O těle a duši

Testről és lélekről

On Body and Soul

O tele a duši

Maďarsko, 2017, 116 min

NEPOCHYBUJU, ŽE KOMENTÁŘ OBSAHUJE SPOILERY ;). Lyrizovaný příběh vyprávějící minimalisticky prostřednictvím často detailních záběrů ústředních tváří má i svou kauzální logiku. Přičemž rozvíjí romantické téma v surovém prostředí jatek a otrlého pracovního kolektivu. Celým filmem prochází motivy kontrastů a splněného snu. Sen tu představuje nejen prostředek úniku ze světa, jemuž hrdinové nerozumějí nebo jsou z něj unavení, ale zároveň je magickým prvkem ozvláštňujícím reálný příběh. Dílo může být na pozadí jateční romance chápáno také jako výpověď o současném světě, v němž jsou lidé buď přesyceni kontaktem nebo mají problém jej navázat. Je snahou o vykreslení generačních rozdílů, splynutí dvou světů; objevuje se téma autismu a deprese. Hlubší kritika moderní společnosti, v níž jsou lidé opravdu svobodní pouze ve snu a to ještě ve zvířecí podobě, se ale v takto pojaté formě ztrácí. Psychologie postav není doopravdy propracovaná, jen podporuje stylizaci filmu. Ta mi sice svou bizarností, hrdinkou evokující postavy z příběhů mangy a humorem spojeným s vážnými tématy, připomíná některé snímky asijské produkce. Oproti nim ale počin Ildikó Enyedi působí přece jenom vykalkulovaně, což může být trochu problém. Ostatně, jak zazní ve filmu: „přílišná chtěnost může vše pokazit“. O těle a duši není úplně tím případem, ale funguje především jako pozoruhodná báseň, pohádka s útěšným koncem.(2.11.2017)

Slabým povahám odporúčam film z ďaleka obísť, viď aj niekoľko prerušených projekcií kvôli kolapsu divákoch. Krvi tam bolo naozaj veľa. Séria Saw v porovnaní so scénami na bitúnku pôsobí ako nevinne ako poníky z Equestrie. Vynechanie niektorých záberov by film sprístupnilo širšej verejnosti, ale práve tie odlišujú snímku od tuctových záležitostí. Práve posledné sekundy hovädzieho dobytka na bitúnku (plus ako bonus, to čo sa s nimi robí ďalej) dokonale kontrastujú s voľnosťou jeleňov na lesnej čistinke, kde sa v snovej rovine stretávajú dvaja hlavní predstavitelia. Ešte by som chcel vyzdvihnúť prácu Máteho Herbaiho, ktorý dokonale zvládol hru s kamerou. Počas premietanie som si v duchu vravel - od teraz už budem vegetarián. Prišiel som domov a ako prvé prvé som automaticky vybral steak z chladničky a hodil na panvicu. Hlad víťazí :p PS: Zaujímalo by ma koľko zvierat pri natáčaní prišlo o život.(18.10.2017)

Po delsi dobe zase film, ktery me zaujal na 100%. Vyborne a originalni drama, kde kazdy zaber a dialog ma sve misto. Skvele vykresleni hlavnich postav, ktere jsou vyborne zahrane. Ac lehce mysteriozni, pribehu jsem veril a bavil me. Nemam co vytknout, super zazitek. Videno v ostravskem Minikine, 31 divaku.(5.11.2017)

Název je trefný, především o tom příběh je... je sice možná trochu naivní, za to netradiční a jednoduše dobře napsaný. Diskutované záběry z jatek v něm neruší, naopak tvoří protipól nádherným snovým pasážím - opravdu takové vykoupení, z denní pracovní reality. Obě tyto příběhové roviny jsou nádherně natočené (samozřejmě každá svým způsobem), řekl bych až dokumentárně... především jatka. Máté Herbai umí a je to znát i v jiných scénách, například všemožné detaily, ty nelze nevidět třeba ve scéně v parku. Výborným nápadem jsou potom rozhovory solniček, či panáčků... scény, které přivodí i úsměv, i když nejen ty... ona to totiž opravdu je i "komedie". Závěrečné řezání je tak trochu očekávaným vyústěním situace, tedy ho nelze považovat za zbytečné a stejně tak tuto scénu nepovažuji za přehnaně násilnou. Film naopak vhodně naráží na časté problémy dnešní doby plné stresu, je třeba se víc dívat a nevidět jen násilí, nebo Alexandru Borbély... ta ovšem samozřejmě výborná! Její postava, i přes ten chlad (či díky němu) prakticky hned zaujme a svým výkonem neuvěřitelně baví. Nadšení je velké, ale přesto jsem čekal ještě větší. A vůbec, jak je to těmi sny? 80%(21.10.2017)

LFŠ 43 (Film 14): Krásná studie autismu, sociální fobie a deprese s lehkým nadpřirozeným přesahem. V hlavních rolích až zločinně sympatický Géza Morcsányi a roztomile krásná Alexandra Borbély. Těmhle dvěma prostě musíte fandit, i kdyby jste měli srdce zmrzlejší než rybí prsty. POZOR: Varování, pokud jste náchylnější na scény s krví, možná se raději tomuto filmu vyhněte během projekce tu zkolabovali dva diváci, a dle zdrojů z internetu to nebylo poprvé.(2.8.2017)

• - Film sa síce do slovenskej kino distibúcie nedostal, ale bola možnosť si ho pozrieť v rámci Art Film Festu 2017 v Košiciach. (skeptic)

• - Na premietaní filmu v Maďarsku museli privolať sanitku, nakoľko jedna diváčka odpadla. Situácia sa zopakovala aj na 43. Letnej filmovej škole v Uherskom Hradišti. (leila22)

• - Alexandra Borbély mala pôvodne vo filme hrať postavu psychologičky. Režisérka Ildikó Enyedi jej navrhla, aby sa prihlásila aj na hlavnú postavu a nakoniec to vyšlo a vo filme stvárnila Máriu. (leila22)