Nukleárne pokusy preberú z ľadu prehistorického Rhedosaura. Spočiatku nikto nechce veriť profesorovi Tomovi Nesbittovi, ktorý prežil stret s týmto tvorom, existenciu tak dávno vyhynutého tvora. Až rad nešťastí v blízkostí pobrežia Severnej Ameriky donúti armádu, aby začala pripravovať opatrenia pred útokom tohto veľkého tvora smerujúceho do New Yorku. Dokážu ho na poslednú chvíľu zastaviť? (T2)

Bláža

Pokud chcete vědět, kde čerpal Roland Emmerich inspiraci pro Godzillu, tak jednoznačně tady (téměř kompletně obšlehnutý děj s mírnými úpravami). Co drží celý film nahoře jsou jednoznačně Harryhausenovi loutky – opravdu perfektně rozpohybované monstrum. ()

Mol

I FEEL LIKE I'M LEAVING A WORLD OF UNTOLD TOMORROWS FOR A WORLD OF COUNTLESS YESTERDAYS!!! Absolutně brilantní tým atomových vědců, někde uprostřed zásob pitné vody pro celou civilizaci, odpaluje radioaktivní atomovou bombu a probudí zde ležícího a spícího praještěra, pana Rhedosauruse. Tomu říkám úvod do filmu. Film obsahuje několik napínavých scén, jako ponoření ve zvonu do hlubin temna a jeskyní, při kterém se popíjí kafe a prehistorický tvor za oknem se nepovažuje za důvod k vytažení zvonu na hladinu a pak například scénu, kterou bych osobně nazval "horror on roller coaster of death", kde kluci mají jen jeden pokus na vystřelení náboje, s radioaktivními izotopy, protože další radioaktivní izotopy jsou až na druhé straně Oak Ridge. Fuckin' hell! Jo a ten slepec s hodinkama na ruce? Fascinující. ()

Kmotr76

(Film je dostupný online:https://archive.org/details/TheBeastFrom20000Fathoms_436) Ještě že tento monster movie dopadl tak jak dopal a vydělal více než dvacetinásobek své ceny. Kdyby neuspěl, kdo ví - třeba by nenastal boom obřích monster, možná by nevznikla sama legendární o rok mladší Godzilla (jejíž vzhled se Rhedosaurem skutečně inspiroval, mohla vypadat jako chobotnice). Upřímně mi chybí japonská atmosféra a typické Hondovy prvky na které jsem si zvykl, ale to by zas tak nevadilo. Scénář je i na relativně krátkou stopáž slabý a více než polovinu filmu se neděje nic, co by dnešního diváka upoutalo. Za něco stojí jen úvodních cca dvacet arktických minut, které jsou opravdu napínavé, až tuhne krev v žilách a akční závěr v New Yorku, který nabídne na tehdejší dobu (asi - dobové poměry neznám) slušné efekty, které výjimečně nevzbuzují úsměv na tváři. A závěrečná scéna v zábavním parku je úplně bez napětí Prostě "bum, uáááá a the end." Je to smutné, ale docela bych ocenil, kdyby Beast From 20,000 Fathoms byl béčkovější. Takhle jde o ukrutně nudnou záležitost. ()

Dreadd

Je zajímavé, že se tvůrci dožadovali práv na filmovou adaptaci od Raye Bradburyho, zřejmě byla k mání levně. Potřeba totiž byla pouze pro použití názvu a jedné jediné scény, při které monstrum ničí maják. Animace Rhedosaura i jeho do detailu propracovaný model jsou velmi povedené, nicméně práce Raye Harryhausena byla zdiskreditována ostatními trikaři, neboť zadní projekce s monstrem vypadají skutečně ohavně. Stejně hrůzné jsou záběry z akvária (kde se chapadlo chobotnice připlácne na sklo), ještě navíc v naprosto strašné kvalitě oproti ostatním záběrům (v podstatě úplně stejnou montáž měl Ed Wood ve své Atomové nevěstě a vypadalo to úplně stejně blbě). ()

Fox85

Bravo pro Raye Harryhausena, opět dokázal, že byl špičkou. Jinak film jako takový docela zapadne mezi Godzilami, které přišli až po něm ()

farfalla

Tento čierno-biely film za štúdia Warner Bros. sa inšpiroval poviedkou Raya Bradburyho ´The Fog Horn´ z roku 1951. Trikovou animáciou bol poverený Ray Harryhausen. Presvedčovacia čas je dosť zdĺhavá. Rozmrazený rhedosaurus nielenže ničí a zabíja, ale aj roznáša vírusy. To je niečo nové ohľadom hrozby zo strany monštra. Pôvodne bol dinosaurus sépiovej farby. Tento film sa stal prvým hraným filmom o netvorovi, ktorého priviedol k životu atómový výbuch. ´Godzillu´ predbehol o 16 mesiacov. Svojim úspechom rozbehol vlnu filmov o obrovských nebezpečných zvieratách. ()

