Společenství vlků

• Česko Společnost vlků (více)

Společenství vlků působí povědomě až do okamžiku, kdy si hrdinka obleče červenou kápi, vydá se přes hustý les za babičkou a musí si dávat pozor na vlky. Pak pochyby zmizí a lze si tuto svéráznou variaci na Červenou Karkulku vychutnal se vším všudy. Vztah mladé dívky Rosaleen s její babičkou dalece přesahuje hranice vytyčené pohádkou, stejně jako mluvící vlk není jen místní kuriozitou. Podmanivý film Neila Jordana (Hra na pláč, Snídaně na Plutu) nabízí otevřeně psychoanalytickou hru s jednoduchým pohádkovým příběhem, v níž je všechno podřízeno propracované vizuální stylizaci, netradičnímu vyprávění a především důmyslným dialogům. (oficiální text distributora)

fiLLthe3DD

Až na konec, jenž mi přišel dost natahovaný a lehce debilní, se mi tento snímek moc líbil. Skvělé prostředí („procházky" po lese), úžasné masky (první proměna či následná proměna šlechticů) a výborná, pohádkově laděná fantasy horor atmosféra, díky které ani nevadil ten povídkový styl vyprávění a prolínající se dějové linie... Jen ten závěr mohl být trochu větší psycho. ()

Opsha

Tohle je sice film s mým srdečním tématem, ale bohužel, chválit ho moc nemůžu. První věc která praští do očí jsou strašlivé papundeklové kulisy a když se přidala přehrávající Angela Lansbury, chtěl jsem to skoro vypnout. Naštěstí se z něj vyloupnou myšlenky, které by si ale zasloužily jiného režiséra a větší rozpočet. škoda. Kdo by nechtěl být vlkem.... ()

ArdathBay

Bylo, nebylo, tam za lesem, kde Angela "To napsala stará vražda" Lansbury je hodnou a charismatickou babičkou se odvíjí příběh plný nádherných záběrů na pohádkovou krajinu a nanejvýš nedětský svět plný nebezpečenstva. Děkuji panu Jordanovi, že mě ho nechal navštívit. P.S. Čím se asi nechali inspirovat k natočení videoklipu "Du riechst so gut" mé nejoblíbenější skladby od jedné nejmenované skupiny ? ()

BMAJTZ

Přirovnal bych to k Inception, sen ve snu, který je ve snu a tak dále. Navíc to nedává žádný smysl, respektive nepůsobí to vůbec uceleným dojmem a jde tak vesměs o několik různorodě propojených bizarních scén které spojuje jenom motiv vlkodlaka. Měl jsem z toho celou dobu pocit jakoby chtěl film moralizovat všechny dívky. Prostě nevěřte chlapům jsou to sfině, zvláště ti co mají srostlé obočí, divný symbolismus, ale o tom to celé bylo. Je to divné a nedává to smysl. Škoda podle názvu jsem očekával zajímavou podívanou. ()

marrjaana

Po vizuální stránce jsem naprosto nadšená! Děj by se taky jakž takž dal, ale to rozbití babičky a pak vlky pobíhající po vile mi mozek prostě nebere. ()

BlackTom odpad!

Dômyselné dialógy? Skvelý výkon Angely Lanbury? Prepracovaná vizuálna štylizácia? Koho ten distribútor chcel oklamať? V skutočnosti som väčšiu blbosť už dávno nevidel. O čo tu ide? Niekoľko príbehov, ktoré rozpráva babička (debilná Lansbury) svojej Karkulke (debilnej) a v ktorých sa vždy vyskytuje nejaký vlk. Áno, zasmial som sa na tom viackrát ako pri dobrej komédií ale pri žánri horor / fantasy by sa to asi nemalo. Niekto tu spomínal gore efekty. Tá jedna scéna keď si muž strháva ksicht a mení sa na vlka? Ale prosím vás... Slovo efekt je pre tento film prisilné. Dialógy sú na úrovni mentálne postihnutého scenáristu, ktorému popri písaní ešte robia lobotómiu. A samozrejme je tu krpatý ryšavec s mužskou tvárou, ktorý je tak odporný, že aj ten jeden trápny gore efekt sa môže schovať. A tento chlap neskôr natočil Interview s upírom... Smiem poradiť? Nepozerajte sa na to. ()

