O těle a duši

On Body and Soul

On Body and Soul

Drama / Romantický

Maďarsko, 2017, 116 min

Maďarštinu vyhledávám asi stejně frekventovaně jako recenze na muzikály. Po Saulově synu přichází něco, co diváka uhrane a na dlouhou dobu nepustí. Brilantní propracování dvou zcela odlišných charakterů je novodobou ódou na radost. Zpočátku nepochopitelné shoty na lesní paseku začnou brzy dávat smysl. Následné dialogy v chudé jídelní místnosti typu "ty brambory jsou rozvařené, ale mám rád rozvařené brambory" jsou geniální. Brilantní náhled na sbližování dvou zcela rozdílných osobností graduje v závěru samotném, kdy výsledkem odmítnutí je razantní řez, jehož výsledkem je krvavá lázeň a jeden telefon, který vyzvání. 100% Celosvětový příjem k 3. 5. 2018: $2,000,000(3.5.2018)

Název je trefný, především o tom příběh je... je sice možná trochu naivní, za to netradiční a jednoduše dobře napsaný. Diskutované záběry z jatek v něm neruší, naopak tvoří protipól nádherným snovým pasážím - opravdu takové vykoupení, z denní pracovní reality. Obě tyto příběhové roviny jsou nádherně natočené (samozřejmě každá svým způsobem), řekl bych až dokumentárně... především jatka. Máté Herbai umí a je to znát i v jiných scénách, například všemožné detaily, ty nelze nevidět třeba ve scéně v parku. Výborným nápadem jsou potom rozhovory solniček, či panáčků... scény, které přivodí i úsměv, i když nejen ty... ona to totiž opravdu je i "komedie". Závěrečné řezání je tak trochu očekávaným vyústěním situace, tedy ho nelze považovat za zbytečné a stejně tak tuto scénu nepovažuji za přehnaně násilnou. Film naopak vhodně naráží na časté problémy dnešní doby plné stresu, je třeba se víc dívat a nevidět jen násilí, nebo Alexandru Borbély... ta ovšem samozřejmě výborná! Její postava, i přes ten chlad (či díky němu) prakticky hned zaujme a svým výkonem neuvěřitelně baví. Nadšení je velké, ale přesto jsem čekal ještě větší. A vůbec, jak je to těmi sny? 80%(21.10.2017)

"Osolím je až potom, aby neztvrdly." Není-li se možné dotknout těla, je možné se dotknout duše. Mé duše se tedy tento silný příběh křehké lásky, dotkl stoprocentně. Uvedení snu o lásce do skutečnosti, však vyžaduje obrovskou sílu vlastní vůle k překonání všech překážek. Ovšem má-li toto milostné drama obsahovat pohádkový prvek, pak by dětský doktor hlavní hrdinky mohl klidně být jakýmsi pohádkovým skřítkem, nebo trollem, díky jehož úkolům dokázala všechny překážky překonat. Mimochodem mě už dlouho u žádného filmu tolik nezaujala jeho zvuková stopa, kterou zde navíc umocnil i úsporný hudební doprovod. Místo tónů hudby tu tak najednou divák slyší zvuky drnčící lednice, hučící mikrovlnky, syčícího plynového hořáku, či šumění listí ve větru i zpěv ptáků, aby teprve tyto zvuky mohli naplno rozeznít úžasnou symfonii osamělosti. A ti Igráčci. P.S.: Děkuji, PX.(7.1.2018)

Originálny romantický film s fantastickou slovenskou herečkou, ktorá u nás neprerazila a teraz získava všetky možné ceny za svoj bravúrny výkon v tomto filme. V podstate sci-fi, ale natočené spôsobom, akokeby sa o sci-fi nejednalo. Tempo je síce pomalé, ale námet a herecké výkony nedovolia divákovi nudiť sa. Po dopozeraní som bol nadšený. Časom už necítim takú opakovanú chuť si film pozrieť znova, no spomínané kvality platia a určite stojí za to vidieť O tele a duši aspoň raz, keďže je to film, ktorý je naozaj originálny, zabodoval po celom svete a je v ňom aj kus Slovenska (i keď nepriamo) . 4 ceny v Berlíne (včítane Zlatého medveďa), nominácia na Oscara za najlepší zahraničný film a kopec ďaľších cien z iných festivalov. (Cinematik 2017)(22.4.2018)

Velmi neotřelý romantický kousek, který staví na tom, že i na tom nejpodivnějším místě a souhrou těch nejpodivnějších snových náhod lze potkat životní lásku. Na snímku Testről és lélekről Vás především zaujme poklidné budování atmosféry, což ještě o notný kus přiživuje vtahující kamera a scénář. Film tedy nemá sebemenší problém vtáhnout Vás do středu dění, jelikož okrem výše zmíněných atributů se snímek rovněž může pochlubit perfektními hereckými výkony ústřední dvojice. Jen škoda té dlouhé stopáže, která je místy vážně na škodu. Skvělá práce!(5.2.2018)

• - Alexandra Borbély mala pôvodne vo filme hrať postavu psychologičky. Režisérka Ildikó Enyedi jej navrhla, aby sa prihlásila aj na hlavnú postavu a nakoniec to vyšlo a vo filme stvárnila Máriu. (leila22)

• - Na premietaní filmu v Maďarsku museli privolať sanitku, nakoľko jedna diváčka odpadla. Situácia sa zopakovala aj na 43. Letnej filmovej škole v Uherskom Hradišti. (leila22)

• - Film sa síce do slovenskej kino distibúcie nedostal, ale bola možnosť si ho pozrieť v rámci Art Film Festu 2017 v Košiciach. (skeptic)