexander a Jason pak představují dobré mužské protějšky. Jen musím upozornit, že mě velice překvapil výkon Clarka, zvláště ke konci filmu. Snímek se může rovněž chlubit nostalgickým soundtrackem, o který se postaral Martin Phipps. Na závěr se musím vyjádřit nad nesmyslným českým překladem. To nemohl být použít původní (a výstižnější) název Následky války? No nic... Snímku uděluji 4 cigarety z 5. ()

BOURQUE

Film „Zranené srdce“ je predovšetkým zachytenie „zamrznutia lásky“ medzi mužom a ženou, ktorá vyvolala tragédia v rodine. Ako prostredie je vybrané rozbombardovaný Hamburg (rok 1946) a k tomu odpovedajúce povojnové obdobie (II. WW). Pán Kent sa snaží hrať na „puppet master“, ale nejde mu to (aspoň nie podľa predstáv). Jednoducho nevidím lepšie využite potenciálov hercov/herečiek ani zo strany emócií, ani zo strany milostného trojuholníku. Na čele hereckej trojici (K. Knightley, J. Clarke, A. Skarsgård) stojí Keira, pre ktoré filmy so „starším prostredím“ nesmierne vyhovujú. Emocionálne je však na podobnej úrovni, ako jeho kolegovia. Na strane vedľajších hercov/herečiek v podstate žiadny performance, ktorý by zaslúžil väčší rozbor. Záver až príliš idealistický. Osobné hodnotenie: 73% (***) ()

MickeyStuma

Skončila druhá světová válka, která z morálního hlediska nemá vítěze. Jak vypráví tento příběh, i vydala se anglická armáda do Německa vypomoci na obnově země v místech po masivním bombardováním. V tomto případě je tím místem Hamburg. Děj si všímá plukovníka Lewise Morgana, který na daném místě pojal velení, a především jeho manželky, která do Německa odjela s ním. Tady ještě dějově nic proti ničemu a to až do chvíle, a že to netrvá dlouho, kdy se dozvíme, že se zabydleli v domě, kde stále bydlí ovdovělý německý muž se svou dcerou. Vlivem daných válečných událostí, a ještě navíc zabráním domu, by jeden očekával nemalou nevraživost a tím dosti stupňující napětí, ale není tomu tak. A to jenom proto, že se jedná o ryze romantizující příběh. Stane se to, že plukovníkova manželka s oním Němcem naváže milostný vztah. V hlavní roli Keira Knightley, Alexander Skarsgard a Jason Clarge, který se po snímcích ´Dítě 44´ (2015) a ´Smrtihlav´ (2017) opět podíval do Česka, kde se zčásti také natáčelo. Poválečná vizuální stránka rozbombardovaného Hamburku je úchvatná. Atmosféricky se však příběh ponořuje do dobové romantiky, která však má své dobové nedostatky. Sice se jedná o klasický příběh milostného trojúhelníku, ale vlivem doby, a hlavně místa daného skutku, se celá etuda jeví bezohledně k lidem nemající kde bydlet. Ano, příběh vypráví pouze milostné pletky dvou lidí, kterým osud místních lidí jakoby vůbec nezajímal. Skromné herectví všech protagonistů snímek vcelku zachraňuje, ale je otázkou, jestli by se z toho nedalo vytřískat daleko více. Celkový dojem ze snímku je poněkud chabý po celé vyprávění, neboť není nic, co by svou silou nějakým způsobem zaujalo. ()

Stíba

Zbytečně podhodnocovaný film, který ssi mě dokázal hodně získat. Téma poválečně obnovy země spojené s romantickou zápletkou je hodně zajímavé a osobité s dobrým vizuálem a výbornými hereckými výkony. ()

tranquill

"Válka z nás chlapy nedělá. Dělal jsem věci na které nejsem hrdý. Říkám si, kdyby to věděla má žena, co by ke mně cítila?" ()

bearmeedek

Příběh jednoduchý, děj celkem jasný. Počáteční chemii u mezinárodních milenců se nepodařilo do filmu nacpat a ostatní děj by si zasloužil také větší hloubku, dramatičnost a napětí. Ale jinak bych film neodsuzoval. Jak je předem avizováno, má pohled na poválečnou situaci z obou stran a ukazuje i na zbytky fanatismu, a to opět na obou stranách. Ano, mohlo to být lépe zpracováno, ale špatný pocit z filmu nemám. ()

E lan

Velmi příjemná záležitost s věrohodným příběhem a hereckými výkony hlavních protagonistů. Dlouho jsem neviděl tak povedené drama... ()

mira.l

Nebylo to špatné, ale jednou to stačilo. Keira se do těhle více či méně historických filmů tak nějak hodí, což je taky asi zásadní plus téhle jinak takové neslané, nemastné podívané, scénáristicky nikterak nápadité. Takové slušné tři *. ()

pushover

Scénář jak podle standardního mustru pro romantický filmy už v půlce víte jak to dopadne, ale herci se fakt snažili, to zase jo. Jako náhradní projekce za zrušený Stockholm naprosto nedostačující. #FEBIO ()