Arach.No

Film, kterému do velké míry vděčíme za rozmach monster movies v padesátých a šedesátých letech. Děj je po všech stránkách klasický, což nemyslím jako výtku, protože právě Beast byl jedním z filmů, které toto schéma utvářely. Proto je to myšleno jako pochvala. Atmosféra hlavně v druhé polovině stojí za to. Pro Harryhausenovy triky mám obrovskou slabost, takže jsem si monstrum náležitě užíval. Když k tomu připočtu sympatické postavy, dobré davové scény a fakt, že jsem celou dobu musel myslet na svou oblíbenou hlášku Strýčka Skrblíka "A Sea Monster Ate My Ice Cream?!!!" (ke shlédnutí zde - http://www.youtube.com/watch?v=79c5JKjAQFg), tak jsem se prostě nemohl nebavit. Dobře zasloužených 75%. ()

D.Snake

Doporučuji v případě, že vás zajímá skvělá stop-motion animace a praktické efekty. Rhedosaurus je jedno z těch lepších monster. Film jako takový ale za moc nestojí. ()

MickeyStuma

Test atomové bomby někde v Arktidě osvobodí z ledového zajetí prehistorického dinosaura a začnou se dít věci. Každého jistě napadne přímá inspirace japonského snímku ´Godzilla´ (1954), ale ten vznikl až následující rok. Na padesátá léta je typické, že se použila jaderná energie. Vliv studené války byl v této době znatelný snad v každém snímku napříč žánry. Scénář je pevný, více sice konverzační, ale po technické stránce prostě dokonalý. Škoda jen, že je hodně znát vliv dějové šablony snímku ´King Kong´ (1933) a to se týká především části odehrávající se v útrobách velkoměsta. Nechybí ani souboj zvířat, v tomto případě odehrávající se v hlubinách oceánu. Scénář není špatný, ale chybí tomu nové nápady. Zkrátka to vypadá, že tvůrci honosně rozjeli etudu s novým monstrem, ale záhy jakoby ztratili nit a nevěděli co s tím. Je v tom sice moralizační varování před radiací způsobené atomovou zbraní, ale pochopí to vůbec někdo? Jaderným výbuchem to začne a použitím jaderné zbraně to také musí samozřejmě skončit. Monstru nic neublíží a tak vznikne nápad použít radioaktivní izotopové dělo. A že se finále odehraje v prostředí ohromných plamenů již teprve nepřekvapí. Pro filmové fanoušky je zajímavá závěrečná scéna odehrávající se kolem horské dráhy, ve které se objeví po monstru střílející muž. Není to nikdo jiný, než sám pozdější guru spaghetti westernů Lee Van Cleef. Nakonec, kdo si vybaví, proti čemu ve svých hereckých začátcích bojoval Clint Eastwood? No nic. Velkolepé scény v tomto snímku se do dnešních dob stali přímou inspirací, takže dnešní divák jakoby měl pocit, že tu vlastně nic honosného není. Zkrátka již vše prostě někde nesčíslněkrát viděl. To však nemění nic na věci, že se jedná o vkusně odvedenou filmařskou práci a je skutečně škoda, že, alespoň u nás, je tento snímek v rámci filmových klasik přehlížen. ()

inutihar

Základní kámen monster žánru 50. let vznikal původně jako nízkorozpočtová reakce na obnovenou premiéru klasického King Konga a jeho nečekaný úspěch vyvolal vlnu obdobných kousků. Ray Harryhausen poprvé dohlížel na kompletní trikové provedení. Arktický začátek sice slibně navnadil, ale pak se dlouho jen únavně konverzovalo (i když tedy Paula Raymond byla docela šťabajzna), ale naštěstí se to ke konci zase rozjelo, i když poněkud bizarně (ta batysféra!). Ale stejně si to asi budu pamatovat nejlépe jako "film, kde Lee van Cleef zastřelí dinosaura". ()

PEZ

Klasicke ciernobiele sci-fi na motivy poviedky od Raya Bradburyho. Film, ktory inspiroval producenta povodnej Godzilli k tomu, aby ta viac pripominala dinosaura. Bohuzial sa jedna o typicky priklad filmu, ktory zostarol natolko, ze dnes uz nie je zabavny a teda niet moc vela dovodov ho pozerat. Berie sa totiz prilis vazne a jeho forma je uz prilis zastarala. Navyse zaver bol velmi slaby. Ked klasiku, tak odporucam spominanu Godzillu, ta je este aj dnes ok. 5/10 ()

Pitryx

Stop motion bez chybky, ale zadní projekce sem tam příliš průhledná. Herci tak v průměru, obluda obvyklá, i když je vlastně první. Pro obdivovatele Ray Haryhusena povinnost. Dějově jakž takž. ()