Han22

Tak mám pocit, že jsem to kdysi jako malé dítě viděl a vůbec se mi to nelíbilo. Neil Jordan natočil svoji ujetou verzi o Karkulce, přičemž je to vlastně příběh v příběhu - dívce z naší doby se zdá, že žije v pohádkovém světě a ještě v tom snovém příběhu jsou další mini příběhy. Hotový Inception. Aby toho nebylo málo, tak celý příběh o Karkulce je pojatý chvílemi jako vizuálně fantastické pohádka (úžasná výprava kouzelného lesa, hudební motiv), chvílemi jako nekompromisní vlkodlačí horor (všechny proměny jsou vynikající) a většinu času jako nějaká podivná alegorie - nejspíše o tom, že dospívající holky to mají těžký, protože vlci (chlapi) se je snaží dostat (snaží se jim dostat do kalhotek). Připadalo mi, že režisér je trošku úchyl, nechat svádět dvanáctiletou holku skoro čtyřicetiletým lovcem. Na jeden hodinu a půl dlouhý film je toho až dost a i když se mi to vizuálně líbilo, celkem jsem se nudil a nechápal. Kdybych to měl shrnout, tak jak napsal J*A*S*M jde o dost "pošahanou fantasy". ()

integer

Když odhlédnu od hereckých výkonů, scénáře i béčkových hororových scén tak zbývá skvělá atmosféra zamlženého lesa. ()

bila.tecka

Vizuálně přitažlivá vyprávěnka o tom, jak poučit nebohá mladá děvčata, aby si svá lůna chránila před námi, šelmami. Ani rok vzniku filmu ale nedokáže omluvit otřesné triky, které atmosféru obrátí vzhůru nohama. Stačilo pár náznaků, ta metamorfóza byla vážně nutná Neile? ()

Vaklaf

Karkulka se mi líbila, a to především vizuálem a pohlcující atmosférou. Je pravda, že příběhový chaos mi přišel poněkud naškodu, ale v průběhu filmu jsem ho zase tolik neřešil. On to obecně není film postavený na nějakém silném lineárním příběhu. Jediný, co mě opravdu iritovalo, byla smečka "vlků". Načechranější ovčácký psy už asi ani najít nemohli. Takhle já si teda vlky nepředstavuju. A přitom jednu chvíli se tam opravdoví vlci (vlčáci) objeví. No nic, to je jen takovej můj rejp. ()

Cassandra

Tedy už dlouho jsem se nedívala na nějaký film s takovým zaujetím; byla jsem opravdu zvědavá na každý další záběr. Ale podotýkám, že tohle je určitě dílko z kategorie tzv. "divných" filmů, a každému se líbit určitě nebude. I já jsem si občas řekla, že tohle a tohle už je trochu přehnané, proto taky nedám pět. Trochu bych tento film přirovnala k Ospalé díře (zlý les) a Lovcově noci (využití ateliérů, pohádkových alegorií, zvláštně a tak nějak pokřiveně aranžovaných scén a hudba o které nevíte, co si myslet :). Ovšem nechci naznačit, že tenhle film cokoli kopíruje, je velmi originální. ()

Wiluna

Videné prvýkrát v čase môjho dospievania na rakúskej stanici ORF 1, kde som nerozumela ganz nichts a pre zlý signál som si tiež musela veľa kľúčových okamihov domýšľať - samozrejme, ako schválnosť to boli hlavne tie, ktoré ma z pohľadu dospievajúcej dievčiny zaujímali najviac.😁 A možno práve preto vo mne vyvoláva doteraz akési zvláštne nostalgické rozpoloženie. Originálnosť a naivnosť tohto rozprávkového hororu je fascinujúca a božská „Jessica Fletcher“ v úlohe babičky geniálne zapadla do malebne vytvoreného fantasy sveta. Atmosféra celého príbehu je nezameniteľná a jedinečná. ()