šakal007

Trochu kýčovitý český název Zraněná srdce k filmu @AftermathMovie sedí jen zčásti. Ale titul není nejpodstatnější. Už dlouho mě v kině něco tak nebavilo! Čistá story, hodně otázek a nečekaný happy end. Naše životy jsou permanentní nové začátky. Asi nikdy dřív mě nenapadlo přemýšlet, jaké je být okupant na té "správné" straně. Že odpouštět je třeba a nenávidět se nedá pořád, to jasně. Keira Knightley se mi líbila moc! A vlastně jsem fandil i tomu Skopčákovi. A nakonec jsem jejímu muži nepřál, že ho opustila, byť jsem jí rozuměl. A radost mi udělaly i maličkosti - třeba, když jsem podle vybombardovaného chrámu poznal Hamburg ještě dřív, než to bylo z příběhu zřejmé. Pobavil mě detail hned na začátku. "I don't know how it's in English. Deutschersee..." - - - "It's North Sea." 😁 ()

ForGump

Solidní milostné drama s poměrně silným závěrem a přesahem. Myslím, že se budou milovníci červených knihoven oblizovat. Za mě musím konstatovat, že k tomuto ztvárnění nemám výhrady, a když je to ještě kvalitně zahrané, tak nemám pocit zmarněného času. 60% ()

alldo.raine

Za mě velké zklamání. Obrovský potenciál a nakonec klasická tuctovka bez jakéhokoli nápadu, zvratu. Nic. Za mě drama v žádném případě. ()

papadoce

Originálny názov sa mi páči oveľa viac, respektíve jeho doslovný preklad “Následky”. Nedokázal som sa stotožniť s hlavnou postavou Rachael a s jej konaním prakticky v ničom. A myslím, že tomu nedopomáhalo ani to, že podľa mňa to Keira zle zahrala. Rovnako ma herecky po väčšinu času nepresvedčil ani Šani Skarsgård a tak jediný kto bol herecky dobrý a paradoxne som to od neho neočakával bol Jason Clarke. Príbeh vsadený do povojnového Nemecka nechytil za srdce, čo bolo zrejme jeho hlavným účelom a tým pádom nezafungoval. Nepravdepodobný milostný vzťah tomu iskru taktiež nedal a tak zostávalo len s rešpektom a smútkom sa dívať na zbombardované mesto, ktoré bolo teda urobené parádne. Len človeka chytí smútok, keď si predstaví takto svoj domov. Za vizuál exteriérov teda dávam hviezdy, všetka česť, ale za to hlavné, za herectvo, musím poskromne. Film priniesol v závere vcelku melodramatické finále. Tak to má v živote byť. “Vojna z nás chlapov nerobí.” ()

Hemlock

Tak jsem se zase jednou nechal překecat k romantické slaďárne a světe div se, nic nového jsem nezjistil, snad jen to, že jsem nepoučitelný idiot. Klasický námět: dva berani, jedna kurva a pak už to jede v zajetých kolejích dokud vás z těch sladkostí nezačnou bolet zuby. Prej: „ty se směješ... já se směju pořád... ne, od tvého příjezdu je to prvně...”, já teda nejsem žádný odborník na lidské pocity, ale řekl bych celkem s jistotou, že se holčina smála vždy potom, co v sobě měla tu árijskou jahodu... Takže v kostce, tenhle brit možná vyhrál válku, ale bitvu o ženušku prohrál na plné čáře... Abych ale nekydal jenom hnůj, problematika, doba, atmosféra a hlavně poválečný Hamburk jsou vykresleny parádně, takže Keira si svým hraním na dvě strany zaslouží dvě hvězdy - 40%. ()

PlysovyMacko

Druhá svetová vojna a rozbombardovany Hamburg sú len kulisy milostného trojuholníka. Ich romanca nie je veľmi presvedčivá, bolo by realnejsie keby sa viac rozprávali o svojej strate a vyplakali sa na rameno než sa spolu z ničoho nič vyspali a tiež hapruje chémia a iskra medzi hercami. Film tiež popisuje ako muži a ženy inak pristupujú k vyjadreniu emócií. Až na konci sa režisérovi podarilo vykresať poriadne emócie a potešil ma nehollywoodsky záver. ()

solisoli

Romantický príbeh s plochým scenárom, veľa toho neponúka, len snahu vytĺcť, čo by ešte mohlo zaujať touto romancou, nakoľko takýchto námetov je nespočetne. Darmo, že je tam aj kráska Keira Knightley. Tá to nezachráni. Príbeh tuctový, bez poetiky o láske, keď už sa jedná o to. Takýto dej si vyžaduje hlbšiu analýzu duší postav, oproti momentom, ktoré pôsobili prekvapivo, ale nelogicky až do samotného záveru. ()