Sedmá Sindibádova cesta

• Česko Sedmá Sindibádova plavba (více)

Sindibád, legendárny námorník a princ z Bagdadu, vypláva smerom k záhadnému ostrovu Collosa s nádejou, že tu získa vajce obrovského dravého vtáka. Toto vajce by mohlo pomôcť princeznej Parise, zmenšenej do veľkosti palca malým zlým kúzelníkom Sokurahom Torin Tchatcher), získať opäť normálnu veľkosť. Parise na ostrove oslobodí z magickej lampy Džina a spoločne s ním a Sindibádom bojujú proti Kyklopom, dvojhlavému dravcovi, ohnivému drakovi a kostre, oživenej Sokurahom. Aby Parisa mohla byť opäť zväčšená, musí poraziť všetky príšery. (oficiální text distributora)

Terva

První ze tří nádherně " kreslených " dobrodružných výprav. Byla zde použita technika Dynamation Raye Harryhausena. Používají se zde realistické miniaturní modely postaviček. ()

joehot

Kromě toho, že je Sedmá Sindibádova cesta čirá a parádní dobrodrůžka, mě (po x-letech od prvních zhlédnutí v tom věku, kdy vás takový typ filmu doslova přikurtuje k obrazovce - a pak na něj během dekád zapomenete) překvapilo, kolik krásné brutality ve filmu je: zamiloval jsem si Kyklopovo rušení lidí tím, že je zarazítkoval kmenem stromu. Harryhausen vládne, samo sebou. ()

corpsy

Sindibád patrí medzi mojich obľúbených dobrodruhov. Týmto filmom si na obľúbenosti jednoznačne pridáva. Čarokrásne fantasy dobrodružstvo, s nádhernou orientálnou atmosférou, brilantnou trikovou stránkou ( Ray Harryhausen ma nikdy nesklamal ) a skvelou hudbou Bernarda Herrmana. Nezabudnuteľné. ()

liquido26

Další velká nostalgická vzpomínka na dětství. Popravdě jsem si vůbec nepamatoval, že jsem tento film někdy viděl, ale už od úvodních titulků se mi začala téměř každá scéna živě vybavovat. Super triky, které rozhodně nevypadají na rok 1958. ()

curunir

Pre mňa osobne najlepšie zo Sindibádových dobrodružstiev, aj keď neskoršie dva filmy zo 70. rokov mali o poznanie temnejší charakter. Vďaka krátkej dĺžke zhrnul rutinérsky režisér všetko podstatné (a nie je toho až tak málo) a odbremenil príbeh od zbytočných naťahovačiek a hluchých miest. Je pravdou, že napr. bez vzbury námorníkov by sa film úplne obišiel, na druhej strane však zvyšuje jeho dobrodružný charakter. Gro všetkého však spočíva v trikoch Raya Harryhausena a tie sú napriek staršiemu dátumu stále fascinujúce a atraktívne. Súboj Sindibáda s kostlivcov je priam ikonický a v Harryhausenovej tvorbe mu patrí zvláštne miesto a drak je najväčšou ozdobou filmu - akurát je zvláštne, že pri súboji s kyklopom na neho nevyšľahol oheň. Takéto a iné nedostatky spojené napr. so zvláštne sa meniaci lokáciami Collosy ale vynahrádza výborná hudba Bernarda Herrmanna, krásne podfarbujúca rozprávkovo-mystickú atmosféru príbehu. Toto je jeden z mála filmov, na ktoré sa dívam s rovnakou chuťou, ako keď som bol malý chlapec. ()

kaylin

"Sedmá Sindibádova cesta" pojednává o tom, jak se Sindibád snaží pomoct princezně Parise, která byla zmenšena na velikost láhve. Už zde je jasné, jaký byl prostor pro triky. To ale zdaleka nebylo všechno. Vzhledem k tomu, že jí mohlo pomoct jedině vejce obrovského ptáka, čekalo na diváky další krásné monstrum. Ani to nebylo jediné. Ray Harryhausen nechal monstra bojovat, a to jsou teprve divácké orgie. Nádherné animace, které jsou krásné. Tohle je nostalgie, tohle je umění. Je mi jasné, že ne každý současný divák, to bude mít s těmito staršími filmy stejně, ale já si nemohu pomoct, mě prostě dokáží okouzlit. "Sedmá Sindibádova cesta" je krásnou ukázkou toho, jak vypadá dobrodružství na plátnech. Více: http://www.filmovy-denik.cz/2013/09/sedma-sindibadova-cesta-1958-80.html ()

topi

Ray Harryhausen byl bůh jako u nás Karel Zeman. Jeho animace dělá z filmu něco pohádkově kouzelného a tisíckrát lepšího než jsou všechny nejmodernější digitální technologie. On tomu dal duši. Všem těm příšerám, Kyklopům, drakům, kostlivcům, dvojhlavým orlům, hadí ženě se čtyřmi rukami. Prostě jakémukoliv tvorovi dal duši i život. Ať už je to v tomto svižném dobrodružném Syndibádím příběhu, nebo jakékoliv jeho další práci. Tenhle díl Sindibáda má perfektní tempo a parádní barevné sekvence, zejména v kouzelníkově skalním paláci. Celé dobrodružství se odehrává za dechberoucí pompézní orchestrace Bernarda Hermanna, který dodal filmu další rozměr. Ach, to byly časy!!! ()

