Mise

• Česko Misie (více)

Silné a velmi vzrušující drama, ve kterém hrají hlavní role nositelé Oscarů Robert De Niro (Lovec jelenů, Zuřící býk) a Jeremy Irons (Zvrat štěstěny, Příliš dokonalá podoba, Kafka). V hlubině amazonských pralesů se v 18. století usiluje bývalý obchodník vzdělávat zaostalé indiány. Když je život domorodých obyvatel ohrožen, musí se však obrátit k meči a zapomenout na modlitby... (Rangelone Film)

JohnSorrow

Úžasně zachycené prostředí amazonských pralesů, skvěle líbezný hudební doprovod a výjimečné herecké výkony. Jen mi to přišlo krátké. Jednotlivé postavy nedostaly tolik prostoru, kolik by potřebovaly nebo kolik bych chtěl, aby byly bývaly dostaly (a to jich tam bylo poskrovnu). Ovšem myšlenkový přesah a vliv na diváka je nedozírný a to je přesně to, co z Misie dělá skutečně nádherný snímek. ()

burton

Co by křesťan neudělal dobrého pro druhého křesťana, aby zachoval víru, mír, lásku, porozumnění? A tak, zde v tomto filmu, v úchvatné přírodě, za doprovodu nádherné muziky, vraždí ve jménu Páně. Stále, i po tolika staletích, je mi z té Církve Svaté blivno a samozřejmě mi na mysli ihned vytanou jiná zvěrstva a jiné hrůzy, páchané ve jménu čehokoliv. ()

sadlokan

Tohleto odvádí špinavou práci za církev.Film nehodnotim.Juchání chudáků domorodců kolem kříže mi neosladí ani božský Ennio. ()

MickeyStuma

Kolonizace, přivádění domorodců ke křesťanské víře a politika lstivá, nelidská, mocná, a co víc, doslova smrtící. Je tématicky lepšího filmu než je tento? Temná historie lidstva v tom nejsyrovějším zpracování. Pevný citově založený scénář, nádherný soundtrack, nádherná kamera, herecký koncert Roberta De Nira a Jeremyho Ironse. Příběh neukazuje jen násilné šíření křesťanské víry, ale hlavně fakt, nakolik byl ceněn lidský život. Příběh je sice veden dějovou linkou kolem velmi vznětlivého obchodníka s otroky, ale události s domorodci s tím velmi souvisí a nikoho nemůže nechat chladným. Příběh o vykoupení, víře a strachu. Příběh o moci považující člověka z nižší vrstvy za zvíře bez nároku na svobodu a vlastní přesvědčení. Příběh, který na samém konci vyprávění šokuje bezohledností nadřazenosti mocných, ze které se lidstvo ne a ne poučit. Ano, takto pojatý příběh dokáže chytnout za srdce, ale když si večer pustíme hlavní zprávy, dozvíme se, že se tak děj stále. ()

GMVajgl

Dvouhodinový film, jehož příběh lze popsat dvěma krátkými větami bez významné ztráty informací. Jeho politické poselství je: mírumilovný, v harmonii s přírodou žijící, fungující a vzkvétající křesťanský socialismus je dobrý a státem podporovaný hrabivý kapitalismus je špatný - tedy podobně jako u filmů Tanec s vlky, Pocahontas, Avatar, které až příliš jasně a jednoduše rozdělují svět na dobro a zlo. Asi si nemusíme dělat iluze o tom, že by portugalci a španělé byli svatoušci, ale taky nevěřím, že by v jejich čele stáli tak jednorozměrní krvelační psychopaté, jaké vykresluje film. Jednorozměrný je i finální válečný konflikt, nepochopitelný na obou stranách. Kdo je větší blbec? a) voják, který bojuje a umírá za kus džungle b) indián, který se nechá postřílet v nerovném boji c) indián, který se nechá postřílet v modlitbě jako fanatik. Film věnuje mnoho času asi 100m strmému vodopádu, který musí překonat každý, kdo se chce dostat na misii (kromě jeho eminence kardinála, který pohodlně připluje po řece z druhé strany - wtf). Skutečnost, že indiáni tuhle přirozenou hradbu na konci nevyužijí při obraně a místo toho na lépe vybaveného protivníka naběhnou na jediném volném prostranství široko daleko obklopeném džunglí, beru jako naprosto nelogické a doklad špatného vypravěčství, které porušuje pravidlo tzv. "Čechovovy pušky". Pěkný moment: eminence kardinál: "Jak jste rozdělily loňské zisky?" jezuitský otec: "byly rozděleny rovně mezi všechny" ek: "ano, jedna francouzská radikální skupina učí tuto doktrínu" jo: "Vaše eminence, to byla doktrína raných křesťanů." ()

Yomega

Velice zajímavý snímek. Dlouhé pasáže téměř beze slov, s krásnými záběry na přírodu a život indiánů jsou moc příjemné a dobře se na ně kouká i díky úžasné hudbě. Nicméně i přes velice dobré herecké výkony mě film nějak nezasáhl a to ani při závěrečném masakru. Nevím proč, takové záběry mě většinou nenechají chladným, ale tady to nějak nefungovalo. Každopádně i když mě film neoslovil tak jak jsem čekal, za pozornost rozhodně stojí. ()