KatRi

Vlkodlaci, ale i klasické pohádky jsou stále živé a vlastně dokonalé. Vždyť jen považte, kolik symbolů se v nich skrývá a jaké nabízejí výklady. Zlatý důl pro režiséry. Tenhle film je toho důkazem, zatímco vy si prostě (možná naivně) myslíte, že Rosaleen je znuděný spratek, který hledá své místo ve světě a zároveň z něj utíká do fantazie a že filmaři byli při vymýšlení scénáře minimálně opilí či sjetí, jiný dojde k závěru, že je lesba...Ideální kousek pro milovníky otevřených konců, náznaků a nevysvětlených momentů. Vytknout lze přílišnou složitost kompozice, rámcový příběh, do kterého je vložen další a do něj ještě další, to je už trochu přes míru. Nicméně efektní zaležitost. ()

bohemia_regent

Psychoanalyticky pojaté téma přerodu dívky v ženu na půdorysu hororové pohádky s černohumornými prvky. Vytříbený styl založený na fúzi žánrů se opírá o působivou výtvarnou stránku. Od filmu jsem si nesliboval víc než slušný (možná díky jménu režiséra i velmi slušný) horor, ale byl jsem hodně příjemně překvapen. A to i přesto, že radši než Freuda mám Junga. ()

hellequine

Obscénní, lehce prverzní a místy až pornografický příběh. (A opravdu nemyslím ta slova primárně v sexuálním významu.) Místy jsem se bála, místy jsem se s hnusem odvracela(myslím tím scénu s pavouky) a místy jsem se naopak mohla potrhat smíchy(bohužel byly některé vážně myšlené scény tak přehrávány, až byly k popukání). Občas jsem se také ztrácela v ději. Přesto byl film poměrně kvalitní a znám spoustu o mnoho horších snímků. Dávám trochu slabší čtyři hvězdy. ()

cherita

„Nikdy nescházej z cesty, nikdy nejez padaná jablka a nikdy nevěř muži se srostlým obočím!!!“ Líbí se mi ten nápad vzít stovky let starý, notoricky známý příběh, rozebrat ho na součástky, a ty potom zpřeházet tak, že se člověk až diví, o čem taková na první pohled docela nevinná pohádka vlastně je. Vlk totiž přichází v mnoha podobách, a čím víc je nebezpečný, tím je přitažlivější, a tak se není co divit, že se milá Karkulka nechá docela ochotně stáhnout do hlubin pekelných :-) Škoda jen, že si Neil Jordan neudělal jasno v tom, pro kterou věkovou kategorii film točí, a po celou dobu balancuje mezi dětským filmem a hororem. A jelikož povídky Carterové jsou zcela jednoznačně určeny dospělým, nemůže si Jordan dovolit držet se příliš věrně předlohy, což je znát hlavně ve finále, které svou „přístupností“ musí zákonitě naštvat všechny autorčiny fanoušky. ()

kamil.i

Prazvláštne vyrozprávaný príbeh Červenej čiapočky vo forme sna dievčaťa prerušovaného niekoľkými symbolickými líniami, ktorý pôsobí na diváka ako 90 minútový chaotický element. Osobne som nevydržal sledovať film v jednom celku a neustále som ho zastavoval. Vhodnejšie pomenovanie ako "príbeh" pre to, čo film zobrazuje, je skôr symbolizovaná Freudovská interpretácia prepojenia snov a sexuality u adolescentnej dievčiny. Klasické rozprávanie si môže divák vyhodiť z hlavy. V tomto prípade je to ozaj na škodu. Spoločenstvo vlkov je prostredníctvom pekných kulís a vynaliezavej kamery charakteristické nadprirodzenou, snovou atmosférou, no všetko to likvidujú nespočetné pod-príbehy a intelektuálne interpretácie. ()

Zemřela herečka Angela Lansbury

Zemřela herečka Angela Lansbury