JohnMiller

V detstve som tento film žral. Zbožňoval som takéto epické výpravné filmy kde sa hrdina musel utkať s monštrami. Mal som rád seriáli ako Hercules alebo Sindibád. Kyklop s rohom, dvojhlavý sup, drak alebo čarodejníci ma chytili za srdce aj keď mám trocha radšej súboj titanov tento film je len predsa trocha starší a má prevratnejšie efekty. ()

mortak

První Sindibád stejný jako ty dva následující. Nijak charismatičtí béčkoví herci jsou jen doplňkem loutkové akce. A na tu se i po těch letech hezky kouká. ()

filmmovier

Vynikající Harryhausen, po příběhové stránce také velmi zajímavé a efekty jsou tady na zatraceně vysoké úrovni, fakt se mi to líbilo (protože když vezmu pro srovnání třeba Sindibádovu zlatou cestu nebo Souboj Titánů, tak ty působí v porovnání s tímhle mnohem zastaraleji, a to jsou mnohem mladší - to je ale jiný příběh). Ten příběh co je tady, sice místy působí trochu naivně, ale je tam spoustu zajímavých míst, nestvůr, soubojů a atmosféry a navíc byla princezna Parisa fakt ohromně krásná, takže za mě spokojenost, prostě příkladná dobrodružná pecka z let padesátých, která si vaší pozornost rozhodně zaslouží. Sice existujou i lepší dobrodružné filmy, ale tohle je velmi silný nadprůměr, krásně se na to kouká a je ohromná škoda, že se takové filmy dnes už netočí. Ještě bych vyzdvihnul skvělou hudbu a Kyklopa, opravdu jedna z těch vůbec nejpovedenějších Rayových prací. Co bych naopak moc nevyzdvihoval, to jsou špatné herecké výkony všech, ale docela se to dalo, když tam bylo to nádherný prostředí. 80%. ()

noriaki

Krásný a i v dnešní době působivý příběh z doby kdy Bagdád byl město krásy a vzdělanosti a muslimové migrovali jen po Indickém oceánu. Nejslavnější z nich byl hrdinný námořník Sindibád, zde lapený v pavučině intrik mocného čaroděje Sokury. Hlavní hvězdou je ale jiný kouzelník a to nikdo menší než Ray Harryhausen. Ten poprvé dostal příležitost podílet se na barevném filmu a využil ji beze zbytku. Snímek stojí na jeho efektech, protože bez nich by byl jen sbírkou špatného herectví, teatrálních dialogů, nelogického děje a skvělé hudby. S nimi je výprava na tajemný ostrov napínavé a atmosférické dobrodružství, které nikdy nezestárne. A vůbec nevadí, že animace ještě sem tam působí nepřesvědčivě. Souboj s kyklopem zamačkávajícím nebohé námořníky kmenem stromu těch pár momentů bohatě vynahradí. ()

Compadre

Jo! Totálně nejoldschoolovější ze Sindibádů. Bomba! Dobrodružná všem známá jízda námořníka Sindibáda roubená monstry pana Harryhausena. I když obrovskej kyklop s kopyty opékající jednoho z námořníků, vzteklí kostlivci nebo drak dnes vypadají srandovně, musím uznat, že mě to vůbec nesere a všechny je žeru i s navijákem. Sindibád bez debat rules! :)) ()

KoRner

Už ako malému mi vŕtalo hlavou načo chcel kúzelník takého slabého džina, teraz mi to nedalo spať zas. ;-) Každopádne moja najobľúbenejšia časť. - A áno, bolo to kvôli scéne draka s kyklopom. ()

Han22

Když jsem tak viděl vlkodlačí horor od Nathana Jurana se šedivým Kerwinem Matthewsem v hlavní roli, napadlo mě zkouknout jejich nejslavnší spolupráci - první Sindibádovku a zřejmě první regulérní fantasy. A zjistil jsem, že jsem tenhle díl nejspíše nikdy neviděl! Sindibád se po návratu z plavby má ženit s princeznou Parisou, ale zlý čaroděj Sokurah ji zmenší, aby ho donutil k ještě jedné výpravě - za džinem na ostrov kyklopů. Sindibád to ale netuší a myslí si, že jedou za lékem pro zmenšenou princeznu. Na ději, jeho logice a také výpravě se zub času hodně podepsal, nicméně pokud přijde na monstra, je to podívaná. Boj s kyklopem, dvojhlavý pták Noh, fantastický souboj s kostlivcem nebo souboj kyklop vs. drak to jsou scény, které berou dech i po mnoha desetiletích. Naopak takový džin, o kterého jde je celkem k ničemu, když Sindibád kupříkladu chce, aby ho dostal z jeskyně, přinese mu provaz. No za příběh tak tři, za efekty pět, vychází mi to na čtyři hvězdičky. ()