Meiers

Polovina 18. století a s ní spjaté rozšiřování vlivu církve a kolonizujících zemí na americkém kontinentu přináší příběh o muži, který cítivší vinu za zabití bratra vydává se po boku jezuitského kněze hluboko do amazonie pomáhat při zakládání misie a později i její ochraně vůči portugalským "sviním"(official distributor word). Děj jednoduchý jak facka jest, který dle mého zanedbáníhodného názoru mohl dát více prostoru milostnému trojúhelníku a charakterům všech postav vůbec. Každopádně výborný De Niro i Irons v příběhu o lásce, utrpení, pokání, odpuštění a boji proti tyranii mocných a uvědomění, že víra v boha nemá s církví ale lautr nic společného. P.S..ja bych si na ty parchanti počkal u vodopádu. Jo a překlad názvu je ee a tipl bych to podle něho na film s Chuckem Norrisem...dobrý komentář: Isherwood ()

jofffo1

"Keby som mal v sebe toľko viery, že by som horou pohol, ale nemal by som v sebe lásku, bol by som ničím. Keby som obdaroval biednych všetkým čo mám, nakŕmil ich a dal by som upáliť svoje telo na hranici, ale nemal by som v sebe lásku, som odsúdený na ničotu, som ničím. Láska trpí dlho a je láskavá. Láska nie je závistlivá, nepozná chvastúnstvo a nie je pyšná." ()

Jeand´Boa

Snímek, ve kterém se toho moc nenamluví a přesto řekne hodně...geniální hudba, přírodní kulisy, herecké charisma...No, pravda odvěká: politika "velkých" mužů nikdy není shodná s velkými hodnotami, které chrání skutečně velcí muži...Naprosto úchvatný film, který vlastně klidnou formou vypráví o strašně divokých věcech... ()

Kaučuk03

Ačkoliv nejsem věřící, tak na mě tenhle film dost zapůsobil, Tolik pravd v jednom filmu a moudrých vět, jsem už dlouho neviděl, plus výtečné herecké výkony- hlavně De Nira. Krásná hudba a vkusná hrdinská smrt. A vůbec nevadilo, že akční byla jen půlhodinka. ()

Porp

Tak, toto je ono. Toto je ten správny uhol pohľadu. Film, ktorí nie je o čierno-bielom videní sveta a ani delení na dobrých a zlých. V tomto prípade konflikt medzi španielskymi conqvistatormi a amazonskými indiáni je tradičnou témou, kde je vždy hlavným agresorom nenažraná európska civilizácia. Jediné "zlo" v tomto filme je túžba po moci a majetku. Všetci, čo boli na mäkko z Avataru nech si pozrú Misiu. ()

Stíba

Bohužel nemůžu hodnotit příliš kladně. Někdy se mi stává, že film začiná půl hodiny, hodinu, hodinu a půl... a než pořádně začne tak je konec. Takový pocit jsem měl i u Misie, nekončící rozjezd, atmosféra, která nevtáhne, příběh ani příroda, která i přes snahu diváka nedokáže příliš zaujmout. A nezachránil to u mě ani De Niro. ()

Dr.Cilka

..jeden z najkrajsich filmov, aky som kedy videl. Obrovsky podiel na jeho vynimocnosti ma hudba, soundtrack k The Mission je od Morriconeho moj najoblubenejsi. Nadherne sceny, spominana hudba, hlbka myslienky.. a zaver, ktory nemoze nechat chladneho nikoho. ()

mi-ib

"Neměl jste na vybranou, Vaše eminence. Musíme pracovat v reálném světě. Reálný svět je takový." - "Ne, Seňore Hontare, my jsme ho takovým udělali." I když z každé sekundy filmu čiší jeho precizní zpracování, téma mi nepřišlo dosti závažné, říkal jsem si v duchu půl hodiny před koncem snímku. Jenže pak přišel zvrat. Preciznost zůstala a navíc přišlo velmi působivé vyvrcholení příběhu. Jakoby chtěli tvůrci diváka ukolébat a pak mu dát pořádnou facku na probuzení. Občas mi vadí, když se ve filmu skoro nemluví, ale tady to bylo akorát. Na druhou stranu je umění sdělit myšlenky i obrazem. Z mého laického pohledu bych tento snímek označil za čirou formu filmařiny. Film vás nedonutí plakat, ale stydět se! ()

Kaucuk

Škoda, že tenhle snímek není víc profláknutej, zasloužil by si to, už jen pro tu svojí prvotní myšlenku a taky díky nejlepšímu soundtracku, kterej se dá sehnat (proti Morriconeho Misii i Shoreova nádherná a epická hudba z Pána Prstenů ztrácí), velká hanba Akademii, že za tohle nedostal Ennio Oscara. ()

Al44...

Tomuto snímku dominují tři věci - překrásné zachycení pannenské a "civilizovaným" člověkem nedotknuté přírody, vynikající herecké výkony herců v hlavních rolích a hlavně naprosto úžasná filmová hudba E. Morriconeho. Právě hudební doprovod je hlavní důvod, proč si tento film budu pamatovat a jistě se k němu vracet. Příběh je naproti tomu jednoduchý a předvídatelný, ale to v celkovém součtu vůbec nevadí. Tento film rozhodně doporučuji. ()

KOOHA

Dlouhou dobu jsem čekal na tento film a i když nejem příznivcem církevních věcí, tím jakým způsobem byl natočen, lokacemi a především hudbou si mě dostal. Člověk asi nemusí být věřící, aby se mu film líbil. Ke shlédnutí mě podpořil fakt, že nedávno dávali na ČT2 koncert Ennia z Benátek. ()

Ennio Morricone - The Official Concert Celebration

Ennio Morricone - The Official Concert Celebration