Jsou zloději, kteří kradou jen pro peníze. Jiní lupiči - požitkáři, si při své krádeži chtějí vychutnat i její náročnou přípravu a uskutečnění, nejspíše proto se často zajímají hlavně o cennosti, pro jejichž získání je potřeba vynaložit neobyčejný důvtip a vynalézavost. K těm druhým patří elegantně vystupující zlodějka Elizabeth Lippová a nepolapitelný, důmyslný lupič Walter Harper. Za vzácnou dýkou obloženou diamanty se společně vydávají do Turecka, cíl jejich tajného zájmu je přitom pečlivě střežen v muzeu Topkapi v Istanbulu. Od počátku nechtěji nic ponechat náhodě, pro realizaci krádeže vymyslí složitý plán a ještě si přizvou na pomoc vynálezce Cedrica Page, akrobata Giulia, siláka Hanse a dementního kuchaře. Elizabeth a Walter chtějí oklamat podezíravou tureckou policii, která vidí nebezpečné špióny doslova na každém kroku. Proto nakonec také zaměstnají jako svého řidiče svérázného mluvku a průvodce turistů Arthura Simona Simpsona. V každém plánu se ale občas objeví nečekaně slabé místo... Komedii, která možná některým divákům připomene slavný film Jak ukrást Venuši, natočil klasik světového filmu režisér Jules Dassin (Obnažené město, Noc a město, Rvačka mezi muži, Ten, který musí zemřít). Při realizaci se opřel o jasné herecké typy, úlohu Elizabeth Lippové ztvárnila jeho tehdejší životní partnerka Melina Mercouriová, jejího komplice Waltera Harpera hraje Maximilian Schell. Peter Ustinov, který ztělesnil Arthura Simona Simpsona, získal za svůj výkon Oscara pro nejlepšího herce ve vedlejší roli. (oficiální text distributora)

YURAyura

7/10 Docela zabavna lupicska podivana z istambulskych strech a ulicek. Schell je machr, ale to vime uz z Norimberskeho procesu... ()

Martin741

Za najlepsie filmy rezisera Lues Dassina povazujem Brute Force 1947 a Ryfyfy /u nas znamy ako Rvacka mezi Muzi/. Tento film je nudny. Namet o kradezi je utopeny v nudnom a nezazivnom prevedeni, turecke realie az samoucelne, a v strede sa toho deje len minimum. Peter Ustinov /Quo Vadis/ dostal za toto Oscara za rolu tusim vedlajsi herec? No tak to mne do hlavy nejde vobec. Skoda, no, tato komedia Dassinovi velmi nevysla : 50 % ()

danecek24

22. Zlatý Glóbus za rok 1964 - nominace (2) - Nejlepší herečka (komedie / muzikál) - Melina Mercouri, Nejlepší herec (komedie / muzikál) - Peter Ustinov ()

JohnSmith

Docela příjemná lupičská komedie, které dominuje Peter Ustinov. Jen obsazení Meliny Mercouri mi přišlo mimo mísu, mladší herečka by se hodila víc. ()

Han22

Jedna krimikomedie, na kterou jsem zapoměl a upřimně, nijak zvlášť dobrá. Není to moc vtipné, ani napínavé, z dvou hodin je většina věnovaná krásám Instanbulu doprovázaných pro mě otřesnou hudbou. Nezajímavé vedlejší postavy a ty hlavní? Schell se na komedii nehodí, Mercouri je stará a ošklivá a nikdo není extra vtipný. Peter Ustinov je jediný jakžtakž zajímavý, ale úpřimně Oskara za roli vtipného sidekicka? Jediné co za to stojí je závěrečná vloupačka, ovšem konec je tradiční jako ve všech starých zlodějských filmech. A za ten debilní konec víc než 2* nedám. ()

jasiska

Klasický heist movie. Spôsob vystavania príbehu slúži ako inšpirácia pre mnohých ďalších. Príjemne pozerateľné. ()

Vesecký

Nakonec jsem se přiklonil ke čtyřem hvězdičkám. Klasická krimikomedie o tom, jak uloupit dokonale zabezpečenou dýku s nejdražšími smaragdy světa, kterých bylo právě v oněch letech natočeno několik. Nějak se to pomalu rozjíždělo, až jsem ve chvíli, kdy Simpson odjížděl z Kavally do Istanbulu, na chvíli nudou usnul. Druhá část filmu už se nese ve svižnějším tempu a vlastní provedení loupeže by už bylo i na pět hvězd. Melina Mercouri mi moc neseděla, Walter Harper zas moc připomínal Agenta 007. Nejlepší se mi jevil Peter Ustinov. - Film jsem sice viděl podruhé, ale nyní jsem měl pocit, že jako scénárista bych jeho konec vyřešil tak, že lupiči zjistí, že němý akrobat, který jednu chvíli držel v jedné ruce skutečnou i falešnou dýku, omylem vrátí figuríně zase ten originál. Jinak lze se domnívat, že v těchto muzeích se ukazují zásadně kopie... No, ale to by nebyl ten napínavý příběh, že. ()

