O těle a duši

Testről és lélekről

On Body and Soul

O tele a duši

Maďarsko, 2017, 116 min

NEPOCHYBUJU, ŽE KOMENTÁŘ OBSAHUJE SPOILERY ;). Lyrizovaný příběh vyprávějící minimalisticky prostřednictvím často detailních záběrů ústředních tváří má i svou kauzální logiku. Přičemž rozvíjí romantické téma v surovém prostředí jatek a otrlého pracovního kolektivu. Celým filmem prochází motivy kontrastů a splněného snu. Sen tu představuje nejen prostředek úniku ze světa, jemuž hrdinové nerozumějí nebo jsou z něj unavení, ale zároveň je magickým prvkem ozvláštňujícím reálný příběh. Dílo může být na pozadí jateční romance chápáno také jako výpověď o současném světě, v němž jsou lidé buď přesyceni kontaktem nebo mají problém jej navázat. Je snahou o vykreslení generačních rozdílů, splynutí dvou světů; objevuje se téma autismu a deprese. Hlubší kritika moderní společnosti, v níž jsou lidé opravdu svobodní pouze ve snu a to ještě ve zvířecí podobě, se ale v takto pojaté formě ztrácí. Psychologie postav není doopravdy propracovaná, jen podporuje stylizaci filmu. Ta mi sice svou bizarností, hrdinkou evokující postavy z příběhů mangy a humorem spojeným s vážnými tématy, připomíná některé snímky asijské produkce. Oproti nim ale počin Ildikó Enyedi působí přece jenom vykalkulovaně, což může být trochu problém. Ostatně, jak zazní ve filmu: „přílišná chtěnost může vše pokazit“. O těle a duši není úplně tím případem, ale funguje především jako pozoruhodná báseň, pohádka s útěšným koncem.(2.11.2017)

Název je trefný, především o tom příběh je... je sice možná trochu naivní, za to netradiční a jednoduše dobře napsaný. Diskutované záběry z jatek v něm neruší, naopak tvoří protipól nádherným snovým pasážím - opravdu takové vykoupení, z denní pracovní reality. Obě tyto příběhové roviny jsou nádherně natočené (samozřejmě každá svým způsobem), řekl bych až dokumentárně... především jatka. Máté Herbai umí a je to znát i v jiných scénách, například všemožné detaily, ty nelze nevidět třeba ve scéně v parku. Výborným nápadem jsou potom rozhovory solniček, či panáčků... scény, které přivodí i úsměv, i když nejen ty... ona to totiž opravdu je i "komedie". Závěrečné řezání je tak trochu očekávaným vyústěním situace, tedy ho nelze považovat za zbytečné a stejně tak tuto scénu nepovažuji za přehnaně násilnou. Film naopak vhodně naráží na časté problémy dnešní doby plné stresu, je třeba se víc dívat a nevidět jen násilí, nebo Alexandru Borbély... ta ovšem samozřejmě výborná! Její postava, i přes ten chlad (či díky němu) prakticky hned zaujme a svým výkonem neuvěřitelně baví. Nadšení je velké, ale přesto jsem čekal ještě větší. A vůbec, jak je to těmi sny? 80%(21.10.2017)

70% Spíš než drama bych to označil jako umělecky laděnou, netradiční romantiku. A jako film, který rozhodně není pro každého. Ať už kvůli uměleckým ambicím spočívajícím mimo jiné v otravně dlouhých, statických záběrech o ničem, naštěstí spíše jen ze začátku nebo kvůli pár krvavým scénám typu bourání krávy na jatkách... Postupně si mě to ale dokázalo získat postavou Alexandry, která je sympatičtější variací postav typu Rainman nebo Sheldon Cooper, pár humornými scénami a jednou dobře vybranou a umístěnou písničkou, ačkoliv ze samotného námětu šlo vytřískat víc...(4.11.2017)

[Be2Can - Evald] film má pro mě 2 roviny. První je, že jsme na představení potkal super sympatickou žábu, která mě prosila, ať si nesedam na svoje místo (na něm seděla ona) a přitom mi aktivně opakovaně nabízela, že mi podrží pivko. Já sice blbec vedle ní sednul a pivko ji opakovaně nechal podržet. Avšak neosmělil se a nikam ji nepozval a o číslo si neřekl. To je ta "smutnější" část. Druhou rovinou je film samotný, který dokáže pobavit jako nic doposud viděného a to jsme toho už viděl hodně a hodně. Námět je sice naprosto jednoduchý, ale svou neotřelostí naprosto dokonalý. Hlavní představitelku, jakožto zástupkyni všech možných poruch jako aspergerova syndrom, OCD a autismu, si musíte zamilovat (stejne jako Sagu Norén z kriminálního seriálu Most). Jeji finální procitnutí ve vaně je naprostým vyvrcholením... 83%(10.10.2017)

LFŠ 43 (Film 14): Krásná studie autismu, sociální fobie a deprese s lehkým nadpřirozeným přesahem. V hlavních rolích až zločinně sympatický Géza Morcsányi a roztomile krásná Alexandra Borbély. Těmhle dvěma prostě musíte fandit, i kdyby jste měli srdce zmrzlejší než rybí prsty. POZOR: Varování, pokud jste náchylnější na scény s krví, možná se raději tomuto filmu vyhněte během projekce tu zkolabovali dva diváci, a dle zdrojů z internetu to nebylo poprvé.(2.8.2017)

• - Na premietaní filmu v Maďarsku museli privolať sanitku, nakoľko jedna diváčka odpadla. Situácia sa zopakovala aj na 43. Letnej filmovej škole v Uherskom Hradišti. (leila22)

• - Film sa síce do slovenskej kino distibúcie nedostal, ale bola možnosť si ho pozrieť v rámci Art Film Festu 2017 v Košiciach. (skeptic)

• - Alexandra Borbély mala pôvodne vo filme hrať postavu psychologičky. Režisérka Ildikó Enyedi jej navrhla, aby sa prihlásila aj na hlavnú postavu a nakoniec to vyšlo a vo filme stvárnila Máriu. (leila22)