O těle a duši

Testről és lélekről

On Body and Soul

O tele a duši

Maďarsko, 2017, 116 min

Neměl jsem moc vysoká očekávání, když jsem na letní filmové škole na tenhle film šel. Vlastně jsem ho chtěl dokonce vynechat. Teď jsem rád že jsem to neudělal, protože by to byla strašlivá chyba. Scény s jelenama jsou kouzelné. A i přes svou surovost si tento maďarský snímek udržuje svou odlehčenou atmosféru, která je budována opravdu netradičním a geniálním způsobem.(2.9.2017)

Film, který se Vám dostane nikoliv pod kůži, ale hluboko, hluboko do nitra a už vás nepustí. Působivý příběh,vynikající kamera i herci. Scény s jelenem a laní jsou dokonalé. Námět jako příliš bizarní nevnímám, z racionálního hlediska nevidím důvod, proč by se dvěma lidem nemohl zdát stejný sen. Naopak, až mě překvapilo, jak moc je to civilní. Každopádně je pro mě tohle uherské dílo zatím bezkonkurenčně největším filmovým zážitkem roku.(21.9.2017)

Môj najväčší filmový zážitok na Art Film Feste 2017. Dokonalé zábery prírody a ich plynulá spojitosť s hlavnými hrdinami. Originálne dialógy (rozhovor soľničky s koreničkou), pohľady dvoch ľudí, ktoré sú tak jasné, že každé slovo navyše by bolo zbytočné. Takmer žiadna hudba, tá príde až vo vani a aj to len na chvíľku. Presne v tej scéne, kedy sa v sále začali z kabeliek vyberať vreckovky. Dobrý film dokáže vytvoriť moment, v ktorom si síce uvedomujete, že ide len o film, ale napriek tomu vám v tej chvíli nezáleží na ničom inom na svete. Ste len vy a plátno. Videné na AFF 2017.(1.7.2017)

Sladce unikavá i bolestně fyzická jateční romance, které dominuje plachá kreace Alexandry Borbély, klidná, úhledná kamera Máté Herbaie a schopnost vytvořit v prostředí, kde se zabíjí zvířata a porcuje maso až překvapivě křehkou a lyrickou atmosféru místa, v němž se potkají dvě duše. Dlouhá tvůrčí pauza Ildikó Enyedi se nejspíš lehce podepsala na lehčím zápolení s rytmem, ale tahle zdrženlivá rozprava o limitech těla a volnosti duše i tak patří k hlubokým zážitkům.(1.8.2017)

Postavy Endre a Mária zůstávají tak trochu rébusy a objevování jejich slabostí v průběhu filmu je samo o sobě radostí. Do klasického plynutí zasahují snové scény, v nichž se z protagonistů stává zvěř v diametrálně odlišném prostředí zimního lesa. Tato rovina se stává metaforou jakéhosi zamilovaného okouzlení přítomného v každém nevinném navazování vztahu. Ačkoli O těle a duši hovoří o poměrně excentrické dvojici, působí v této tematice velmi univerzálně a bere za svou inspiraci romantickými dramediemi. Enyediová ale dokáže každou scénu opatřit rafinovanou lehkostí, které v mainstreamu chybí, a skvělými vizuálními prostředky (časté frontální kompozice a hry s hloubkou ostrosti). Zůstává jen krok od mistrovského kusu – za jediné podstatnější pochybení by se dalo považovat rozhodnutí zobrazit psychický syndrom jako neškodně roztomilou věc a socializaci jako usměvavou hru.(8.8.2017)

• - Film sa síce do slovenskej kino distibúcie nedostal, ale bola možnosť si ho pozrieť v rámci Art Film Festu 2017 v Košiciach. (skeptic)