Allan

Moje očekávání ohledně tohoto filmu bohužel dost (asi tak o 2 třídy) předčila skutečnost. Nebudu popisovat, jak jsem si "myslel" že bude film natočen, ale zmíním jen jednu věc, která mě velmi nepříjemně překvapila: Petera Ustinova jsem si zde představoval jako zločinný mozek, otce celé akce. A on zatím byl jen takový nemastný neslaný přicmrndavač, jemuž Oscar rozhodně nepřísluší. A doby, kdy Ustinova daboval Čestmír Řanda jsou ty tam. Teď to dělá Jiří Prager a myslím, že je to docela hnus. Jinak klasicky naprosoto nevyužitý potenciál námětu; vždycky jsem si říkal - á, tak teď bude pěkný vtip - a ono nic. 114 minut v podstatě bez nápadu. Filmu samotnému bych dal 2*, ale vynikající soundtrack Manose Hadjidakise mé hodnocení vyšvihnul o hvězdičku výš. ()

druhaveta

Tak rozverně rozjuchané, až trnou zuby - ale scéna loupeže (přímý předek té De Palmovy v M:I) je dassinovsky brilantní. ()

Smrtholka

Moc jsem se bohužel nenasmála, v první polovině -tedy než se uskutečnila loupež- jsem měla velmi naléhavé nutkání přepnout na jiný program, nakonec jsem si řekla, že ještě vydržím, bohužel ani zde jsem se nedočkala zadostiučinění, druhá půle filmu odehrávající se kolem loupeže nebyla pro mě zajímavá, takže jsem různě odcházela od filmu, apod. Petr Ustinov mi tu moc sympatický nepřijde, ale oproti ostatnímu hereckému ansámblu je paradoxně nejsympatičtější, Maximillianu Schellovi, ač je výborný herec, jsem tady prostě nic nevěřila, i když tady podává skutečně chladnokrevný výkon :-), němý Giulio, šikovný vynálezce , hromotluk Hans, apod, jsou naprosto bezvýrazní a tuze nesympatičtí, ale co je naprosto překonává, je příšerná nymfa Melina Mercouri, proč ji proboha angažovali? Blonďatá Řekyně jako poleno-něco horšího se jen tak nevidí, nejsem lesba, ani nezávidím, ale dívat se na její stárnoucí tvář, kde věkem se svěšují koutky nejen úst, megařecké chřípí a volooké oči pod ultratmavým lukem obočí, to mě naprosto uzemnilo. Ona byl jeden z důvodů, proč jsem se na film dívala se zjevnou nechutí. A to jí ještě zdejší plakát lichotí. Omlouvám se. Jinak film nemá moc dobrý scénař, absence zajímavě vykreslených postav, takže nejsou ani za mák sympatické a dějových a a napínavých zvratů je tu zatraceně málo, takže za dvě **, a to ještě s odřenýma ušima. ()

mac000

Viděl jsem už dávno, ale dodnes mi utkvěl skvělý herecký výkon Petera Ustinova. Výborná komedie (žánrově netypická pro Julese Dassina) ()

v.indruchova

ehm, koukám na to pár minut a musím říci, že ta herečka zlodějka, je mi velmi nesympatická, Peroxid blond s tmavým obočím a lepenými řasami, brr. Jinak taková nenáročná oddychovka, dá se při tom ještě hrát:) Na dnešní dobu pomalé a nějak překvapující a to myslím i závěr..to je trochu škoda. Pokud čekáte komedii, za nehet se vejde. Pány má nalákat hlavní padouchyně nymfomanka, pardon, ale trochu stará, ne? ()

row

Spíš průměrný film ze staré školy s trochu přesluhující Melinou Mercouri. Odtud měl nejspíš DePalma inspiraci pro Mission:Impossible. Oscar pro Ustinova je pro mě překvapení, ale ten rok nebylo moc z čeho vybírat. ()

rottencom

Co se mi na tomhle filmu líbí? Asi to, že se může vysílat i po 50 letech, aniž by působil nějak zvlášť trapně... ()

Verhoevenova aféra

Verhoevenova aféra

14.11.2007

Nečekejte žádná skandální odhalení. Holandský úchyl už dnes neplní stránky bulváru s takovou vervou jako kdysi, kdy se mluvilo třeba o nácviku erotických scén pro Total Recall v trojici s Arniem a… (více)