O těle a duši

Testről és lélekről

On Body and Soul

O tele a duši

Maďarsko, 2017, 116 min

Slabým povahám odporúčam film z ďaleka obísť, viď aj niekoľko prerušených projekcií kvôli kolapsu divákoch. Krvi tam bolo naozaj veľa. Séria Saw v porovnaní so scénami na bitúnku pôsobí ako nevinne ako poníky z Equestrie. Vynechanie niektorých záberov by film sprístupnilo širšej verejnosti, ale práve tie odlišujú snímku od tuctových záležitostí. Práve posledné sekundy hovädzieho dobytka na bitúnku (plus ako bonus, to čo sa s nimi robí ďalej) dokonale kontrastujú s voľnosťou jeleňov na lesnej čistinke, kde sa v snovej rovine stretávajú dvaja hlavní predstavitelia. Ešte by som chcel vyzdvihnúť prácu Máteho Herbaiho, ktorý dokonale zvládol hru s kamerou. Počas premietanie som si v duchu vravel - od teraz už budem vegetarián. Prišiel som domov a ako prvé prvé som automaticky vybral steak z chladničky a hodil na panvicu. Hlad víťazí :p PS: Zaujímalo by ma koľko zvierat pri natáčaní prišlo o život.(18.10.2017)

• poz3n

Když vidím to hodnocení a čtu komentáře plné obdivu, cítím se skoro až provinile. Na mě totiž tahle maďarská "weird love story" působila značně vykalkulovaně festivalovým dojmem. Hlavní ženská postava mi byla od samého počátku spíše protivná, její chlad a divné chování pocit ještě umocňovalo. Hlavní problém filmu pak vidím v tom, že mě (vyjma snahy šokovat explicitním zobrazením krve a řezáním do všeho možného) nijak prožitkově nezahákl. Emoční křivka s ohledem na děj filmu se tak v mém případě rovná vodorovné přímce. A jelikož ten nejzákladnější úkol každého filmu je zaujmout divákovy emoce, selhalo O těle a duši v mém případě hned na samém počátku. Co mi rovněž netěšilo, byla nevyrovnaná úroveň filmařiny. Na jeleny se hezky koukalo, samotná expozice hlavních postav byla však z hlediska střihové skladby velice průměrná (třeba takové detaily na momenty, kdy se hlavní hrdinka něčeho dotýká, na mě působily skoro až studentským dojmem). Vizuálně si mě tedy snímek také nezískal. Není proto divu, že mi místní hodnocení přijde jako z jiného vesmíru. 4/10(4.10.2017)

Sladce unikavá i bolestně fyzická jateční romance, které dominuje plachá kreace Alexandry Borbély, klidná, úhledná kamera Máté Herbaie a schopnost vytvořit v prostředí, kde se zabíjí zvířata a porcuje maso až překvapivě křehkou a lyrickou atmosféru místa, v němž se potkají dvě duše. Dlouhá tvůrčí pauza Ildikó Enyedi se nejspíš lehce podepsala na lehčím zápolení s rytmem, ale tahle zdrženlivá rozprava o limitech těla a volnosti duše i tak patří k hlubokým zážitkům.(1.8.2017)

Postavy Endre a Mária zůstávají tak trochu rébusy a objevování jejich slabostí v průběhu filmu je samo o sobě radostí. Do klasického plynutí zasahují snové scény, v nichž se z protagonistů stává zvěř v diametrálně odlišném prostředí zimního lesa. Tato rovina se stává metaforou jakéhosi zamilovaného okouzlení přítomného v každém nevinném navazování vztahu. Ačkoli O těle a duši hovoří o poměrně excentrické dvojici, působí v této tematice velmi univerzálně a bere za svou inspiraci romantickými dramediemi. Enyediová ale dokáže každou scénu opatřit rafinovanou lehkostí, které v mainstreamu chybí, a skvělými vizuálními prostředky (časté frontální kompozice a hry s hloubkou ostrosti). Zůstává jen krok od mistrovského kusu – za jediné podstatnější pochybení by se dalo považovat rozhodnutí zobrazit psychický syndrom jako neškodně roztomilou věc a socializaci jako usměvavou hru.(8.8.2017)

[Be2Can - Evald] film má pro mě 2 roviny. První je, že jsme na představení potkal super sympatickou žábu, která mě prosila, ať si nesedam na svoje místo (na něm seděla ona) a přitom mi aktivně opakovaně nabízela, že mi podrží pivko. Já sice blbec vedle ní sednul a pivko ji opakovaně nechal podržet. Avšak neosmělil se a nikam ji nepozval a o číslo si neřekl. To je ta "smutnější" část. Druhou rovinou je film samotný, který dokáže pobavit jako nic doposud viděného a to jsme toho už viděl hodně a hodně. Námět je sice naprosto jednoduchý, ale svou neotřelostí naprosto dokonalý. Hlavní představitelku, jakožto zástupkyni všech možných poruch jako aspergerova syndrom, OCD a autismu, si musíte zamilovat (stejne jako Sagu Norén z kriminálního seriálu Most). Jeji finální procitnutí ve vaně je naprostým vyvrcholením... 83%(10.10.2017)

• - Film sa síce do slovenskej kino distibúcie nedostal, ale bola možnosť si ho pozrieť v rámci Art Film Festu 2017 v Košiciach. (skeptic)

• - Alexandra Borbély mala pôvodne vo filme hrať postavu psychologičky. Režisérka Ildikó Enyedi jej navrhla, aby sa prihlásila aj na hlavnú postavu a nakoniec to vyšlo a vo filme stvárnila Máriu. (leila22)

• - Na premietaní filmu v Maďarsku museli privolať sanitku, nakoľko jedna diváčka odpadla. Situácia sa zopakovala aj na 43. Letnej filmovej škole v Uherskom Hradišti. (leila22)